امروز : 01 بهمن 1396

 

اختصاصی / من بیش از پیش به روحانی امیدوار شدم.روحانی خدمت بزرگی به کشور کرد وآن هم انفجار اطلاعات در فضای مجازی بود. قدر این فرآیند بدیع را بدانیم.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 دکتر محمدطاهر کنعانی

به گزارش کاسیت خبر؛ بودجه سال ۹۷ نظارتی ترین بودجه تاریخ ایران است.این بودجه با ذکر جزییات در توییتر و تلگرام می چرخد، درآمد مالیاتی را افزایش دادند تا دولت بدهکار ملت شود. شفاف سازی کردند تا مردم بدانند چگونه بیت المال اداره می شود.

برخلاف دولتی قبلی بودجه را بموقع تحویل دادند تا فرصت نقد وبررسی آن وجود داشته باشد افشاگری های زیادی رخ داد. مردم از خیلی اسرار پنهان سوء مدیریت مالی و اداری آگاه شدند.

در طول دهه های گذشته  خبر بودجه وتصویب آن بسیار بی اهمیت بود.اخبار بودجه چنان کلیشه ای و حاشیه ای بود که هیچ رسانه ای بدان حساسیت نداشت .
تصور همگان از بودجه یک برنامه علمی وفنی و دلسوزانه بود که ریال به ریال آن بر طبق اولویت و عقلانیت و اصول علمی و برنامه نویسی ونیازهای کشور تدوین می شود.

اکنون‌پرده از همه چیز برافتاده است.حالیا درون پرده بسی فتنه می رود تا آن زمان که پرده بر افتد چها کنند.

بودجه ۹۷ شاید در میان بودجه های ۴۰ سال گذشته از همه عقلانی تر و علمی تر بوده که با این حال ملت را مات و مبهوت خودش کرده است.

تا ببینیم سال های گذشته چه دسته گل هایی به آب داده اند! یاد دارم در ۱۰ سال پیش برای هر نماینده ۳۰۰ میلیون تومان بودجه تعیین کردند و همان موقع تلویزیون خبر فساد در پارلمان انگلیس را پخش کرد که نمایندگان شان هزینه حرس کردن گل ها و چمن محوطه خصوصی شان رابه حساب دولت گذاشته اند. وقاحت هم حدی دارد.

همه حیرانند، چرا بودجه نویسی تا بدین حد نابخردانه و خلاف مصالح ملک و ملت است؟


چرا بودجه عقیدتی سیاسی بیشتر از مرزبانی است؟


چرا بودجه خواهران حوزه علمیه از بودجه چند دانشگاه کشور بیشتر است؟چرا برخی حضرات ردیف بودجه خصوصی دارند؟ چرا بودجه سپاه و بسیج چند برابر بودجه ارتش است؟ چرا موسسات و نهادهای خصوصی ردیف بودجه دارند؟

چرا در همه کشورها و حتی کشورهای عربی اخبار پارلمان از شبکه تلویزیون زنده پخش می شود ولی ایران هنوز بر روی موج اف ام رادیو گزینشی اخبارش پخش می شود؟


از کجا معلوم نمایندگان به خوبی بتوانند یا بخواهند از حقوق ملت دفاع  کنند؟

اما شفاف سازی های چند سال اخیر بیشتر از این ها بوده است. هر جا دموکراسی و انتخاب ملت باشد شفاف سازی هم بیشتر می شود.
از قتل های زنجیره ای تا حساب های قوه قضاییه و حقوق های نجومی واملاک نجومی و استخدام ۲۸۰۰ نفر بدون پست سازمانی در شهرداری تهران و اخراج استادان دانشگاه و استخدام بورسیه های بی کیفیت رانتی با وجود استادان و دارندگان درجه دکتری نامحرم و عنصر بیگانه!

و اختلاس های نجومی و بسیاری اطلاعات دیگر می توان نتیجه گرفت راه فلاح ونجات و پیشرفت ملت در دموکراسی و انتخابات آزاد و رسانه های آزاد و شفافیت وگردش آزاد اطلاعات  وگفت و شنود است. راهی که غربی ها چندصد سال پیش بدان رسیده اند و ما هنوز هم بدان نرسیده ایم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

صاف

5°درجه

تهران

صاف
رطوبت: ۴۲%
باد: شمال شرق و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
دوشنبه ۱°درجه / ۱۳°درجه تا قسمتی ابری
سه شنبه ۳°درجه / ۱۵°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۳°درجه / ۱۵°درجه اکثرا آفتابی
پنج شنبه ۱°درجه / ۱۵°درجه آفتابی

بالا