امروز : 01 اسفند 1396اختصاصی/ زیستن همان رویدادی که با نخستین گریه و زادن آغاز می‌شود، دشوارترین است. دشواری زیستن انسان، جلوه‌های بیشماری دارد و هر کالبد و روح انسانی با دشواری‌های نهفته و پیدایی می‌آمیزد و به پایان می‌رسد.

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

افسر موموندی

به گزارش کاسیت خبر، اگر چه به پایان رسیدن یعنی مرگ، پایان دشواری‌هاست؛ اما چگونه به پایان رسیدن را می‌توان آموخت و این چگونگی برای کاهش رنج‌های انسانی بسیار اهمیت دارد. هنگامی که به پایان‌های متفاوت زندگی‌ها می‌اندیشیم، رد پای آگاهی را بخوبی می‌بینیم. زیستن ما حاصل آموختن‌های خودمان و دیگرانی است که با ما در مسیر زندگی همراه هستند و اگر بخواهیم به خود‌‌آموخته‌هامان در مسیر زندگی بسنده کنیم ای بسا حسرت‌ها و اندوه‌ها که بر جان نباید ‌خرید.
از مهم‌ترین رویدادهای زیستی ما در دوره زندگی، پیوندها و جدایی‌های انسانی است که تاثیرات بسیاری بر ما و دیگران خواهد گذاشت و اگر آداب پیوستن و گسستن از دیگری را نیاموخته باشیم، رنج‌مان افزون و دردهامان بی‌پایان است.
پیوند عاطفی دو انسان و آغاز زندگی مشترک زن و مرد چنان شادی آفرین و جذاب است که پایان و جدایی‌ را اندوهبار کند. با این همه انسان ایرانی معاصر نه برای پیوند شادی‌آفرین از آموزش و توانمندی لازم برخوردار است و نه برای جدایی و گسست اندوهبار! اگر چه سازمان‌های دولتی، اقداماتی ناقص و کم‌ اثر را برای مشاوره‌های پیش از ازدواج، تدارک دیده‌اند، اما هرگز به زوج‌های در آستانه جدایی، آداب جدایی را نمی‌آموزند و انسان‌های رها شده در اندوه جدایی با دشواری‌های دوچندانی تا ورطه‌های هولناک افسردگی و اضطراب و فروپاشی می‌روند. رهاترین و ناایمن‌ترین وضعیت را در این میان زنان و کودکان دارند. بایستی دیده‌بانان جامعه و فعالان مدنی به جای کتمان رخداده‌های این حوزه و یا اظهار تاسف‌‌های اغراق شده، دست به کار آموختن مهارت و آداب جدایی شوند تا انسان‌های درگیر گسست عاطفی، بتوانند هم از خودشان و هم از فرزندان دچار در فرآیند پرخطر این گسست، مراقبت کنند. مرگ اهورای دو ساله هشدار دیگری است برای لزوم پرداختن به مهارت‌های زندگی پس از طلاق. این موضوع وقتی حساس‌تر می‌شود که در بازار فروش خدمات مشاوره، قیمت‌ها سر به فلک می‌زند و دریافت آگاهی لازم برای کسب مهارت روابط متقابل هم چون کالایی لوکس از دسترس همگان دور می‌شود و نهادهای مدنی و عمومی موطفند به میان آیند و بار گران این خدمت رفاهی همگانی مورد نیاز را از دوش مردم و دولت بردارند.
به آموختن آداب جدایی در کنار آداب پیوندهای زناشویی باید فکر کرد. انسان ایرانیِ مضطرب و رها شده؛ مستعد دریافت و یا اعمال هر خشونت و آسیبی به خود و دیگری است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا