امروز : 01 اسفند 1396اختصاصی/ برخی در فضای مجازی مطالبی پخش می کنند که زمین لرزه بخاطر زنا و گناهان انسان است.حتی برخی هم ناشی از رفراندوم کردستان عراق دانستتد! غافل ازاینکه کردستان عراق تلفاتش یک صدم ایران هم نبود.

اختصاصی/پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

دکتر محمدطاهر کنعانی

به گزارش کاسیت خبر، بطور کلی حوادث طبیعی تابع قوانین طبیعی است‌.زمین لرزه خاصیت طبیعی زمین است.حتی قبل از پیدایش انسان هم زمین لرزه وجود داشته است. در زماننا هذا در مناطق عاری ازسکونت وحتی اعماق اقیانوس ها هم زمین لرزه وجود دارد.

قرآن کریم هم در سوره زلزال می فرماید اذا زلزلت الارض زلزالها واخرجت الارض اثقالها وقال الانسان مالها، یعنی علت زلزله طبیعت زمین است .زلزالها یعنی لرزانندگی طبیعت زمین است‌همان طور که سوزانندگی طبیعت آتش استواخرجت الارض اثقالها.درون زمین سنگین می شود.زمین فشارهای داخل شکمش راخارج می کند. وانسان حیران می ماند که این چیست؟در واقع حیرانی انسان بخاطر عدم آگاهی از کارکرد کره زمین است.
یومیذ تحدث اخبارها .زمین بااین کارش خبر از حادثه روز قیامت هم می دهد تا مردم با دیدن این نشانه به یاد حشر وزلزله بزرگ روز قیامت بیفتند.بان ربک اوحی لها یعنی خداوند این خاصیت رادرسرشت زمین قرارداده وبه زمین وحی کرده که چنین وچنان کند .همان طور که به زنبور عسل وحی کرد که درکوهها سامان گیرد و عسل بسازد اوحینا الی النحل ان اتخذی فی الجبال بیوتا...
بعد دنباله سوره به سمت روز قیامت و حشر انسان ها و خیر وشر واعمال انسان ها می رود.یعنی این زلزله کوچک نشانه ای از زلزله عظیم روز قیامت است که چنین وچنان می شود.
کلا حوادث طبیعی ناشی از گردش روزگار وقوانین دینامیکی طبیعت است.بلاذری در کتاب انساب الاشراف می نویسد که روز درگذشت ابراهیم کسوف رخ داد برخی گفتتد عالم بالا با عالم پایین هماهنگ است ودرمرگ فرزند پیامبر خورشید گرفت
پیامبر فرمود خورشید وماه دونشانه از نشانه های الهی هستند ودر مرگ وزندگی هیچ کسی نمی گیرند(انساب الاشراف.ج ۱‌.ص۴۵۲)
اگر خداوند بخواهد قومی راعذاب کند با حوادث فوق طبیعی مانند پرندگان وسجیل وبارش سنگ و صیحه آسمانی و بادهای خشک کننده کاعجاز نخل خاویه عذاب می کند.
درزماننا هذا بخاطر وجود پیامبر دیگر عذاب الهی وجود ندارد .چون پیامبر رحمه للعالمین است.
بنظرم ربط دادن این حوادث طبیعی به گناهکاری مردمان مبنای علمی ندارد وخرافات است.مردم می توانند با راهکارهای علمی ومقاوم سازی وآموزش تلفات زلزله را مانند ژاپن و عراق به صفر برسانند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا