امروز : 05 فروردين 1396

 

اختصاصی/ شادابي ،نشاط، لذت بردن از زندگي و هدفمندي مستلزم داشتن شخصيت سالم است. اشخاص سالم میتوانند مسئولیت زندگی خویش را بپذیرند، یعنی خودشان هستند و مسئولیت کسی یا چیزی را که هستند بر دوش پدر و مادر، همسر، تقدیر یا هیچ منبع بیرونی نمی گذارند.

 

اختصاصی/ پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.ir

 

 نوشین جزایری


براي دسترسي به سلامت رواني بايد بپذيريم كه در رفتار خود آزادي انتخاب داريم و اين آزادي رابه كار ببريم و مسووليت انتخاب نيز با خودماست. بنابراين سلامتي و عدم سلامتي رواني به مقدار زيادي ناشي از تجارب موفق و ناموفق در دوران تحصيلي و واكنشهاي معلمان و والدين نسبت به آنان است.
زماني كه شخصيت كودك شكل نگرفته ،سالهاي نخست زندگي تحصيلي خود را آغاز مي كند ،‌در مسير رشد و بالندگي قرار مي گيرد و درطول بهترين سالهاي عمر خود ،‌با عوامل مختلف موثر بر تحول شناختي ،عاطفي و اجتماعي به كنش متقابل مي پردازد كه نتيجه اش همان چيزي است كه به صورت جوان 19 ـ 18 ساله اي به جامعه تحويل داده مي شود.


حال چنانچه اين فرد به ويژگي ها و خصايص شخصيت سالم آشنا و در جهت كسب آنها تلاش كند، زندگي اي سرشار ازاميد، شادي ،‌آرامش و همراه با موفقيت خواهد داشت.
از هدایای اندیشه های کارل گوستاو یونگ بزرگ و شاگردانش به انسانها برای خلاصی از فشار سالیان زندگی می باشد. سایه تو همان صفت یا بخشی از توست که دوست نداری کسی ببیند یا به شدت تلاش میکنی بقیه نبینند. وقتی با سایه روبرو می شوی درد زیادی می کشی اما همین بخش تاریک شخصیتت به کمکت می آید و آسودگی شگفت آوری را تجربه خواهی کرد.


احتمالاً تا به حال در مباحث مربوط به خودشناسی، روان کاوی و روان تحلیل گری، واژه سایه را دیده اید و در خصوص آن مطالبی شنیده اید. سایه از مباحث مهم خودشناسی محسوب می شود و در این مطالب می خواهیم با بیانی ساده، سایه و ابعاد آنرا بررسی کنیم و به سوالات زیر پاسخ بدهیم.
تعاریف متداول از سایه چیست ؟ تعریف صحیح سایه را چه می دانیم ؟ سایه ها را چگونه پیدا کنیم ؟ فرافکنی چیست ؟ آیا سایه ها را باید عیناً زندگی کرد ؟ با سایه ها چه کنیم ؟
برخی به اشتباه سایه ها را تنها، ابعاد دوست نداشتنی و زباله وجود انسان می پندارند !


 وجود ما انسانها را می توان به سه بخش کلی خودآگاه، ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی تقسیم کرد. سایه ،بخشی از  قسمت ناخودآگاه شخصیت ما است. در اغلب مطالب منتشر شده در خصوص سایه ها و همچنین در ذهن بیشتر ما، سایه ها   ضعف ها و  نقاط ضعف، زباله های وجودی و جنبه های دیگر شخصیت ما است، که  نمی خواهیم آنها را بپذیریم، از داشتن آنها شرمگین و شرمنده هستیم  و وجودشان را انکار می کنیم.


 آیا حقیقتاً سایه های ما فقط از قسمت های بد و نادرست و نامطلوب تشکیل شده است ؟
 مثلاً : ترس، عصبانیت، خودخواهی، زشتی، بی ارزشی، ضعف، خستگی ،پر خوری، خشم، تنبلی، فریبکاری،  عیبجویی، کینه، به درد نخور بودن، بد غذا بودن، آب زیر کاهی، شکست و. ...
بااین تصویر و تصوری که از سایه ها ی خود داریم، غالباً می خواهیم از آنها فرار کنیم و آنها را نادیده بگیریم و حتی اگر به هر دلیلی بخشی از آن را دیدیم، پا به فرار  می گذاریم !
تعریف برخی از سایه ما به اشتباه ابعاد منفی و وحشتناک و ناپسند شخصیتمان است. نکته مهمی که باید بدانیم این است که، سایه تنها خصوصیات منفی و نا پسند وجودی ما نیست، سایه آن بخشی از شخصیت ما است که به آن آگاه نیستیم و  آن را زندگی نمی کنیم ! در حالیکه،چه بسا در بسیاری از تعاملات روزانه، احتیاج به آنها داشته باشیم ! و انتخاب صحیح ما،  بخشی از سایه های ما باشد ! اما چون به آن آگاه نیستیم نمی توانیم آنرا زندگی کنیم !


 ما انسانها مجموعه بی نهایت و شگفت انگیزی هستیم، که با توجه به آگاهی که از خود داریم، در وجودمان نور تابیده است.و قسمت هایی که هنوز نور آگاهی به آنها نتابیده، در سایه مانده اند و تیره و هراسناک به نظر می رسند !!!
در حالیکه، این بخش های دور از دسترس، گاهی بسیار کلیدی و اثر گذار هستند و قسمت مهمی از بودنِ ما را به خودشان اختصاص می دهند. سایه ما می تواند عشق، ابراز علاقه، ورزش، رفتارهای احساسی و حتی کودکانه کودکانه و... مواردی از این دست باشد.


سایه ها تنها ابعاد منفی وجودی ما نیستند بلکه هر بخشی که آنرا نادیده گرفته و به آن آگاه نیستیم سایه  ما است
مطمئن باشید که همه ما انسانها دارای سایه هستیم و کسی نمی تواند ادعا کند که  سایه ای ندارد !!!! و همه ابعاد وجودی خودش را به روشنی و با وضوح کامل  می شناسد. همه ما در کنار آنچه می دانیم، ندانسته های بسیاری نیز داریم !
سایه اولین قسمت از لایه های پنهان شخصیت هر یک از ما است که با شروع خود شناسی و تحلیل پیرامون رفتار و افکارمان آشکار می شود و اغلب با دیدن این بخش از وجودمان متعجب می شویم و می پرسیم ؟”یعنی من این هستم ؟ من هم این ابعاد تیره و تار را دارم ؟ یعنی من هم. .. “
سایه های ما گاهی ابعاد لطیف وجود ما است که سرکوبشان کرده ایم و بی تفاوت از کنارشان عبور می کنیم !!!!


 هر چه کمتر از قسمت سایه وجود خود با خبر باشیم، سایه ما سیاه تر و غلیظ تر است، یعنی تا زمانیکه در صدد کسب آگاهی بر نیاییم و از سر عادت زندگی و گذران عمر کنیم، حجم نا آگاهی های ما بیشتر از آگاهی ما است و با قسمت بزرگی از نا شناخته ها مواجه می شویم.
زمانی که متوجه وجود ویژگی جدیدی درخود می شویم که آنرا سازنده و آگاهانه زندگی نمی کنیم ! پیش از اینکه بخش نکوهشگر وجودمان، باعث تخریب شخصیت ما شود، با تمرین واقع بینی، در کنار این نا آگاهی، کلِ وجودمان را زیر سوال نبریم، بلکه تمرین کنیم با واقع بینی به اندازه لازم به جل آن مساله بپردازیم ! به عنوان مثال اگر متوجه خشم سرکوب در درونمان شدیم، به جای اینکه با زیر سوال بردن کل وجودمان خود را نکوهش کنیم، آن را به اندازه ای که هست ببینیم و در خصوص آن کاری انجام دهیم و بتوانیم به غایت خواسته هر انسان برای زندگی خوب و آرام است که حقیقتا جامعه لرستان به آن نیازمند است چرا که هنوز راهکارهای مقابله با سایه درون خود را نیاموخته ایم و جز پرخاشگری عکس العمل دیگری را نسبت به ناخوشایندهایمان نداریم.

 

 

اختصاصی/ هیچ چیز بیشتر از یک کامپیوتر کند نمی‌تواند در کارهای روزمره اختلال ایجاد کند. گاهــی تنها راه چاره خرید یک کامپیوتر جدید است؛ اما در اغلب موارد با چند اقدام ساده می‌توان سرعت کامپیوتر را افزایش داد.

 

اختصاصی/پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.ir

سجاد عباسی راد

10 راهکار ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر ارایه می‌کنیم.

1- برنامه‌های بلااستفاده را حذف کنید
معمولا کامپیوترها به همراه نرم‌افزارهایی ارایه می‌شوند که برخی از آن‌ها اساساً مورد نیاز کاربر نیستند. برای حذف این برنامه‌ها کافی است در بخش Control Panel برنامه‌های اضافی را از فهرست برنامه‌های نصب شده روی سیستم انتخاب کرده و با استفاده از گزینه Uninstall آن‌ها را حذف کنید.

2- فایل‌های موقت را پاک کنید
فایل‌های موقتی در هنگام انجام وظایف توسط کامپیوتر ایجاد می‌شوند و ممکن است پس از اتمام کار روی هارد دیسک باقی بمانند و موجب کندی کامپیوتر شوند. برای حذف این فایل‌ها از حافظه سیستم کافی است در پنجره My Computer درایو سیستم عامل را انتخاب کرده و درپوشه Windows پوشه موسوم به Temp را انتخاب کنید. سپس در بالای پنجره از منوی View گزینه Details را انتخاب کنید تا جزئیات فایل‌ها به نمایش درآید. اکنون می‌توانید تمام فایل‌های مربوط به روزهای گذشته را انتخاب و پاک کنید.

3- یک درایو SSD روی سیستم نصب کنید
مهمترین علت کندی کامپیوتر استفاده از هارد دیسک است. برای افزایش سرعت کامپیوتر می‌توانید به جای هارد دیسک از یک درایو SSD برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید. درایو SSD در واقع حافظه مبتنی بر فلش است که برق کمتری مصرف کرده و مقاومت بیشتری دارد.

4- فضای ذخیره‌سازی سیستم را افزایش دهید
وقتی 85 درصد از فضای ذخیره‌سازی پر می‌شود، سرعت کامپیوتر کاهش می‌یابد. برای اجتناب از این مشکل بهتر است فضای ذخیره سازی سیستم را افزایش دهید.

5- از اجرای برنامه‌های غیرضروری در زمان راه اندازی سیستم جلوگیری کنید
اجرای برنامه‌های متعدد در زمان راه‌اندازی سیستم موجب کندی آن می‌شود. برای اجتناب از این رخداد در منوی Start گزینه Run را انتخاب کرده و عبارت msconfig را تایپ کنید تا فهرستی از برنامه‌هایی که در زمان راه‌اندازی سیستم اجرا می‌شوند، به نمایش درآید. برای حذف برنامه‌های ناخواسته از این فهرست کافی است علامت موجود در کنار نام برنامه‌ها را بردارید.

6- حافظه رَم سیستم را افزایش دهید
حافظه موقت سیستم یا رم برای انجام محاسبات موردنیاز برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه تعداد برنامه‌های اجرا شده روی سیستم بیشتر باشد، حافظه رم بیشتری هم لازم است و سرعت سیستم کاهش می‌یابد. با افزاش حافظه رم می‌توانید این مشکل را رفع کنید. معمولا 4 گیگابایت حافظه رم برای انجام کلیه امور روزمره کافی است.

7- هارد دیسک را یکپارچه‌سازی کنید
یکپارچه‌سازی هارددیسک امکان ذخیره‌سازی اطلاعات را به کارآمدترین صورت ممکن فراهم می‌کند. برای این منظور در پنجره My Computer روی هارددیسک کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در برگه Tools گزینه Defragment Now را انتخاب کنید.

8- دیسک را پاک‌سازی کنید
ویندوز یک ابزار پاک‌سازی دیسک در اختیار کاربران می‌گذارد که امکان حذف فایل‌های اضافی را فراهم می‌کند. برای استفاده از این ابزار کافی است از منوی Start گزینه All Programs و سپس به ترتیب گزینه‌های Accessories، System Tools و Disk Cleanup را انتخاب کنید.

9- برای کامپیوتر از یک آدرس IP ثابت استفاده کنید
کامپیوتر در زمان راه‌اندازی مدت زمان چشمگیری را صرف دریافت آدرس IP از شبکه می‌کند و با تعریف یک آدرس IP ثابت، سرعت راه‌اندازی آن افزایش می‌یابد. برای این منظور در پنجره Network and Sharing Center گزینه Change adapter Settings را انتخاب کنید. سپس روی مبدل شبکه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. پس از آن گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)‌ را انتخاب و روی دکمه Properties کلیک کنید. در بخش Us the following IP address از این پنجره می‌توانید تنظیمات مربوط به آدرس IPرا با توجه به تنظیمات شبکه انجام دهید.

10- کامپیوتر را گردگیری کنید
گردوخاک دشمن درجه یک کامپیوتر است. غبار مانع جریان هوا و در نتیجه گرمایش اجرای الکترونیکی کامپیوتر می‌شود. این افزایش دما کارآیی سیستم را کاهش داده و موجب کندی آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل در فواصل زمانی معین کامپیوتر را گردگیری کنید. برای انجام این کار می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.


* مهندس کامپیوتر


 استاندار لرستان از مدیر کل حفاظت محیط زیست بخاطر انتخاب در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر تقدیر کرد.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، در تقدیر نامه بازوند خطاب به فتحی بیرانوند آمده است : در راستای اجرای مواد 81و82قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین نامه های اجرایی آن و با عنایت به بخشنامه جشنواره شهید رجایی (شماره362554 تاریخ 20/11/94)سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و نظر به اینکه مجموعه تحت مدیریت جنابعالی ،بر اساس نتایج حاصل از ارزیابی عملکرد سال 94در شاخص های عمومی (محور مهندسی نقش و ساختار دولت)به عنوان دستگاه برتردر سطح دستگاه های اجرایی استان لرستان انتخاب گردیده است ،به پاس تلاش و زحمات شما و کارکنان آن اداره کل ،این لوح تقدیر اهدا می گردد

استمرار توفیقات شما را در ظلل توجهات ولی عصر 0ع) از خداوند سبحان مسئلت دارم/ خبرآنلاین لرستان 

 

اختصاصی/ معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان لرستان را یکی از امن‌ترین شهرهای کشور عنوان کرد.

 

اختصاصی/ پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسيت خبر، عصر چهارشنبه 25 اسفند حبیب‌اله خجسته‌پور در همایش بانوان شاغل در حوزه دهیاری‌ها، شوراها، بخشداری‌ها، فرمانداری‌ها و استانداری لرستان اظهار داشت:در سال گذشته لرستان شاهد برگزاری دو انتخابات مهم «مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان رهبری» بوده است که مایه افتخار است که باشکوه تمام و در فضای سالم و رقابتی صورت گرفت.

 

خجسته پور ضمن اشاره به برگزاری دو انتخابات دیگر در سال آتی گفت: با گذشت تنها دو روز از آغاز اجرای فرآیند انتخابات خوشبختانه لرستان جزو استان‌های برتر کشور در این زمینه بوده است.


وی راجع به برپایی نشست‌های سیاسی در دولت تدبیر و امید یادآور شد: در 4 سال اخیر هیچ‌کدام از نشست‌های سیاسی در استان لغو و یا تعطیل نشده‌اند و این نشان از امنیت بالای لرستان دارد.

 

خجسته‌پور لرستان را یکی از امن‌ترین استان‌های کشور عنوان کرد و افزود: میزان سرقت در در استان لرستان در سال جاری نسبت به سال 92 ، 53 درصد کاهش یافته است و  احساس امنیت بالایی در بین مردم ایجاد شده است.


وی با اشاره به انتخاب لرستان به عنوان یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور خاطرنشان کرد: امسال نیز همچون سالهای گذشته به دلیل امنیت بالای این استان، گردشگران زیادی وارد استان خواهند شد.


خجسته‌پور بااشاره به برگزاری کنسرت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در استان اظهار داشت: برای اولین بار ارکست ملی ایران برای برگزاری برنامه‌های خود در سطح کشور لرستان را انتخاب کرد که مایه بسی مباهات است.

 

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی لرستان از آسیب‌دیدگی 20 نفر در حوادث ناشی از مراسم چهارشنبه‌سوری در استان خبر داد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، حسین‌علی رفایی با اشاره به این که با اتخاذ تدابیر لازم امسال، تعداد آسیب دیدگان کمتر از سال قبل بوده، افزود: تا ساعت 1 بامداد چهارشنبه 25 اسفندماه، در سطح استان ۲۰ مورد آسیب دیده‌اند که شامل 2 نفر در خرم‌آباد، 10 نفر در شهرستان دورود 6، نفر در شهرستان ازنا ۶ نفر و در شهرستان الیگودرز ۲ نفر هستند.

شایان ذکر است که در این مراسم یکی از عوامل نیروی انتظامی در خیابان مطهری خرم‌آباد با پرتاب ترقه از سوی یک موتورسوار دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه گوش شد.
حریق یک مورد خودرو، آتش‌سوزی چندین درخت از جمله یک نخل در میدان امام، از اتفاقات آخرین چهارشنبه سال در مرکز استان بود.


قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از جذب هفت هزار میلیارد ریال کمک خیرین در حوزه بهداشت و درمان لرستان خبر داد.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، نادر همتی روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان سلسله در سالن جلسات فرمانداری با اشاره به اینکه بر اساس تفاهم نامه های منعقد شده موجود 2 هزار و 130 میلیارد ریال نیز برای سال آینده برآورد شده است.


وی با اشاره به اینکه تشکیل مجمع خیرین سلامت از جمله اقدامات مفید و سازنده ای بود که اولین بار در استان لرستان اجرایی شد، عنوان کرد: شهرستان های بروجرد و ازنا در زمینه جلب مشارکت های اجتماعی دارای کارنامه بسیار خوبی در استان هستند.


قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: در حال حاضر 100هزار متر مربع فضای بهداشتی و درمانی معطل مانده در سطح استان وجود دارد که مقرر شده 50 درصد هزینه احداث این فضاها توسط دولت، 10 درصد توسط دانشگاه علوم پزشکی لرستان و 40 درصد نیز توسط مشارکت های مردمی تامین شود.


همتی با اشاره به تعریف 13 طرح برای شهرستان سلسله در حوزه بهداشت و درمان و پیش بینی بهره برداری 12 ماهه از این طرح ها، خاطرنشان کرد: کل مساحت این طرح ها پنج هزار و 392 متر مربع است که برای آنها بیش از 62 میلیارد ریال در نظر گرفته شده و زمینه اشتغال 350 نفر را نیز فراهم خواهند کرد.


وی با بیان اینکه با بهره برداری از این طرح ها تا 30 سال آینده نیازی به احداث مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت نخواهیم داشت، عنوان کرد: اجرایی شدن این امر یکی از اقدامات مفید و کم نظیر و ارزنده بوده که در دولت تدبیر و امید شاهد انجام آن بوده ایم.

** شهرستان 80 هزار نفری سلسله تنها 50 تخت بیمارستانی فعال دارد
فرماندار سلسله نیز با اشاره به خدمات مفید و ارزنده دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان، اظهار داشت: به رغم رشد مفید خوب در این حوزه هنوز مشکلاتی در بخش درمانی شهرستان سلسله وجود دارد که نیازمند توجه ویژه هستند.


قدرت الله فلاح نژاد با اشاره به کمبود پزشک متخصص در برخی رشته ها، عنوان کرد: مهمترین مشکلات شهرستان سلسله در حوزه بهداشت و درمان، احداث و تجهیز خانه های بهداشت، احداث پایگاه های اورژانس بین جاده ای و ساختمان مرکز بهداشت و درمان شهرستان هستند که امیدواریم با نگاه ویژه مسئولان استانی و تخصیص اعتبارات شاهد برطرف شدن این مشکلات و کمبودها باشیم.


فرماندار سلسله با تاکید بر اینکه توسعه متوازن نیازمند نگاه متوازن است، افزود: احداث 3 پایگاه اورژانس و 5 خانه بهداشت از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی شهرستان سلسله در بخش بهداشت و درمان هستند که مطابق بازه زمانی مشخص شده در حال انجام هستند./ ایرنا

 

 
جناب آقاي وزير مقدم مبارک‌تان به ديار چهار فصل لرستان، ديار مفرغ، ترانه و بلوط، ديار فرهيختگان و اندشيمندان و فرزانگان، ديار اصالت، غيرت و مردانگي و ديار جوانان مستعد و توانمند اما بيکار را ارج نهاده و به فال نيک مي‌گيريم.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

اکبر بابایی مفرد


اختصاصی کاسیت خبر/ جناب آقاي وزير شکر خدا چند وقتي‌ست که وزراي زيادي را به چشم ديده و قدوم گرانقدرشان را ميزباني کرده‌ايم، هر هفته، هر ماه و هر وقت بي وقت آمدند و در اين ديار زيبا و شگفت انگيز قدم نهاده و شايد منشا برکاتي خيري هم بوده‌اند!


افتتاح زودتر از موعد برخي پروژه‌هاي لرستان رهاورد شيريني از جانب وزيران گرامي بوده و البته وعده‌هايي که اميدواريم در نهايت به سرانجام مطلوبي برسند و ما هم کمي از لاک نا اميدي بيرون آمده و خودي نشان دهيم و دور و برمان را زيباتر از هميشه ببينيم و بنگريم.

وزير جان اين مدت همه نوع وزير را تجربه کرده بوديم جز وزير علوم، زماني شايد کمتر کسي از همکلاسي‌هايم به اين فکر مي‌کرد که اين علوم وزارتخانه‌اي است و يک نفر کاردان و کاربلد هم وزير وزارتخانه متبوع، برعکس بيشتر درس‌ها، اين علوم بود که تجربه مي‌خواست و ما هم با آن سن نسبتاً کمي که داشتيم تجربه کردن براي‌مان خورده‌اي زود بود اما کاري بود که بايستي انجام مي‌داديم و همان روزها برخلاف ميل باطني‌مان تجربه‌ها را مي‌بايست تجربه مي‌کرديم.

 


حالا وزارتخانه علوم تا چه اندازه از اين تجربيات استفاده مطلوب و بهينه کرده بماند، بهتر است ما هم بيش‌تر از اين خودمان را درگير خاطرات علوم نکنيم و به تجربيات اين سال‌ها که چرا لرستان هنوز که هنوز است تجربه‌ها را تجربه مي‌کند و همواره راه رفته را به خطا مي‌رود، بيانديشيم!


مگر نمي‌گويند تجربه را تجربه کردن خطاست پس ما که اين همه‌ سال تجربه‌ها را تجربه کرده و خطا کرده‌ايم چطور اين همه خطا از چشم کميته داوران دور مانده و نه مدير و نه مسئولي اخطاري چه زرد و چه قرمز نگرفته؟ لابد در دپارتمان داوري يک نفر گردن کلفت و قدر داشته‌ايم که اين همه سال هر خطاي ما را ناديده گرفته و به روي‌مان نياورده‌‌‌اند، که البته بعيد مي‌دانم! اما چرا با وجود اين که نه کارت زرد و نه قرمزي بگيريم اين همه سال به جمع بالايي‌ها ورود پيدا نکرده و سال‌هاي سال است که از همه چيز محروم شده‌ايم؟ وزير جان بخدا سزاوار نيست، حداقل اين محروميت را از ما نگيرند، محروميت شايد قابل تحمل باشد اما طاقت کارت زرد و قرمز احتمالي که شايد نصيب مديران ما شود و به کميته انظباتي احضار شوند را اصلاً نداريم!

 
به هر حال، هر چه باشد وزير مربوطه جا پاي وزراي زيادي گذاشته و بايد مفتخر باشيم که هر هفته ميزبان اين بزرگان هستيم، همين که وزيري مي‌آيد و ساعاتي در اين ديار قدم مي‌زند فال نيکي‌ست که شايد محروميت دائمي‌مان کمي تا قسمتي سبک‌ و سبک‌تر شود.


محمد فرهادي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري روز شنبه 14 اسفندماه براي افتتاح چند طرح عمراني در دانشگاه لرستان وارد فرودگاه خرم‌آباد شد.


وزير علوم، تحقيقات و فناوري در اين روز طرح‌هاي آزمايشگاه مرکزي شماره 2 در دانشکده کشاورزي خرم‌آباد، بيمارستان تخصصي دامپزشکي، طرح گازرساني به دانشگاه و افتتاح فاز نخست پروژه حصارکشي دانشگاه لرستان را افتتاح کرد، ديدار با اعضاي هيات علمي دانشگاه لرستان و حضور در شوراي اداري از ديگر برنامه‌هاي سفر يکروزه فرهادي به لرستان بود.


بعد از افتتاح آزمايشگاه شماره دو کشاورزي بود که وزير علوم مسير دانشکده کشاورزي تا دانشگاه لرستان را تخته گاز آمد تا بلکه طرح گازرساني را مورد بهره برداري قرار دهد، وزير براي افتتاح اين طرح چنان مصمم بود که باد نسبتاً شديد آن روز خرم‌آباد هم نتوانست مانع از روشن شدن علمک گاز شود، گاز که افتتاح شد و پروژه حصار کشي هم به خوبي و خوشي کلنگ خورد تا ديواري به دور اراضي کشاورزي دانشگاه کشيده شود تا ديگر هيچ معارضي نتواند اعتراضي داشته باشد که آقاي وزير اين اراضي که با دستان مبارک‌تان به دورشان حصاري کشيده‌‌ايد، صاحباني هم دارند!


باد شديتر مي‌شد و حاضرين و همراهان بايد سرپناهي براي فرار از سرما پيدا مي‌کردند، چه جايي بهتر از سالن کنفرانس، پس همان‌جا همه گرد هم آمدند تا به حرف‌هاي يکديگر گوش دهند و مشکلات و دغدغه‌هاي احتمالي را در ميان بگذارند و در آخر چاره‌اي بيانديشند.


اما در سالن کنفرانس بيشتر حرف‌هاي در گوشي رد و بدل مي‌شد و اين وسط اعضاي هيات علمي دانشگاه به فکر فرو رفته بودند و از بيان مشکلات‌شان ابراز ندامت مي‌کردند.

 


حالا که به قول رييس دانشگاه، کارهاي زيادي در اين دانشگاه انجام شده و برنامه‌هاي بسيار بهتري هم براي آينده کاري طراحي شده پس همان بهتر که به صورت مفيد و موثر به سمع نظر وزير علوم و حضار حاضر در جلسه برسند، شکر خدا همه چيز در اين دانشگاه روي روال است و بر وفق مراد!


اما در ادامه جلسه معلوم شد همه چيز گل و بلبل نيست و دکتر خسرو با اندکي ناهماهنگي با اعضاي هيات علمي وارد عمل شده و مديران فني بر روي تمرينات تيم آن‌چنان که مي‌بايست کار بدنسازي و تاکتيکي انجام نداده اند.

 

 

وزير هم که تا آن لحظه سرتا پا گوش شده بود و گاه گداري بر سخنان رييس دانشگاه صحه مي‌گذاشت، همين که اعضاي هيات علمي لب به سخن گشودند مي‌خواست وانمود کند که اوضاع تحت کنترل است، از حرکاتش چنين به نظر مي‌رسيد که آقايان هيات علمي گفته‌هايشان با حرف‌هاي آقا خسرو همخواني ندارد، در همين حال کمي قامت راست نمود و دست بر گوش نهاده و مي‌خواست به همه بفهماند که گلايه و شکوايه ديگر بس است گوشم پر شده از اين گلايه‌هاي بي اساس!

 


خسرو جان که ديد هر کدام از اعضاي هيات علمي که لب به سخن باز مي‌کنند سر و ته زبان‌شان بيان کمبود و نقيصه است بهانه‌هايي جور کرد تا ديگر اعضاي هيات علمي نتوانند سخنان بيشتري بگويند، به بهانه اين که وقت ذيق است، وزير جلسات ديگري هم دارد و به آن‌ها نمي‌رسد، آن‌ها را متقاعد کرد تا ناهماهنگي‌هاي بين او و هيات علمي بيشتر از اين حضار را به وجد نياورد.


حرف‌هاي در گوشي در اين ميان کم کم داشت شدت مي‌گرفت، گلايه، انتقاد، شکايت و دلخوري بود يا تعريف و تمجيد بر ما هم پوشيده ماند، اما همين که نوبت به وزير رسيد ختم يک صلوات جو ناآرام جلسه را کمي آرام کرد تا وزير هم به ايراد سخنراني بپردازد، کمي که جلوتر رفتيم بار ديگر حرف‌هاي در گوشي قوت گرفت، اينبار استاندار هم وارد اين بازي درگوشي شد و چه پيش روي وزير و چه در پشت سرش نشان داد که او هم در حرف‌هاي در گوشي تبحر خاصي دارد.

 


حالا پشت سر وزير و بيخ گوش دکتر عزيزي، استاندار چه زمزمه‌هايي مي‌کرد خدا مي‌داند، شايد استاندار به خسرو مي‌گفت آقا تو که مي‌داني اين اعضاي هيات علمي با تو هماهنگ نيستند چرا همه را اين جا جمع کرده‌اي، حداقل از چند روز قبل جلسه‌اي با آن‌ها مي‌گذاشتي و خودم را هم دعوت مي‌کردي تا در آن جلسه دوست و دشمن را شناسايي مي‌کرديم و چند خط تعريف و تمجيد به آن‌ها ديکته مي‌نموديم تا امروز در اين جلسه هم از من و هم از خودت تعريف مي‌کردند و وزير هم خيلي خوشحال و رازي اينجا را ترک مي‌کرد، اما انگار دکتر به بازوند مي‌گفت، هوشنگ جان باور بفرما من از روزي که از طريق دوستان و آشنايان شنيدم که وزير مي‌خواهد به خرم‌آباد سفر کند اين‌ها را گرد هم جمع کردم و هملاهنگي‌هاي لازم را با آن‌ها صورت دادم، اما مهندس جان حق با شماست از آن روز به بعد ديگر هيچ جلسه تمريني با هم نداشتيم و نه تنها آن‌ها بلکه خود من هم يادم رفته بود که چه کسي قرار است چه چيزي بگويد!


کمي بعد بازوند رو به معاون وزير کرد و در گوشي‌ها را به سمت ديگر ميز کشاند، آقاي معاون ببينيد اين حرف‌هايي که اعضاي هيات علمي گفتند را چنان جدي نگيريد، باد امروز کمي بر روي تمرکز آن‌ها تاثير گذاشته و مغزشان به احتمال زياد سرما خورده است، حتما دو هوا افتاده‌اند و اين حرف‌ها را مي‌گويند، حقيقت همان بود که خسرو گفت نه کم نه بيشتر! شما به دل نگيريد من با خسرو مي‌دانيم با آن‌ها چه کنيم! شما هم در راه رفتن به تهران براي اين که از طول سفر خسته نشويد سر صحبت را با وزير باز کنيد و لطف نماييد حرف‌هاي بنده را بدون کم و کاست با وزير در ميان بگذاريد تا خيال شان از جانب لرستان راحت باشد و امشب را آسوده بخوابند!


استاندار لرستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان لرستان رشته توریست گردشگری و دانشکده محیط‌زیست در استان راه‌اندازی شود.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:
 به گزارش کاسیت خبر، هوشنگ بازوند عصر امروز در جلسه شورای اداری استان لرستان که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن آمفی‌تئاتر  استانداری لرستان برگزار شد به تدوین سند آمایش نیروی انسانی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: استان لرستان ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه گردشگری دارد اما علی‌رغم ظرفیت، حتی به ایران هم معرفی نشده بود که در سند آمایش نیروی انسانی  تأکید شد تا در دانشگاه‌ها رشته توریست گردشگری ایجاد شود تا بتوانیم روی ظرفیت‌های استان کارکنیم.

وی به لزوم راه ایجاد رشته توریست گردشگری در دانشگاه لرستان تأکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های استان رشته‌های مربوط به کشت گلخانه‌ای ایجاد و با توجه به بحث جنگل‌های زاگرس لازم است دانشکده محیط‌زیست در استان لرستان راه‌اندازی شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: با توجه به اینکه در استان لرستان حدود دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه وجود دارد و می‌توان 100 هزار تن ماهی در آن پرورش داد، لازم است رشته تحصیلی شیلات در استان لرستان راه‌اندازی شود تا از این  ظرفیت نیز به نحو مطلوب استفاده شود چراکه هم‌اکنون این رشته تحصیلی در استان وجود ندارد که بتواند ظرفیت‌ها را به‌روز کند.

وی بیان کرد: حدود 23 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه لرستان برای فراگرفتن دوره‌های تخصصی در حوزه کشت گلخانه‌ای به کشور هلند اعزام‌شده‌اند، که البته فراگیری آن ایرادی ندارد اما چه‌بهتر بود رشته‌هایی متناسب با نیازهای استان در دانشگاه‌های لرستان راه‌اندازی شود.

بازوند یکی از مشکلات در بحث توسعه را نداشتن نیروی ماهر دانست و  گفت: توسعه رشته فنی و حرفه‌ای در دانشگاه لرستان موردتوجه ویژه قرار گیرد.

وی با پایین بودن سرانه ورزشی استان لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: ازآنجاکه دانشگاه لرستان هیچ مکانی برای رشته تربیت‌بدنی ندارد از وزیر علوم تقاضا می‌شود حداقل نسبت به احداث یک باب استخر شنا برای دانشجویان این دانشگاه عنایت ویژه داشته باشد.

استاندار لرستان با تأکید بر اینکه مسیر دانشگاه لرستان نیاز به یک تقاطع غیر هم‌سطح دارد، افزود: ما آمادگی داریم 50 درصد هزینه این تقاطع را از محل اعتبارات استانداری یا وزارت راه پرداخت کنیم و وزارت علوم و بهداشت نیز مابقی هزینه را تقبل کنند و در صورت محقق شدن این امر می‌توانیم سال 96 این تقاطع غیر هم‌سطح در احداث کنیم.

وی با اشاره به اینکه در همسایگی دانشگاه لرستان 650 واحد مسکن مهر بدون متقاضی وجود دارد، عنوان کرد: این آمادگی وجود دارد به هرچند تعدادی که دانشگاه لرستان تمایل داشته باشد واحد مسکونی واگذار شود.

بازوند در رابطه با سند اشتغال استان لرستان نیز بیان کرد:  بر اساس سند اشتغال بنا شد سه هزار و 712میلیارد تومان در استان لرستان سرمایه‌گذاری انجام شود که خوشبختانه تا 15 بهمن‌ماه امسال دو هزار و 755 میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری انجام‌شده است و 129 درصد تحقق داشته‌ایم.

وی گفت: یک میلیارد و 409 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای پروژه‌های استان به‌صورت پرداختی یا مسدودی لحاظ شد.

استاندار لرستان بابیان اینکه از ابتدای امسال تا 15 بهمن سه هزار و 755 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان لرستان انجام‌گرفته است تصریح کرد: سهم بخش دولتی به علت وجود مشکلات مالی تنها 12 درصد محقق شده اما سهم این بخش زیاد نبوده ( 937 میلیارد تومان) که امیدواریم این مبلغ از طریق اسناد خزانه جبران شود.

وی در رابطه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز اظهار داشت: از ابتدای امسال تا 15 بهمن 891 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در لرستان سرمایه‌گذاری انجام شد/تسنیم

 

نماینده مردم شهرستان کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با خانواده‌ی شهید والا مقام "على مردان آزادبخت" دیدار کرد.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، در این ديدار حاج الهيار ملكشاهى نماينده شهرستان‌هاى كوهدشت و رومشكان به همراه آقايان روشنى مدير كل و ياراحمدى رييس اداره بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان با خانواده محترم شهيد والامقام "على مردان آزادبخت" فرمانده شجاع و دلاور گردان هميشه پيروز محبين كوهدشت در روستاى سه آسيابه آزادبخت شهرستان كوهدشت دیدار کردند.

وی تاكيد کرد: خدمت به خانواده هاى معزز شهدا نوعى عبادت است.


در اين ديدار كه به مناسبت عيادت از پدر اين شهيد گرانقدر و تكريم از خانواده ايشان برگزار شد دكتر ملكشاهى گفت: همه ما مديون خون پاك شهيدان هستيم و امنيت و اقتدار و عزت ما مرهون خون پاك شهداست.


در اين ديدار كه با حضور جناب آقاى روشنى مديركل محترم بنياد شهيد و امور ايثارگران و آقاى ياراحمدى رييس اين اداره برگزار شد رييس كميسيون حقوقى و قضايى مجلس خواهان رفع مشكلات و مسائل خانواده هاى شهدا شدند و تاكيد كردند كه رضايت خانواده ايثارگران و شهدا براى ما در اولويت است.

 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کارگران ساختمانی تا 30 اسفند امسال مهلت‌ دارند به سامانه خدمات رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و ثبت‌نام کنند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:
به گزارش کاسیت خبر،  "علی آشتاب" با اعلام این خبر گفت: کارگران ساختمانی تا 30 اسفندماه امسال مهلت‌ دارند به سامانه خدمات رفاهی مراجعه و ثبت‌نام کنند.


وی افزود: فرآیند احراز هویت کارگران ساختمانی نیز این‌ گونه است که پس از ثبت‌نام کارگران در سامانه، افراد شناسایی می‌شوند و در مرحله بعد افرادی که صلاحیت آن‌ها تائید شده به انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی معرفی خواهند شد. همچنین انجمن‌های صنفی کارگران بازرسی‌های لازم را برای بررسی مجدد صلاحیت افراد به عمل می‌آورند و درنهایت نتیجه این پالایش اعلام می‌شود.


مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به شرایط احراز هویت کارگران ساختمانی اظهار داشت: درصورتی‌که طبق مستندات مربوطه احراز اشتغال آن‌ها تأیید نهایی شود تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرارگرفته و یا درصورتی‌که قبلاً از این بیمه استفاده می‌کردند بیمه آن‌ها تداوم پیدا می‌کند.


آشتاب تصریح کرد: تمامی کارگران ساختمانی در صورت دسترسی به اینترنت می‌توانند رأسا نسبت به ثبت‌نام خود در این سامانه اقدام کنند و در غیر این صورت می‌توانند ثبت‌نام خود را در کافی‌نت‌ها، انجمن‌های صنفی و... انجام دهند.
وی تأکید کرد: ارائه خدمات حمایتی و بیمه‌ای به کارگران ساختمانی ازاین‌پس به کسانی تعلق خواهد گرفت که در این سامانه ثبت‌نام کرده باشند.


مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان خاطرنشان کرد: کارگران ساختمانی باید با در دست داشتن مدارک تا پایان اسفند در سامانه خدمات رفاهی به نشانی www.samanehrefah.ir ثبت‌نام کنند.

بالا