امروز : 01 اسفند 1396

 

اختصاصی/ یادداشتی از موید صدر حسینی/ نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و کارشناس انرژی

 اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، امروزه تحولات و تغییرات مستمر بازارهای جهانی منشا بسیاری از تهدیدها و فرصت های ‏بازرگانی است. به منظور ارتقای وضعیت در این بازار، دانستن این که در چه نقطه ای برای مقابله با تهدیدها و ‏بهره گیری از فرصت ها قرار داریم امری ضروری است که  بدون سنجش آن، شرکت های تولیدی و بازرگانی ‏در کشور به تدریج جایگاه خود را از دست می دهند و محکوم به انزوای اقتصادی و بازرگانی می شوند‎.

فناوری در جهان امروز عامل بسیار مؤثری در توسعه اقتصادی است و باعث قوام و ثبات سیاسی و اقتصادی ‏کشورهاست و صادرات موفق کشورها حاصل توسعه فناوری و انطباق فناوری های جدید با شرایط فرهنگی، ‏اجتماعی و سیاسی جامعه، است. مدیریت صحیح واحدهای تحقیق و توسعه با گردآوری اطلاعات در مورد ‏فناوری های وارداتی، اولویت بندی از نظر منافع مالی، ارزیابی فناوری ها، تخصیص منابع لازم، بهبود ‏محصولات فعلی و خلق محصولات جدید می تواند جامعه را به سمت رشد فناوری و توسعه اقتصادی و در ‏نتیجه موفقیت در بازارهای جهانی سوق دهد‎.

با توجه به شرایط کنونی جامعه ایران و افول روزافزون منابع انرژی از جمله نفت و افت درآمد های ناشی از ‏آن و رشد نامتناسب جمعیت، اهمیت ویژه صادرات غیرنفتی به خوبی مشهود است. از این رو و به منظور ‏توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای جهانی، ضرورت ایجاد مراکز تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی به ‏واقع آشکار می شود.

بنابراین برای ایجاد تحول اقتصادی در راستای توسعه باید با دنیا در تعامل باشیم. راه کشور برای پیشرفت ‏مذاکره  است. خوشبختانه در مسیر توسعه، قرارداد توتال به عنوان یکی از مهمترین قرارداد با کشورهای ‏خارجی که اخیرا بسته شد؛ باعث شد که ما انتقال دانش فنی داشته باشیم. همچنین از نزدیک بر کیفیت ‏کار، کیفیت دستگاهها، نوع دستگاهها و تجهیزات و خیلی مسائل دیگر نظارت کامل داشته باشیم‎.

در واقع با امضای این قرارداد رسمی، راه برای دیگر قراردادهای اقتصادی در زمینه های مختلف صنعتی، ‏کشاورزی، معدن و غیره نیز هموار گردید‎.

متاسفانه اخیراً یک عده در برابر موفقیت ها دیدگاههای جناحی خود را رها نمی کنند و سعی دارند هر ‏موفقیت کشور را به گونه ایی لوث کنند. با این کارها هدفشان کم رنگ کردن تلاش های دولتمردان است و ‏یک مانع توسعه به حساب می آید‎.

‎اما به جرات می توان گفت که قرارداد توتال درها را به‌ روی دیگر شرکت‌های جهان باز کرد و این قرارداد ترس ‏بسیاری از شرکت‌های اروپایی و غیراروپایی از آمریکا برای سرمایه‌گذاری در ایران را ریخت. در واقع زمینه ‏برای قراردادهایی در حوزه صنایع دیگری با حجم بالاتر در حال فراهم شدن است. تا آن حد که موافقات اولیه ‏بعضی از قراردادها انجام شدند و مسؤولان در روزهای آینده اعلام خواهند کرد‎.

‎باید خاطر نشان کرد که قراردادهای خارجی همچون قرارداد توتال به لحاظ اقتصادی رقم بزرگی است. این ‏قرارداد ها بسیار ارزشمند و اشتغالزایی خوبی در منطقه دارند. به هر حال باید واقعیت ها را پذیرفت که تنها ‏راه توسعه کشور جذب سرمایه های خارجی و حمایت از بخش خصوصی سازی است در واقع راهی که می ‏توان با هموار کردن و برداشتن موانع آن می توان به رشد و رونق اقتصادی مثبت رسید‎.‎

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا