امروز : 03 اسفند 1395


وزیر اطلاعات: کلی‌گویی‌ها شائبه بهره‌برداری سیاسی را در اذهان عمومی شکل می‌دهد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، گفت: دادستان محترم کل کشور تصریح نموده بودند که برخی از این مسؤولین دو تابعیتی که در رأس امور هستند با دشمن همکاری می‌کنند. استدعای این‌جانب به‌عنوان برادر کوچک ایشان این است که چند نفر از این «برخی دو تابعیتی‌ها» را به وزارت اطلاعات معرفی نمایند تا به جرم همکاری با دشمن، با آن‌ها برخورد نماییم.

🔹 حجت‌الاسلام سید محمود علوی افزود: تا این لحظه که بنده با شما صحبت می‌کنم هیچ‌کس مصداقی از مسؤولین دو تابعیتی را ذکر نکرده و دراین‌باره تنها کلی‌گویی شده است که این کلی‌گویی‌ها خدایی ناکرده شائبه بهره‌برداری سیاسی از این موضوع را در اذهان عمومی شکل می‌دهد.

🔹 بنده پیش‌ازاین در گفت‌وگویی که ۱۰ آبان ماه سال جاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی داشتم به‌طور مفصل توضیح داده بودم که دو تابعیتی به کسی گفته می‌شود که گذرنامه کشور دیگری را مانند آمریکا، کانادا، آلمان و غیره را داشته باشد. لذا فردی که اقامت موقت یا چندساله که به آن در آمریکا گرین کارت گفته می‌شود و حتی اقامت دائم در کشوری داشته باشد ولی با گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به آن کشور تردد نماید دو تابعیتی تلقی نمی‌شود.

🔹 در آن مصاحبه توضیحات لازم را دراین‌باره دادم و اعلام کردم که ما در بین مسؤولین کشور شخصی را که دارای دو تابعیت باشد نمی‌شناسیم. همان‌جا هم بیان کردم که اگر کسی چنین شخص یا اشخاصی را می‌شناسد به ما معرفی کند تا وزارت اطلاعات به دستگاه‌هایی که این فرد یا افراد در آن شاغل هستند، اعلام کند تا آن‌ها را از مسؤولیت کنار بگذارند.

🔹 همان‌طور که مدیرکلی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارای دو تابعیت بود و با هماهنگی که صورت گرفت خود ایشان استعفا کرد.

🔹 همین‌جا هم دوباره از همه‌کسانی که اطلاع دارند افرادی دو تابعیتی در سمت‌های مدیریتی کشور حضور دارند می‌خواهم اسامی این افراد را به وزارت اطلاعات اعلام کنند تا ما به دستگاه‌های مربوط ابلاغ کنیم که این افراد به دلیل دو تابعیتی بودن قانونا نمی‌توانند متصدی پست‌های مدیریتی باشند و لازم است یا خود آن‌ها استعفا دهند یا اینکه برکنار شوند.

🔹 تا این لحظه هیچ‌کس مصداقی از مسؤولین دو تابعیتی را ذکر نکرده و دراین‌باره تنها کلی‌گویی شده است. این کلی‌گویی‌ها باعث می‌شود که خدای تاکرده شائبه بهره‌برداری سیاسی از مطرح کردن کلی مسئله دو تابعیتی‌ها در اذهان عمومی تداعی شود.

🔹 استدعای من هم از برادر عزیز و بزرگوارم حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای منتظری دادستان محترم کل کشور که از شخصیت‌های ارزنده کشور هستند این است که چنانچه مصادیقی برای وجود این مدیران دو تابعیتی دارند محبت کرده آن را به ما اعلام کنند تا دولت با آن‌ها برخورد نماید. چراکه با توجه به شناختی که از ایشان دارم مطمئن هستم ایشان بدون مبنا صحبت نمی‌کنند و قطعاً مصادیقی را سراغ دارند.

🔹 همین‌جا از ایشان استدعا دارم که ان‌شاءالله تا پایان وقت اداری این هفته یعنی چهارشنبه بزرگواری کنند و اسم ۵ نفر از مدیران دو تابعیتی را به ما اعلام کنند تا وزارت اطلاعات مطابق قانون دستور برکناری آن‌ها را بدهد.

🔹 ولی اگر موردی نیست بازهم استدعا دارم با طرح این‌گونه مسائل کلی که مصداقی هم ندارد باعث آشفتگی ذهنیت مردم و تشویش اذهان آن‌ها نشویم که به‌طور طبیعی شخصیت ارزنده و فرهیخته ایشان درصدد چنین مسئله‌ای نیستند.

🔹 روزی که من با خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره مدیران دو تابعیتی گفت‌وگو کردم و به‌صراحت اعلام کردم که حتی یک مدیر دو تابعیتی را نمی‌شناسیم و اگر کسی می‌شناسد به ما معرفی کند، هیچ خبری از این صحبت بنده در صداوسیما منعکس نشد.

🔹 درحالی‌که صحبت برخی دوستان بزرگوار درباره وجود افراد دو تابعیتی در دولت که به‌صورت کلی و بدون ذکر مصداق بیان‌شده است بارها و بارها در رسانه ملی منعکس و به آن پرداخته شد.

🔹 این برای ما جای سؤال است که چرا وقتی‌که وزیر اطلاعات می‌گوید ما حتی یک مدیر دو تابعیتی سراغ نداریم و اگر کسی سراغ دارد معرفی کند صداوسیما از کنار آن با سکوت می‌گذرد و به اطلاع مردم نیز نمی‌رساند که اگر کسی مصداقی سراغ دارد معرفی نماید؛ اما هنگامی‌که عزیزی اشاره می‌کند که مدیران دو تابعیتی در کشور وجود دارند بدون اینکه یک مصداق برای آن ذکر کند صداوسیما چندین بار آن را پوشش خبری می‌دهد. اینجا مقداری برای مردم این سؤال ایجاد می‌شود که چه هدفی از بیان این مطالب دنبال می‌شود؟

 


وکیل مدافع مهدی خزعلی آزادی موکلش از زندان اوین را خبر داد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبرkassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر مصطفی ترک همدانی گفت: با حضور رییس زندان اوین در بیمارستان طالقانی بعدازظهر امروز حکم آزادی خزعلی به وی ابلاغ شد.
 
وی افزود: با حضور رییس زندان اوین، سرم به مهدی خزعلی وصل و روند درمانی آغاز شد.

مهدی خزعلی چند روز پیش در مقابل موسسه خود دستگیر و به زندان منتقل شد وی به محض ورود به زندان اوین دست به اعتصاب خشک زد.آن‌چه احمد توکلی در خصوص آشتی ملی می گوید: باید کاری کرد تا قضیه حصر تمام شود/ من به آشتی ملی معتقد هستم و بهترین و کم هزینه‌ترین راه عذرخواهی کتبی و رسمی است

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر به نقل از ایسنا، احمد توکلی، رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت، در مراسمی که با موضوع خواسته‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به همت انجمن اسلامی دانشجویان در آمفی‌تئاتر دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، با تاکید بر اینکه شعار اصلی انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و بقیه اهداف نظام ذیل این شعار تعریف می‌شد، افزود: جمهوری اسلامی از مستقل‌ترین کشورها به خصوص در جهان سوم است. اگر تصمیمات داخلی هر کشوری بدون دخالت نیروهای خارجی انجام شود، آن کشوراستقلال دارد؛ قدرت تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی به قدری است که می‌تواند مرزهای امنیتی را جابه‌جا کند و از ملت خود دفع بلا کند. ما در منطقه تعیین‌کننده هستیم و این اقرار دشمنان ما نیز هست.
نماینده دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال وجوه مختلف دارد، اظهار کرد: در بعضی از ابعاد استقلال موفق نبودیم مانند استقلال اقتصادی.
وی ادامه داد: استقلال اقتصادی به این معنا نیست که ما هر چیزی که بخواهیم را خودمان تولید کنیم؛ بلکه معنایش این است که هرچیزی را که بخواهیم بتوانیم تامین کنیم. نباید دور کشور دیوار کشید و با بقیه کشورها ارتباط نداشت؛ البته این ارتباط باید از روی اراده باشد نه از روی اجبار.
توکلی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب آزادی وجود نداشت و به شدت خفقان بود اظهارکرد: من ششم دبیرستان که بودم لایحه‌ای درباره حقوق خانواده در مجلس مطرح شده بود و من درباره آن فقط اظهارنظر کردم، روز بعد پدر و عمویم را که از بزرگان شهر بودند احضار کردند و به آنها تذکر دادند که مراقب پسرت باش.
این فعال سیاسی اصولگرا ضمن بیان خاطراتی از قبل انقلاب و زندان‌های حکومت پهلوی با تاکید مجدد بر عدم آزادی در آن زمان، به بررسی آزادی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب آزادی بیشتری وجود داشت در حدی که حتی مجاهدین خلق در آن زمان در شهر ما دفتر داشتند و بیشتر روشن‌فکر مآب‌هایی که اغلب چپ بودند یا به تعبیر امام چپ آمریکایی، باعث شدند که فضا تنگ بشود و ترورها فضا را تنگ کرد. الان آزادی ما مخدوش است. البته همین که می‌گویم آزادی مخدوش است یعنی آزادی داریم. قبل انقلاب حتی در خانه آرام حرف می‌زدند و می‌ترسیدند صدایشان ضبط شود. الان خیلی حرف‌ها را می‌زنند و اعتراض می‌کنند به نظام جمهوری اسلامی و بعد هم می‌گویند آزادی نیست.
وی در ادامه در خصوص شعار جمهوری اسلامی انقلاب گفت: جمهوریت از اول انقلاب وجود داشت و هنور هم وجود دارد. شما در هیچ جای دنیا سراغ ندارید که کسانی حکومت را توسط مردم سرنگون کنند و بعد به زور آن را نصیب خود نکنند؛ اما در جمهوری اسلامی از همان ابتدا مردم همه کاره بودند.
توکلی افزود: روزی که آقا می‌خواستند حکم تنفیذ آقای خاتمی را بدهند، آقای هاشمی که از جا برخاستند تا حکم را بخوانند من خیلی جلوی خودم را گرفتم تا از دیدن این صحنه گریه نکنم زیرا بعد از انقلاب رئیس‌جمهور اول ما که فراری شد، رئیس‌جمهور دوم ما که شهید شد، رئیس‌جمهور سوم ما که رهبر شد و باز هم جای ریاست جمهوری خالی ماند؛ خدا رحمتش کند آقای هاشمی رفسنجانی اولین کسی بود که بر خلاف اینکه کانون‌های قدرت می‌خواستند آقای ناطق شود، مقامش را برای احترام به مردم به منتخب آن‌ها تقدیم کرد. این صحنه‌ای بود که در طول تاریخ 2500 ساله ایران سابقه نداشت.
این نماینده دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: مردم از اسلام بدشان نمی‌آید ولی می‌گویند اگر اسلام این است که شما می‌گویید ما نمی‌خواهیم. در اسلام، عدالت فرض مسلم است و به همین علت، مردم اعتقاد داشتند انقلاب بشود نانشان در روغن است. این اعتقاد درست هم بود زیرا حکومت علی (ع) و پیغمبر(ص) را دیده بودند.
وی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) که مردم به حاکمانشان بیشتر از پدرانشان شبیه هستند، گفت: انقلاب ما گرفتار اشرافیت است. از اواخر جنگ آسیب‌ها ذره ذره آغاز شد. مسلما وقتی سران حکومت به سمت رفاه‌طلبی و امتیازخواهی و اشرافی‌گری بروند مردم هم شبیهشان می‌شوند و چون قدرتش را ندارند از راه خلاف می‌روند. دستاوردهای انقلاب ما با کودتا و جنگ و مسائل دیگر هرگز از بین نخواهد رفت، اما اگر با فساد مبارزه نشود انقلاب از بین خواهد رفت؛ مبارزه با فساد از نان شب واجب تر است.
رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در خصوص این سازمان اظهار کرد: کارهای مختلفی در این سازمان انجام می‌شود از جمله شناسایی ساختار فساد، پیشنهاد جایگزین، ارائه پرونده آن به قوه قضائیه، قوانینی که به شفافیت کمک می‌کند ولی متروکه شده است را رایج می‌کند و حقوق شهروندی را آموزش می‌دهد.
در ادامه، توکلی در پاسخ به سئوالات دانشجویان در خصوص حصر و آشتی ملی، اظهار کرد: حصر اگرچه بد است اما یک چاره‌اندیشی بود زیرا اگر محصور نمی‌شدند باید محاکمه می‌شدند و مشکل شکل می‌گرفت چون از نظر اسلامی حکمشان معلوم است و این نه برای نظام خوب بود نه برای مردم و نه برای خود آنها. آقای موسوی و کروبی در درجه اول به خودشان خیانت کردند زیرا بر خلاف قول خود عمل کردند؛ در مناظره آقایان موسوی و احمدی‎نژاد به عقیده من بهترین و قویترین و درست‌ترین ایرادی که آقای موسوی به آقای احمدی‌نژاد گرفت این بود که گفت تو قانون را قبول نداری و تو قانون‌شکن هستی، خودش از این مجرا آزمایش شد؛ اگر مشکلی هست که نباید در خیابان تحصن کرد، باید روال عادی خودش را طی کند.
این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: نمی‌گویم آن‌ها خائن فاعلی هستند اما خائن فعلی هستند و به آرمان‌های خودشان هم خیانت کردند؛ آقای موسوی که نخست وزیر بود یک زمان و آقای خاتمی که خود را فرزند معنوی امام می‌دانست که بر آزادی فلسطین دائم تاکید داشت، دیدند که روز قدس شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران سر داده شد، گرچه کسانی که این شعارها را می‌دادند یک سیلی هم حاضر نیستند برای ایران بخورند و مال هم فدای ایران نمی‌کنند چه برسد به جان و اگر هم جنگی شود باز همان کسانی جان خود را فدا می‌کنند که مورد هجوم این افرادی که شعار می‌دهند، هستند.
توکلی افزود: توبه یعنی لجاجت را کنار بگذارند. من به آشتی ملی معتقد هستم و باید کاری کرد که این قضیه تمام شود. بهترین و کم هزینه‌ترین راه این است که کتبا و رسما عذرخواهی شود. آقای خاتمی شخصیتی محترم است که می‌توانست در همان زمان با یک جمله از آن همه اتفاق جلوگیری کند. سیاست درک زمان است که بدانیم چه کاری چه موقع خوب است. الان پیشنهاد من همین است که آقای خاتمی رسما و کتبا عقب‌نشینی کند؛ عقب‌نشینی اصطلاح است در واقع با این کار پرواز می‌کند. من اصلا خوشحال نیستم و این را از صمیم قلب می‌گویم و حتی گاهی شاید برای آقایان گریه هم کرده باشم چون آنها را شیعه می‌دانم و اعتقاد دارم باید حفظ شوند، اما از بعضی اتفاقات نمی‌توان گذشت. من به عنوان سیاستمداری که نیم قرن فعالیت دارد، عذرخواهی را به نفع نظام می‌دانم و ان‌شاءالله آشتی ملی اتفاق خواهد افتاد.

پروژه ملی آشتی توسط محمد خاتمی رییس دستگاه اصلاحات مطرح شده است که با واکنش های مثبت و منفی جامعه روبرو شده است.


آیت الله هاشمی بعد از رحلت، حیات دوباره ای بدست آورد که تضمین حیات نظام و انقلاب است / با همه ی سختی ها، 4 میلیون پای تابوت ایشان آمدند / هاشمی بالاترین حد از نفوذ را در عربستان داشت / استفاده از ظرفیت آیت الله هاشمی در جهان عرب راهگشا خواهد بود
آقای هاشمی یک شخصیت در سایه نبود. ایشان همچنین یک شخصیت محدود زیرچتر سازمان و گروه و تشکیلات نبود، آقای هاشمی یک شخصیت جهانی بود و چون یک شخصیت جهانی بود جهان او را با نیکی و عظمت می شناخت.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، آیت الله عباسعلی سلیمانی امام جمعه زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار «انتخاب» اظهار کرد: آقای هاشمی یک شخصیت در سایه نبود. ایشان همچنین یک شخصیت محدود زیرچتر سازمان و گروه و تشکیلات نبود، آقای هاشمی یک شخصیت جهانی بود و چون یک شخصیت جهانی بود جهان او را با نیکی و عظمت می شناخت.

وی افزود: وقتی کسانی مانند آقای پوتین دربرابر آیت الله هاشمی تواضع دارند یعنی ایشان شخصیت بزرگی هستند، ما در کشور فکر می کنیم که شخصیت این بزرگواران در یک سیطره خاص است در حالی که اینطور نیست، آنها فراتر از این موضوعات هستند، آقای هاشمی وقتی به عربستان رفت در مدینه با وجود سیطره تفکر وهابیت به قبرستان بقیع رفت، آن هم به همراه خانواده. اصلا رسم کشور عربستان اینگونه نیست. آیت الله هاشمی وقتی به باب خیبر رسیدند وضو گرفتند و به یاد خیبر و فتح بی‌نظیر خیبر به دست مبارک امیرالمونین به آنجا رفتند و آب خیبر را نوش جان کردند و این خیلی معنا دارد. اینها بیانگر نفوذ آیت الله هاشمی است. بسیاری نفوذ آیت الله هاشمی را بالاترین درجه در عربستان می‌دانستند البته عده زیادی از آن استفاده نکردند. دولت عربستان به هیچ وجه اجازه نمی داد که زن وارد قبرستان بقیع شود یا یک مهمان خارجی بتواند کل مناطق تاریخی عربستان را ببیند. دولت عربستان حضور در همه ی آثار تاریخی را محدود می کند، آنوقت آقای هاشمی به خیبر رفتند و آن احساسات لطیف علی مدارانه را به نمایش گذاشتند.

امام جمعه زاهدان گفت: این ها نشان می دهد که شخصیت آیت الله هاشمی بسیار برجسته بود، آیت الله هاشمی این شخصیت را در لوای نظام و در تبعیت از امام و رهبری و امت به دست آورد، او با هوشمندی و فراست با وفاداری بی نظیر به نظام و با تعهد و رفاقتی بسیار صمیمانه با مقام معظم رهبری توانست به این درجه برسد.

سلیمانی ادامه داد: آقای هاشمی بعد از رحلت حیات دوباره ای بدست آورد که این حیات دوباره در واقع تضمین حیات نظام و انقلاب هم هست و ما دیدیم در تهران باجود همه سختی ها و در این شرایط تورم، گرانی و سختی معیشت حدود چهار میلیون جمعیت پای تابوت بودند. بعد از تشییع پیکر امام امت بی نظیرترین جمعیت را ما در داخل تماشا کردیم به نظر می رسد که مرگ آقای هاشمی حیات دیگری برای هم ایشان و هم برای نظام اسلامی ما و روحانیت بود .

وی افزود: اگر جهان و کشورهای اسلامی به درگذشت آیت الله هاشمی واکنش نشان دادند به همین جهت بود که باید به آن توجه کرد، مسئولان باید از ظرفیتی که آیت الله هاشمی در زمان حیات و حتی پس از مرگ در دنیای عرب به دست آورده بودند استفاده کنند چراکه بسیار راهگشا خواهد بود. البته آقای روحانی تفکراتی نزدیک به آیت الله هاشمی دارند از این رو با استفاده از ظرفیت به وجود آمده می توانند اثرگذاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه را افزایش دهند.

 

با درود بر روح پرفتوح امام خمینی و شهیدان والامقام؛ و تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر به ویژه 19 بهمن ماه روز نیروی هوایی، و عرض ادب و احترام به همکاران محترم، میهمانان گرامی و حاضرین ارجمند، من هم باتوجه به شرایط پیرامونی و تشدید فشارهای بین­المللی از مردم دعوت به حضور در راهپیمایی 22 بهمن نموده و تسلیت به همکار عزیزمان آقای کاشانی به دلیل درگذشت خواهر گرامی ایشان.                  

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب، دو رویداد ناگوار کام مردم ایران را تلخ کرد:

 

یک) درگذشت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام، رهبری و انقلاب که به‌حق از استوانه‌های اصلی نظام و انقلاب بودند. متأسفانه بداخلاقی‌ها و هجمه‌های ناجوانمردانه علیه ایشان چه در دوران پیش از مبارزه و چه در سال‌های اخیر، نشانگر مظلومیت این مرد بزرگ، بدرقه باشکوه پیکر ایشان نیز نشانگر محبوبیت این شخصیت معتدل و دلسوز بود. وداع باشکوه مردم با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تلنگری بود برای کسانی که فکر می‌کنند با در اختیار گرفتن تریبون‌های رسمی و اتهام زنی به چهره‌های محبوب کشور می‌توانند مسیر موفقیت سیاسی خود را هموار کنند. ای کاش از این رویداد درس عبرت گرفته و با یاران و شخصیت‌های دیرین انقلاب که اکنون در میان ما هستند، مهربان‌تر و قدرشناس‌تر باشیم و بدانیم راه سعادت و موفقیت جامعه، نه در کینه‌توزی و دشمنی که در همدلی، قدرشناسی و پذیرش  و دیدگاه‌های متفاوت است.

 

دو) رویداد ناگوار دوم، حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو و شهادت جمعی از نیروهای خدمتگزار سازمان آتش‌نشانی و ایراد خسارات مالی و جانی به برخی از شهروندان عزیزمان بود که هشداری به موقعیت سنگین و مهم برای مسئولان در برابر حفظ جان و ایمنی مردم است. تقارن پایان بحران پلاسکو با آغاز ایام پیروزی انقلاب، بنده را بر آن داشت تا به بازخوانی برخی محورها و اصول مهم اندیشه امام خمینی (ره) برای تبیین بهتر اتفافات اخیر بپردازم.

 

1) به این عبارات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران توجه کنیم: «من از شماها عذر مى خواهم. من از ملت ایران عذر مى خواهم. من از این مادرهایى که بچه هاى خودشان را از دست دادند معذرت مى خواهم... ما نتوانستیم براى شما کارى‏ انجام دهیم» (صحیفه امام، ج‏12، ص 478).

 

شبیه جملات بالا که  از زبان امام خمینی (ره) در موقعیت‌های مختلف ابراز شد، متاسفانه در سال‌های گذشته و بویژه در بحران پلاسکو رخدادی دست نایافتنی‌ و پدیده‌ایناممکن به چشم آمد. امروزه گویا فرهنگ عذرخواهی از مردم و پاسخگویی به آنها در اندیشه و عمل بسیاری از مسئولان ما مغفول مانده است و به رغم تاکید آموزه‌های دینی و معمار کبیر انقلاب، ردپایی ازفرهنگ عذرخواهی از جمله در ماجرای اخیر نیز دیده نشد.

 

2) حادثه ناگواری اتفاق افتاد؛ تعدادی از بهترین نیروهای آتش‌نشان به شهادت رسیدند؛ یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های تجاری تهران که نقش بزرگی در اقتصاد صنف پوشاک داشت، نابود شد؛ نحوه مدیریت بحران که خود به بحران مدیریت تبدیل شده بود، مردم را نگران کرد؛ و امنیت روانی جامعه به دلیل تردید مردم نسبت به تجهیزات امدادی و میزان آمادگی مدیریت بحران در مقابل خطرات احتمالی مختل شد؛اما با این همه بحران و خسارت و گذشت بیش از دو هفته از آن اتفاق تلخ، هنوز افکار عمومی منتظر است ببینند سرانجام کدام فرد یا نهاد لااقل بخشی از تقصیرات احتمالی را بر عهده می‌گیرد! اگر براستی همه نهادها وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند و تجهیزات و تخصص در حد مطلوب بوده، پس چرا یک آتش‌سوزی ساده منجر به چنین حریق گسترده، ریزش ساختمان و کشته ‌شدن 20 انسان  شد؟ مردم هنوز پرسش‌هایی در ذهن دارند که هیچ پاسخی برای آنها ارائه نشده و آشکار است کهچنین رویکرد مسئولیت‌گریزانه ای در قبال مردم با آرمان‌ها و آموزه‌های انقلاب فاصله دارد.

 

3) در جلسه یک شنبه 17 بهمن شورای اسلامی شهر، شهردار محترم تهران به بیان برخی مسائل و ابهامات حادثه پلاسکو پرداخت. اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران نیز بنا بر رسالت نظارتی خود، پرسش‌های اساسی را مطرح و مباحث کارشناسی مفیدی ارائه کردند. برای افرادی که مستقیم یا از طریق رسانه‌ها تذکرات برخی ازنمایندگان خود در شورای شهر را دنبال می‌کردند، تلاش برخی از اعضای شورا برای تطهیر مدیریت شهری و فرافکنی عجیب می‌نمود. برخی به جای شناسایی مقصرین حادثه و تأکید بر لزوم پاسخگویی آنها، به دنبال نصب مدال افتخار بر سینه مدیران شهری بودند و شوربختانه‌تر اینکه پرسش‌گری دیگر اعضای شورای شهر و تقاضای رفع ابهامات را سیاسی‌کاری عنوان می‌کردند! اگر قرار باشد با هر اتفاق و حادثه‌، عده‌ای به عنوان وکیل مدافع وضعیت موجود، پرسش‌گری افراد مقابل خود را به سیاسی‌کاری تعبیر کنند، پس نقش نظارتی و کنترلی شورا بر شهرداری چگونه محقق می‌شود؟ مگر نه اینکه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر لزوم پاسخگویی و ترویج فضای پرسش‌گری در جامعه تاکید داشته و فرموده‌اند:

 

«از نظر من، هیچ کس مصونیت آهنین ندارد. همه در مقابل قانون و مسؤولیتهای خودشان پاسخگو هستند و باید جواب بدهند»(22/12/79).

 

4) اما در این میان، از هرچه بگذریم، از عملکرد رسانه ملی نمی‌توان به راحتی گذشت. فارغ از استراتژی جانبدارانه رسانه ملی در سال‌های اخیر که باعث کاهش تاثیرگذاری این رسانه عریض و طویل و پیشی‌گرفتن رسانه‌های بیگانه و کانال‌های شخصی شبکه‌های اجتماعی در اطلاع رسانی مفید و موثر شده‌اند، کارکرد رسانه ملی در حادثه پلاسکو نیز قابل‌ تامل بود. متاسفانه رسانه ملی در زمان وقوع حادثه پلاسکو، تنها چند تن از اعضای محترم شورای شهر تهران را می‌شناخت که به صورت چرخشی و گاه تکراری از نظرات آنها استفاده کرد. از جلسه صبح و عصر روز یکشنبه نیز اظهارات همان دوستان در دفاع از عملکرد مدیریت شهری برای صداوسیما قابل قبول بود و پوشش داده شد؛ حال آن‌که امام خمینی (ره) درباره بی‌طرفی رسانه ملی تاکید داشتند:« من بارها گفته ام رادیو تلویزیون باید کاملاً مستقل باشد و باید استقلالش محفوظ باشد و هیچ کس در آن دخالت نکند ( صحیفه نور، جلد 17، صفحه 157)»

 

5) اکنون که هنوز کسی مسئولیت بحران پلاسکو را بر گردن نگرفته است، دست کم برای پیشگیری از وقوع چنین رویدادهایی به دنبال ارائه راهکار و افزایش توان مدیریت بحران باشیم. به هشدار اکثر کارشناسان، شهر تهران مستعد بحران‌هایی فراتر از حادثه پلاسکو است و چنانچه تدبیری اندیشیده نشود، با وقوع هر حادثه، مخاطراتی عظیم در انتظار خواهد بود. از امروز باید به دنبال رفع خلاهای قانونی و تعیین حوزه مسئولیت‌ نهادهای مختلف در برهه پیش، حین و پس از بحران باشیم. ناوگان امدادی ما نیاز به تجهیز و به روزرسانی دارد و همچنین لازم است نقاط حادثه‌خیز و ناایمن شهر شناسایی و مخاطرات احتمالی رفع شوند. سازمان آتش‌نشانی به تجهیزات نو بویژه ناوگان هوایی نیاز دارد؛ شهروندان و جامعه به آموزش و بهبود فرهنگ مقابله با بحران نیازمند. خوب است مدیریت شهری به جای دخالت در اموری که به او مربوط نیست، به دنبال انجام وظایف و مسئولیت‌های خود باشد و اعضای شورا نیز رسالت نظارتی خود را با جدیت بیشتر دنبال کنند. زمان آن رسیده تا همه و همه دست به دست هم بدهیم تا دیگر شاهد وقوع چنین رویدادهای ناگوار نباشیم و به قول شیخ اجل سعدی:

 

علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد                                          دریغ سود ندارد، چو رفت کار از دست

به روزگار سلامت، سلاح جنگ بساز                                     وگرنه سیل چو بگرفت، سد نشاید بَست

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

عضو شورای اسلامی شهر تهران                    19/11/1395

 


تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و پیامدهای احتمالی آن یکی از برجسته‌ترین محور گزارش و تحلیل‌های رسانه‌های عربی طی روزهای پیش بود.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، نخستین تحریم‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا علیه ایران روز جمعه پانزدهم بهمن ماه صورت گرفته است. در این تحریم ها دولت آمریکا شماری از شرکت‌ها و افراد را در فهرست تحریم قرار داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در افزودن افراد و مؤسسات ایرانی به فهرست تحریم‌ را ناسازگار با تعهدهای آمریکا و مغایر با قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت دانست و تأکید کرد که توسعه توانمندی‌های موشکی کشور تنها برای اهداف دفاعی و حمل تسلیحات متعارف طراحی‌شده و هیچ‌گاه جز در دفاع مشروع به کار گرفته نخواهد شد. این موضوع یکی از محورهای اصلی گزارش ها و تحلیل های رسانه های عربی طی روزهای پیش بود.

پایبندی ایران به قوانین و قانون گریزی آمریکا

تارنمای «العهد» و روزنامه «الاخبار» لبنان با اشاره به تحریم های تازه آمریکا علیه ایران، این اقدام را نشان از قانون گریزی دولت آمریکا معرفی کردند.  

تارنمای العهد پانزدهم بهمن نوشت: آمریکا سیاست های خصمانه علیه ایران که از هرگونه  قانونمندی به دور است، ادامه می دهد. این کشور با تحریم 13 فرد و 12 نهاد ایرانی از همه تعهدها و اصول بین المللی چشم پوشیده کرد. وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود، افراد و نهادهایی را تحریم کرد که برخی از آنها در امارات، لبنان و چین مستقر هستند. وزارت امور خارجه ایران اقدام های دولت آمریکا در این زمینه را که به بهانه آزمایش موشکی ایران انجام گرفت، مخالف تعهدهای آمریکا و قطعنامه 2231 شورای امنیت به شمار آورد.

به نوشته شانزدهم بهمن روزنامه الاخبار، در حالی که پس از آزمایش موشکی جدال درباره نادیده گرفتن توافق بالا گرفته است بسیاری از کارشناسان در زمینه مبارزه با گسترش سلاح هسته ای بر این باورند که ایران قطعنامه های سازمان ملل را در این زمینه نادیده نگرفته است.

آزمایش موشکی بهانه ترامپ برای سرپوش نهادن بر شکست های آمریکا

روزنامه الاخبار و «البناء» لبنان در بخشی از گزارش خود به ناتوانی آمریکا در رویارویی با ایران و جدی بودن تهران در پیش بردن طرح های خود تاکید کردند.

روزنامه الاخبار لبنان شانزدهم بهمن نوشت: نتیجه مرحله نخست درگیری تهران و ترامپ با افتادن دولت آمریکا در باتلاق لفاظی ها به پایان رسید. او نتوانست توافق هسته ای ایران را به طور یک جانبه هدف قرار دهد. ایران در حالی این مرحله را پشت سرگذاشت که می داند دولت آمریکا هنوز هم در دام پوپولیسم گرفتار است. طی 2 روز گذشته اظهارات و اقدام های آمریکا علیه ایران به طور بی سابقه ای افزایش یافت. به طوری که دولت آمریکا از اظهارات و تهدید نظامی فراتر رفت و 25 شخصیت و نهاد ایرانی را تحریم کرد. در شرایطی که ایران از آغاز با آرامش در برابر اظهارات دولت آمریکا واکنش نشان می داد وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد در برابر اقدام های آمریکا به طور مناسب مقابله به مثل خواهد کرد.

 در ادامه گزارش الاخبار می خوانیم:  دولت ترامپ طی روزهای گذشته منطق تهدید را در دستور کار قرار داده است این در حالی است که شماری از کارشناسان غرب به او درباره تهدیدها علیه ایران هشدار داده اند. در این زمینه «فیلیپ گوردن» در روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت: مشکل «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی ترامپ آن است که او با هشدارهای نامشخص به شیوه غم انگیزی، خود و آمریکا را در تنگنا و رویارویی خطرناک قرار می دهند. در شرایطی که دولت آمریکا مدعی شد که گزینه های بسیاری علیه ایران در اختیار دارد واقعیت آن است که هیچ گزینه ای در اختیار ندارد. در فضایی ترامپ تلاش می کند به خاطر آزمایش موشکی ایران را تحریم کند احتمال اینکه او در عرصه بین الملل در این زمینه همراه و پشتیبانی پیدا کند، اندک است.

گوردن افزود: با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری در ایران و با وجود تندروهای مخالف توافق هسته ای و موافق جنگ علیه آمریکا احتمال اینکه ایران در برابر هشدارها و تهدیدهای نظامی نمادین از تصمیم خود عقب نشینی کند، اندک است.

به نوشته شانزدهم بهمن روزنامه البناء، دولت آمریکا سامانه موشکی ایران را بهانه ای برای سرپوش نهادن بر ضعف و ناتوانی خود در رویارویی با نفوذ ایران در قلب مردم خاورمیانه قرار داده است. دولت آمریکا با این اقدام های ضد ایرانی خود می خواهد بگوید ما با وجود همه شیوه های تحریم و محاصره در شکست دادن ایران شکست خوردیم. پس از توافق هسته ای هم در تاثیر گذاری بر تصمیم های ایران ناکام ماندیم و اکنون پس از تحریم های دراز مدت گذشته بار دیگر ایران را تحریم می کنیم. بهانه های درباره تسلیحات موشکی ایران آماده است. این موشک های خطری برای امنیت رژیم اسرائیل فرزند ناخلف آمریکا است.

هم آوایی سردمداران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ترامپ

نشریه «المنار» فلسطین و روزنامه «القدس العربی» به همراهی کشورهای عربی با آمریکا در اقدام های ضد ایرانی اشاره کردند و  پیامدهای این همراهی را برای این کشورها زیان بار دانستند.

نشریه المنار فلسطین شانزدهم بهمن در گزارشی به قلم «عبدالفتاح السعدی» نوشت: با وجود اینکه خردورزان جهان اتفاق نظر دارند که ترامپ دارای رویکرد خصمانه و نژادپرستانه است و هیچ ارزشی برای سیاست و انسانیت قائل نیست، باز هم کشورهای عربی و در راس آنها سردمدارن پست حاشیه خلیج فارس که مفهوم ارزش و کرامت انسانی را درک نکرده اند به سرعت از  ترامپ حمایت کردند. آنان از طرح های ترامپ درباره برپایی منطقه امن در سوریه، جلوگیری از ورود شهروندان هفت کشور اسلامی به آمریکا و دشمنی با ایران و تحریم های ضد ایرانی استقبال کردند. تردیدی نیست که سردمدارن عرب غیرت و مردانگی خود را از دست داده اند. آنان طی سال های گذسته در برابر خواسته های غرب و صهیونیست ها سرفرود آورده و زمینه کشتار و آوارگی میلیون های عرب را فراهم کرده اند.

به نوشته شانزدهم بهمن ماه روزنامه القدس العربی، جهان که به لحن تهدید آمیز ترامپ عادت کرده است خود را برای دوره ای از تنش های سیاسی و نظامی آماده می کند. عامل این تنش ها، اظهارات و تصمیم های شتاب زده و شوکه کننده ترامپ است. اگر در این زمینه افزایش تنش رژیم اسرائیل با ایران را در نظر بگیریم کشورهای عربی با وضعیت پیچیده ای روبرو خواهند شد. تنش آفرینی در پایان ایران و کشورهای عربی را آزار خواهد داد. این در حالی است که کشورهای عربی از همسایه خود دفاع نکردند و از تنش آفرینی ها نژادپرستانه آمریکا علیه اسلام خرسند هستند. این در حالی است تنها رژیم اسرائیل از این مساله سود می برد/تسنیم

 

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که اتهامات آمریکایی ها علیه ایران به قدری نخ نما شده که خود گوینده نیز از بیان خجالت می کشد، گفت: ملت و مسئولان ایران کمترین ارزشی برای این حرف ها و اظهار نظرها قائل نیستند.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر،، اسحاق جهانگیری در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران با بیان این که آنها نتایج تحریم ها و تعامل را درمورد ایران دیدند ، تصریح کرد: اگر با زبان تکریم با ملت این کشور صحبت شود و مسایل از طریق مذاکره و گفت و گو به نتیجه برسد به قول رییس جمهوری می تواند برای همه برد داشته باشد .


وی افزود: وقتی زبان و لحن آنها عوض می شود، بدانند که در خصوص منطقه حساسی سخن می گویند که در این گذرگاه ایران از ثبات برخوردار است بنابراین جمهوری اسلامی ایران نه تنها مشکل منطقه نیست بلکه کمک کننده به وضع آن است .


وی خاطرنشان کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران نبود امروز سوریه به دست داعش بود و کشورهای عربی توسط داعش احاطه شده بودند و معلوم نبود القاعده در افغانستان چه می کرد پس هر کجا لازم بود ایران در آنجا حاضر شد چراکه می تواند ثبات ایجاد کند.


معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: این اتهامات علیه ایران نخ نما شده است و این که می گویند ایران کشوری حامی تروریست است خود گوینده نیز از گفتن آن خجالت می کشد.


جهانگیری ادامه داد:در این سال ها هرکجا تروریست درست کردند تا منطقه را برهم بزنند آن کشوری که در صحنه نبرد مخالفت قرار داشت، جمهوری اسلامی ایران بود و ما سرافراز هستیم .


وی تصریح کرد: آنها با دادن این شعارها می خواهند فضای توسعه کشور را کند کنند و سرمایه گذاران داخلی و خارجی را بترسانند اما آنها بدانند ملت ومسئولان ایران برای این حرف ها ارزشی قائل نیستند ، سرمایه گذاران نیز به خوبی می دانند ایران برنامه های توسعه ای خوبی دارد.


وی با یادآوری این که امروز بعد از 38 سال با نگاه به انقلاب اسلامی هیچ موردی جز زیبایی و سربلندی در آن نهفته نیست، گفت: در طول این مدت همه انواع دشمنی ها را علیه ملت ایجاد کردند و اخیرا آمریکائی ها فکر می کنند حرف های جدی هشدارگونه بزنند تا ملت را بترسانند .


معاون اول رییس جمهوری افزود: ملت ایران جنگ هشت ساله را تحمل کرد جنگی که همه قدرت ها یک طرف قرارداشتند و این تنها شعار نیست از سوی دیگر در زمان صدام کل منابع کشورهای خلیج فارس در اختیار عراق قرار داشت که بعدها خودشان به این موضوع اذعان داشتند.


جهانگیری ادامه داد: همه این اقدامات در زمانی صورت گرفت که تازه انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده بود و هنوز پاکسازی در نیروهای مسلح صورت نگرفته بود ولی در طول هشت سال دفاع مقدس همه نوع مسایل را آزمودند ولی ملت از تمان آن ها سرافراز بیرون آمد .


وی تصریح کرد: معتقدم وقتی به دستاوردها نگاه می کنیم البته با آرمان ها فاصله داریم ، علاقمند بودیم وضع اقتصادی مردم بهتر شود و اگر موانع پیش روی ما نبود وضع معیشت و موضوع اشتغال جوانان امروز بهتر بود البته اقدامات خوبی انجام شده است .


وی افزود: ایران با داشتن 5 میلیون دانشجو در دانشگاه ها سوم یا چهارمین کشور از نظر فارغ التحصیل در دنیا است، دانشگاهیان بزرگترین سرمایه برای خدمت به ملت هستند و در دوران تحریم به نقطه ای رسیدیم که در زمینه فناوری نانو طبق آمارهای رسمی دنیا جایگاه ششم دنیا هستیم .


معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: پیروزی انقلاب اسلامی کم نظیر بود چرا که با حضور همه اقشار مردم بدون توسل به روش های خشونت آمیز و صرفا با اتکا به آرمان های بزرگ امام راحل و ملت به پیروزی رسید.


جهانگیری ادامه داد: یکی از با اهمیت ترین موضوعات پیروزی انقلاب اسلامی این است که در مقطعی که در دنیا بر این موضوع تبلیغ می شد که حرکت های متکی به دین و ادیان الهی نقشی ندارد، انقلاب اسلامی با حضور مردم به پیروزی رسید.


وی همچنین اظهار داشت: رژیمی که به تعبیر خودشان ژاندارم منطقه بود و آمریکایی ها پشتیبان آن بودند ولی ملت با روش مسالمت آمیز انقلاب را به پیروزی رساندند.


معاون اول رییس جمهوری با بیان این که دنیا بداند یکی از کانون های توسعه جهان ایران است، تصریح کرد: زمانی کشور چین این نقش را ایفا می کرد، البته نمی گوییم ایران به بزرگی چین است اما امروز یک وزارتخانه اعلام می کند که بیش از 220 میلیارد دلار طرح در بخش انرژی تهیه کرده است.


جهانگیری افزود: دشمنان ایران می دانند با این سرعتی که ایران حرکت می کند به چنین جایگاهی تبدیل خواهد شد و آنها می خواهند با طرح شعارهایی مانع این توسعه شوند که باید با تدبیر و عقلانیت و بدور از شعار زدگی توسعه کشور را به پیش ببریم.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که همه دستگاه ها باید به مصوبه دولت درمورد رعایت مسایل ریست محیطی خودروها توجه وسخت گیری های لازم را داشته باشند ، گفت: انتظار رعایت حداقل استانداردها در خودروها وجود دارد و هیچ کس نباید احساس کند که دولت و دستگاه ها تکلیف بی موردی را انجام می دهند.

به گزارش جماران، اسحاق جهانگیری روز شنبه در ادامه سخنان خود در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران افزود: این اقدامات در جهت رعایت حقوق شهروندی است و البته هیچ کس حق ندارد برای رفاه خودش حقوق دیگران را از بین ببرد.


وی با یادآوری این که مسایل زیست محیطی و آب از مهم ترین موضوعات کشور محسوب می شوند ، ادامه داد: محیط زیست و آلایندگی کشور امروز به دغدغه اصلی مسئولان تبدیل شده و به دلیل حضور و پیگیری سازمان های مردم نهاد این موضوع در میان مردم جا افتاده است.


معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: برای حل این مسایل در جایی که بتوانیم فرهنگ سازی خواهیم کرد و در موضوعات دیگر باید از طریق گفت وگو و استفاده از مشارکت مردمی مسایل را برطرف کنیم چراکه گاهی در روزهایی از سال در زمینه آلودگی هوا به نقطه ای می رسیم که باید محدودیت هایی را اعمال کنیم که مردم متوجه موضوع هستند .


جهانگیری تصریح کرد: گاهی برخی شعار می دهند این مسایل را به ما بسپارید، مشکل را درمدت یک سال حل می کنیم در صورتی که این طور نیست. ما که سال ها تجربه مدیریتی داریم به خوبی می دانیم که این کارها نیازمند مطالعه دقیق است و بخش عمده مسایل زیست محیطی به خودروها و موتورسیکلت ها بازمی گردد.


وی با بیان این که به همین علت تمرکز مدیریت کشور بر این موضوع شکل گرفت تا ناوگان حمل و نقل عمومی نوسازی شود، افزود: زمانی که وزیر صنایع و معادن بودم هفت الی هشت میلیون خودرو در کشور بود، برخی مدعی بودند که چرا جلوی تولید خودرو گرفته نمی شود ولی ما می گفتیم به جای ممانعت از تولید، شما از خودرو استفاده نکنید، چرا خانواده ای خودرو داشته باشد ولی خانواده دیگری نداشته باشد.


معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: داشتن خودرو حق طبیعی مردم است ولی باید خودروها از استانداردهای لازم ایمنی و زیست محیطی برخوردار باشند و معاینه فنی یکی از اقداماتی است که در جهت رعایت استانداردهای زیست محیطی قرار دارد.


جهانگیری به داده های سامانه معاینه فنی اشاره کرد و گفت: البته در مسایل کلان شهرها نیازمند توزیع بنزین با استاندارد های خوب هستیم که در حال حاضر در بسیاری از کلان شهرها بنزین یورو چهار توزیع می شود و با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن یا اسفند ماه سال جاری کشور از تولید بنزین با استاندار بالا بهره مند خواهد شد.


وی افزود: خارج کردن خودروهای فرسوده از دیگر موضوعات مهمی است که متاسفانه تعداد خودروهای فرسوده شخصی و عمومی در کشور زیاد است و برای این منظور باید خودروهایی که طول عمرشان زیاد است، ترتیبی فراهم شود تا صاحبش بتواند آن را از چرخه خارج کند.


معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: البته هر زمان این موضوع مطرح شده است، گفته می شود که اقدام به نفع اقشار ضعیف جامعه است که برای این موضوع نیز باید راهکارهای تشویقی طراحی شود تا خودروهای فرسوده از عرصه خارج شوند .


جهانگیری با بیان این که مسایل حمل و نقل عمومی از اولویت های دیگر دولت است ، گفت: دولت برنامه ریزی کرده است تا 90 هزار تاکسی فرسوده را نوسازی کند که تاکنون بیش از 40 هزار تاکسی فرسوده نوسازی شده است و این مسیر ادامه خواهد داشت .


وی با یادآوری این که در بخش نوسازی اتوبوس ها و مینی بوس ها نیز اقداماتی آغاز شده است و دولت هم کمک خواهد کرد، افزود: در این حوزه تنها مشکل زیست محیطی نیست بلکه مصرف سوخت از دیگر مشکلاتی است که خودروهای فرسوده دارند.


معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت در بخش حمل و نقل ریلی که ایمن ترین و باصرفه ترین حوزه حمل و نقل کشور است نیز برنامه دارد که در پنج ، 6 استان باقیمانده را به شبکه ریلی متصل کند .


جهانگیری افزود: نظر دولت در بخش مترو هم حمایت از آن است، در کلان شهر تهران زیرساخت ها انجام شده است و برنامه وسیعی برای توسعه مترو در دست اجرا است و این علامت بزرگی به سازندگان داخل کشور است، همچنین این اقدامات درمسیر اقتصاد مقاومتی که همان بهره مندی از توان داخل برای توسعه می باشد ،قرار دارد .


وی خاطرنشان کرد: قرارداد 2 هزار واگن قطار شهری باید در مدت زمان کوتاهی با طرف خارجی نیز منعقد شود و واگن ها به کلان شهرها اختصاص یابد .


معاون اول رییس جمهوری به پدیده ریزگردها نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه این موضوع مردم خوزستان را اذیت می کند، امیدواریم راه کارهای لازم را که مربوط به داخل کشور را پیدا کنیم ولی بخش اصلی این موضوع به خارج از کشور مرتبط است که سعی می کنیم با دولت های همسایه راهکار مناسبی را در جهت رفع آن پیدا کنیم .


 مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران صبح امروز در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور با حضور وزرای کشور و صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان امور اداری و استخدامی و جمعی از استانداران و شهرداران کشور برگزار شد/جماران


وزارت خزانه داری آمریکا اعمال جدیدترین تحریم ها بر ایران را، که شامل سیزده نفر و دوازده سازمان است، اعلام کرد.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر، وزارت خزانه داری آمریکا اعمال تحریم بر ایران را که شامل سیزده نفر و دوازده سازمان در این کشور است اعلام کرد.

آمریکا روز جمعه 13 فرد و 12 شرکت را تحریم کرد. این اقدام پس از هشدار آمریکا به ایران در واکنش به آزمایش موشکی بالستیک اخیر و دیگر فعالیت های این کشور انجام شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای در پایگاه اینترنتی خود فهرست این افراد و شرکت ها را که برخی از آنها در امارات عربی متحده ، لبنان و چین مستقرند،‌ منتشر کرد.

شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه به نقل وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، تحریم های یک جانبه علیه ایران اقدامی غیر سازنده است و می تواند سبب بحرانی شدن شرایط شود.

شرکت‌های تحریم شده عبارتند از:

1- شرکت ستاره شرقی، 2- شرکت آرین دانش، 3- شرکت ساختمانی-تجاری ماهر، 4- شرکت تجاری-انرژی میراژ، 5- شرکت بین المللی ام کی اس، 6- شرکت صادرات واردات نینگبو، 7- شرکت داریا افق سبز، 8- شرکت داروسازی ریم، 9- شرکت رویال پرل مستقر در امارات، 10- شرکت زیست تجهیز پویش، 11- شر کت تجاری کاسالینگ و 12-Mirage for Waste Management & Environmental Services sarl

نام افراد تحریم شده:

1- یحیی الحاج 2- عبدالله اصغرزاده 3- داریان تنی 4- ابراهیم حسن دهقان 5- فرحات محمدعبدالامیر 6- محمد مقام 7- کامبیز رستمی 8- علی شریفی 9- کین شینهوا 10- ریچارد یو 11- مصطفی زاهدی 12- قدرت زرگری 13- کارول ژوو

«پال رایان» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا پس از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران: "آزمایش موشکی اخیر ایران نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بود. پاسخ قاطع و سریع به این اقدام نشان می‌دهد که دولت جدید ما مصمم است ایران را در برابر رفتار غیرقانونی‌اش پاسخگو بداند."
"من شخصا دونالد ترامپ را به خاطر اعمال تحریم‌های جدید برای مقابله با برنامه موشکی بالستیک خطرناک این کشور و حمایت آن از تروریسم در سراسر جهان تحسین می‌کنم."

«جان اسمیت» مدیرکل موقت دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا به دنبال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا آمادگی دارد به اعمال تحریم‌های جدید بیشتری علیه ایران به خاطر برنامه موشکی بالستیکش ادامه دهد. ما از هر ابزاری که در اختیار داریم برای اصلاح رفتار ایران استفاده خواهیم کرد.

ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا: تحریم‌های جدید در رابطه با برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه بوده و اعمال آنها هیچ منافاتی با تعهد آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ندارد/باشگاه خبرنگاران جوان


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مشی سیاسی ترامپ را مقابله با همه دنیا توصیف کرد.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، علاءالدین بروجردی امشب در مراسم گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی که در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) خیابان شاه‌ ابراهیم برگزار شد، با بیان اینکه دهه فجر عید ملت ایران است، اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب، آمریکا و انگلیس با حضور 60 هزار مستشار در عرصه‌های مختلف بر ایران مدیریت می‌کردند اما به برکت اراده ملت توانستیم مقابل دشمنان ایستادگی کنیم و به پیروزی برسیم.

وی اخلاص، بصیرت و تقوای امام خمینی(ره) را یکی از علل پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد و اضافه کرد: روحانیون به صورت پیوسته در سال‌های قبل و بعد از انقلاب هدایت‌گر مردم بوده و نقش خود را به شیوه مطلوبی ایفا کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدرت‌نمایی نیروهای نظامی ایران در منطقه خلیج فارس تصریح کرد: انقلاب اسلامی از یک نهال به یک درخت توانمند تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا توانمندی‌های مختلف خود را برای شکست انقلاب اسلامی به کار گرفته است، مطرح کرد: آمریکایی‌ها در دفاع مقدس علاوه بر حمایت‌های مالی و تجهیزات بسیاری از اطلاعات محرمانه را اختیار رژیم بعثی قرار می‌داد اما با شکست در این جنگ به توانمندی نظام اسلامی اقرار کرد.

بروجردی هشت سال دفاع مقدس را از نمونه‌های امدادهای غیبی خداوند متعال به مردم ایران دانست و عنوان کرد: این امدادها در دوره کنونی نیز به خوبی قابل مشاهده است چراکه ملت ایران نسبت به وعده‌های الهی ایمان دارند و هر ملت دیگری هم که در این مسیر گام بردارد همانند حزب‌الله لبنان مورد عنایت خداوند متعال قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سلاح ایمان به عنوان راهبرد جمهوری اسلامی ایران سبب شکست رژیم صهیونیستی شده است، گفت: سید حسن نصرالله ماجراهای بسیاری را از امدادهای غیبی مطرح کرده که نشان می‌دهد خداوند متعال حامی ملت‌هایی است که در مسیر عدل گام بر می‌دارند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی از حزب‌الله لبنان به عنوان یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نام برد و ادامه داد: برخی فکر می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه می‌جنگد درست نیست چراکه مردم مومن و انقلابی این کشورها در صحنه حضور داشته و شهدای بسیاری را تقدیم کرده‌اند اما ایران به عنوان تصمیم گیرنده منطقه سربازان خود را به دعوت خودشان در اختیار آنها قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها بمب‌های 10 تنی خود را برای شکست لبنان به رژیم صهیونیستی تحویل دادند، اضافه کرد: جریان جنگ 33 روزه بر اساس محاسبات نظامی قابل بررسی نیست همانطور که در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز باز پس‌گیری خرمشهر امکان‌پذیر نیست اما با عنایت خداوند متعال تحقق یافت.

بروجردی با اشاره به اینکه ایران اسلامی به دنبال سرکوب عناصر تروریست در کشورهای دیگر است، مطرح کرد: ایران در میان 57 کشور اسلامی تنها ملتی است که به دستورات ائمه اطهار(ع) عمل کرده و نظام ولایت فقیه را به عنوان یک مکتب الهی برپا کرده است.

وی از اقرار رؤسای سازمان‌های اطلاعات کشورهای مختلف نسبت به توانمندی ایران اسلامی در حوزه اطلاعات یاد کرد و افزود: اینکه تروریست‌های اعزامی توسط کشورهای مختلف نمی‌توانند در کشور ایران به اهداف خود برسند مورد تعجب همگان است؛ این امنیت پایدار نتیجه خون پاک ده‌ها هزار انسانی است که برای برپایی حکومت اسلامی فدا کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به تلاش نظام اسلامی برای مقابله با تکفیری‌ها اشاره کرد و ادامه داد: از بین بردن افرادی که به دنبال بدنامی اسلام هستند وظیفه مسلمانان و اصل قانونی اساسی نظام اسلامی بوده که مورد تاکید پیامبر و ائمه اطهار(ع) قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه دشمن در عرصه‌های مختلف برای تضعیف نظام اسلامی گام بر می‌دارد، عنوان کرد: تهاجم و شبیخون فرهنگی یعنی اینکه ما غافل هستیم و دشمنان از این غفلت استفاده می‌کنند و به راحتی باورها و عقاید را هدف گرفته‌اند.

بروجردی با بیان اینکه دشمن در حوزه فرهنگی از ظرفیت‌های مختلف خود استفاده کرده است، تصریح کرد: فضای مجازی تیغ دو لبه است که باید سربازان نظام اسلامی در این حوزه فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشند.

وی رفع مشکلات نظام بانکی را نیازمند یک تفکر اساسی دانست و گفت: باید در عمل رنگ و بوی اسلامی را وارد نظام بانکی کنیم چرا که این نظام ملت را بیچاره می‌کند و مشکلات بسیاری را در عرصه‌های مختلف برای مردم به دنبال دارد

بروجردی با اشاره به اینکه دشمن در حوزه اقتصادی عملکرد گسترده‌ای داشته است، اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی راهکار اصلی پیروزی نظام اسلامی در حوزه جنگ اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: در دوره‌ای اجازه نمی‌دادند از نفت به عنوان یک سرمایه ملی استفاده کنیم اما اکنون به میزان قبل از تحریم یعنی دو میلیارد و 400 میلیون بشکه نفت به فروش می‌رسانیم هر چند دشمن به صورت مستمر به دنبال طراحی است تا دستاوردهای نظام اسلامی را تضعیف کند.

بروجردی از اهمیت اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی یاد کرد و افزود: ملتی که در جنگ نظامی مقابل همه قدرت‌های دنیا به پیروزی رسید، در جنگ اقتصادی نیز به پیروزی می‌رسد اما باید قواعد بازی را رعایت کرده و با فسادهایی که به برخی از دستگاه‌ها تحمیل شده مبارزه شود.

وی بر تقویت باورهای مردم تاکید کرد و ادامه داد: دولت باید از ظرفیت‌های مختلف خود استفاده کند اما مجلس نیز در کنار نظارت‌ها و انتقادات عملکرد خود را برای یاری رساندن به دولت دنبال می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به اینکه باید قدردان نعمت انقلاب اسلامی باشیم، عنوان کرد: نظام دموکراسی ایران اسلامی برای مسؤولان و مردم کشورهای غربی بسیار تعجب برانگیز است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از فتنه‌های خود دست‌بردار نیستند، اضافه کرد: انقلاب اسلامی با داشته‌های خود در میدان حضور یافته و برای رسیدن به اهداف مورد نظر می‌تواند جان‌های بسیاری را تقدیم کند.

بروجردی با اشاره به اینکه ترامپ به دنبال مقابله با همه دنیاست، تصریح کرد: این رئیس جمهور جدید دیوارکشی میان آمریکا و مکزیک را مطرح کرده که برای این دیوار باید نزدیک به سه هزار میلیارد دلار هزینه شود در حالی که حجم تجارت بین این دو کشور 500 الی 600 میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه خیلی از کشورها با آمریکایی‌ها درگیر هستند، گفت: امیدواریم خداوند عنایت خود را نسبت به ملت ایران افزایش دهد تا نظام اسلامی بتواند اهداف مورد نظر اسلام را در سطح بین‌الملل تحقق بخشد./ فارس

 

متن کامل نامه حسین فریدون دستیار ارشد رییس‌جمهور به لاریجانی رییس‌ مجلس شورای اسلامی که در صحن علنی مجلس خوانده شد در رسانه ها منتشر شده است.


پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، در متن این نامه خطاب به لاریجانی چنین آمده است :
 

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
 
سلام علیکم
 
احتراماً با عنایت به قرائت تذکر تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست محترم جمهوری در جلسه علنی مورخ 15 /10 /1395، متضمن ایراد نسبت‌های ناروا به اینجانب مبنی بر فساد اقتصادی، ضمن تکذیب کلیه موارد مندرج در نامه رسیده و رد کلیه اتهامات انتسابی که از مصادیق افترا و هتک حرمت موضوع ماده 697 قانون مجازات اسلامی به‌شمار آمده و از دایره شمول اصل 86 قانون اساسی و ماده 77 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس مبنی بر مصونیت نمایندگی، خارج بوده و با اصول 22 و 37 مبنی بر حاکمیت اصل برائت و مصون بودن حیثیت اشخاص از تعرض، منافات دارد.

خواهشمند است دستور فرمائید مطابق ماده 78 قانون آئین‌نامه داخل مجلس شورای اسلامی، مفاد نامه در اولین فرصت در اولین جلسه علنی قرائت و موضوع جهت رسیدگی به هیأت ماده (1) قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مصوب 15/1/1391، ارجاع گردد.
 
با احترام - حسین فریدون

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۳۸%
باد: شرق، جنوب شرق و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه -۱°درجه / ۱۲°درجه آفتابی
پنج شنبه -۱°درجه / ۱۳°درجه آفتابی
جمعه ۱°درجه / ۱۳°درجه آفتابی
شنبه ۱°درجه / ۱۵°درجه آفتابی

بالا