امروز : 01 بهمن 1396

 

در یادداشت قبلی تحت عنوان "مدیران بومی یا سرخ پوستان لرستانی" مدعی شدیم که ما یک بوم یا یک استان نیستیم بلکه چند قبیله سرخ پوستیم که هر از چندگاهی یک قبیله قدرت می گیرد و تمام منابع و منافع را به سمت قبیله متبوعش سرازیر می کند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر؛ نگارنده که خود را با افتخار منتسب به ایل پاپی می داند؛ این بار رد نگاه سرخ پوستی به مدیریت استان را در شهرستان چگنی و ایل خود گرفته است.

وضعیت شهرستان چگنی حتی بسیار اسفناک تر از شهرستان خرم آباد است؛ چراکه بخش سلامت و بهداشت عمومی این شهرستان نیز اسیر طایفه گرایی شده است. چرخی در شبکه بهداشت شهرستان چگنی نمونه ای کامل از برخورد طایفه ای با سلامت مردم این شهرستان را برای ما آشکار می سازد.
این واقعیت که رئیس شبکه بهداشت شهرستان؛ معاونین شبکه؛ رئیس بیمارستان؛ مدیر حراست؛ نیروهای خدماتی؛ رانندگان و ... همگی از یک طایفه و حتی یک خانواده خاص باشند بیانگر وجود نگاهی سرخ پوستی به مدیریت حوزه مهم و حساس بهداشت و درمان در شهرستان چگنی است. یکی از مردم آنجا می گفت حتی برای کارهای روزمزد هم از کارگران چگنی استفاده نمی شود.
طبق اخبار واصله، این وضعیت موجب نارضایتی شدید مردم شهرستان چگنی و حتی دیوارنویسی های متعددی بر علیه ایل پاپی در این منطقه شده است.
 به نظر می رسد برخی از افراد کم تجربه که خود را به غلط نماینده ایل مظلوم پاپی معرفی می کنند؛ در تلاش هستند با قربانی کردن اعتبار ایل پاپی در میان مردم شهرستان چگنی، خود را به عنوان قهرمان ایل معرفی کرده و انتقام تمام ناکامی های خود را از مردم شهرستان چگنی بگیرند. غافل از اینکه چنین اقداماتی در بلند مدت موجب ایجاد شکاف های قومی بین این دو ایل اصیل لر گشته و آسیب های جبران ناپذیری را بر آینده سیاسی ایل پاپی در سطح شهر خرم آباد بر جای خواهد گذاشت. نمی توان چهره مثبت یک ایل و ارتباط حسنه دو ایل را فدای مقاصد سیاسی و انتخاباتی چند شخص محدود کرد.
به عبارتی دقیق تر، ایل چگنی که از دیرباز رابطه و همسایگی مسالمت آمیزی با ایلات بالاگریوه به ویژه ایل پاپی داشته است؛ امروزه با اقدامات نسنجیده برخی از افراد و سو مدیریت مسولین غیربومی شهرستان چگنی، این رابطه حسنه در حال تبدیل شدن به شکافی عمیق و تقویت قوم گرایی در سطح استان است.
امید است که با دخالت نماینده محترم ولی فقیه، استاندار لرستان، معاونت سیاسی امنیتی استانداری، اداره اطلاعات استان، اهالی رسانه و دیگر مسولین مربوطه مانع تقویت نگاه های قوم گرایانه و حفظ وحدت میان تمامی اقوام و طوایف استان باشیم.

به قلم : یاسر خورشیدوند(رئیس حزب هدای لرستان)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

صاف

5°درجه

تهران

صاف
رطوبت: ۴۲%
باد: شمال شرق و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
دوشنبه ۱°درجه / ۱۳°درجه تا قسمتی ابری
سه شنبه ۳°درجه / ۱۵°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۳°درجه / ۱۵°درجه اکثرا آفتابی
پنج شنبه ۱°درجه / ۱۵°درجه آفتابی

بالا