امروز : 03 اسفند 1395

 

ارکستر سمفونیک ایران با حضور  ۷۰ نوازنده و همچنین بزرگانی همچون ارسلان کامکار و صدای علیرضا افتخاری در خرم آباد اجرا می شود.
 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، امین عباسیان اظهار داشت: ارکستر سمفونیک ایران برای اولین بار در خرم آباد به همت انجمن موسیقی لرستان و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان لرستان اجرا می شود.


رییس انجمن موسیقی لرستان تشریح کرد: ارکستر سمفونیک ایران با ۷۰نوازنده با حضور بزرگانی همچون ارسلان کامکار وصدای علیرضا افتخاری در نیمه دوم اسفند ماه سال جاری اجرا می‌شود.


وی در ادامه افزود: زمان و مکان دقیق متعاقبا از طریق انجمن موسیقی لرستان اعلام می‌گردد. /انجمن موسیقی لرستان

 

 

اولین جشنواره استانی و نمایشگاه ملی "مد و لباس ایرانی" از تاریخ ۱۴ تا ۱۹ اسفند در شهر خرم اباد برگزار می‌شود.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

 


معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خرم‌آباد از پرداخت سالانه حدود 200 میلیون تومان آبونمان بابت کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، دکتر رضا میردریکوند، اظهار کرد: کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد و بروجرد امکان دستیابی به منابع برای تعدادی نامحدودی از دانشجویان را فراهم کرده و دانشجویان می‌توانند به پژوهش و مقالات درج شده در سایت‌های sciencedirect، scopus، springer، Ebsco،wiley، web of science و magiran به صورت رایگان دسترسی پیدا کنند.

وی اضافه کرد: امکان استفاده از کتابخانه‌های معمولی دانشگاه در روزهای خاصی از هفته و در ساعت‌های معینی ممکن است اما در کتابخانه دیجیتالی محوریت ساعت و زمان وجود ندارد.

میردریکوند ادامه داد: دانشگاه آزاد لرستان سالانه حدود 200 میلیون تومان آبونمان کتابخانه‌های دیجیتال واحد بروجرد و خرم‌آباد را به مرکز پرداخت می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خرم‌آباد با اشاره به اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کتابخانه‌های دیجیتال استقبال خوبی نداشته‌اند، افزود: استفاده از این کتابخانه به نفع دانشجویان است چراکه می‌توانند به صورت رایگان و تنها با اتصال به سیستم دانشگاه از جدیدترین مقالات و نشریات در پایگاه‌های علمی مطرح دنیا استفاده کنند./ ایسنا

 

 

عضو تحریریه ی هفته نامه کاسیت: میرزاده عشقی اولین شهید راه قلم تاریخ ادبیات معاصرایران پرچم مبارزه اینده نگری ادبی و تحولی نو در شعر بود.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، مهدی بیرانوند روژمان عضو تحریریه ی هفته نامه کاسیت: از جنس عشق، ان هم بااشعار میرزاده عشقی شاعری پرپرشده در راه وطن.
عاشقی را شرط تنها ناله و فریاد نیست
تاکسی از جان شیرین نگذرد فرهادنیست
عشقی که در راه وطن پرپر شد. میرزاده عشقی یاهمان بهتراست بگوییم اولین شهید راه قلم تاریخ ادبیات معاصرایران پرچم مبارزه اینده نگری ادبی و تحولی نو در شعر بود.کسی که تنها فکر و قلمش ایران بود و بس.
محمدرضاکردستانی متخلص ب میرزاده عشقی با اصالتی کرد و ساکن همدان جوانی پرشور و انقلابی بود که توانست سبک جدیدی از شعر در ادبیات معاصر ایران از خود بجای بگذارد. وی که پرچم دار شعر سیاسی درایران است سرودن را از نوجوانی آغاز تا سی و یک سالگی که اخرین سال
عمر کوتاهش بود ادامه داد و توانست توجهات بزرگان ادبی عصرخویش را جلب نمایید.وی علاوه بر سرودن شعر نمایش نامه می نوشت و سردبیر روزنامه قرن بیستم بود.و اما شعر میرزاده عشقی:
دل پرخون مرا کس ندارد
سرمجنون من را کس ندارد
همه کس را،گردون دل کباب است
ولی گردون من را کس ندارد
خواندن شعر عشقی برای نسل امروز ایران لازم است چرا که درس زندگی و راه و روش مبارزه در راه حق می دهد.درست است که اشعارش بوی سیاست دارند و نام وطن اما همین موضوعات را انچنان ریتمیک و اهنگین می سراید که گوش و ذهن و قلب هر خواننده و شنونده ای را بخود جذب میکند. من ب شما شاعری را معرفی کردم و شعر او را .حال چرا شعر ؟
شعر نیاز زندگی بشر است.مخصوصا در دنیای پرهیاهوی امروز.بیاییم گاهی شعربخوانیم دنیاتنها فلسفه،تاریخ،سیاست،مذهب و ایدئولوژی ها نیست ...دنیا شعریست از قلم بزرگ ترین مهربان و نقاش عالم همان که خالق عـشق و سرود و قلم و قلب های بی قرار است.

ارادتمند شما مهدی بیرانوند روژمان

 

 

سومین جشنواره قصه‌گویی لرستان با گویش محلی با معرفی منتخبان در سه بخش کودک، نوجوان و قصه‌های انقلابی به کار خود خاتمه داد.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، سومین جشنواره قصه‌گویی استان لرستان با گویش محلی که از ۱۷ بهمن‌ماه با شرکت ۲۳ عضو از مراکز فرهنگی هنری در خرم‌آباد در حال برگزاری بود، پس از پایان قصه‌گویی شرکت‌کنندگان در سومین جشنواره قصه‌گویی استان که با لهجه‌های شیرین لری و لکی از مناطق مختلف استان، قصه‌های خود را ارائه دادند، سه کودک، سه نوجوان و سه نفر در بخش قصه‌های انقلابی توسط هیئت داوران متشکل از نوشین رومی، سهیلا ولی‌پور، اسماعیل اله‌دادی و علی مرتضایی برگزیدگان معرفی شدند.


به گزارش کاسیت، در بخش کودک: فاطمه امیری از مرکز شماره پنج خرم‌آباد با قصه «گلدان خالی»، نگین شرفی از مرکز شماره ۴ خرم‌آباد با قصه «فسقلی»، مهدی قلیانی از مرکز شماره سه بروجرد با قصه «پول خون بابام» و در بخش نوجوان: ارغوان پورپرویز از مرکز شماره سه خرم‌آباد با قصه «جادوگر جنگل»، نساء رحمتی از مرکز شماره یک خرم‌آباد با قصه «میهمان، یک شب و دو شب خوش است»، میترا سلطان‌زاده از مرکز کوهدشت با قصه «کراس بی درز و دوز» و در بخش انقلابی آتنا همتی از مرکز فرگیر خرم‌آباد با قصه «فرار شاه»، فاطمه نصرتی از مرکز الشتر با قصه «هر سه فریاد کشیدیم الله اکبر» و شیرین زهرا شرفی از مرکز شماره سه خرم‌آباد با قصه «میهمان ناخوانده از خاطرات بچه‌های انقلاب» برگزیده شدند./ ایکنا

 

سال گذشته خرم آباد یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور شد که همین عنوان باعث افزایش مهمانان نوروزی در نوروز پیش رو  شده و این مسئولیت ما را مضاعف می کند.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، عصر امروز سه شنبه ۱۸ بهمن اولین جلسه هماهنگی ستاد نوروزی شهرداری خرم آباد به راستی شهردار و با حضور معاونین شهردار، مدیران مناطق و سازمانهای شهرداری خرم آباد برگزار گردید.


شهردار خرم آباد در این نشست با اشاره به تقدیر استاندار لرستان از خدمات ارائه شده توسط شهرداری  به مسافرین در نوروز گذشته و انتخاب خرم آباد به عنوان یکی از هفت شهر برتری گردشگری کشور گفت: انتخاب شهر خرم آباد به عنوان یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور  مسئولیت های ما را برای حفظ و ارتقای این‌ جایگاه افزایش می دهد.

 وی با اشاره به لزوم ساماندهی هر چه سریعتر ورودی های شهر افزود: بدون شک چهره و شخصیت کلی هر شهر در ورودی آن نمایان می شود و در صورتی که وردی یک شهر دارای مناظر نازیبا باشد میتواند اثرات منفی در جذب گردشگران داشته باشد.


شهردار عیدی خاطرنشان کرد: تدابیر ویژه ای را در راستای استقبال  هرچه بهتر از مهمانان نوروزی و گردشگران در نظر گرفته ایم که از آن جمله میتوان  به مواردی چون نصب تابلوهای راهنما در اقصا نقاط شهر، گلکاری و زیباسازی سطح شهر، رسیدگی ویژه به سرویس های بهداشتی ، ساماندهی خط کشی های معابر، رنگ آمیزی جداول، نقاشی و زیباسازی دیوارها، فضاسازی مناسب و ساماندهی معابر آرامستان، نصب المان های شهری زیبا و الهام بخش، انجام‌کار های تبلیغاتی و فرهنگی گسترده و ایجاد ایستگاه ارتباطات مردمی نام برد.


مهندس عیدی بیرانوند تصریح کرد: شهرداران مناطق باید پرداخت حقوق پرسنل و کارگران‌ شهرداری را مد نظر قرار دهند همچنین باید هرچه سریعتر زیرسازی و لکه گیری معابر را برای اجرای فاز دوم نهضت آسفالت انجام‌ دهند.


وی ادامه داد: هفتاد هزار تن آسفالت برای اجرای فاز دوم نهضت آسفالت آماده شده است که به محض مساعد شدن شرایط آب و هوایی در معابر شهر پخش خواهد شد.

به گزارش کاسیت خبر، وی در پایان با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بر شرکت گسترده پرسنل شهرداری در راهپیمایی ۲۲ بهمن  امسال تاکید کرد.

 

 

سرپرست کاوش‌های باستانی محوطه چیاسبز لرستان از کشف ۹ گور متعلق به دوره ساسانیان در بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت خبر داد.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، عطا حسن‌پور از کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان خبر داد و اظهار داشت: این اجساد با دو متر طول با 1400 تا 1800 سال قدمت متعلق به دوره ساسانیان در دهستان زیر تنگ روستای چم نقدعلی بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت کشف‌ شده است.

وی افزود: تاکنون 9 گور کشف در این منطقه کشف‌شده که این گورها از نوع گورهای چهار چینه سنگی با شکل مستطیل شکل هستند و نحوه تدفین اجساد به‌صورت درازکش و در جهت شمال غربی به جنوب شرقی است.

سرپرست کاوش‌های باستانی محوطه چیاسبز لرستان از کشف چندین قطعه دیگر در کنار گورها خبر داد و بیان کرد: در کنار گورها سفالینه‌های فراوانی به‌دست‌آمده که همگی مربوط به دوره ساسانیان است همچنین در کنار این گورستان بنای سازه معماری از دوره ساسانی به‌جای مانده که این سازه یک اتاق مرکزی به ابعاد 20 مترمربع با یک ستون در وسط است که این ستون از نوع سازه‌های دوره تاریخی ساسانی است و به همراه پایه ستونی به ابعاد 85 در 65 سانتی‌متر و ستونی به قطر 55 سانتی‌متر کشف‌شده است.

وی اضافه کرد: در کنار این گورها یک اتاقک انبار هم که محل ذخیره آذوقه بوده همراه با خمره‌هایی بزرگ به عمق حدود یک متر دفن شده در دل زمین کشف‌شده که در درون این خمره‌ها آذوقه‌هایی در گذشته پنهان، نگهداری و ذخیره کرده‌اند.

حسن‌پور عنوان کرد: مهم‌ترین قسمت این بنا قسمت مرکزی آن است که با اندود گچ کاملاً پوشانده شده و دیوارها و طاقچه‌ها و درب‌های ورودی به همراه طاق وردی آن قرار دارد به شکل آوار به‌دست‌ آمده است.

وی بابیان اینکه کاوش‌ها برای یافتن مابقی اجساد و اجسام تاریخی احتمالی در این منطقه همچنان ادامه دارد، گفت: تاکنون هیچ نمونه‌ای از تدفین مربوط به دوره ساسانیان در استان لرستان کشف نشده است و مطالعات انسان‌شناسی و انجام آزمایشات استخوان‌شناسی در ایمن منطقه به‌منظور یافتن اطلاعات جدید از این دوره باستانی در استان لرستان ادامه خواهد یافت.

به گزارش کاسیت خبر، سرپرست کاوش‌های باستانی محوطه چیاسبز لرستان گفت: این محوطه در حاشیه شمالی رودخانه سیمره قرار گرفته و فاصله آن با سد 45 کیلومتر است و زیرآب نمی‌رود و پس از اتمام کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه به‌صورت حفاظت‌شده درمی‌آید و بخشی از آثار آن پوشانده و بخشی دیگر از آثار آن حفظ می‌شود و هیچ‌یک از آثار آن تخریب نمی‌شود./ تسنیم

 

آیین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با افتخار آفرینی هنرمندان لرستانی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر،به نقل از پایگاه خبری یافته، شامگاه دوازدهم بهمن ماه مراسم پایانی جشنواره تئاتر فجر با اجرای احسان کرمی در تالار وحدت برپا شد و جمعی از مدیران و هنرمندان از جمله سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری، مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی، علی اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر، علی رفیعی، رضا کیانیان، ایرج راد، حسین پاکدل، ناهید مسلمی، شهرام حقیقت دوست، رویا میر علمی، علی‌رضا آرا، حمید پور آذری، سیامک احصایی و ... در آن شرکت داشتند.
در این جشنواره، هنرمندان لرستانی که موفق شده بودند در 10 بخش از مسابقه مرور جشنواره تئاتر فجر در بین برگزیدگان قرار گیرند، در پایان توانستند چهار جایزه این بخش را کسب کنند.
نمایش "چیدا" به کارگردانی «احسان ملکی» که در 5 بخش: (طراحی گریم - تینا بخشی)، (موسیقی - احسان آنالویی)، (طراحی لباس- سمانه احمدی مطلق)، (طراحی صحنه - روح الله امامی) و (کارگردانی توسط احسان ملکی) نامزد دریافت جایزه شده بود، در پایان موفق شد در بخش موسیقی توسط احسان آنالویی برگزیده جشنواره شود و سمانه احمدی مطلق برای طراحی لباس و روح‌الله امامی برای طراحی صحنه نیز تقدیر شدند.
نمایش " زمستان بود" اثر امین ابراهیمی هم در بخش مسابقه مرور کاندیدای 5 جایزه در بخش های (طراحی صحنه- روح الله امامی)، (بازیگری مرد: امین ابراهیمی)، (بازیگری مرد -علی پوراحمدیان)، نمایشنامه‌نویسی - امین ابراهیمی(و کارگردانی - امین ابراهیمی) شده بود که در پایان ابراهیمی برای کارگردانی این نمایش تقدیر شد.
شایان ذکر است مصطفی کوشکی دیگر هنرمند لرستانی که با گروه مستقل تهران نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» را در بخش مسابقه بین الملل شرکت داده بود، موفق شد برای طراحی گریم توسط سارا اسکندری، برای طراحی لباس توسط شیما میرحمیدی برگزیده شده و از مصطفی کوشکی نیز برای طراحی صحنه و کارگردانی و علیرضا کی منش برای بازیگری تقدیر شود.
سال گذشته نمایش «ترانه‌ای برای تو» نوشته و کار «امین ابراهیمی» از کوهدشت و نمایش «چر» نوشته ناصر حبیبیان و کارگردانی «احسان ملکی» از خرم‌آباد در بین 35 اثر برگزیده بخش مرور سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشتند که در پایان "‌امین ابراهیمی " و «علی‌آقا حسین‌پور» موفق شدند به عنوان نفرات برگزیده «نمایش‌نامه‌نویسی» و «بروشور» در بخش بین‌الملل انتخاب شوند.


آقا میرزایی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان از راه اندازی مراکز ۸ گانه مبارزه با مواد مخدر در شهرستانهای لرستان خبر داد.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، غلامرضا آقامیرزایی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر لرستان در سخنانی با اشاره تشکیل کمیته پژوهشی در حوزه مواد مخدر اظهار داشت: یکی از مصوبات این شورا ایجاد کمیته پژوهشی در حوزه مواد مخدر بوده که با برنامه ریزی های صورت گرفته ریاست این کمیته بر عهده جهاد دانشگاهی قرار داده شد.

وی با بیان اینکه اعضای این کمیته را معاونین دانشگاه های استان تشکیل می دهند گفت: همچنین در این کمیته سایر صاحب نظران و کارشناسان حوزه مبارزه با مواد مخدر عضو هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان در ادامه سخنان خود از راه اندازی مراکز ۸ گانه مبارزه با مواد مخدر در شهرستانهای لرستان خبر داد و تصریح کرد: این اقدام طی دو سال اخیر در استان عملیاتی شده است.

به گزارش کاسیت خبر، آقامیرزایی همچنین از ایجاد ۱۵۰ مرکز اقامتی میان مدت مواد مخدر کلینیک تخصصی و کاهش آسیب های اجتماعی در استان خبر داد و گفت: یکی از برنامه های مهم در دستور کار با همکاری آموزش و پرورش اجرای طرح پیشگیری در حوزه مواد مخدر در بین دانش آموزان، اولیای دانش آموزان و همچنین معلمان مدارس است./ مهر

 

 

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: امام خمینی (ره) انقلاب را به دست نسل جوان و دانش آموزان داد و امروز باید نسل جوان از آن دفاع کنند.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، امام راحل نسبت به دشمن شجاع، قاطع، سخت و نترس بود و همیشه به آینده امیدوار بود، آینده درخشانی را برای اسلام می دید و به نسل جوان اعتماد داشت و آن ها را به اعتماد به نفس و خودباوری سفارش می کرد.

آیت الله سید احمد میرعمادی صبح سه شنبه در مراسم نواخته شدن زنگ انقلاب که در مدرسه دخترانه شهر خرم آباد برگزار شد به معرفی شخصیت امام خمینی (ره) اشاره کرد و اظهار داشت: امام راحل شخصیتی بودند که در حوزه های علمیه، قم و نجف درس خواند و تدریس کرد و مجتهد و مرجع تقلید شد.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) برای خدا قیام کرد، افزود: درصورتیکه ویژگی های امام خمینی (ره) را داشته باشیم یقینا راه امام را ادامه می دهیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) مقید به نماز و مقید به تلاوت قرآن بود، عنوان کرد: امام خمینی (ره) اهل عبادت بود و همچنین رابطه ی قوی با خداوند متعال داشت.آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) به وعده های الهی اطمینان داشت، اضافه کرد: امام راحل هر روز در نجف اشرف به زیارت امیرالمومنین (ع) می رفتند و به خدا تکیه کرد.

وی افزود: امام خمینی (ره) با اتکا به خدای متعال و توکل بر خدا انقلاب کرد و به پیروزی رسید.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) مهربانی، محبت و صمیمیت نسبت به مردم داشتند، تصریح کرد: امام نسبت به مردم متواضع بود و بارها می فرمود: من خدمتگذار مردم هستم.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) با آمریکا و استکبار جهانی دشمن بود، عنوان کرد: امام نسبت به دشمن شجاع، قاطع، سخت و نترس بود و همیشه به آینده امیدوار بود، آینده درخشانی را برای اسلام می دید و به نسل جوان اعتماد داشت و آن ها را به اعتماد به نفس و خودباوری سفارش می کرد.وی گفت: امام (ره) هنگامیکه انقلاب کرد امیدش به نسل جوان و دانش آموزان بود به گونه ای که در زمان تبعیدش به نجف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه با کدام نیرو می خواهید انقلاب کنید؟ فرمود: نیروهای من یا به دنیا نیامده اند و یا در گهواره هستند.

به گزارش کاسیت خبر، آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه ما باید از امام (ره) درس بگیریم، عنوان کرد: امام دانش آموزان و نسل جوان را  دوستان آینده انقلاب معرفی کردند و انقلاب را به دست آن ها داد و امروز باید نسل جوان از آن دفاع کنند.

 عکس: امین آزادبخت

بالا