امروز : 01 اسفند 1396

 

طلاق، عامل مهم گسیختگی ساختار بنیادی‌ترین بخش جامعه یعنی خانواده است.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر، به همین علت متفکران، مددکاران اجتماعی، روانشناسان و جامعه‌شناسان، بالا رفتن آمار آن را نشانه بارز اختلال در اصول اخلاقی و به هم خوردن آرامش خانوادگی و در مجموع، بر هم خوردن هنجارهای اجتماعی میدانند. با اینکه طلاق به حکم ضرورت برای پرهیز از مخاطراتی پذیرفته شده است، اما از عواقب اجتماعی آن نمیتوان گذشت.

طلاق از نظر جرم شناسی، در وقوع جرم و جنایت و بزه بی‌تأثیر نیست و از عوامل جرم‌زا به حساب می‌آید و مثل دیگر پدیده‌های اجتماعی، متأثر از یک عامل نیست. بلکه مجموعه‌ای از عوامل در آن دخالت دارند و با بررسی و شناخت عوامل موثر و ارائه راهکارهای پیشگیرانه، می‌توان این آسیب اجتماعی را کاهش داد.

آشفتگی رابطه زناشویی و طلاق، بعد از مرگ ناگهانی در خانواده، شدیدترین فشارهایی هستند که مردم تجربه می‌کنند. امروزه طلاق در ایران نسبت به گذشته افزایش یافته است.

رشد طلاق تا سال 79 آرام و تقریباً ثابت بود. از سال 80 تاکنون اما طلاق سیر صعودی و چشمگیری یافته است. ایران چهارمین کشور پرطلاق دنیاست. همچنین آمار طلاق در سال‌های اخیر در لرستان افزایش یافته و در هر شبانه روز 9 واقعه طلاق در این استان ثبت می‌شود که نشانگر حقایق تلخ و دردآوری است. 

نبود شناخت کافی قبل از ازدواج، نادیده گرفتن مشاوره قبل از ازدواج، تفاوت‌های فرهنگی، اقتصادی، مذهبی، ماهواره، اینترنت، استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی مجازی، خیانت و نبود پایبندی به قراداد‌های زناشویی، نداشتن مهارت‌های زندگی از جمله مهارت گفت‌وگو و حل تعارض، نداشتن مهارت‌های جنسی و ناسازگاری‌های جنسی، فقر و مشکلات مالی، بیکاری، بی‌علاقگی، دخالت اطرافیان به خصوص خانواده‌ها، بیماری‌های روانی و اختلالات شخصیت، ازدواج اجباری، سوءظن، تمکین نکردن، اعتیاد، زیاده‌طلبی و فزون‌‌خواهی، ناآگاهی و بی‌سوادی، ازدواج در سنین پایین و ازدواج دوم از عوامل مهم طلاق هستند.


تصویب قوانین تازه در زمینۀ ازدواج و زندگی زناشویی و حمایت دولت از اشتغال و تامین امکانات رفاهی و اولیه زندگی و فراهم کردن تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت، ایجاد مراکز تخصصی آموزشی برای آموزش مهارت‌های زندگی،  اجباری بودن شدن آزمایش‌های فیزیولوژیک و روانشناختی پیش از ازدواج، توسعۀ مراکز پژوهشی در حوزه ازدواج و طلاق با رویکرد مددکارانه، روانشناختی، جامعه شناختی و حقوقی، ایجاد مراکز تخصصی روانشناسی به صورتی که هزینهبر نباشد (با کارکرد پیشگیری،  تا زوج ها قبل از هر اقدام به این مراکز مراجعه کنند) و عزم ملی و میان بخشی کل ارگان‌ها برای کاهش نرخ طلاق از راهکارهای پیشنهادی برای مقابله با طلاق هستند.


طلاق آسیب و مشکلی بین رشته‌ای محسوب می‌شود که باید از ابعاد مددکاری، روانشناختی، جامعه شناختی، حقوقی و حتی فیزیولوژیک و دینی به آن پرداخته شود. تجمیع آرای این رشته در باب طلاق می‌تواند راهگشا باشد. در نهایت باید پژوهش‌ها در این حوزه گسترش یابد و دانش بنیادین و کاربردی آن فراهم شود تا بتوان با پشتوانه علمی به مبارزه با این پدیده و پیشگیری از آن بپردازیم. همۀ سازمان‌ها وظیفه دارند که برای رفع آسیب تلاش کنند؛ از بهزیستی و جامعه مددکاران اجتماعی تا نظام روانشناسی و دادگستری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت جوانان، وزارت علوم، وزارت بهداشت وشهرداری‌ها، همه باید نقش خود را در این پدیده ایفا کنند تا بتوان نرخ آین آسیب را کاهش داد./ واحد مددکاری اجتماعی حوزه معاونت فرماندهی نیروی انتظامی لرستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بالا