امروز : 05 فروردين 1396

 

یادداشتی از علی صارمیان

«کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

واقعیت این‌است که مجمع تشخیص به شکل شخصیت آقای هاشمی شکل و نظم یافته است.کارکردی که بر اساس حل و عقد بین قوا عمل کرده است. هم ریسش مشاور رهبری بوده و هم پدری بر سر دیگر قوا داشته و کمتر مصوبه ای از آن محل تردید رهبری و قدا بوده است. در فقدان هاشمی این کارکرد که به نظام سیاسی عقل بیشتری می بخشیده را نمی توان در جهتی خلاف آن چرخاند.


دو بزرگواری که الان مطرح هستند ، آقای ناطق نوری و آقای هاشمی شاهرودیی هردو می توانند در معرض این سمت باشند.

 


بنده شخصا با آقای ناطق هرگز همراه نبوده ام. چون ایشان هویت جناح راست است و بنده در چپ مذهبی علایقم را جسته ام.  در طرف دیگر آقای هاشمی شاهرودی هستند که علیرغم فضل شخصی و مبارزات از مجلس اعلای عراق تا مدیریت قوه قضاییه ، به عنوان فقیه و مبرزترین شاگرد شهید صدر مطرح هستند. در فقه کمتر کسی چون آقای شاهرودی هستند.


اما  وجود افرادی چون ملک زاده  و دیگران که در دانشگاه عدالت ایشان با خوشنامی همراه نیست، می تواند مشروعیت  حل و عقد را زایل کند.


از نظر کاربردی نیز ، آقای ناطق بیشتر قانون گذار است و مجالس جمهوری اسلامی ، از مدیریت جریانهای سیاسی  به سمت قانون گذاری غیر سیاسی سابقه خوبی دارد. سوای آن رابطه وی با سران سه قوه می تواند در محذورات سیاسی ، وحدت افرین باشد. بالاخره الان ریاست سه قوه ریشه در جناح اصولگرا دارند و یک اصولگرای بزرگتر می تواند جلوگیری ازتبدیل   اختلافات علنی به التهابات سیاسی و دوگانگی در حاکمیت کند.


شق سوم هم گزینه ای جوانتر است که به نظرم این ریسک آنقدر شیب خطر دارد که عقلانیت ابزاری آن را نمی پذیرد. چنانچه مثلا ریاست یک اصلاح طلب از دید بنده بر مجمع مطلوب شخصی است و گزینه هم وجود دارد اما سیاست عرصه آرزوها نیست و انتصابات عرصه واقعیت های مد نظر شخص رهبری به عنوان صادرکننده حکم بعدی است.


علی صارمیان
22دی 95


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا