امروز : 01 اسفند 1396

 

اختصاصی / با توجه به نامگذاری سال جدید به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» و تاکید مکرر مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بر این موضوع به عنوان شعار نهادینه شده در کشور، حال باید دید که گزینه هایی پیشنهادی ریاست جمهوری در حوزه های اقتصادی هر کدام چه برنامه هایی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سر دارند.

 

 

 

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش گروه اقتصادی کاسیت خبر، با توجه به نامگذاری سال جدید به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» و تاکید مکرر مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بر این موضوع به عنوان شعار نهادینه شده در کشور، ضروری است امسال نیز موضوع این شعار دقیق‌تر تحلیل شود.

از این رو مسوولین می بایست با یک برنامه ریزی جامع ، عواملی که موجب تسریع در تحقق تولید ملی و اهداف اقتصاد مقاومتی می‌شوند را به بار بنشانند.

بنابراین، همفکری و همدلی هر سه قوه (مجریه، مقننه و قضائیه) و مجموعه نهاد‌های دولتی، غیردولتی، اتاق‌های بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی و بخش تعاونی و خصوصی کشور در جهت عملیاتی نمودن برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در راستای تولید و اشتغالزایی، از اهمیت ویژ‌های برخوردار است.

لذا تحقق اقتصاد مقاومتی، مسئولیتی همگانی و نیازمند بسیج عمومی تمام ظرفیت‌های کشور است.

از این رو تیم اقتصادی دولت دوازدهم نیز می بایست اقتصاد مقاومتی را اولویت کار خود قرار دهد؛‌ به گونه ای که بتواند در حوزه اقتصاد مقاومتی کارهای مفیدی را برای رفع مشکلات انجام دهد.

سال گذشته همه در حوزه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، فعالیت‌هایی را انجام دهند؛ هرچند که در عرصه ساختاردهی و برنامه ریزی و شاخص گذاری اقدامات خوبی انجام گرفت، لیکن در مجموع آن رضایت عمومی حاصل نشده و هنوز تا تحقق کامل اقتصاد مقاومتی فاصله داریم.

حال باید دید که گزینه هایی پیشنهادی ریاست جمهوری در حوزه های اقتصادی هر کدام چه برنامه هایی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سر دارند.

 

محمود حجتی: برنامه های بنده در جهت اسناد بالا دستی و اقتصاد مقاومتی است

گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت جهاد کشاورزی چنین می گوید: برنامه های بنده که تقدیم نمایندگان مجلس شده است در جهت اسناد بالادستی و اقتصاد مقاومتی و با نگاه بهره وری هر چه بیشتر از منابع پایه با توجه به محدودیت هایی که به ویژه در مسائل آب است.
محمود حجتی اظهار می کند: در ۴ سال گذشته با پشتیبانی مجلس ها و دولت و همین طور مشارکت سازنده خود تولید کنندگان در ارتباط با بهره وری آب، یکی از روش های افزایش بهره وری فقط سیستم های نوین آبیاری است که امیدواریم این روند را بتوانیم با شتاب بیشتر در آینده ادامه بدهیم.

وی تصریح می کند: ما در دهه ۸۰ طبق ارزیابی هایی که موسسات تحقیقاتی به عمل آوردند برای تولید یک کیلو شکر از چغندر، برای یک متر آب که مصرف می کردیم، ۲۰۰ گرم شکر تولید می کردیم اما امروز در وضعیتی قرار داریم که با بذر اصلاح شده و کشاورزی مکانیزه و مبتنی بر اصول علمی و فنی می توانیم این عدد را از ۲۰۰ گرم به ۱۰۰ گرم برسانیم.

محمد شریعتمداری: باور و تعهد عملی به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی دارم

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نیز در شرح برنامه کاری خود به تبیین وضع موجود بخش صنعت، معدن و تجارت پرداخت و اهم قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدات این بخش را بیان کرد.
وی همچنان به باور و تعهد عملی به اجراء و تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اهتمام به سودآوری و تسهیل فعالیت بخش خصوصی  این بخش تأکید کرده است.

به گفته شریعتمداری، اصول و ارزش‌های حاکم بر برنامه های پیش رو در چارچوب اهداف تعیین شده بخش صنعت در سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، قانون برنامه ششم توسعه و سیاست‌های ملی نظام در حوزه صنعت، معدن و تجارت است.
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت همچنین عدم یکپارچگی سیاست‌های صنعتی و تجاری، تنوع کم تولید صادرات محور، پائین بودن بهره‌وری کل عوامل تولید، ناکارآمدی نظام توزیع کالا و خدمات و عدم استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی را از جمله ضعف‌های موجود در حوزه کاری خود می‌داند.

مسعود کرباسیان: حرکت در جاده پیشرفت نیازمند پیگیری اصول اقتصاد مقاومتی است

شرایط اقتصادی امروز کشور ایجاب می کند که وزیر اقتصاد دولت دوازدهم بحث سیاست های اقتصاد مقاومتی، اصل 44 قانون اساسی، تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی را در اولویت کاری خود قرار دهد؛ زیرا توجه به این اصل مهم رمز موفقیت درهمه عرصه ها به خصوص حوزه اقتصادی است.

مسعود کرباسیان همچنین محور برنامه‌های اقتصادی خود را توانمندسازی بخش خصوصی به عنوان پیشران درون زایی اقتصاد ملی، بهبود محیط کسب و کار و تقویت رقابت پذیری، ایجاد شفافیت همه‌جانبه اقتصادی در اتاق شیشه‌ای، اصلاح نظام بانکی و... قرار داده است.
به عقیده وی، حرکت  سریع‌تر در جاده پیشرفت نیازمند اعتدال در اقتصاد، پیگیری اصول اقتصاد مقاومتی و بهره‌گیری عزتمندانه از اقتصاد جهانی، توانمندسازی بخش خصوصی و تعادل در پیشرفت و عدالت است.

در متن برنامه کرباسیان چنین آمده است: رویکرد اقتصادی دولت دوازدهم، نگاه متوازن به اقتصاد اجتماعی و مردم‌محور است. به باور دولت عدالت اجتماعی از طریق تولید ثروت بیشتر و توزیع بهینه آن حاصل می‌شود. باید در نظر داشت که دیگر رشد اقتصادی بر پایه تزریق و درآمدهای نفتی و اقتصاد وابسته به دولت قابل تداوم و از آن مهم‌تر عقلانی و منطقی نیست. بلکه رشد مستمر از راه التقای بهره‌وری، مبارزه جدی و اصولی با فساد، ایجاد شفافیت، بهبود فضای کسب و کار و حرکت در جهت اقتصاد دانش‌بنیان حاصل می‌شود.   

عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه نیز معتقد است که کرباسیان یک مدیر اجرایی با سابقه است و در در شرایط کنونی کسی که از تئوری‌های اقتصادی دور است و ادعای نظریه‌پردازی ندارد فرد مناسب تری  برای راهبری سیاستهای اقتصاد مقاومتی به نظر می‌رسد.
توکلی با بیان اینکه کرباسیان یک مدیر اجرایی قوی است، می‌تواند نسبت به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بهتر عمل کند، گفت: این در حالی است که ضعف اقتصاددان نبودن گزینه وزارت اقتصاد با معرفی معاونان شایسته جبران می‌شود.

در پایان...


اهداف "اقتصاد مقاومتی" مرکز برنامه تیم دولت دوازدهم می باشد و  وزرای انتخابی هر کدام با قرار دادن اهداف اقتصاد مقاومتی در رأس، از برنامه هایشان سخن می گویند. حال باید دید که به راستی چه مقدار از این شعارها به واقعیت می پیوندد و رضایت عمومی را حاصل می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا