امروز : 05 فروردين 1396


قلم‌تراش هر چه قلم را بتراشد، قلم تیزتر می‏‌شود، جای بسی خوشبختی دارد زمانی که شنیده می‏شود نشریه‌‏ای تازه تولد یافته و به جمع دیگر نشریات اضافه شده است.

 

اختصاصی/پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


امین ماسوری/ پژوهشگر و روزنامه‏ نگار


می‏توان این چنین پنداشت  که این روند رو به افزایش، نشان از ارتقاء فرهنگ مردم دارد و نمایان گر رشد میزان مطالعه و بالا رفتن سطح آگاهی مردم در مسائل مربوط به جامعه است. اما، پس از گذشت مدت زمانی اندک که برای مطالعه‏‌ی نشریات وقت بیشتری را اختصاص می‏دهیم، به سادگی در می‏یابیم که نشریات منتشر شده آن ‏چنان که انتظار می‏رود هم رضایت‌‏بخش نیستند! 

 

نشریات با وجود افزایش روز افزون فقط از لحاظ کمیت دارای رشد خوبی هستند در حالی که چشم اسفندیار مطبوعات را باید از در بحث کیفیت جست‏وجو کرد.شوربختانه، برخی از صاحبان نشریات در سیاست‏های خود (البته، اگر سیاستی در راستای نشر وجود داشته باشد!)، از توجه به مهمترین رسالت خویش که شرف و تقدس قلم بوده و هست غافل مانده‏اَند؛ و فلسفه‏ی وجودی خود را که همانا شرافت و دفاع از مطالبات مردم و آگاهی رسانی است را با بی‏توجهی زیر سؤال برده‏اند. از دیگر نکاتی که چشم اسفندیار مطبوعات ماست، وجود افرادی ست که به واسطه‏‌ی پول و نفوذی که با لایه‏های بالای قدرت(در استان) دارند، رسانه را چماق می‏پندارند، برای کوبیدن بر سر مخالفان شان! و در بعضی مواقع نردبانی برای بالا رفتن و ترقی دوستان‏شان، گاهی نیز برای تأمین منافع گروهی خاص در راستای اهدافی خاص!

 

گر نیک بنگریم در می‏یابیم که وضعیت کنونی برخی مطبوعات مطربی است؛ و مایه‏ی خجالت و شرمساری برای افرادی که خود را ادامه دهنده ‏ی راه بزرگانی می‏ دانند، که از خون سرخ خویش گذشتند و نها ل سبز آزادی را در این خاک پاک آبیاری نمودند و جان بر سر این راه نهادند. باری، یکی دیگر از ده‌‏ها درد وارده به مطبوعات را باید در عدم شناسائی، کالبد شکافی آسیب‏های جامعه دانست. روزنامه‏‌نویسان به جای تجزیه و تحلیل ضعف‏ها و معضلات و سپس تجویز راهکار مناسب، به دلیل عدم تسلط و تخصص در این حوزه و عدم پرداختن به این مطالب شعور مخاطبین را به بازی گرفته اند.

 

در برخی  نشریات که بیشتر با خبرنامه و آگهی‏ نامه مواجه هستیم تا مطالب چالش برانگیز و تأثیرگذار. که این خود نوشتاری ویژه را طلب می‏کند. در ادامه با پیگیری اخباردر برخی نشریات، جای خالی خبرنگاران حرفه‏ای و زبده به روشنی دیده می‏شود. از نوع خبرهای منتشر شده، درمی‏‌یابیم که خبرنگاران از عدم تسلط و تخصص لازم در حرفه‏‌ی کاری خود برخوردارند. اینان عمدتاً از روی بیکاری به خبرنگاری روی آورده‌‏اند. همچنین نپرداختن حق و حقوق مطبوعاتی‏‌ها نیز خود نوشتاری ویژه را طلب می‏کند.

 

به هر روی، تا زمانی که نشریه‌‏ای به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز نکند، بیش از این نباید انتظار داشت که شاهد حضور نشریات راستین بر پیشخوان دکه‏‌های مطبوعاتی باشیم. زیرا زمانی که نشریه‏ای مستقل نباشد باید برای انتشار و چاپ هر شماره‏اش ملتمسانه چشم انتظار کمک‏‌های آقایان مدیر باشد! لاجرم زمانی که آقایان  مدیر به نشریه‏ی مذکور کمک کردند آن نشریه نیز باید آقایان مدیر را در دهها مشکل یاریگر باشد. (به زبان ساده کثیف‏‌ترین حرکتی که یک نشریه می‏تواند انجام دهد، به دور از تعهد و تقدس حرفه‌‏ای).می‏دانم که اهالی مطبوعات می‏دانند، روزنامه‌‏نگاران ما امروزه چه فراز و نشیبی را پشت سر نهاده‌‏اند، بلکه بتوانند از شرافت قلم پاسداری کنند.

 

زمانی که روزنامه ‏نگاران آزادی‌‏خواه میهن چون جهانگیر خان صور اسرافیل و... به دستور محمدعلی شاه قاجار به قتل رسیدند،آیا نمی‏توانستند مانند برخی نشریات امروزی! با گرفتن انعام و آگهی و رپورتاژ دوان ‏دوان از این اداره به آن اداره دنبال چاپ آگهی‌‏نامه باشند، به‏‌جای روزنامه؟!اگر به جای کمیت، تمرکز بر روی کیفیت محتوایی نشریات گذاشته شود، بیشتر می‏‌توانیم تریبونی باشیم برای مردمی که مورد بی ‏مِهری قرار گرفته‌‏اند و تا به امروز نه نماینده‏ای دلسوز داشته‏‌اند، نه تریبونی که صدای محرومیت‏‌هایشان باشد.

 

تا زمانی که اهالی مطبوعات و فعالان رسانه‌‏ای به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز نکنند، بیش از این نباید انتظار داشت که نشریات راستین را بر دکه‏‌های مطبوعاتی ببینیم؛ زیرا زمانی که نشریه‏ای مستقل نباشد باید برای چاپ هر شماره انتظار کمک! داشته باشد.

 

به نظر می‏رسد چندان لزومی نداشته باشد، نشریه‏ای که به امید آگهی و رپورتاژ و محبت‏های آقایان مدیر! سر پا مانده، امروز ادامه حیات داشته باشد. (البته، ناگفته نماند، استقبال مردم از یک نشریه گواه همه چیز است). وجود چند نشریه‏‌ی مستقل می‏تواند به مراتب کارسازتر از ده‏‌ها نشریه‏ ی وابسته و ناکارآمد (کما اینکه این‏طور نیز می‏باشد) باشد . فراموش نکنیم، گاهی نبودن، مفیدتر از بودن است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا