امروز : 03 بهمن 1395

 

اختصاصی/ وزیر کشور روز پنج‌شنبه 30 دی‌ماه به لرستان خواهد آمد.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir:

به گزارش خبرنگار کاسیت خبر، رحمانی فضلی وزیر کشور صبح روز پنج‌شنبه 30 دی‌ماه جهت افتتاح چند پروژه عمرانی را در ازنا حضور به عمل می آورد.

 

اهم برنامه های سفر وزیر در لرستان:

1-شرکت در همایش " نقش کارآفرینی زنان در اقتصاد مقاومتی"

2-بازدید از کارخانه بایر افلاک

3-بازدید از شرکت فرو آلیاژ ازنا

4-افتتاح عملیات گازرسانی به روستاهای ازنا 

5-شرکت در جلسه اقتصاد مقاومتی استان

 

 

بدری رئیس کل دادگستری لرستان از آمار بیکاری 40 درصدی در برخی شهر‎های این استان خبر داد.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر،جعفر بدری ظهر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: در بین شهرستان‎های استان لرستان آمار طلاق در شهرستان‎های بروجرد، دورود و کوهدشت بالا است.

وی عنوان کرد: از سویی آمار طلاق در شهرستان بروجرد در سال 94 دو برابر شهرستان‎های دورود و کوهدشت و 4 برابر شهرستان نورآباد بوده است، همچنین یک پنجم پرونده‎های استان لرستان یعنی حدود 20 هزار پرونده از مجموع 100 هزار پرونده به شهرستان بروجرد تعلق گرفته است.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه حوزه پیشگیری در استان لرستان مورد غفلت واقع شده است، بیان کرد: با وجود پیچیده‎تر شدن سیستم اداری و تبلیغ دولت برای کم کردن نرخ بیکاری، آمار بیکاری در برخی شهرستان‎های لرستان به 40 درصد رسیده است.

بدری به وجود نیروهای جوان مستعد، باهوش و فرهنگی غنی و تمدن دیرینه اشاره و عنوان کرد: با وجود برخورداری از این ظرفیت عظیم نتوانسته‎ایم، برای آنها آتیه‎ای پیش‎بینی کنیم، از سویی صنایع کشور و به تبع آن استان لرستان به مشکلات متعددی همچون نبود نقدینگی، مواد اولیه، بازار مصرف و ... گرفتار شده‎اند.

وی با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات به فعالان حوزه تولید و صنعت الزاما به تولید منجر نمی‎شود، تاکید کرد: از سویی در میادین شهرها شاهد کارگرانی هستیم که منتظر به کار گرفته شدن هستند.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه انگیزه جدی در بین برخی مقامات مسئول برای کاهش نرخ بیکاری در کشور نمی‎بینیم، تصریح کرد: تا کی می‎توان با مجازات معضلات اجتماعی را حل کرد؟

بدری با اشاره به امنیت برقرار شده در استان لرستان و شهرستان بروجرد اظهار کرد: این مهم در سایه اتحاد و همبستگی بین مردم و مسئولان، تلاش موثر ائمه جمعه و جماعات و همکاری مطلوب بین دستگاه‎های قضایی، امنیتی و انتظامی ایجاد شده است.

وی سپس بر ضرورت احساس مسئولیت مسئولان در قبال شهروندان لرستانی تاکید و عنوان کرد: با توجه به اینکه سرمایه‎گذاری از اولویت‎های مهم در استان لرستان است، باید زمینه برای جذب و حضور سرمایه‎گذار تسهیل و فعالیت صنایع تقویت شود.

رئیس کل دادگستری لرستان به بروز مشکل در برخی واحدهای صنعتی مطرح شهرستان بروجرد اشاره و تصریح کرد: واحدهایی که در گذشته با تولید محصولات کیفی و بازار مصرف مطلوب داخلی و خارجی، حضوری فعال در عرصه رقابت داشتند، اینک با مشکلاتی مواجه شده‎اند.

بدری با تاکید بر اینکه مدیران در پذیرش مسئولیت باید برنامه داشته باشند، افزود: مدیران و مسئولان باید با چاره‎اندیشی و ارائه راهکار در جهت حل مشکلات موجود در استان لرستان و شهرستان بروجرد گام بردارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت انتقال زندان بروجرد به مکانی مناسب تاکید و خاطر نشان کرد: همچنین باید مشکل ساختمان و فضای اداری اداره تعزیرات حکومتی این شهرستان رفع شود.

رئیس کل دادگستری لرستان اجرای کار فرهنگی با هدف کاهش آسیب‎های اجتماعی و به دنبال آن کاستن از پرونده‎های وارده به دستگاه قضایی را مهم و ضروری خواند و گفت: مسئولان فرهنگی و ائمه جمعه و جماعات باید با تضعیف فرهنگ نادرست انتقام در بین مردم در این باره کار فرهنگی انجام دهند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

اختصاصی/ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از پرداخت تسهیلات رونق تولید مجموعاً به ارزش ۹۱ میلیارد تومان به ۱۷۲ واحد صنعتی و تولیدی استان لرستان خبر داد.

 

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: ۱۷۲ واحد صنعتی و تولیدی استان لرستان تسهیلات رونق تولید مجموعاً به ارزش ۹۱ میلیارد تومان دریافت می‌کنند.

 

رضا صفی خانی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید لرستان 25 دی ماه اظهار داشت: بانک‌ها اجازه جایگزین کردن تسهیلات پرداختی مصوب برای واحدهای تولیدی را با تسویه بدهی معوق آن‌ها ندارند و لازم است بدون در نظر گرفتن بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی نسبت به پرداخت تسهیلات مصوب اقدام نمایند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار داشت: متقاضیانی که در سامانه رونق تولید ثبت‌نام و در ستاد تسهیل مصوبه دریافت کنند و کسانی که خارج از سامانه با تعامل بین‌بانکی بتوانند تسهیلات رونق تولید دریافت کنند شامل این طرح می‌شوند. در حال حاضر برای دریافت این تسهیلات  2200 واحد استان لرستان به ستاد مرکزی تهران معرفی‌شده که از این تعداد حدود 172 واحد با مبلغ 91 میلیارد تومان تسهیلات پذیرفته‌شده‌اند که این تسهیلات را در قالب رونق تولید دریافت می‌کنند.

صفی خانی تعداد ثبت‌نام شدگان در سامانه را بیش از 2400  واحد صنعتی و تولیدی لرستان اعلام کرد و گفت: حدود 570 واحد به‌صورت راکد و نیمه فعال در استان لرستان شناسایی‌شده که  تاکنون 85 واحد امکان دریافت تسهیلات رونق تولید را داشته‌اند امید است با تزریق منابع بیشتر در سال‌های آتی بتوان قابلیت موجود در جذب منابع و هدایت آن‌ها به سمت درست را به نتیجه مثبت رساند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان یکی از اهداف مهم اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در لرستان  را اتمام 18 طرح نیمه‌تمام بزرگ دانست و ابراز داشت: این طرح‌های نیمه تمام بزرگ با بیش از 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می توانند احیا شوند همچنین تعداد 24 واحد صنعتی بزرگ در استان لرستان قابلیت توسعه دارند چراکه زیرساخت آن را دارند و می‌توانند علاوه بر افزایش تولید و بهره‌وری اشتغال جدید ایجاد کنند.

 

 


رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان از افزایش بانک های طرف قرارداد با صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک خبر داد.

Image result for ‫بانک‬‎

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir
به گزارش کاسیت خبر، بختیار رازانی با اعلام این خبر اظهارداشت: صندوق ضمانت صنایع کوچک با هدف صدور ضمانتنامه برای واحدهای تولیدی متقاضی تسهیلات که با کسری وثیقه مواجه اند و همچنین، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی فعال، تکمیل حلقه های مفقوده خوشه های کسب و کار، تامین سرمایه در گردش واحدهای صادراتی و طرح توسعه واحدهای فعال صادراتی ایجاد شده است.  

 
وی افزود: طرف قرارداد صندوق ضمانت سرمایه گذاری 8 بانک بود که در سال جاری با تلاش های صورت گرفته این آمار به 15 بانک افزایش یافت که بانکهای سپه، پست بانک، ایران زمین، اقتصادنوین، انصار، آینده، پارسیان از جمله بانکهای جدید می باشند.


رازانی یادآور شد: از ویژگیهای این صندوق حداکثر مبلغ صدور ضمانت نامه 30 میلیارد ریال بوده که حتما واحد تولیدی اشتغال آن زیر 50 نفر و در حوزه صنایع کوچک باشد.


وی اضافه کرد: تعداد ضمانت نامه های صادر شده در سال 94 چهار تا به مبلغ 17010 (میلیون ریال) که این تعداد در سال 95 به 5 تا و به مبلغ 44666 (میلیون ریال) رسیده است.


مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان لرستان گفت: واحدهای صنایع کوچک ومتوسط می توانند برای بهره مندی از خدمات صندوق ضمانت صنایع کوچک به شرکت شهرک های صنعتی استان مراجعه نمایند.

منبع:شرکت شهرک های صنعتی استان لرستان

 

اختصاصی/ مدیرعامل مخابرات منطقه استان لرستان از بهبود کیفی و پوششی اجرای پروژه های مختلف شبکه ارتباطات سیار استان خبر داد.

 

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

به گزارش کاسیت خبر، هومان محمودی در جمع خبرنگاران از راه اندازی سایت های نسل چهارم همراه اول در لرستان خبر داد و گفت: به زودی اینترنت پرسرعت نسل سوم همراه اول در اکثر نقاط شهری استان راه اندازی خواهد شد.

محمودی افزود: مخابرات منطقه لرستان تعداد  ۲۵ سایت نسل ۴ همراه اول در این شهرستان را برای ارائه خدمات‌ بهتر به مشترکین شهرستان بروجرد و دسترسی به اینترنت پرسرعت همراه اول نصب و راه‌اندازی کرده است.

 

مدیر مخابرات لرستان گفت: لرستان  جزو استان‌هایی است که پهنای باند زیادی دارد اما تمام آن را مصرف نمی‌کند.

 

محمودی تعداد کل سایت‌های مخابراتی استان را حدود 790 مورد دانست و گفت: در آینده ای نزدیک به مراتب تعداد آنها بیشتر خواهد شد.

 

اختصاصی / به تازگی خبری از انتشار بیماری آنفولانزای فوق حاد در پرندگان در برخی نقاط کشور به گوش رسید که انتشار آن در بین پرندگان لرستان و چاپ این خبر در نشریه کاسیت و تایید دامپزشکی لرستان زنگ خطر را به صدا درآورد.

 

اختصاصی / پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر- گزارشی مبنی بر شیوع این بیماری در شهرستان سلسله  استان لرستان به دست آمده که توجه بیش از پیش مسئولان مربوطه و مردم را می طلبد چرا که این بیماری  مشترک بین انسان و پرندگان است.

 

خبرگزاری مهر نیز از انتشار این بیماری در روستاهای بسطام، روستاهای دارماهی، سراب و سقا خبر می دهد که  دامپزشکی شهرستان سلسله در حال معدوم کردن پرندگان مبتلا به این بیماری است.

 

 

مشاور معاون امورعمرانی استاندار لرستان در گفتگو با خبرنگار کاسیت گفت: وقتی این همه تلاش میکنیم تا دستگاه های اجرائی استان متمایل به حمایت از برگزاری همایش تخصصی بتن های توانمند شوند، بنوعی در کنار آموزش، هدفمان کمک به ارتقاء جایگاه علمی،فنی و مهندسی استان در سطح کشور نیز هست.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 


به گزارش کاسیت خبر، علیرضا مقسمی گفت: متاسفانه برخلاف انتظار، دستگاه ها و نهادها در استانهای پیشرفته تر کشور سهم بیشتری نسبت به استانهای محروم در تشویق و حمایت از برگزاری اینگونه همایش های علمی دارند!


مقسمی اضافه کرد:در استان لرستان با توجه به استقرار بر روی گسل زلزله خیز و نیمه فعال سیلاخور و نیز بافت فرسوده اغلب شهرهای استان نیازمند اجرای فوری یک وفاق استانی بر روی استفاده از تکنولوژی های کاربردی تر بتن در ساخت و سازها هستیم، چراکه اغلب فعالیتهای عمرانی استان هم اکنون بتنی هستند.


عضو کمیته فنی موسسه بین المللی ترمیم بتن اشاره کرد:با وجود برگزاری جلسات مکرر و خواست عمومی مردم و جامعه مهندسی استان و نظر صریح استاندار محترم و معاون محترم عمرانی ایشان مبنی بر برگزاری همایش های علمی و فنی حول محور ارتقاء دانش بتن در استان، متاسفانه هنوز وضعیت و ضرورت همراهی برخی دستگاه های اجرایی استان که بنوعی خود متولی این امور هستند روشن نشده و تکلیفشان باخودشان مشخص نیست!


مشاور معاون عمرانی استاندار اضافه کرد: از حدود6ماه پیش زمان را بگونه ای تعریف کردیم که این همایش متقارن با شروع زمستان برگزار شود، چراکه ضعف زیادی در ساخت و سازهای بتنی با شروع فصل سرد مشاهده میکنیم و برخی تولیدکنندگان بتن آماده و فعالان صنعت ساختمان استان با الفبای تولید، انتقال، استقرار و عمل آوری بتن در هوای سرد نیز نا آشنا هستند! مقدمات کار نیز فراهم شده و نظام مهندسی استان و انجمن پیمانکاران هماهنگی های خوبی در این زمینه با استانداری داشته اند که جای تقدیر دارد لکن حضور سایر دستگاه های متولی همچون راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، اداره استاندارد، آزمایشگاه فنی مکانیک خاک،اداره صنعت و معدن و شهرداری ها هم الزامیست چراکه این همایش اولین همایش استانی در حوزه بتن های توانمند خواهد بود.


مقسمی گفت: از حدود سه سال پیش که "تئوری لرستان ایمن در برابر زلزله با ساخت سازه های بتنی بادوام مقاوم" طی طرحی مکتوب تقدیم استاندار محترم لرستان گردید با نگاه دقیق ایشان و مساعدت های بی دریغ معاونت امور عمرانی استاندار حرکت های ماندگاری در جهت آموزش،فرهنگ سازی و نظارت در این حوزه انجام شده که در تاریخ لرستان بی سابقه و ماندگار خواهد بود.

 


اختصاصی/ در فضای مجازی کانالی تحت عنوان کمپین تحریم بیمارستان شفا راه‌اندازی شده است. این كانال تلگرامي با پخش اخباری مانند 《عين شاه احمدي پدري كه به خاطر تجويز داروي اشتباه در بيمارستان شفا به كما رفت ....》عملکرد بیمارستان فوق تخصصی شفا را ضعیف قلمداد می‌کند.

 

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

نرگس سپه وند

 

به گزارش کاسیت خبر، دكتر روح ا...فکوری رییس بیمارستان فوق تخصصی شفا، در گفتگو با کاسیت خبر، تصریح کرد اين خبر كذب محض است و واقعيت  بر اساس مدارك و مستندات موجود این است، آقاي عين شاه احمدي در تاريخ 24 آذرماه علی‌رغم توصيه اكيد پزشكان معالج و كادر درمان با رضايت شخصي فرزند از بيمارستان شفا ترخيص و در یکی ديگر از  بیمارستان‌های سطح شهر بستري و 13 روز بعد فوت نمود.

دکتر فکوری افزود: متوفي 3 نوبت سابقه بستري در بيمارستان شفا را داشته است. یک‌بار سال 90 و دو بار سال 95، دو بار اول بيمار با بهبودي كامل ترخيص شده و در نوبت سوم در تاريخ 24 آذرماه با رضايت شخصي فرزندش ترخيص شده است و در بيمارستان ديگري ١٣ روز بعد فوت ميكند.

وی خاطرنشان کرد: بدون شك اگر در طول 5 سال گذشته  متوفي و خانواده اش از خدمات بيمارستان شفا نارضايتي داشته و يا قصوري در اقدامات درماني مشاهده كرده بودند چندين نوبت به اين مركز مراجعه نمی‌کردند.

رییس بیمارستان شفا خرم‌آباد در خصوص علت مرگ این بیمار تشریح کرد:  اين بيمار 2 بار سابقه سكته قلبي و بستري شدن در بيمارستان قلب، یک‌بار انجام آنژيوگرافي، سابقه بيوپسي ناحيه گردن، سابقه ديابت و انجام چندين جلسه شیمی‌درمانی  جهت درمان سرطان غدد لنفاوي  را داشته است. این بيمار در بدو پذيرش داراي زخم بستري درجه 1 بوده است.
 طبق مستندات پرونده بيمار، مطابق دستور فوق تخصص خون و سرطان جهت بيمار به دليل سابقه كموتراپي و سن بالا و خونريزي فعال در ناحيه دهان و ناي (عوارض شیمی‌درمانی) چندين نوبت ترانسفوزيون خون و فرآورده‌های خوني انجام‌شده است.

مرگ مادر باردار که سزارین انجام داد

دکتر فکوری در خصوص مرگ این مادر گفت: چندی پیش مادر بارداری در بیمارستان شفا سزارین شد و نوزاد سالم با وزن 4kg دنیا آمد. متأسفانه یک روز بعد از ترخیص، مادر با دیسترس تنفسی مجدداً مراجعه کرده و در ICU بستری می‌شود و علی‌رغم تلاش 9 نفر از پزشکان متخصص و فوق تخصص و مراقبت‌های شبانه‌روزی کادر درمان، متأسفانه بعد از حدود یک ماه بستری در
فوت می‌کند.ICU اين بيمار خانم ٣٤ ساله اي بوده اند كه بدليل سرطان غدد لنفاوي، دو سال شيمي درماني و ٢٠ جلسه راديوتراپي شده اند، كم كاري تيروئيد، سابقه مصرف لووتيروكسين ، بزرگي طحال و بيماري دريچه قلب با درجه متوسط، داشته اند. به عبارتي يك بيمار با مشكلات متعدد بوده اند.

اخبار سطحی سم مهلکی در کام جامعه خواهند بود!

بايد اجازه داد مراجع ذيربط اين پرونده را بررسي و اگر قصوري صورت گرفته بود برخورد قانوني شود. برخوردهاي غير قانوني و جوسازي ها فقط باعث خواهد شد پزشكان و مراكز درماني بعد از اين بيماران بد حال را پذيرش نكنند چرا كه به هر حال ممكن است از اين جوسازي ها مرغوب شوند و در نهايت مردم متضرر مي شوند. يك كانال تلگرامي قبل از آنکه واقعاً قصور بیمارستان یا پزشک در مرجع قضایی یا نظام پزشکی اثبات شود، با انتشار عکس‌های مادر و نوزاد و بکار بردن  همه گونه عبارات توهین‌آمیز از یک‌سو به تحریک افکار و احساسات عمومی پرداخته كه فقط مي تواند باعث گسترش فضای بی‌اعتمادی شود كه به‌خودی‌خود ویرانگر است. هم برای فرد و هم برای جامعه وقتی مردم اعتمادشان را به بیمارستان درجه يك که با تلاش 700 نفر را در کادر تخصصی و فوق تخصصی خود متمرکز نموده و بنا به ارزیابی‌های سالانه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در 6 سال پیاپی رتبه یک را اخذ نموده از دست بدهند، آیا می‌توانند به بیمارستان‌های رده پایین‌تر استان اعتماد کنند؟! ویا با خیال راحت به مطب‌ها و کلینیک‌های کوچک‌تر مراجعه کنند؟

 منصفانه قضاوت کنیم

 بیمارستان شفا در طول 15 سال گذشته در ایجاد و ارتقاء اعتماد عمومی به مراکز درمانی استان بسيارمؤثر بوده  است. فراموش نكنيم در روزگاری نه‌چندان دور، هرکسی توان مالی داشت، برای درمان به تهران می‌رفت، ولی فضای روانی امروز مردم تا حدود زیادی تغییر نموده و بی‌شک این تغییر، حاصل تلاش اساتید فرهیخته و ارزشمند و پزشکان حاذق شهر است، ولی بدون ترديد  بیمارستان شفا نیز نقشی مهم در این تغییر مثبت فضا داشته است .در این بیمارستان ، حدود 700 نفر شبانه‌روز در تلاش‌اند تا همشهریانمان آسوده و بی‌درد و رنج بخوابند. کارکنانی با شب‌زنده‌داری خود را در درد بیماران شریک می‌کنند.
متأسفانه برخی افراد با تحریک همراهان یک بیمار نسبت به یک پزشک یا یک مرکز درمانی درصدد تخریب این قشر زحمتکش هستند.
رئیس بیمارستان فوق تخصصی شفا گفت :رسانه و مطبوعات زبان گویای مردم اند و باید انحرافات، تخلفات و ضعف‌ها را باهدف اصلاح و بهبود اوضاع بیان کنند نه اینکه با بيان مطالب كذب و انتشار شايعاتي كه هيچ مرجع معتبري آن را تاييد نكرده صرفا فضاي رواني جامعه را ملتهب كنند.حداقل وظيفه يك رسانه اطمينان از صحت يك خبر ، قبل از انتشار آن است .

دکتر فکوری با اشاره به اینکه پیشینیان ما تا قرن‌ها پیش، چون بوعلی و رازی و برزویه طبیب و نزدیک‌ترها مانند دکتر قریب، دکتر اعظمی، دکتر بنان، در ضمیر ناخودآگاه جامعه از یک پزشک و یک مرکز درمانی تصویری در اذهان مردم بجا گذاشتند که مافوق آن در عالم انسانی متصور نمی‌شود، گفت: متأسفانه رقابت‌های منفی و چشم‌ وهم‌چشمی‌های مخرب، گاه از زبان ما خنجری می‌سازد، در دستان خشمگین یک همشهری ناراضی تا از پشت در پهلوی همکار دیگر فرورویم تا کی نوبت به خودمان رسد!

وی در خاتمه ابراز داشت: انتشار شايعات و اخبار كذب در درجه اول باعث از بين رفتن اعتماد مردم به آن رسانه و سپس موجب از بين رفتن سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي می‌شود و بيش از هر چيز جفا به مردم و شهرت نیکوی استان است.

 

اختصاصی/ چندی پیش رییس شورای شهر خرم‌آباد در جلسه علنی که با حضور مدیرکل امور مالیاتی برگزار شد، بر ضرورت استفاده منابع دریافتی از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان منابع درآمدی پایدار شهرداری تاکید کرد.

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir


در این جلسه مشخص شد، شهرداری می‌تواند در موضوع تکمیل طرح‌ها و ساخت‌وسازهای عمران شهری از منابع حاصله از ارزش افزوده به نحو احسن کند و در راستای توسعه شهر، از ارزش افزوده برای انجام امور زیربنایی و رفع مشکلات اساسی شهر در بحث تعریض معابر و ایجاد تقاطع‌های غیر هم‌سطح نیز استفاده شود.


درآمدهای شهرداری
بر اساس ماده (29) آیین‌نامه مالي شهرداری‌ها درآمد شهرداری‌ها به شش طبقه تقسيم می‌شوند:
1-درآمدهاي ناشي از عوارض عمومي (درآمدهاي مستمر)
2-درآمدهاي ناشي از عوارض اختصاصي
3-بهاي خدمات و درآمدهاي موسسات انتفاعي شهرداري
4-درآمدهاي حاصله از وجوه اموال شهرداري
5-کمک‌های دولت و سازمان‌های دولتي
6-کمک‌های اهدايي اشخاص و سازمان‌های خصوصي و اموال و دارایی‌هایی كه به طور اتفاقي يا به موجب قانون به شهرداري تعلق می‌گیرد.


درآمد شهرداری‌ها از دو منبع مهم تامين می‌گردد:


1-منابع درآمدي داخلي
دریافت‌های مستقيم شهرداری‌ها از اجاره اموال و مستغلات، فروش اموال و... می‌باشد


2-منابع درآمدي خارجي
درآمدهايي كه در خارج از سازمان شهرداري دريافت می‌گردد مانند عوارض محلي شامل صدور پروانه، كسب و پیشه، آب، برق، تلفن، کارخانه‌ها، کمک‌های دولتي و...
اختصاص 60 درصدی جریمه‌های مقررات راهنمایی و رانندگی به شهرداری


علاوه بر موارد ذکرشده، در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی، مشخص شد: راهنمایی و رانندگی استان در 6 ماهه نخست سال جاری به میزان 12 میلیارد تومان از محل جرائم رانندگی اخذ جریمه داشته است که 40 درصد به نیروی انتظامی و پلیس اختصاص‌یافته و 60 درصد هم متعلق به حوزه شهرداری است.


تخصیص اعتبار جدید از اداره اقتصاد دارایی به شهرداری
چند روز پس از جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مدیرکل امور مالیاتی استان لرستان خبر داد: ۱۸ میلیارد اعتبار به شهرداری خرم‌آباد اختصاص یافت.


محمدرضا محمدی با اشاره به اینکه در هشت ماهه نخست امسال ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده را به شهرداری‌های شهرستان خرم‌آباد اختصاص داده‌ایم، گفت: از این میزان ۱۸ میلیارد تومان به شهرداری خرم‌آباد اختصاص‌یافته است.


وی بابیان اینکه در سال ۹۴ بالغ‌ بر ۲۸ میلیارد تومان اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده را به شهرداری‌های شهرستان خرم‌آباد داده‌ایم، تصریح کرد: این اعتبار مربوط به شهرهای خرم‌آباد، بیران شهر، زاغه، سپیددشت و دهیاری‌ها می‌باشد.


حال آنکه همواره کاستی‌ها و نارسایی خدمات شهری در این نقاط و دیگر نقاط بیداد می‌کند.


افزایش 5 درصدی عوارض شهرداری
امسال در شورای شهر خرم‌آباد حداقل افزایش عوارض ۵ درصد نسبت به سال ۹۴ در نظر گرفته شد.


در این راستا از تجربیات چندساله شورا نیز استفاده شد و معضلاتی که مردم با آن مواجه بودند مورد بررسی قرار گرفت تا با رفع این مشکلات مردم به پرداخت عوارض ترغیب شوند.


طبق نظر رییس شورا اگر مردم مشارکت بیشتری در بحث عوارض و رعایت ضوابط شهری داشته باشند، شهرداری نیز می‌تواند موفق باشد و به تبع آن شورای شهر هم می‌تواند به وعده‌های خود عمل کند.


آیا درآمدهای شهرداری خرم‌آباد پاسخگوی رفع مشکلات شهری نیست؟!
علی جهان‌آرا در خصوص تخصیص اعتبارات و افزایش درصد ارزش افزوده شهرداری گفت: شهرداری‌ها از جمله موسسات عمومي و غیردولتی می‌باشند كه هزینه‌های جاري و عمرانی خود را از محل درآمدهاي وصولي از شهروندان، موسسات، کارخانه‌ها و... تامين می‌نمایند.


به گفته جهان‌آرا نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی‌های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری، نظارت بر حساب درآمد و هزينه آن‌ها، تایید صورت جامع درآمد و هزينه شهرداري كه هر شش ماه یک‌بار توسط شهرداري تهيه مي‌شود و ... با انتخاب حسابرس رسمی، اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و پیگیری‌های لازم بر اساس مقررات قانونی همه از وظایف ذاتی شورا است.


وی در ادامه گفت: نباید فراموش کنیم که خرم‌آباد مرکز استان و شهری نزدیک به کلان‌شهرهاست که اعتبارات هزینه شده در این خصوص به هیچ‌وجه جواب گوی توقع مردم و اعضای شورا نیست و درآمدهای شهرداری و تخصیص اعتبار 18 میلیاردی امور اقتصاد و دارایی و افزایش 5 درصدی عوارض هم در برابر طرح‌ها و خدمات انجام‌گرفته در بحث عمران شهری در طی این چند سال بسیار ناچیز است.


جهان‌آرا درباره پیش‌زمینه رشد و توسعه عمران شهری گفت: اگر خرم‌آباد می‌خواهد در حوزه عمران شهری پیشرفت کند و به استانداردهای لازم در مدیریت شهری برسد به اعتباراتی بیش از این نیاز دارد.


وی ادامه داد: از ویژگی‌های مدیریت در حوزه‌های تخصصی شهرداری این بوده است که همواره در آن افراد غیرمتخصص دارای مسئولیت بوده‌اند. مشکل اصلی جامعه و نهادهای اداری لرستان، ناکارآمدی نیروی انسانی است. دستگاه‌های اجرایی به نیروهایی نیاز دارند که تعهد و تخصص را توأما دارا باشند.


 جهان‌آرا به نقل‌قول از شهردار اظهار کرد: به گفته شهردار کل عوارض وصولی در زمینه‌ی نوسازی در سال گذشته 6 میلیارد تومان بوده است درحالی‌که هزینه جمع‌آوری زباله‌های شهری 16 میلیارد تومان بوده است.


وی با اشاره به اینکه باید نهضتی همگانی در بحث فضای سبز، مشارکت در پرداخت عوارض و جمع‌آوری زباله به وجود آید، گفت: یکی از مشکلات جامعه ما عدم تعامل و مشارکت عمومی است. بخشی از جامعه فکر می‌کنند که باید فقط ناظر و تماشاگر باشند تا بخش‌های دیگر کارها را انجام بدهند در صورتی ‌که ساختار یک جامعه، یک شهر و یا یک مجموعه دولتی باید مانند ساختار بدن انسان باشد که همه اعضا در آن نقش فعال و حیاتی داشته باشند.


مسوولین شهرداری دائم از درآمد ناکافی شهرداری‌ها گله‌مند هستند و مدام مثال افزایش 5 درصدی عوارض را بیان می‌کنند. حال از زبان شهروندان می‌شنویم:
 منصوری کارمند بازنشسته در این خصوص گفت: اگر فقط چند میلی‌متر خطای ساخت داشتیم با وجود داشتن پروانه پایان کار که این خود ناشی از نظارت غیرتخصصی ناظرین شهرداری منشأ می‌گیرد، از یک ریال شهروندان نمی‌گذرند. این در حالی است که طبق برخی شواهد مرفه‌ترین شهروندان با یک مهمانی یا انفاق میلیون‌ها تومان تخفیف می‌گیرند!


رضایی سرهنگ بازنشسته نیز چنین گفت: برخی ادارات مخصوصا آن‌ها که تعامل کاری خوبی با شهرداری دارند، گاه عوارضشان به صفر میل می‌کند و زمانی که از شورا پیگیری می‌کنیم، بستگی دارد آن روز طرفدار شهرداری باشند یا منتقد! چندی پیش زمزمه‌هایی دال بر اسراف در هزینه‌های انجام‌شده جهت اجرای پروژه‌ها به گوش خیلی‌ها رسید اما در نتیجه نه پیگیری وجود داشت و نه پاسخ‌دهی.


خداکرمی کارشناس بازرگانی نیز در خصوص گلایه از شهرداری گفت: شهرداری نه بابت استخدام‌های خارج از مصوبه به شورا جواب پس داد و نه درباره شفاف‌سازی هزینه‌ها! مستخدمین جدید شهردار چه کسانی هستند؟ آیا زمزمه‌های اینکه اینان احتمالا تیم حمایتی دور بعد شورا از شهردار خواهند بود درست است؟


و سوالات بسیاری که پس از رسانه‌ای شدن اختلاف‌های شورای شهر و شهرداری عنوان شد و البته بدون پاسخ ماند!


وقتی سخن از شهرداری به میان می‌آید لزوما مدیریت شهرداری مورد پرسش نیست بلکه شامل مدیران میانی و کارکنان شهرداری نیز می‌تواند باشد. با توجه به گلایه‌های مردم از شهرداری بهتر است فاصله میان مدیریت شهری با شهروندان کم شود و در خصوص گلایه‌های شهرداری از کمبود منابع نیز قابل بررسی است. باید دید این کمبود منابع از درآمد ناکافی منشأ گرفته است یا از مدیریت غیر نظارتی؟!

 

 

اختصاصی/ از آنجا که برای بررسی میزان تخریب، مقاومت و آسیب های احتمالی پاساژ قائم خرم آباد نیازمند شناخت کامل ساختمان پاساژ هستیم بایستی به این پرداخت که سازه فلزی است یا بتنی؟ زمان آتش سوزی چقدر بوده است؟ آیا در حدی بوده که منجر به تخریب بتن یا تغییر شکل سازه شده است این نه؟ مهمترین قسمت در متن زیر این است که بایستی بدانیم مقاومت فلز با افزایش دما کاهش می‌یابد. اگر دمای اسکلت فلزی به حدود 600 درجه سانتی گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می‌افتد .

 

رضا زارع

اختصاصی/پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


حال با توجه با ساعت ها شعله ور بودن پاساژ قائم تعادل ساختمان تا چه حد آسیب دیده است. در ذیل محاسن و معایب ساختمان های فلزی مورد بررسی قرار می گیرد به این صورت خوانندگان عزیز کاسیت می توانند خود متوجه بسیاری موارد در مورد این گونه سازه ها شوند.
محاسن ساختمان های فلزی
مقاومت بالا: مقاومت فولاد بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از بتن بزرگ‌تر است. این موضوع در سوله‌های با دهانه‌های بزرگ و ساختمان‌های مرتفع و ساختمان‌های که بر روی زمینه‌ای سست احداث می‌شوند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مقاومت متعادل مصالح: مقاومت فولاد در کشش و فشار یکسان و در برش نیز خوب و نزدیک به کشش و فشار است. در تغییر وضع بارها، نیروی وارده فشاری و کششی قابل تعویض بوده و مقاطع به‌خوبی عکس‌العمل نشان می‌دهند. ولی مقاومت بتن در فشار مناسب بوده و در کشش و یا برش کم است. پس اگر مناطقی تحت نیروی کششی قرارگرفته و مسلح نشده باشند، تخریب می‌شوند.
خواص ارتجاعی: به علت همگن بودن فولاد، خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد. فولاد تا محدوده وسیعی از تنش‌ها از قانون هوک به‌خوبی پیروی می‌کند. به‌عنوان‌مثال، ممان اینرسی یک مقطع فولادی را می‌توان با اطمینان در محاسبات وارد نمود. حال اینکه در مورد بتن این ارقام خیلی معین و قابل‌اطمینان نیستند.
ضریب نیروی لرزه‌ای: در قالبهای بتن مسلح به علت وزن بیشتر، ضریب نیروی لرزه‌ای از قاب‌های فلزی بزرگ‌تر است.
شکل‌پذیری: یکی از خواص مهم مصالح فلزی شکل‌پذیری آن‌هاست. فلزات قادرند تمرکز تنش را که درواقع علت شروع خرابی است و نیروهای دینامیکی و ضربه‌ای را تحمل نمایند، درحالی‌که بتن ترد و شکننده بوده و عملکرد آن در مقابل این نیروها بسیار ضعیف است.
خواص یکنواخت: فولاد در داخل کارخانه و تحت نظارت دقیق تهیه می‌شود، لذا خواص آن برخلاف بتن یکنواخت است. اطمینان در یکنواختی خواص مصالح باعث انتخاب ضریب اطمینان کوچک‌تر می‌شود که این به‌نوبه خود منجر به‌صرفه جویی در مصرف مصالح می‌شود.
دوام: دوام فولاد بسیار خوب است. اگر در نگهداری ساختمان‌های فلزی دقت کافی صورت گیرد، برای سالیان متمادی قابل بهره‌برداری خواهند بود.
وزن کم: ‌میانگین وزن اسکلت فولادی بین 250 تا 390 کیلوگرم بر مترمربع و یا 80 تا 130 کیلوگرم بر مترمکعب است، درحالی‌که در ساختمان‌های بتن مسلح این ارقام به ترتیب بین 480 تا 780 کیلوگرم بر مترمربع یا 160 تا 250 کیلوگرم بر مترمکعب هست.
امکان مقاوم‌سازی: اعضاء ضعیف ساختمان فلزی (در اثر محاسبات اشتباه، تغییر مقررات و ضوابط، اجرا و ...) را می‌توان با اضافه نمودن قطعات جدید، تقویت نمود، ولی در مورد اسکلت بتنی این عمل به‌راحتی قابل انجام نیست.
شرایط آسان ساخت و نصب: تهیه قطعات فلزی در کارخانه و نصب آن در محل، در هر شرایط جوی با اعمال تمهیدات لازم قابل انجام است. در مورد ساختمان‌های بتنی محدودیت‌های بیشتری در این رابطه وجود دارد.
معایب ساختمان‌های فلزی
ضعف در برابر حرارت: مقاومت فلز با افزایش دما کاهش می‌یابد. اگر دمای اسکلت فلزی به حدود 600 درجه سانتی گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می‌افتد.
خوردگی فلز در مقابل عوامل خارجی: ساختمان‌های فلزی در مقابل عوامل جوی دچار خوردگی شده و از ابعاد مفید آن‌ها کاسته می‌شود. ضمنا مخارج نگهداری و محافظت آن‌ها هم زیاد است.
تمایل قطعات فشاری به کمانش: با توجه به اینکه تعداد قطعات فلزی زیاد بوده و ابعاد آن‌ها معمولا کوچک است، تمایل به کمانش در این قطعات زیاد بوده و این موضوع یک نقطه‌ضعف محسوب می‌شود.
جوش نامناسب: استفاده از پیچ و مهره و تهیه قطعات در کارخانه، اقتصادی‌ترین و فنی‌ترین کار می‌باشد که در کشور ما برای ساختمان‌های متداول انجام چنین کاری مقدور نیست. استفاده از جوش برای اتصالات، به علت مهارت کم جوشکاران، قدیمی بودن ماشین‌آلات، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر، گران بودن هزینه آزمایش جوش و ... بزرگ‌ترین ضعف اسکلت‌های فلزی می‌باشد.
*کارشناس عمران

بالا