امروز : 03 بهمن 1395


طی حکمی ولایتی به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد. در همین رابطه حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی دکتر علی اکبر ولایتی را به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کردند.

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir:به گزارش  کاسیت خبر، متن حکم رهبر معظم انقلاب بدین شرح است :
 
بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی

با عنایت به فقدان تأثرانگیز رئیس محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء دانشگاه و سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیأت مؤسس و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی از اعضای آن هیأت را به‌عنوان رئیس هیأت مؤسس منصوب میکنم تا هیچگونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه- که نقش مؤثری در امر آموزش عالی کشور دارد- بوجود نیاید. همکاری اعضای محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تکمیل اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء مورد انتظار جدّی اینجانب است.

بر اساس گزارش کاسیت خبر، آیت الله هاشمی رفسنجانی بانی راه اندازی و ایده پرداز پویش علمی این دانشگاه بود که به عنوان ریس هبات موسس دانشگاه آزاداسلامی کشور  سالها مدیریت این آکادمی علمی را بر عهده داشت.

حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی 19دی ماه 1395 بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت.

 

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزییات برگزاری انتخابات خانه های مطبوعات سراسر کشور را اعلام کرد.

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

به گزارش کاسیت خبر دکتر حسین انتظامی با اشاره به برپایی انتخابات خانه های مطبوعات سراسر کشور در نیمه اسفند ماه گفت: برای نخستین بار برگزاری انتخابات هیأت مدیره خانه های مطبوعات استان های کشور به صورت الکترونیک، متمرکز و همزمان انجام می شود.


وی همچنین به ضرورت توسعه تشکل های مطبوعاتی اشاره کرد و افزود: سیاست عمومی دولت، عقب نشینی به نفع صنوف و کمک به نهادسازی از این طریق است و تلاش کرده ایم این سیاست را در همه شئون، تسری دهیم تا دولت از تصدی گری های رایج فاصله بگیرد و بعلاوه حتی در حوزه سیاستگذاری هم از ظرفیت صاحبان اصلی کار استفاده شود.


معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مطابق شیوه نامه برگزاری این انتخابات، ظرف روزهای آینده اعلام خواهد شد که اعضای فعلی خانه های مطبوعات و متقاضیان جدید عضویت با دریافت نام کاربری و رمز عبور در سامانه جامع رسانه های کشور (e-rasaneh.ir)، نسبت به ثبت مشخصات و بارگذاری مدارک خود اقدام کنند.


وی در عین حال خاطرنشان کرد: صاحبان امتیاز، مدیران مسئول، دارندگان کارت حرفه ای روزنامه نگاری و آن گروه از سرپرستان رسانه های سراسری که مدارک خود را قبلا در این سامانه بارگذاری کرده اند، نیاز به بارگذاری مجدد ندارند.


کاسیت خبر -  تشکل شناسنامه دارد و معتبر خانه های مطبوعات استان‌های کشور  از دهه ٨٠ در مراکز استانها تشکیل شده است.

این تشکل مطبوعاتی به عنوان یک تشکل اصلی برای اصحاب رسانه در استانها به شمار می رود و اعضای آن حدود پنج هزار نفر به شمار می روند.

چند نفر  از قهرمانان آتش‌نشانی در پلاسکو شهید شدند؟

 

اختصاصی  «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر،هنوز اطلاعات کامل و دقیقی از شهادت آتش نشانان اسیر در اطفا حریق ساختمان تجاری پلاسکو در دست نیست.

با این حال اما منباع آگاه با اعلام اخبار متفاوت آرمارهایی از احتمال شهید شدن نفرات زیادی  از آتش‌نشانان که برای اطفا حریق در ساختمان تجاری پلاسکو بودند در هنگام فروریختن این برج تجاری متاسفانه زیر آوار ریزش مانده اند و به شهادت رسیدند.


صبح امروز 30 دی ماه ساعت ۷:۵۹  آتش سوزی ساختمان پلاسکو به آتش نشانی اطلاع داده شد و بلافاصله بیش از ۲۰۰ آتش نشان در قالب ۱۰ ایستگاه به محل اعزام شده و موفق به مهار و اطفای حریق در این ساختمان شدند، اما دقایقی بعد دوباره این ساختمان شعله‌ور شد و  این ساختمان تجاری در نهایت تعجب به طور کامل ریزش کرد و به زمین نشست.

 


وکیل رئیس دولت اصلاحات از شکایت سید محمد خاتمی علیه سردار نقدی خبر داد.

پایگاه تحلیلی کاسیت خبر kassitkhabar.ir:

 

سید محمد انجام وکیل سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در گفت‌وگو با آنا، درباره موضوع این شکایت اظهار کرد:‌ سردار نقدی چندی پیش در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق ادعا می‌کند که آقای خاتمی از پادشاه عربستان برای کارهای سیاسی خود پول گرفته است که خبرنگار به سردار نقدی می‌گوید قبلا این مسئله تکذیب شده است. سردار نقدی جواب می‌دهد که من را محاکمه کنید و من آنجا جواب می‌دهم.

وکیل رئیس دولت اصلاحات اضافه کرد: چون این ادعا مبنایی ندارد قریب دو هفته پیش یک شکایت کیفری با عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه سردار نقدی در شعبه 4 بازپرسی دادسرای رسانه ثبت کردیم که در حال رسیدگی است.

وی درباره علت طرح شکایت از سوی رئیس دولت اصلاحات تشریح کرد: سال 88 در برنامه «دیروز،‌ امروز، فردا» آقای شریعتمداری موضوع جرج سورس را علیه آقای خاتمی مطرح کرد. آقای خاتمی مشی شکایت ندارد اما در دیداری که با علما و مراجع قم داشتند وقتی این مسئله مطرح می‌شود به آقای خاتمی می‌گویند که اگر مسئله واقعیت ندارد شکایت کنید به همین خاطر تصمیم به طرح شکایت گرفته شد. شکایت از مدیرمسئول روزنامه کیهان در شعبه 2 بازپرسی کارکنان دولت مورد رسیدگی قرار گرفت و آقای شریعتمداری یک نوبت احضار و تفهیم اتهام شد. آقای شریعتمداری در آن جلسه گفته بود که طرح این شکایت خیلی مسخره است و آقای خاتمی هم قبول دارد ولی این وکیل سرخود، این مسئله را پیگیری می کند.

انجام در ادامه گفت‌وگو با آنا افزود:‌ این شکایت از آقای شریعتمداری به این دلیل که باید همه شکایت ها از یک فرد در یک پروسه رسیدگی شود با سایر شکایت‌ها تجمیع شد ولی گویا دادستان خواهان آن بود که این شکایت به طور جداگانه پیگیری شود و من چند بار سعی کردم با مراجعه به دفتر دادستان پیگیر آن شوم ولی تا به حال به نتیجه مشخصی نرسیده است.

وکیل رئیس دولت اصلاحات گفت: من از آقای خاتمی کسب اجازه کردم که طرح شکایت از سردار نقدی را در رسانه ها مطرح کنم.

به گزارش کاسیت خبر، سید محمد خاتمی هشت سال رییس جمهوری ایران و رییس دولت اصلاحات را برعهده داشت که مدتی است که برخی مسولان بحث ممنوع التصویر و ممنوع البیان شدنش را تاکید و موضوعاتی را مطرح می کنند.

 

طبق شنیده ها، لحظاتی پیش با شنیده شدن صدای تیراندازی و شلیک در آسمان تهران که گویا در حوالی منطقه ممنوعه پاستور بوده  یک فروند پهپاد ساقط شده است.
دقایقی پیش در حوالی منطقه انقلاب تهران سامانه‌های پدافند هوایی مستقردر منطقه اقدام به شلیک گلوله کردند.

 

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، در حال حاضر و در حین ارسال این خبر صدای شلیک گلوله که به نظر می رسد تیربار است به گوش نمی رسد.


 معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران در این باره به خبرنگاران اظهارداشت: جزییات دقیق مشخص نیست اما هدف یک پرنده بدون سرنشین بوده که وارد منطقه ممنوعه شده و توسط سامانه‌های پدافندی ساقط شده است .

بر اساس این گزارش، به زودی اخبار تکمیلی اعلام می شود.

 

کتاب "سفرنامه معین السلطان" که از سفرنامه های مهم عصر قاجار است به سعی ساسان والی زاده تصحیح و منتشر شد.


 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، این سفرنامه شامل روزنامه نویسی جعفرقلی خان جلال الملک است که بعدها به معین السلطان مشهور شد. جعفرقلی خان در حدود سال 1262 شمسی از سوی ناصرالدین شاه ماموریت می یابد خلعتی را برای ظل السلطان فرزند سفاک شاه و حاکم لرستان و اصفهان ارمغان ببرد. سفرنامه شامل شرح منازل و روزنامه خاطرات سفر در استان های تهران ، البرز، مرکزی ، قم ، همدان و لرستان است که اطلاعات منحصربفردی از وضعیت طرق ، اماکن و مناسبات درباری عصر ناصری به دست می دهد.


این کتاب همچنین شامل تصاویری دیده نشده از رجال قجری است که از آلبوم شخصی استاد ستوده انتخاب و امتیازی خاص به کتاب بخشیده است.


ساسان والی زاده از نویسندگان و روزنامه نگاران پرکار معاصر است که پیش از این چند کتاب از جمله "ترانه زنان زاگرس" ، کتاب شناخت"، و "کتاب مطبوعات" از او چاپ شده است.


سفرنامه معین السلطان توسط انتشارات شاپورخواست در 132 صفحه ، قطع رقعی به قیمت 12000 تومان به چاپ رسیده و انتشارات طهوری و تمتی پخش آن را به عهده دارند.

 

دقایق یپیش ایرباس 321 ایران‌ایر به عنوان نخستین هواپیمای خریداری شده پس از اجرای توافق هسته‌ای به زمین نشست / در این پرواز مدیرعامل کمپانی ایرباس و مدیرعامل ایران‌ایر حضور دارند.

 

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، این هواپیما که قرار است در مسیرهای داخلی از سوی ایران‌ایر مورد بهره‌برداری قرار گیرد با حدود 200 سرنشین توانایی جابه‌جایی مسافران را خواهد داشت.

این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهایی است که ایران در قالب قرارداد رسمی از ایرباس خریداری کرده است.


 هدایت این ایرباس به عنوان مدرن‌ترین و جوان‌ترین هواپیمای کشور را خلبانان ایرانی کاپیتان شیرزاد (استاد خلبان ایرباس 320 )، کاپیتان فرهادی و کاپیتان قاسمی بر عهد‌ه دارند.طبق گفته مدیرعامل ایران‌ایر به فارس، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران‌ از اولین فروند ایرباس 321 به عنوان هواپیمایی 190 نفره که ‌با رجیستر EP-IFA‌‌ از سازمان هواپیمایی کشوری گواهینامه ثبت اخذ کرد‌ه است،‌ در مسیرهای داخلی‌ استفاده خواهد کرد‌، البته ظرفیت انجام پروازهای خارجی را دارد اما برنامه‌ریزی شده است این ایرباس فعلاً در پروازهای داخلی پرواز کند.

پرورش ‌این را هم گفت که امیدواریم تا قبل از نوروز 1396 چند فروند از هواپیماهای قرارداد ایرباس با ایران‌ایر تحویل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شود.
 کل قرارداد ایران‌ایر با کمپانی ایرباس برای تحویل هواپیما شامل 100 فروند انواع ایرباس با رقم حدود 10 میلیون دلار است که مقرر شده است به تدریج تحویل ایران‌ایر شود.
 
بر اساس این قرارداد، ایران‌ایر جمعاً 46 فروند هواپیما 321 از ایرباس خریداری می‌کند که در مجموع بیش از هشت هزار و 300 صندلی را به ظرفیت هما می‌افزاید.
 
همچنین ایران‌ایر 38 فروند ایرباس از نوع 330 از کمپانی ایرباس تحویل می‌گیرد که 253 صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران‌ایر بیش از 11 هزار و 400 صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

در قالب این قرارداد، هما ‌همچنین 16 فروند هواپیمای 350 ایرباس را برای پروازهای دور‌برد خود متشکل از پنج هزار و 600 صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده کند.
 
بنابراین گزارش، خانواده هواپیماهای ایرباس 320 در دسته‌بندی هواپیماهای باریک پیکر قرار دارند؛ این خانواده شامل مدل‌های ایرباس 318، ایرباس 319، ایرباس 320 و ایرباس 321 است.

برد این هواپیما در مدل 321 ‌حدود 5 هزار و 950 کیلومتر و سرعت بهینه این هواپیماها‌ در مقیاس زمینی حدود 829 کیلومتر بر ساعت است.

ایرباس 321 ‌هواپیمایی باریک پیکر با برد متوسط است، نخستین پرواز این هواپیما در یازدهم مارس سال 1993 با موفقیت انجام شد و شرکت‌های هواپیمایی لوفت هانزا و آلیتالیا نخستین سفارش دهندگان این پرنده بودند.

این هواپیما مجهز به دو موتور توربوفن است که هرکدام توانایی تولید حداکثر 33000 پوند نیرو را دارند و سرعت هواپیما با کمک آن ها به 829 کیلومتر بر ساعت می‌‌رسد.

ابعاد بدنه ایرباس 321 به ترتیب برای طول 44.51 متر، عرض 3.95 متر، فاصله دو سر بال 35.8 متر و ارتفاع آن از دم تا زمین 11.76 متر است.

این هواپیمای باریک پیکر توسط دو خدمه پرواز هدایت می‌شود و حداکثر وزن برخاست آن 93.5 تن است و می‌تواند بدون توقف مسیری به طول 5 هزار 900 کیلومتر را پرواز کند.

بدیهی ست که هم اکنون با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل ایران‌ایر، مدیران عامل ایرلاین‌ها، جمعی‌‌ از مسئولان کشور و دست‌اندرکاران صنعت هوایی آیینی‌ به مناسبت ورود این هواپیما‌ در آشیانه مهندسی و تعمیرات ایران‌ایر در حال برگزاری ست.

 

یادداشتی از علی صارمیان

«کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

واقعیت این‌است که مجمع تشخیص به شکل شخصیت آقای هاشمی شکل و نظم یافته است.کارکردی که بر اساس حل و عقد بین قوا عمل کرده است. هم ریسش مشاور رهبری بوده و هم پدری بر سر دیگر قوا داشته و کمتر مصوبه ای از آن محل تردید رهبری و قدا بوده است. در فقدان هاشمی این کارکرد که به نظام سیاسی عقل بیشتری می بخشیده را نمی توان در جهتی خلاف آن چرخاند.


دو بزرگواری که الان مطرح هستند ، آقای ناطق نوری و آقای هاشمی شاهرودیی هردو می توانند در معرض این سمت باشند.

 


بنده شخصا با آقای ناطق هرگز همراه نبوده ام. چون ایشان هویت جناح راست است و بنده در چپ مذهبی علایقم را جسته ام.  در طرف دیگر آقای هاشمی شاهرودی هستند که علیرغم فضل شخصی و مبارزات از مجلس اعلای عراق تا مدیریت قوه قضاییه ، به عنوان فقیه و مبرزترین شاگرد شهید صدر مطرح هستند. در فقه کمتر کسی چون آقای شاهرودی هستند.


اما  وجود افرادی چون ملک زاده  و دیگران که در دانشگاه عدالت ایشان با خوشنامی همراه نیست، می تواند مشروعیت  حل و عقد را زایل کند.


از نظر کاربردی نیز ، آقای ناطق بیشتر قانون گذار است و مجالس جمهوری اسلامی ، از مدیریت جریانهای سیاسی  به سمت قانون گذاری غیر سیاسی سابقه خوبی دارد. سوای آن رابطه وی با سران سه قوه می تواند در محذورات سیاسی ، وحدت افرین باشد. بالاخره الان ریاست سه قوه ریشه در جناح اصولگرا دارند و یک اصولگرای بزرگتر می تواند جلوگیری ازتبدیل   اختلافات علنی به التهابات سیاسی و دوگانگی در حاکمیت کند.


شق سوم هم گزینه ای جوانتر است که به نظرم این ریسک آنقدر شیب خطر دارد که عقلانیت ابزاری آن را نمی پذیرد. چنانچه مثلا ریاست یک اصلاح طلب از دید بنده بر مجمع مطلوب شخصی است و گزینه هم وجود دارد اما سیاست عرصه آرزوها نیست و انتصابات عرصه واقعیت های مد نظر شخص رهبری به عنوان صادرکننده حکم بعدی است.


علی صارمیان
22دی 95


 


اینفوگرافی -  آیت الله هاشمی رفسنجانی و آنچه که در پیام رهبری آمده است:

«کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۶۸%
باد: شمال غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
دوشنبه -۱°درجه / ۸°درجه آفتابی
سه شنبه -۲°درجه / ۶°درجه اکثرا آفتابی
چهارشنبه -۳°درجه / ۸°درجه اکثرا آفتابی
پنج شنبه ۱°درجه / ۱۱°درجه رگبار پراکنده

بالا