امروز : 01 اسفند 1396

 

اختصاصی/ تقریباً همه به اهمیتش آگاهیم و انتهای همه بحث‌هایمان به آن ختم می‌شود.

اختصاصی/پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:
اسفند کرم الهی

به گزارش کاسیت خبر،ما فرهنگ را زمینه‌ساز حل همه‌ی مشکلاتمان می‌دانیم و معتقدیم بدون کار فرهنگی هیچ‌کدام از مسائل کشورمان حل نمی‌شود.

واقعیت این است که ما با هر نگاه و رویکردی فرهنگ را اساسی‌ترین مسئله‌ی کشور می‌دانیم اما پای عمل که می‌رسد متوجه می‌شویم که حتی تعریف درستی از آن نداریم که برایش برنامه‌ریزی کنیم.
موضوع فانتزی و شیکی که هم می‌تواند سخنرانی‌هایمان را فاخر و علمی جلوه دهد و هم می‌تواند توجیه‌گر بسیاری از کاستی‌ها و ناکارآمدی‌هایمان باشد. مسئله‌ای که همیشه نقش مقصر را برایمان بازی کند اما هیچ‌گاه هیچ کداممان برای درست نپرداختن به آن مقصر نیستیم.

پای سخنرانی که وسط باشد، کار و پیوست فرهنگی لازمه‌ی هر طرح و برنامه‌ای است؛ اما وقت بستن لیست کمیسیون‌های مجلس که می‌رسد، این کمیسیون فرهنگی است که مشتری ندارد و رئیس مجلس مجبور می‌شود برای لاپوشانی این گاف بزرگ خودش برای عضویت در کمیسیون فرهنگی کاندیدا شود.
موضوع فرهنگ و آسیب دیدن عناصر، ارکان و مولفه‌های فرهنگ ایرانی اسلامی، بر اثر عوامل مختلف یکی از موضوعاتی است که در سالهای اخیر توجه بسیاری از مسئولان، دانشمندان و متفکران حوزه‌های فرهنگی، دینی، سیاسی و... را فراهم آورده است.

تا جایی که به جرأت می‌توان گفت یکی از فصول مشترک دو تفکر عمده ملی‌گرا و مذهبی در کشور مسئله‌ی تضعیف بنیان‌های فرهنگ ملّی و مذهبی تحت تأثیر امواج فرهنگ بیگانه است. در این میان رهبر معظم انقلاب نیز همواره اهمیت مقوله فرهنگ را در مجامع و مناسبت‌های مختلف گوشزد نموده و تحت عناوین و الفاظی متنوع مردم و مسئولان نظام را به حساسیت بیشتر در این جهت فرا خوانده‌اند.
معمولاً مفاهیم پایه مخصوصاً در حیطه‌ی علوم انسانی و علوم اجتماعی، علیرغم سادگی اولیه در ظاهر و فهم آن‌ها، در مقام تعریف جامع و مانع، مفاهیمی بسیار دشوار بوده و عموماً تعاریفی متعدد و مورد اختلاف برای تشریح آن‌ها ارائه شده است. مفهوم فرهنگ نیز یکی از همین واژه‌ها است که دانشمندان و صاحب‌نظران مسائل اجتماعی و انسانی همواره در مورد آن اختلاف نظر داشته و تعاریف متعددی از آن عرضه نموده‌اند.
نکته‌ی قابل توجه در این رابطه این است که علیرغم تأکید و تمرکز فراوان شخصیت‌ها و نهادهای تأثیرگذار کشور بر لزوم کار فرهنگی و مقابله با مشکلات این عرصه، متأسفانه باید گفت به دلایل مختلف، بسیاری از این اقدامات بی نتیجه بوده و نه تنها در حد صَرف هزینه و اجرای طرح‌های نا موفق باقی مانده‌اند. که در بسیاری موارد این تهدید را تشدید و مضاعف نیز نموده‌اند.
معمولاً مسئولان و متولیان ادارات و نهادهای مختلف اجرایی و عملیاتی کشور کار فرهنگی را زمینه‌ساز اجرای درست برنامه‌های خود می‌دانند و همه ساله مبالغی را برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در نهادهای مختلف هزینه می‌کنند، اما به جرأت می‌توان گفت عدم شناخت کافی از حوزه‌ی فرهنگ حتی در سطح مسئولان باعث بی‌نتیجه بودن این اقدامات شده و ریشه‌ی بسیاری از معضلات فرهنگی و اجتماعی کشور نیز به همین عامل بر می‌گردد.
در این میان شورای فرهنگ عمومی استان‌ها به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاستگذاری فرهنگی در مناطق، از چندسال پیش مسئولیت هماهنگی اقدامات دستگاه‎ها و نهادهای فرهنگی و همچنین تدوین برنامه‌ریزی‌ها و تعریف مفاهیم پایه را در این زمینه عهده‌دار شده است. شواریی که دقیقاً به اندازه‌ی تعریف فرهنگ، خروجی و کارکرد آن نیز مبهم بوده و هیچ‌گاه نتوانسته است انتظاراتی که از آن می‎رود را محقق نماید.
عضویت دستگاه‌های متنوع در این شورا که هر کدام رویکرد متفاوت و گاه متناقضی به مقوله‌ی فرهنگ دارند سبب شده است که ما هیچ‌گاه نتوانیم هم‌سو و هم‌جهت برای هدفی واحد بجنگیم و یا حتی با تعریف مشخصی از این حوزه و با احترام به تکثر دیدگاه که در این زمینه طبیعی نیز است، اقدامات فرهنگی‌مان را سامان دهیم.
بر این اساس می‌توان گفت تعریفی علمی و با دیدگاهی همه جانبه نگر از مقوله‌ی فرهنگ می‌تواند زمینه ساز افزایش سطح تأثیرگزاری برنامه‌های فرهنگی و شناخت و اصلاح بسیاری از معضلات و چالش‌های فراروی این حوزه باشد. چرا که امروز فقدان تعریفی واحد و جامع از فرهنگ در سطوح مخلتف تصمیم‌گیری و اجرایی کشور سبب شده بسیاری از نهادهای فرهنگی و غیرفرهنگی اقداماتی موازی و گاهاً متناقض را در برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کرده و همین مسئله سبب بروز بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی در کشور شده است.
در این میان استان‌های کمتر توسعه یافته‌ای نظیر لرستان به دلیل داشتن شرایطی خاص همچون وجود مشکلات و موانع اقتصادی، تأثیر سبک زندگی جهانی و فرهنگ حوزه‌ی مرکزی کشور بر فرهنگ محلّی و ضعف رسانه‌ها و مراجع تقویت کننده‌ی فرهنگ بومی و بسیاری عوامل دیگر به صورت ویژه و خاص با مشکلات فرهنگی مواجه بوده و از آن رنج می‌برند.

واقعیت این است که ما نه فرهنگ را به خوبی تعریف کرده‌ایم و نه در زمینه برنامه‌ریزی و اجرای کارهای فرهنگی به تخصص و تبحری رسیده‌ایم که بتوانیم با تکیه بر آن فرهنگ‌ خود را از گزند تغییرات بنیان‌کن دور نماییم. به همین دلیل با وجود صرف هزینه‌های گزاف، همیشه چند فاز از تغییرات فرهنگی کشور عقب بوده و نتوانسته‌ایم این تغییرات را در جهت حفظ بنیان‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی کنترل نماییم.
با نگاهی به صفحات رسانه‌های کشور و شبکه‌های فضای مجازی در روز چهاردهم آبان‌ماه که روز فرهنگ عمومی نامگذاری شده است محجوریت زیربنایی‌ترین و مهم‌ترین مسئله‌ی امروز کشور به خوبی به چشم می‌آید. مقوله‌ای که هم درد و هم درمان جامعه گرفتار شده‌ی ما در نیمه راه سنت به مدرنیته است و می‌تواند پاسخی به تمام سوالاتی باشد که این‌روزها افکار مسئولان و کارشناسان و متخصصان کشور را به خود مشغول کرده است.
باید به این باور برسیم که فرهنگ همه چیز ماست و از فقر و طلاق و خودکشی گرفته تا خشک شدن دریاچه‌ها و بالا و پایین شدن‌های نرخ ارز و سکه و از خیابان‌های ناهموار تا کیفیت خودروهای داخلی، همه و همه تحت تأثیر و سیطره آن قرار دارند.
جان‌ها فدای فرهنگ!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا