امروز : 01 اسفند 1396

 

ماشین سازی لرستان به عنوان یکی از واحدهای فعال و قدیمی استان چندسال است همانند برخی دیگر از واحدهای بزرگ استان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و در حال حاضر تعطیل و غیرفعال است.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، شرکت ماشین‌سازی لرستان با سابقه‌ای بیش از 40 سال در زمینه طراحی‌، ساخت و نصب انواع سازه‌های فلزی و تجهیزات صنعتی قدیمی در حالی با چالش‌های متعدد مانند موارد حقوقی، وصول نشدن مطالبات دستگاه‌های اجرایی و انباشت بدهی روبه‌روست که از سرگیری فعالیت آن می‌تواند در اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی استان موثر باشد.
آنچه در این میان اهمیت دارد، تعیین تکلیف هرچه سریع تر این واحد تولیدی است‌، هر چند ظرف دو سال اخیر وعده‌هایی از سوی مسئولان در خصوص احیای شرکت ماشین‌سازی داده شد، اما تاکنون هیچ کدام عملیاتی نشده و شاهد اتفاق مثبتی در این زمینه نبوده‌ایم. قرار بود با برگزاری مزایده این واحد تولیدی به سرمایه‌گذار جدید منتقل شود. این امر هم به دلایل مختلف محقق نشد و شرایط بازگشت این کارخانه به فعالیت مجدد فراهم نشده است.
 
رئیس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه واحد ماشین‌سازی لرستان یکی از واحدهای فعال و قدیمی استان است‌، می‌گوید: در حال حاضر عمده‌ترین مشکل پیش روی این واحد مشکلات حقوقی است‌. با توجه به اینکه شرکت وابسته به گروه امیرمنصور آریاست، باید سازمان خصوصی‌سازی با هماهنگی دادگاه اقدام به واگذاری آن کند.
«محمدرضا صفی‌خانی» می‌افزاید: سازمان خصوصی‌سازی به منظور تعیین تکلیف تاکنون دوبار این واحد تولیدی را به مزایده گذاشته است. به دلیل اینکه قیمت مطرح شده بالا بود و با اینکه گروه‌هایی قوی در مزایده شرکت کرده بودند ولی کسی برنده مزایده نشد. دلیل قیمت بالای اعلام شده هم این است که گروه منصور آریا مدعی هستند؛ هزینه‌های بالایی زمانی که در شرکت ماشین‌سازی مسئولیت داشته‌اند صرف کرده‌اند، بر همین اساس قیمت مزایده را رقم بالایی تعیین کرده‌اند.
صفی‌خانی عنوان می‌کند: در جلسه‌ای که با این گروه داشتیم، طرحی پیشنهاد دادند مبنی بر اینکه قبل از واگذاری واحد به سرمایه‌گذار، تکلیف کارگران و معوقات آنها مشخص شود که باید با هماهنگی دادگاه عملی شود. برای اجرایی شدن طرح باید کارشناسی‌های لازم انجام گیرد. همچنین مدیریت ارشد استان نیز ضرورت دارد در جریان امور قرار بگیرد تا تصمیم نهایی اتخاذ شود‌. در تعیین تکلیف و واگذاری ماشین‌سازی می‌بایست همه جوانب را در نظر گرفت.
وی تاکید می‌کند: تعیین تکلیف و پرداخت معوقات تعدادی از کارگرانی که در گذشته بازنشسته شده‌اند، همچنین حدود 20 تا 30 کارگری که پس از تحویل واحد به منصورآریا مشغول به کار شده‌ بودند و راغب به بازنشسته شدن هستند از مواردی بوده که در طرح پیشنهادی به آن اشاره شده است. در واقع این گروه به دنبال شفاف‌سازی صورت‌های مالی است‌، البته قاضی پرونده باید تصمیم‌گیری نهایی را اعلام کند.
 
چالش‌های پیش رو
 صفی‌خانی به چالش‌های پیش روی ماشین‌سازی اشاره می‌کند و می‌گوید: همکاری نکردن دستگاه‌های اجرایی هم در زمینه پرداخت نشدن مطالبات موثر بوده است. انباشته شدن بدهی‌ها هم از مواردی بوده که باعث شده شرکت ماشین‌سازی لرستان به چنین وضعیتی دچار شود.
وی تاکید می‌کند: در صورتی که مشکلات واگذاری بدهی و دریافت وصولات مرتفع شود، این واحد می‌تواند به فعالیت خود بدون نیاز به تغییر خط تولید، ادامه بدهد. ماشین‌سازی یک برند برای استان محسوب می‌شود، یعنی در صورتی که تعیین تکلیف شده و سرمایه‌گذار جدید انتخاب شود، می‌تواند فعالیت خود را از سر بگیرد.
 
ضرورت احیای ماشین سازی
 معاون صنایع سازمان صنعت‌، معدن و تجارت لرستان هم با اشاره به اینکه واحدهای در حد ماشین سازی لرستان نقش زیادی در بحث اشتغال‌زایی دارند، می‌گوید: این واحد به دلیل وجود واحدهای پایین دستی در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم تاثیر‌گذار است، بنابراین احیای چنین واحدهایی رونق اقتصادی استان را به دنبال دارد.
«مسعود رضا» می‌افزاید: با گذشت چند سال از تعطیلی و غیرفعال بودن ماشین‌سازی اما تاکنون تعیین تکلیف نشده و گروه امیرمنصور آریا هم مدعی است که هزینه زیادی برای شرکت کرده است. در حال حاضر بحث واگذاری کارخانه مطرح است که منتظریم یک سرمایه‌گذار قوی اعلام آمادگی کند و هر چه سریع تر تکلیف مشخص شود.
 
میزان طلب و بدهی شرکت

با اشاره به اینکه شرکت ماشین‌سازی حدود 4 میلیارد تومان از دستگاه‌های اجرایی طلب دارد. عنوان می‌کند: بدهی شرکت حدود 20 میلیارد تومان عنوان شده که البته این بدهی‌ها مربوط به گذشته است. دادستانی باید هرچه سریع‌تر تکلیف کارخانه را مشخص کند زیرا احیا و راه‌اندازی خط تولید این کارخانه برای بسیاری از مردم مهم است. گروه منصورآریا کارهای زیادی زمان تحویل کارخانه انجام داد‌، اما به دلیل مسائلی که پیش آمد فرصتی برای پیشبرد دیگر کارها نداشت. به هرحال ساختار مالی نیاز به زمان زیادی دارد تا به سوددهی برسد.
این مسئول بیان می‌کند: حدود دو سال از تعطیلی شرکت ماشین‌سازی لرستان می‌گذرد اما تاکنون شاهد تحول جدیدی نبوده‌ایم .دستگاه‌های اجرایی نیز همکاری لازم را در پرداخت بدهی از خود نشان نداده‌اند.
رضا با اشاره به اینکه طی مدتی که کارخانه به گروه منصورآریا واگذار شد کارهایی مانند ساخت سازه‌های پل شهدا انجام گرفت، می‌افزاید: ارزش کارخانه زیاد است. سوله و ماشین آلات رقم بالایی دارند و اگر سرمایه‌گذار پای کار بیاید متضرر نمی‌شود.
 
توجه به واحدهای بزرگ و متوسط
 معاون صنایع سازمان صنعت‌، معدن و تجارت لرستان به تعداد کارگران ماشین‌سازی در زمان فعالیت اشاره می‌کند و می‌گوید: حدود 200 کارگر مشغول کار بوده‌اند، اما با گروه‌های پیمانکاری که با این شرکت ارتباط دارند می‌توان گفت؛ حدود 500 نفر اشتغال داشته‌اند. رضا تاکید می‌کند: به هرحال واحدهای بزرگی مانند پارسیلون، ماشین‌سازی و پرس از ظرفیت‌های بالقوه هستند که با فعال بودن آنها شرکت‌های پایین دستی راه‌اندازی می‌شوند. مسئولان باید نسبت به رفع مشکل و تعیین تکلیف واحدهای اقتصادی به ویژه در مناطق کم برخوردار تلاش کنند، زیرا این واحدها به دلیل اهمیتی که دارند مورد توجه مردم هستند. به همین دلیل به محض بروز مشکلی نگران می‌شوند.

 نگاه
شرکت ماشین‌سازی لرستان با قدمت 40 سال از جمله شرکت‌هایی است که از بدو تاسیس تاکنون همواره توانمندی‌های خود را در عرصه ساخت و نصب سازه فلزی به رخ رقیبان کشیده است. این شرکت در حساس‌ترین مقاطع زمانی از لحاظ فنی و مهارتی گوی سبقت را از سایرین ربود. این شرکت در دهه 60 و زمان جنگ تحمیلی با ساخت پل‌های شناور PMP، پل‌های ثابت در مناطق جنگی، نصب توپ‌های پدافند بر روی ادوات زرهی به صورت ابتکاری دین خود را همچون سایر رزمندگان ادا کرد و در دهه 70 زمان سازندگی و با پایان یافتن جنگ تحمیلی با ساخت و نصب پروژه‌هایی چون سکوی نفتی، کارخانه فولاد خراسان، کارخانه فولاد خوزستان و کارخانه سیمان نقش قابل توجهی داشته است.
این واحد تولیدی در سال 88 واگذار شد و با مشکلات پیش آمده برای گروه آریا و پرداخت مطالبات شرکت از سوی سهامدار و برخی نهادها به بحران مالی دچار و تعطیلی شد. نبود گردش نقدینگی و بلوکه شدن مطالبات، این شرکت را در آستانه ورشکستگی قرار داد و فعالیت‌های آن را دچار رکود کرد.
آنچه در این میان باید مورد توجه قرار بگیرد این است که بسته شدن این کارخانه چه از لحاظ روانی در استان و چه از لحاظ اقتصادی آثار سوء زیادی ایجاد کرده است. با توجه به اینکه شرکت قابلیت‌های فراوانی دارد، احیا و بازگرداندن آن به چرخه تولید در اشتغال‌زایی، تحول اقتصادی و صنعتی استان تاثیر بسزایی خواهد داشت./ نسرین صفر بیرانوند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا