امروز : 05 فروردين 1396

 

اختصاصی/احادیث قدسی، نبوی، علوی و آنچه از اهل‌بیت علیهم السلام به ما رسیده، همه مافوق کلام بشری و مادون کلام حق هستند.

 

اختصاصی/پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.ir

احمد لطفی
 زمانیکه علمای دین، این سخنان معنوی و باارزش آن‌ها را با قرآن و سنت مورد ارزیابی و تایید قرار می‌دهند، باید با آب طلا و زمرد در صفحات زبرجد نوشت و مدام خوانده، تدبر و عمل نمود. در ادامه یکی از احادیث قدسی درباره کسب روزی حلال و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی تبیین می‌گردد.


قال ا... تعالی: یا احمد ان العبادة عشرة أجزآء: تسعة منها طلب الحلال فأذا طیبت مطعمک و مشربک فأنت فی حفظی و کنفی؛ در حدیث قدسی آمده است که خداوند می‌فرماید: ای احمد همانا عبادت ده جزء است که نه (۹) جزء آن طلب روزی حلال است، پس چون خوراکی و نوشیدنی خود را پاک کردی در پناه و حمایت من هستی.


آنچه از حدیث شریف قدسی فوق که خداوند حکیم مستقیماً به آخرین پیامبرش حضرت محمد مصطفی (ص) درباره‌ی روزی حلال فرموده است، بیانگر اهمیت این موضوع در زندگی اجتماعی است، زیرا مال حلال در روند رشد جسمی و فرهنگی انسان تأثیر چشمگیری دارد و بر عکس اگر روزی انسان حلال نباشد، به قساوت قلب، کج فهمی و سیاه دلی دچار شده و در زندگی بیهوده، ضایع، خوار و زبون و بیچاره می‌شود تا آنجا که اندرز و پند در دل و مغز آن‌ها فرو نمی‌رود و رأفت و مهربانی از وجود چنین انسان‌هایی رخت برمی‌بندد و هیچ صحنه‌ی رقت‌انگیزی هم آنان را متأثر نمی‌نماید و به عبارت بهتر قسی‌القلب می‌شوند.


در ادامه با ذکر دو نکته تاریخی به تشریح موضوع و اهمیت آن پرداخته می‌شود:
نکته اول: حضرت امام حسین (ع) زمانی که در سرزمین نینوا برای سپاه متخاصم کوفه و شام، به ایراد سخن پرداخت، خیلی از آن‌ها سروصدا و برخی اصلاً مفاهیم سخنانش را درک نمی‌کردند. آن حضرت فرمودند: «از اینکه شما نافرمانی‌ام می‌کنید و به سخنانم گوش فرا نمی‌دهید، این است که شکم‌هایتان از حرام پر شده و بر دل‌هایتان مهر خموشی خورده و دیگر حق را نمی‌پذیرید.


نکته دوم: شیخ ابوالعباس نهاوندی (ابوالعباس احمد بن محمد بن فضل نهاوندی) عارف شهیر قرن چهارم و پنجم ه.ق که دارای کرسی درس و کرامت بود، شاگردی داشت که وضع مالی خوبی داشت. از استاد سؤال کرد: یا شیخ زکات به کی دهم؟ شیخ فرمود: به هرکسی که در دلت قرار گیرد. آن شاگرد در سر راه درویشی دید که نابینا و نشسته بود و گدایی می‌کرد و اضطرار ظاهر داشت. دلش بر وی قرار گرفت که چشم ندارد و استحقاق عظیم دارد. زکات و چیزی هم از کیسه زر به او داد، مرد به ظاهر گدا و مستحق رفت. روز بعد شاگرد شیخ نهاوندی، آن مرد شیاد که به ظاهر گدا و مستحق یافته بود را دید که برای رفقایش تعریف می‌کرد: دیروز خواجه‌ای به من زر داد و من به میخانه رفتم و با فلان مطربه، دمی عشرت کردم. شاگرد با ناراحتی و دل شکسته خدمت استادش شیخ نهاوندی رسید. از قضا شیخ به عادت همیشگی کلاه دوز بود و هر کلاهی را به دو درهم می‌فروخت. درهمی به مستحق و درهمی به امور زندگی و برای دراویش مصرف می‌کرد. زمانی که شاگرد و مریدش رسید کلاهی فروخته بود فوری یک در هم داد گفت به اولین کسی که دیدی بده. از قضا همین کار را کرد و تعقیبش نمود. ملاحظه کرد که خیرات شیخ به فرد مستحق عیال‌مندی رسیده است. به خدمت استاد رسید و ماجرای زکات دادنش را تعریف کرد و گفت به مستحق واقعی نداده است. شیخ عارف ابوالعباس نهاوندی فرمود: مال تو حلال نبوده است. تو با عوان معامله کنی و با ظالمان خرید و فروخت، لاجرم مالی که گیرت آید از حرام بود و زکات آن به چنین مرد رندی می‌رسد که با آن شراب و... بخرد.
با توجه به متون دینی، خصوصاً دین مبین اسلام، آثار روزی حلال در دو بعد روح و جسم تأثیر مثبت دارد و کسب مال حلال در ارتقاء روحیه‌ی معنوی مؤثر است.


آثار رزق و روزی حلال: همان طور که سلامتی روح و روان و حتی جسم در گرو استفاده درست و شایسته از مال حلال است. کسب روزی حلال موجب تحقق نتایج زیر می‌شود:
۱- کسب روزی حلال موجب تقویت دین‌داری می‌شود.
۲- کسب روزی حلال جرم و جنایت و کج روی‌های فردی و اجتماعی را کاهش می‌دهد.
۳- کسب روزی حلال موجب کمک در دین و ایمان فرد خواهد شد.
۴- روزی حلال به مال و وجود انسان نورانیت و برکت می‌دهد.
۵- انسانی که کسب روزی حلال می‌کند، مانند مجاهد فی سبیل ا... است، زیرا موجب رفاه و آسایش خانواده می‌شود، به قول امام باقر (ع): «اگرانسان در راه تلاش سالم برای خانواده اش بمیرد، شهید مرده است.»
۶- روزی حلال در شکفتن استعداد انسان‌ها مؤثر است و درک و شعور انسان را بالا می‌برد و از لحاظ تربیتی نسبت به کلام حق و پند ناصحان، حرف‌شنو و فهیم می‌گردد.
۷- روزی حلال انسان را خوش‌اخلاق می‌کند.
۸ - روزی حلال عصبانیت و پرخاشگری انسان را کاهش می‌دهد.

* مدرس دانشگاه

 

سردار محمدرضا مهماندار با اشاره به راه‌اندازی سامانه ارسال پیامک تخلفات به صورت آنی و تایید شده نهایی اظهار داشت: از تاریخ ۲۳ دیماه تخلفات رانندگی بعد از تایید نهایی به شماره تماس رانندگان ارسال می‌شود.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir
به گزارش کاسیت خبر،رییس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: همچنین به منظور اثربخشی مطلوب و اطلاع رسانی سریع به شهروندان، از تاریخ ۹ اسفند ماه ارسال پیامک آنی (ویژه تخلفات حادثه ساز) به رانندگان راه‌اندازی شد.

وی افزود: به دنبال راه اندازی این سامانه، روزانه ۱۵۰۰۰ پیامک تخلفات حادثه ساز به رانندگان ارسال می‌شود./هفت صبح

 

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به رفتارهای غیر تخصصی در مدیریت شهری گفت: جامعه متخصصان بر علیه تصمیم گیران غیر متخصص شکایت کنند.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، محمدمهدی تندگویان در گفت و گو با پانا در پاسخ به این پرسش که چقدر راهکار کاهش ترافیک و آلودگی هوا در شهرداری مبتنی بر مقالات علمی و خروجی همایش های میلیاردی حوزه ترافیک است، گفت : از سوی مدیران اجرایی هیچ برنامه ای در نظر گرفته نشده و تنها جامعه متخصصین و علمی هستند که در این خصوص برنامه هایی ارایه کردند.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در رابطه با مشکلات تهران با مشکل دو طرفه مواجه هستیم به این معنی که مسئولان با مشکلات تخصصی برخورد نمی کنند و اینکه جامعه متخصص ما نیز در عمل آنگونه که باید ورود نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد:  روزی که شهردار تهران برای تشریح اقدامات در حادثه پلاسکو به شورا آمد، من سوالاتی کردم که این سوالات تخصصی بود. حتی بحث استعفا و عذرخواهی را نیز به صورت تخصصی مطرح کردم و نظرم این است که بخشی از جامعه علمی و متخصص نیز این پرسش ها را دارند.

تندگویان اضافه کرد: جامعه متخصص می گویند چه زمانی قرار است که فرهنگی تحت عنوان استعفا و عذرخواهی  در بین مسئولان نهادینه شود. بنابراین این یک نگاه تخصصی است و آقای قالیباف باید به این موضوع تخصصی پاسخ دهد. حال اینکه این موضوع توسط شهردار یا قبول می شود یا رد، اگر رد شود مواجهه با اصلاح طلبان نیست بلکه مواجهه با جامعه متخصصان کشور است.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با انتقاد از خنثی بودن جامعه متخصص بیان کرد: جامعه متخصص مقاله و یادداشت می دهد و مشکلی که با این قشر داریم این است که در مواقع عمل حضور ندارند. انجمن های تخصصی و سندیکاها برای چه تشکیل شدند برای اینکه هر جا احساس کردند، تخصص انجام نمی شود به مسئولان اعتراض کنند.

وی با بیان اینکه مدیران از جامعه متخصص استفاده نمی کنند، گفت: این موضوع دلایلی دارد که یا مسئولان خود محور هستند، یا اعتقادی به متخصصان ندارند و یا اینکه نمی توانند قبول کنند که کسی از آن ها باهوش تر باشد. از طرفی هم به این موضوع معترض هستیم که چرا اعتراض جامعه متخصص را نمی بینیم، یادداشت نوشتن و حالت استاد و شاگردی برخورد کردن دردی از جامعه را دوا نمی کند.

تندگویان افزود: ای کاش جامعه متخصص در زمینه های تخصصی یکبار بر علیه ما شکایت کنند، من نمی گویم حتما آن ها موفق می شوند اما اگر 10 بار شکایت تکرار شد حتما اتفاق و تحولی در کشور ایجاد می شود. همانطور که در فاجعه پلاسکو منتظر این موضوع بودیم لذا صرف مقاله دادن دردی را دوا نمی کند و نیاز داریم انجمن های تخصصی ورود کنند تا تغییر و تحول ایجاد شود.

محمدمهدی تندگویانفرزند شهید تندگویان عضو شورای شهر تهران است که در جریان کاندیدا شدن برای شورا رد صلاحیت شد.

 

افشین یداللهی ترانه سرای سرشناس کشور بر اثر تصادف درگذشت.
پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، افشین یداللهی، در مسیر بازگشت از هشتگرد به سمت تهران به دلیل برخورد شدید یک دستگاه کامیون با خودرویش، به شدت مجروح شده و درگذشت.
 

 افشین یداللهی (زاده دی ۱۳۴۷ در اصفهان)، پزشک متخصص اعصاب و روان و از ترانه سرایان اهل ایران است.
 
وی فعالیت‌های حرفه‌ای ترانه‌سرایی خود را در سال ۱۳۷۶ در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.
 
یداللهی برای تیتراژ بسیاری از سریال‌های خوش‌نام تلویزیونی، ترانه‌هایی سروده است. بیشترین شهرت وی در این زمینه به‌واسطه سرودن ترانه سریال غریبانه، شب دهم، میوهٔ ممنوعه و مدار صفر درجه و معماى شاه است/باشگاه خبرنگارن جوان


گمرک ایران از کشف ۳۰ کیلوگرم ماده مخدر از نوع تریاک از داخل یک دستگاه دوغ ساز خبر داد.


پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، این محموله قبل از ورود به محوطه گمرک غرب تهران توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران مورد رصد واقع و قبل از ارزیابی و انجام تشریفات گمرکی بلافاصله به محض ورود به داخل انبار شماره ۷ گمرک غرب تهران، توسط تیم سگ‌های موادیاب بازرسی شد.

به این ترتیب، سگ‌های موادیاب به داخل این دستگاه، مشکوک و در نهایت با برش جداره و دیواره دستگاه دوغ‌ساز تعداد ۳۰ بسته تریاک وکیوم شده با فویل پرسی به وزن ۲۹کیلو و ۱۰۰ گرم کشف و ضبط شد.

گمرک ایران در سال‌های اخیر علاوه بر تجهیز گمرکات به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته، تیم سگ‌های موادیاب را تقویت کرده و اکیپ‌های بیشتری را در گمرکات سراسر کشور مستقر کرده است.

همچنین گمرک، دوره‌های آموزشی پیشرفته‌ای را با کمک دیگر کشورها از جمله ژاپن برای مربیان سگ‌های موادیاب برگزار کرده است.

 

رهبر معظم انقلاب با شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومانی که محکومیت آنان تا تاریخ 29 اسفند ماه قطعیت یافته و واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف مجازات تشخیص داده می‌شوند، موافقت کردند.پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه، به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و فرا رسیدن عید نوروز با شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومانی که محکومیت آنان تا تاریخ ۲۹ / ۱۲ / ۹۵ قطعیت یافته و واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف مجازات تشخیص داده می‌شوند، موافقت کردند.

متن نامه رئیس قوه قضاییه و پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
 
محضرمبارک حضرت آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای «ادام الله ظله الوارف»
رهبر معظم انقلاب اسلامی
با اهدای سلام و تحیات
احتراماً ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و فرا رسیدن عید نوروز و در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده‌ی زندانیان و باز اجتماعی شدن آنان، بدینوسیله شرایط و ضوابط عفو به محضر مبارک تقدیم می‌شود تا در صورت تصویب مقام عالی، محکومان دادگاههای عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی که محکومیت آنها تا مورخ ۲۹ / ۱۲ / ۹۵ قطعیت یافته و به شرح آتی واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف تشخیص داده می‌شوند، مشمول عفو یا تخفیف مجازات واقع و از رأفت اسلامی بهره‌مند شوند.
 
الف – محکومان به حبس که در زندان بسر می‌برند:
۱) سه چهارم محکومیت محکومان به حبس تا یک سال.
۲) یک ‌دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک سال تا بیست سال.
۳) باقیمانده محکومیت محکومان به حبس بیش از بیست سال در صورتی که حداقل ده سال تحمل حبس نموده باشند.
۴) باقیمانده محکومیت محکومان به حبس ابد برای مردان در صورتی که حداقل پانزده سال و برای زنان در صورتی که حداقل دوازده سال تحمل حبس نموده باشند.
۵) باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرائم غیرعمدی، به استثنای موارد مذکور در مواد ۷۱۸ و ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مصوب ۲ / ۳ / ۱۳۷۵)
۶) باقیمانده محکومیت حبس (غیر از حبس ابد) زنانی که به حکم قانون سرپرستی یا حضانت فرزندانشان را عهده‌دار می‌باشند در صورتی که حداقل یک پنجم حبس را تحمل کرده باشند.
۷) باقیمانده محکومیت حبس محکومان بیمار صعب‌العلاج یا مبتلایان به بیماری‌های غیرقابل علاج که مراتب بیماری آنان تا تاریخ ۳۱ / ۳ / ۹۶ مورد تأیید کمیسیون پزشکی قانونی قرار گرفته باشد و مطابق نظریه کمیسیون مذکور قادر به تحمل حبس نباشند.
بدیهی است اقدامات دادگاه در جهت اجرای مواد ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون آئین دادرسی کیفری مانع اعمال این عفو نیست.
۸) باقیمانده محکومیت تا دو سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و چهارپنجم محکومیت بیش از دو سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکومان زیر ۱۸ سال تمام (در زمان ارتکاب جرم) به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی.
۹) باقیمانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای ۷۰ سال تمام و اناث بالای ۶۵ سال تمام به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی به شرط آنکه در محکومیت به حبس بیش از یک سال، حداقل یک‌پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل پنج سال تحمل کیفر نموده باشند.
 
ب – محکومان به جزای نقدی:
۱) باقیمانده محکومیت محکومان به جزای نقدی تا پانصد میلیون ریال که به لحاظ عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به سر می‌برند.
۲) یک‌دوم محکومیت محکومان به جزای نقدی از پانصد میلیون و یک ریال تا یک میلیارد ریال که به لحاظ عجز از پرداخت نقدی در زندان به سر می‌برند.
۳) محکومیت محکومان به جزای نقدی تا پنج میلیون ریال که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد.
 
ج – شرایط استفاده از عفو:
۱) نداشتن بیش از دو فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری.
۲) عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱ / ۲ / ۱۳۹۲ در ایام تحمل حبس یا در زمان مرخصی اعطایی.
۳) نداشتن شاکی خصوصی و یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و زیان شاکی خصوصی و زیان‌دیده (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) تا تاریخ ۳۱ / ۳ / ۱۳۹۶.
۴) عدم استفاده از عفو در محکومیت‌های قبلی و فعلی.
تبصره: معاونت در جرائم به استثناء قتل عمد نیاز به جلب رضایت شاکی خصوصی نداشته و مانع اعمال عفو نمی‌باشد.
 
د – مرتکبین جرائم ذیل از شمول این عفو مستثنی می‌باشند:
۱) قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر (منظور از قاچاق عمده، جرایم بندهای ۶ ماده ۵ و ۶ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن می‌باشد).
۲) قاچاق اسلحه و مهمات.
۳) اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور.
۴) آدم ربائی.
۵) اسیدپاشی.
۶) تجاوز به عنف.
۷) دایر کردن مرکز فساد و فحشاء.
۸) سرقت، اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع.
۹۰) جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی.
۱۰) پولشویی.
۱۱) اخلال در نظام اقتصادی.
۱۲) جرائم مربوط به مشروبات الکلی.
۱۳) قاچاق کالا و ارز سازمان‌یافته، حرفه‌ای و عمده.
تبصره: معاونین جرائم موضوع بندهای ۱، ۲، ۵ و ۱۱ این قسمت نیز از شمول عفو مستثنی می‌باشند.
 
والامر الیکم والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
صادق آملی لاریجانی
 
 
بسمه تعالی
 
با سلام و تحیت و تبریک میلاد مبارک و عید نوروز با پیشنهاد موافقت می‌شود.
 
و السلام علیکم و رحمه الله
سیّد علی خامنه‌ای


اختصاصی/ خانم اشرف قندهاری از بنیان‌گذاران آسایشگاه خیریه کهریزک و مؤسس گروه بانوان نیکوکار و خانه مادر و کودک درگذشتند. خداوند ایشان را رحمت کند که یکی از بزرگان جامعه نیکوکاری ایران بودند.

 

اختصاصی/ پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسيت خبر، افتخار دیدن ایشان را نداشتم اما ذکر خیر فعالیت‌های ایشان را زیاد شنیده بودم.
وقتی خبر درگذشت ایشان را خواندم این پرسش در ذهنم نقش بست که آیا مؤسسه‌های خیریه بخش‌خصوصی در زمینه کمک به فرودستان جامعه از نهادهای دولتی و حاکمیتی موفق‌تر عمل کرده‌اند؟


من پاسخی برای این پرسش ندارم و تحقیق درباره آن را به محققان و رسانه‌ها می‌سپارم اما وقتی به تاریخ نگاه می کنم، موارد بسیاری در ذهنم نقش می‌بندد که نشان می‌دهد بخش خصوصی ایران بسیار خیرخواه بوده و کارهای ماندگاری کرده است. از قحطی سال 1250 شمسی که حاج محمد حسن امين الضرب بیشتر دارایی اش را فروخت تا گندم وارد کند، تا امروز که بخش خصوصی گرداننده بزرگ‌ترین نهادهای خیریه در کشور است، 145 سال می‌گذرد و هیچ زمانی نبوده که بخش خصوصی این مسئولیت اجتماعی را فراموش کرده باشد.


در حال حاضر بخش خصوصی ایران گرداننده بزرگ‌ترین و مؤثرترین نهادهای خیریه در کشور است و عملکرد این نهادها، در سطح بین المللی هم تحسین برانگیز بوده است.


همه ما با حجم فعالیت های انسان‌دوستانه مؤسسه‌های خوشنامی مثل کهریزک، محک، جامعه نیکوکاری ابرار، جامعه یاوری، پویش ایران من و ...آشنا هستیم و می‌دانیم که چهره‌های شناخته شده بخش خصوصی، گرداننده اصلی این نهادها هستند.


حتی خانواده خیامی ها که در سال‌های آغازین انقلاب با مصادره اموال مواجه شدند، فعالیت‌های خیرخواهانه خود را تعطیل نکردند و با تأسیس بنیاد خیامی ها، ده ها مدرسه و هنرستان فنی و حرفه ای در کشور ساختند.


امروز بخش‌خصوصی در زمینه بیماری های خاص، مدرسه سازی، ساخت بیمارستان و درمانگاه و حتی جاده و ساختمان‌های عام المنفعه، سرآمد است و اگر این گونه فعالیت های خیرخواهانه داوطلبانه نبود، قطعا دولت‌ها توانایی پاسخ گویی به استمداد اقشار مستضعف را نداشتند.


اما بیایید رفتار رسانه‌های رسمی و ملی در برابر این حجم از فعالیت های خیرخواهانه را مرور کنیم. هنوز کثیف ترین شخصیت های سریال ها، فعالان بخش خصوصی و کارخانه داران هستند. هنوز شخصیت‌های منفی سریال‌ها تجار و بازرگانان هستند. بدترین جنایت‌ها در کارخانه ها و خطوط تولید رخ می‌دهد و کثیف ترین روابط انسانی به کارآفرینان نسبت داده می‌شود.


از سیاست‌گذاران رسانه‌های ملی سؤال کنیم به چه دلیل هیچ برنامه ای در مدح و ستایش فعالیت‌های خیرخواهانه خانم اشرف قندهاری ساخته نشد و چگونه است که هیچ نامی از ایشان در این بخش‌های خبری برده نمی‌شود؟


گاهی دل آدم از برخوردهای ناشایست با چنین چهره‌هایی به درد می آید اما چه باید کرد؟ کاش محققان و رسانه های مستقل بتوانند به این پرسش مهم پاسخ بدهند که چرا مؤسسه‌های خیریه بخش خصوصی در زمینه کمک به فرودستان جامعه از نهادهای دولتی و حاکمیتی موفق تر عمل کرده اند؟

---------------------------------------------------------------
پا نوشت: ممکن است تصور من اشتباه باشد و در رسانه ملی، از خانم اشرف قندهاری تجلیل کرده باشند.در این صورت ممنون می شوم اگر تذکر لازم داده شود تا خطای احتمالی ام را جبران کنم.

 

 
حرکت به سمت کیفی گرایی رسانه ها از دستاوردهای دولت تدبیر و امید/  دو رویکرد اصلی وزارت ارشاد واگذاری امور به صنوف و حمایت از نشریات محلی

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذاری امور به صنوف مطبوعاتی و حمایت ویژه از نشریات بومی را از جمله رویکردهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه مطبوعات عنوان کرد.


پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، از قابل دسترس بودن تمام اطلاعات مورد نیاز مراجعان معاونت مطبوعاتی بر روی پورتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

حسین انتظامی در دومین روز کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از رویکردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از نشریات محلی ذکر کرد و گفت: توسعه و تشویق رسانه های محلی و منطقه ای در تمام طرح ها و برنامه های معاونت مطبوعاتی به طور ویژه ملاحظه شده است.

وی واگذاری امور به بخش خصوصی و عقب نشینی به نفع این بخش را یکی دیگر از اقدامات معاونت مطبوعاتی در دولت یازدهم دانست و ادامه داد:  با واگذاری امور به صنوف مرتبط می توان به وظایف اصلی که شامل سیاستگذاری، نظارت و حمایت است، پرداخت.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تسریع در روند پاسخ به درخواست های متقاضیان در هیات نظارت بر مطبوعات از سه سال به سه ماه کاهش یافته است و می توان آن را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در حوزه مطبوعات دانست.
انتظامی با اشاره به آمار مجوزهای صادر شده نشریات در دولت یازدهم، گفت: تعداد ٦٣٠٠ مجوز صادر شده است که از این تعداد یک درصد مربوط به روزنامه ها، ٨ درصد هفته نامه ها، ٧ درصد دوهفته نامه ها و باقی متعلق به رسانه های برخط، ماهنامه ها، فصلنامه ها و... است. وی در همین زمینه اضافه کرد: دو هزار عنوان از مجوزهای صادر شده در دولت یازدهم مربوط به پایگاه های خبری است.

انتظامی  همچنین به تدوین آیین نامه های کاربردی و اصلاح قوانین موجود در حوزه مطبوعات اشاره و تصریح کرد: در حال بررسی و تصویب قانون تبلیغات بازرگانی هستیم و طرح قانون رسانه های همگانی نیز سال آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم داد.

وی «تقویت دیپلماسی رسانه ای با تسهیل حضور خبرنگاران رسانه های خارجی در کشور، افزایش نمایندگی های رسانه های خارجی در کشور، اصلاح قانون مطبوعات، الکترونیکی شدن فرایندها از جمله «صدور محوز رسانه، صدور مجوز کانون آگهی و تبلیغاتی، صدور محوز نمایندگی رسانه ها، اعطای آگهی دولتی، صدور کارت حرفه ای خبرنگاران و...» آموزش روزنامه نگاری رایگان در استانها، اصلاح قانون ممنوعیت بکار گیری اسامی بیگانه، اجرای طرح های رتبه بندی رسانه ها، راه اندازی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، اجرای طرح های حمایتی با محوریت اقتصاد مقاومتی در حوزه مطبوعات، برگزاری انتخابات الکترونیکی مدیران مسئول، کمک به توزیع بهتر مطبوعات در سراسر کشور، رتبه بندی خبرنگاران، حمایت از امنیت شغلی خبرنگاران با درنظر گرفتن یارانه بیمه و...» را از دیگر اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم عنوان کرد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حرکت به سمت کیفی گرایی رسانه ها با هدف اثرگذاری آنها نیز از دیگر دستاوردهای این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید است.


 

 

فهرست و لیست برخی از گونه های جانوری و گیاهی در حال انقراض ایران را در ذیل ببینید:

  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

مهشید مصلحی بجستانی


  
به گزارش کاسیت خبر  خطرانقراض و ایجاد مناطق حفاظت شده:  همه جانوران و گیاهان علاوه برمضراتی که دارند فوایدی نیز درآنها وجود داردکه به طور مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی ما نقش بسزایی داشته ، دارند و خواهند داشت.                                                                                                   
 

همان طور که می دانیم تمام گونه های نادربه تعداد ناچیز درطبیعت وجود دارند. همین تعداد کم باعث می شود که این گونه ها کم و بیش در خطر انقراض قرار بگیرند.همچنین باید بدانیم که انقراض گونه های نادری که در استان ما وجود داردمتناسب با فواید و تاثیرات آنان و همچنین چرخه ی زندگی جانداران صورت می گیرد و موجب تغییرات ناگهانی در طبیعت می شود و حتی باعث می شود دیگر گونه ها نیز در خطر انقراض قرار گیرند. همان طور که می دانیدانقراض گونه های نادر می تواند مشکلات زیادی را بر سر جوامع انسانی قرار دهد.همین عوامل انسان ها را به این فکر انداخته که از انقراض گونه های مختلف جلوگیری کنند و اقداماتی کار ساز را انجام دهند که بوجود آوردن مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع نیز بخشی از آن است. به همین دلیل مناطق حفاظت شده بسیاری در سراسرایران دیده می شودکه نتیجه آن جلوگیری از شکار های بی رویه وجلوگیری از انقراض گونه هاست.                                                                                                                    
دراین مقاله هدف آن است که با بعضی ازگونه های گیاهی وجانوری درحال انقراض   ایران آشنا شویم.

    1- پلنگ ایرانی
   با توجه به اینگه گونه بی نظیر پلنگ ایرانی که بزرگترین نوع پلنگ در دنیا است، متاسفانه در معرض انقراض قرار دارد. و تنها تعداد محدودی از آنها شاید در حدود 200 تا 250 قلاده در کل کشور ودر مناطق مختلف حفاظت شده ایران پراکنده اند. بنابرین به نظر خیلی از کارشناسان حتی حذف یک قلاده از طبیعت ایران صدمات جبران ناپذیری به حیات این گربه سان فاخر در ایران وارد خواهد کرد.    یادمان باشد که پلنگ بخشی از میراث ارزشمند طبیعی ایران است و هر گونه سهل انگاری امروز ما را آیندگان نخواهند بخشید و،بهتر است برای حفظ از گونه های ارزشمند کشورمان چون پلنگ کوشش نماییم.                                                                      

   2 - خرس سیاه :
 نسل خرس سیاه آسیایی به دلیل نفوذ انسان به مناطق زندگی این گونه در خطر انقراض قرار گرفته است. حیوانی کمیاب که نسل آن درخطرانقراض قرارگرفته است.این گونه ازدوگونه خانواده خرسهای ایرانی است که دراستان سیستان و بلوچستان درمنطقه کوههای
پوزک و بیرک وشمال باهو کلات زندگی می کند.این حیوان همه چیزخواراست واغلب ازگونه های گیاهی تغذیه می کند.


  3 -   تمساح پوزه کوتاه ایرانی   
  این جانور باقی مانده ای از راسته کروکودیل ها که خود خزندگانی بود ند که در دوران مزوزوئیک225 تا  265 میلیون سال قبل می زیسته اند.این گونه در ایران در منطقه باهو کلات استان سیستان وبلوچستان زیست می کند.   


   4-  آهوی خالدار
  این جانور از پستاندارن بوده که به دلیل شکار بی رویه تعداد آن روز به روز کمتر شده است این جانور درمناطق حفاظت شده ای ازجمله هامون وباهو کلات استان سیستان وبلوچستان زندگی می کند.

      5-  سنجاب راه راه بلوچی

  این گونه تا به حال فقط در ناحیه باهو کلات سیستان وبلوچستان دیده شده است. این حیوان روزها فعال است و در زمستان درتمامی ساعات روزدیده می شود.این گونه اغلب به صورت دسته جمعی ونزدیک به هم زندگی می کند.ولانه ی خودرا میان شاخ وبرگ انبوه درختان می سازد.         
                                                                                                                                             
  6-  لاک پشت سبزدریایی
  در بین انواع مختلف لاک پشت ها،این گونه زیبا تر از سایرین است. این لاک پشت در فصول بهار و تابستان برای تخمگذاری به سواحل دریای عمان می آیند.        

 
   7- راسوی خاکستری هندی
 گونه ای نادر که زیستگاه اصلی آن سواحل جنوبی هند است .این گونه پوست بسیار زیبا و چشم نوازی دارد.به همین علت در بازار تجارت پوست جایگاهی در خور توجه دارند. گونه ای از آن درمنطقه حفاظت شده باهوکلات سیستان نگهداری می شود.              


  8-  گراز

 این جانور بومی نبوده و به صورت محافظت شده زنگی میکند نسل این جانورکه از پستانداران می باشد درخطر انقراض قراردارد اما

به صورت حفاظت شده در منطقه هامون سیستان وبلوچستان نگهداری می شود.


     9-  گیلانشاه خالدار ایرانی

   اين پرنده نادر محل زادو ولدش در سيبري است. از آنجا به ايران و سپس به آفريقا مهاجرت ميکند. با اين تفاسير کشور ما يکي از مناطق خوب براي مسير عبور اين پرنده است. متاسفانه گيلانشاه خالدار بيش از 5 سال است که در ايران ديده نشده است و اين  احتمال وجود دارد که منقرض شده يا بسيار کم شده است. گيلانشاه خالدار "Slender-billed Curlew" از نادرترين و ناشناخته ترين پرندگان غرب پالئارکتيک (مانند اروپا،‌آفريقاي شمالي وخاورميانه) است.اين گونه براي اولين بار توسط لوئيس ژ-پ ويلوت پرنده شناس فرانسوي در سال 1817 در مصر شناسايي شد. بر اساس مدارک موجود در اواخر قرن گذشته، جمعيت فراواني از اين پرنده وجود داشته و هنوز در اولين دهه‌هاي قرن گذشته نيز به طور منظم مشاهده و گزارش شده است. اين پرنده به طور جدي در سطح جهاني در خطر انقراض مي باشد و اکنون جمعيت جهاني آن احتمالاً کمتر از 50 قطعه مي باشد و به همين دليل از سوي کنوانسيون حفاظت از گونه‌هاي مهاجر (کنوانسيون بن) گونه‌اي در خطر انقراض و نيازمند به حفاظت معرفي شده است. همچنين در فهرست هاي ضميمه شماره 1 کنوانسيون منع تجارت بين المللي گونه‌هاي در معرض خطر " "CITES و ضميميه شماره 2 کنوانسيون حفاظت از گونه‌هاي مهاجر"CMS"   قرار گرفته است. شواهد قاطع و مستند به طور عمده انسان را به واسطه شکار مفرط، تخريب تالاب هاو استپ ها، مسئول کاهش جمعيت گيلانشاه خالدار معرفي مي نمايد. چنانچه اين گونه منقرض شود اين اولين مورد انقراض پرنده در اروپا بعد از سال 194است. يعني زماني که آخرين آوک بزرگ ناپديد شد.

   10- درنا
   درنا پرنده ای بسیار زیبایی است که به سبب شکار زیاد نسل آن شدیدا درخطر انقراض قرار گرفته است. تولید مثل این پرنده هم به نحوی نیست که بتواند نسل از دست رفته ی این پرندگان را احیا کند. این پرنده که در زمستان به منطقه باهو کلات مهاجرت می کند قشلاق مناسبی را در این منطقه می گذراند.                                                                                                                           

     11- فلامینگو
پرنده ای  است مها جر که در فصل بهار و تابستان به آبگیرهای منطقه باهو کلات سیستان وبلوچستان مهاجرت   می کند. این پرنده را درسواحل برزیل و آفریقا و هند نیز می توان مشاهده کرد.


   12-  باکلان
  وجود درياچه آب شيرين، زمينهاي باتلاقي، پخش آب حاصل از طغيان  رودخانه‌ها درمنطقه هامون سبب مهاجرت پرندگان بسیاری ازجمله باکلان ها به این منطقه می باشد این پرنده که خطر انقراض آن را تهدید می کند ازجمله پرندگانی است که درنیزارهای این منطقه زیست می کنددرفصل بهار وتابستان دراین منطقه می باشد.

   13- دراج
   دراج ازپرندگان زیبایی است که شکار بی رویه و کمبود غذای مورد نیازوتخریب پناهگا ه های مورد نیاز برای تخم گذاری را    می توان از جمله عواملی نام برد که این پرنده ی زیبا رابا خطر انقراض روبرو ساخته است . یکی از مناطق زیست این پرنده زیبا درمنطقه هامون سیستان می باشد.


  14- باقرقره
  شکار بی رویه و کمبود غذای مورد نیازوتخریب پناهگا ه های مورد نیاز برای تخم گذاری تهدیدهایی برای این پرنده به شمار     می آید .یکی از زیستگاههای حفاظت شده برای این پرنده زیبا تالاب هامون می باشد.
   
    15- زنگوله با ل
  تعداد این جانور در فصل زمستان د ر منطقه تالاب هامون زیاد است. شکار بی رویه و کمبود غذای مورد نیازاز عوامل تهدید نسل این پرنده به شمار می رود.
 

  16-  پلیکان
 این پرنده از حیوانات مهاجر به شمار میرود که معمولا در فصول سردسیریا اوایل بهار درتالاب هامون دیده می شود.  این پرنده های بزرگ از ماهی ها وموجودات آبزی دریاچه ها به عنوان تغذیه استفاده می کنند.


  17-  درخت شیشم  
   گونه های گیاهی همچون شیشم در منطقه باهوکلات سیستان در خطرانقراض هستند.  شیشم یا (جک)  درختی است با تاج پوشش بسیار ضعیف و همیشه سبز که ارتفاعش به 25 متر بالغ میشود . از طریق جستزایی ریشه و ساقه علی رغم فقیر بودن خاک و تخریب توانسته است تاکنون مقاوکت کند. برگهایش متناوب و شانه ای است و دارای پنج برگچه واپه تخم مرغی با نوک کشیده تیز و پشت خزی است . گلهایش پروانه ای شکل کوچک و سفید است و در گل آذین خوشه ای قرار گرفته است . میوه آن نیام میباشد. درخت شیشم در برابر خشکی خاک و هم در برابر آب و رطوبت بردبار است و در کنار آب هم بخوبی میروید .سرعت رشد آن زیاد و پوست خارجی ساقه به رنگ سفید و چوب داخلی قهوای است. فصل گلدهی: گلها در خرداد میرسندو در آذر بذر میدهند. مناطق انتشار از مشرق زمین در هند و افغانستان است . درا یران در تنگ سرحه پاکستان –بشاگرد در ارتفاع 900-1200 متر از سطح دریا – ته درها و کنار چشمه ها و مسیر جریان آب میروید.  نام محلی این درخت در فارسی شیشم است و در تنگ سرحه آنرا رقاء و در جیرفت آنر جک  و در آبادان سیسو نام دارد وبعربی انر سیسو ساسم میگویند. چوب این درخت در اثر بخار دادن به صورتهای مختلف خمیده میشود ، چوبش قابل ارتجاع وقابل صیقل است و در نجاری مورد توجه میباشد. در مبل سازی و پایه های تختخواب چوبی به علت دوام و ظاهر زیبایی که دارد استفاده می شود. اما متاسفانه با توجه به قطع بی رویه این درخت  یکی از گونه هایی است که با خطر انقراض روبرو شده است.
 


   18-  استبرق
نام علمی                *        نام فارسی:     استبرق            *            نام محلی :     خرگ     :  Calotropis

   استبرق ازدرختان کائوچوی ایران است که در سواحل دریای عمان [باهوکلات]می روید اما متاسفانه امروزه به دلیل استفاده بیش ازحد انسان ها نسل این گونه در خطر انقراض قرار گرفته است.  استبرق گیاه دائمی است و تا ۷۵ سانتی متر رشد می کند ، گلدهی از تیر تا شهریور ماه می باشدو گرده افشانی بوسیله زنبور ، حشرات و پروانه ها صورت می گیرد و در خاکهای شنی و لومی با        زه کشی خوب رشد می کند این گیاه دمای ۲۰ درجه زیر صفر را تحمل می کند ، گلهای این گیاه حشرات را به تله می اندازد . از گیاه استبرق می توان چیزی لطیف تراز ابریشم بدست آورد و ما می توانیم بجای کرم حاصل از گیاه کویری استبرق که بسیار لطیف سفید و با کیفیت است استفاده کنیم. از استبرق می توان داروهای ضد اسهال تولید کرد. ریشه تلخ استبرق خلط آور ، ضد نفخ ،  معرق مقوی  می باشد و دارای اثر قی آور شدید است. از ریشه های پودر شده استبرق ضمادی تهیه می کنند که در درمان ورم سوختگی ، زخمها ، سستی اندام بدن و غیره بکارمی رود. از پوست استبرق فیبری می سازند که می توان از آن ریسمان و لباس تهیه کرد ، بذر آن ۲۱% روغن نیمه خشک دارد.در برخی از نواحی هند و مالزی از شیرابه ریشه این گیاه در مداوای جذام ، برخی بیماریهای جلدی مانند سوداء و رفع سیفلیس استفاده می شود، شیرابه شیری رنگ آن در بعضی نواحی هند جهت درمان بر روی تومور و التهاب ها اثر داده می شود.                                                                                                                                     
  
    19- سوسن چلچراغ
              *             نام فارسي: سوسن چلچراغ                      Lilium Ledebourii (Baker) Boiss      نام علمي :
   اين گياه متعلق به سرده سوسن چلچراغ و تيره سوسن است و تنها يك گونه علفي بسيار زيبا از اين گياه در ايران يافت مي‌شود.
ويژگي‌هاي گياه شناسي: گياهي پايا، پيازدار، با ساقه‌اي پوشيده از برگ، به ارتفاع 50 تا 150 سانتي متر. برگ‌ها ايستاده، خطي- سرنيزه‌اي، نوك تيز و كرك دار.  زمان گل و ميوه دهي: از ارديبهشت تا مرداد.
پراكندگي جغرافيايي در كشور: اين گياه به تعداد اندك و در رويشگاهي كم وسعت در ارتفاعات عمارلو واقع در50 كيلومتري شرق رودبار در استان گيلان مي‌رويد.   مصارف و كاربردها: به‌دليل كمياب بودن و در نتيجه پهنه گسترش بسيار محدود در اين مقوله اطلاعاتي وجود ندارد ولي به‌منظور آشنايي بيشتر با اين گياه، مصارف و كاربردهاي يكي از خويشاوندان نزديك اينگونه با نام فارسي سوسن يا گل سوسن ذکر می شود.
محيط زيست: توليد غذا (انرژي و مواد) به‌عنوان اولين حلقه زنجيره غذايي در زیست بوم‌ها، تلطيف هوا با توليد اكسيژن و رطوبت، حفاظت از خاك در برابر فرسايش آبي و بادي، ايجاد محيط زيست مناسب براي انسان و ساير جانداران مصرف‌كننده و به‌خصوص زيبا سازي محيط از خصوصيات اين گياه است.
 خواص درماني: كرم‌هاي تهيه شده از پياز اين گياه به‌دليل داشتن مقادير فراوان موسيلاژ به‌عنوان نرم‌كننده پوست و همچنين تسكين‌دهنده التهاب‌هاي پوستي، سرمازدگي، سوختگي، زخم‌ها، ورم‌ها و ساير بيماري‌هاي پوستي به كار مي‌روند.

سوسن چلچراغ / تهیه کننده: مهشید مصلحی بجستانی / دانشجوی زیست شناسی - شهرستان بجستان

 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه گزارش نظارتی 9 ماهه از پروژه های شهرداری بیانگر این حقیقت است که بی نظمی و بی انضباطی مالی بر شهرداری حاکم است، گفت: عدم پرداخت مطالبات به موقع پیمانکاران هم به مثابه سوء سابقه ای برای شهرداری باقی خواهد ماند.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir
به گزارش کاسیت خبر،رحمت اله حافظی در جلسه علنی شورای شهر تهران پس از ارائه گزارش نظارتی 9 ماهه پروژه های تملک دارایی سرمایه ای سال 95 شهرداری تهران، اظهار کرد: گزارش تهیه شده توسط کمیسیون بودجه شورا، گزارش کاملی بود اما انتظار داریم گزارش عملکرد شهرداری به صورت خوداظهاری باشد و در اختیار همه کمیسیون ها قرار گیرد، متعاقبا کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نظارت و راستی آزمایی کند. شورا متولی ارایه گزارش عملکرد شهرداری نیست.


وی با اشاره به اینکه حقایق این گزارش نشان از این دارد که بی نظمی و بی انضباطی گسترده مالی بر شهرداری حاکم است، تاکید کرد: نمی توانیم بپذیریم که از یک سو 75 درصد از علل تاخیر در پروژه های نگهداشت و عمرانی مستمر و 45 درصد از علل تاخیر در پروژه های غیر مستمر شهرداری مربوط به مسایل مالی و کمبود نقدینگی باشد و از سوی دیگر شهرداری لایحه ای به شورا ارسال کند و بر اساس آن درخواست کند که 787 میلیارد تومان از محل مازاد ردیف های هزینه نشده جا به جا شود.

سوال اینجاست اگر شما برای اجرای پروژه های عمرانی منابع در اختیار ندارید، چگونه مدعی منابع مازاد هزینه نشده هستید و درخواست جابجایی ردیف اعتبار دارید، این رفتارهای دوگانه غیر قابل پذیرش است.


حافظی با اشاره به جمع بندی ارائه شده توسط کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این خصوص، گفت: رئیس شورا باید این جمع بندی صورت گرفته را از شهرداری مطالبه کند. در این گزارش آمده است که مطالعات کافی و برآورد صحیح و دقیق از اعتبارات مورد نیاز برای پروژه ها وجود ندارد که ما این نقطه ضعف را نمی پذیریم زیرا شهرداری که 100 سال سابقه کار دارد و آقایانی که 12 سال متولی هستند و ادعا می کنند شهر در دستشان است، نمی توانند منابع مالی مورد نیاز یک پروژه را دقیق برآورد کرده و اعلام نمایند که نیاز مالی آن چقدر است.


وی با اشاره به اینکه در این بخش شهرداری دچار انحراف فاحش است، تاکید کرد: عدم پرداخت مطالبات به موقع پیمانکاران را سوء سابقه ای بر پیشانی شهرداری می دانیم، توجه به این مساله همیشه مورد مطالبه اعضای شورا بوده است.


رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اجرای تعدادی از پروژه ها در اراضی غیر ملکی شهرداری صورت گرفته که این به معنی تعرض به حقوق شهروندان و پایمال کردن حق الناس است، افزود: شهرداری حق این کار را ندارد، این در حالیست که برای پیگیری حقوقی پرونده های این اراضی، مطالبه افزایش 60 میلیارد تومانی برای بودجه حق دادرسی را در سال 95 داشته است.


حافظی ادامه داد: به تامین اعتبار برای پروژه های غیر مصوب شورا، در گزارش رسمی کمیسیون برنامه و بودجه اشاره شده است؛ این یعنی شهرداری به خود اجازه می دهد که پروژه ای که مصوبه شورای شهر را ندارد تامین اعتبار و اجرا کند، این اقدام شهرداری تمرد از مصوبات شورا است، آقای رئیس جایگاه نظارتی شورا کجا است؟ چرا اجازه می دهید شهرداری چنین رفتار کند؟


وی با بیان اینکه انجام عملیات غیر مرتبط از محل اعتبار پروژه های مصوب موضوع دیگر این گزارش است، گفت: آقایان پول را برای پروژه خاص و مصوب می گیرند و آن را در جای دیگری هزینه می کنند، این موارد تخلف است.


رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این گزارش، توسعه و تجهیز مراکز فرهنگی شهید طهرانی مقدم، شهید شاطری و ... و ساماندهی عودلاجان از سوی شهرداری فاقد اولویت تعیین شده است، گفت: آقای شهردار شما در جایگاهی نیستید که بگویید پروژه مصوب شورا اولویت دارد یا نه، این موارد را شورا تعیین می کند.


حافظی تاکید کرد: همه این موارد نشان از بی انضباطی، بدون برنامه بودن و تمرد از مصوبات شورا است. آقای رئیس جایگاه نظارتی شورا را احیا کنید/شورای شهر

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا