امروز : 05 فروردين 1396

 

 آمار تلفات جانی در 4 روز اول تعطیلات که بر اثر بی احتیاطی در جاده‌ها در ایام نوروز رخ داده است.


جانشین رییس پلیس راهور ناجا از مرگ ١٤٥ نفر و مجروح شدن ۲۹۵۰ تن بر اثر بی‌احتیاطی و عدم توجه به جلو در نوروز امسال خبر داد.

بهگزارش کاسیت خبر سردار موسی امیری در حاشیه بازدید از ایستگاه پلیس راه رشت - انزلی اظهار کرد: بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به جلو موجب کشته شدن ١٤٥ تن و مجروح شدن ۲۹۵۰ نفر در روزهای گذشته شده است که این آمار زنگ خطر را برای جامعه به صدا درآورده است.

وی ادامه داد: استان گیلان جزو استانهای قرمز کشور در زمینه تصادف موتورسیکلت است، بنابراین روش‌های بازدارنده در این خصوص کافی نیستند و باید آموزش و فرهنگسازی را در پیش گرفت.

جانشین رییس پلیس راهور ناجا ضمن مهمان‌نواز خواندن مردم گیلان، گفت: با همکاری و تعامل پلیس و سایر دستگاه‌ها، تلفات تصادف در شهرهای استان گیلان در نوروز امسال به صفر رسیده و میزان تصادفات در جاده‌های این استان کاهش یافته است.

امیری با تاکید بر اینکه حجم سفرهای نوروزی در روزهای گذشته از همیشه بیشتر بوده است، خاطرنشان کرد: از شروع تعطیلات تا امروز در استان گیلان شاهد گره ترافیکی خاصی نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه آمارهای اخیر در زمینه تصادفات هشدارآمیز هستند، اظهار کرد: راننده‌ها باید با التزام به قوانین، از تلخ شدن کام خانواده‌ها در نوروز جلوگیری کنند. همچنین با توجه به اینکه در ٢٩ اسفند و اول فروردین تردد بیشتر از حد انتظار بوده است، آرامش و امنیت راه‌ها تنها با مشارکت مردم ممکن خواهد بود.

وی تلاش شبانه روزی مأموران پلیس راهور را عامل برقراری ثبات در راه‌ها دانست و تاکید کرد: با همین مدیریت و همین مجاهدت، نوروز کم‌حادثه‌ای را پشت سر خواهیم گذاشت.

به گزارش سایت پلیس راهور، امیری اظهار کرد: در حال حاضر در بسیاری از راه‌های کوهستانی شمال و شمال غرب کشور شاهد بارش برف هستیم، بنابراین صبر و حوصله در سفر، بسیاری از خطرات را کاهش خواهد داد.

 

 

رازهایی که افراد بشاش و خوشحال با خود دارند و هرگز در مورد آنها صحبت نمی کنند خوشحالی یک انتخاب است و افرادِ واقعا خوشحال هر روز آن را انتخاب می‌کنند! چیزی که شاید ندانید این است که این آدم‌ها درست مانند آدم‌های معمولی با سختی رو‌به‌رو می‌شوند، اما با سلاحِ خنده و مثبت اندیشی برای آن زندگی‌‌ای که لایقش هستند، دائما مبارزه می‌کنند؛‌ بنابراین اگر تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که «چرا آنها همیشه اینقدر خوشحال‌اند؟» با ما همراه شوید تا با هم برخی از رازهای این افرادِ واقعا خوشحال را مرور کنیم.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، نیازی به گفتن نیست که همه‌ی زندگی لحظات خوش آن نیست و اغلب بارها و بارها به زانو در می‌آیید، اما در همین لحظات است که آدم‌های خوشحال برای شاد بودن تلاش می‌کنند. اگر به نظرتان می‌رسد این افراد همه‌ی چیزهایی را که می‌خواهند، دارند، احتمالا درست متوجه شده‌اید، اما دلیلش این است که آنها راز خوشحالیِ واقعی را کشف کرده‌اند، چیزی که در درونِ خود آنهاست. در این نوشته این رازها را با شما در میان می‌گذاریم:
۱. همیشه خوشحال نیستند

بیایید روراست باشیم، هیچ‌کس همیشه خوشحال نیست، دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. این درّه‌ها هستند که زیبایی قله‌ها را به ما نشان می‌دهند. افراد واقعا خوشحال این را می‌دانند و به خودشان اجازه می‌دهند که به‌طور طبیعی احساس اندوه یا سرحال نبودن را تجربه کنند. تلاش برای خوشحالیِ تحمیلی، خب، تحمیلی است. پس آنها اندوه، اشک و موانع پیش‌ِ رو را می‌پذیرند و به خودشان اجازه‌ی تجربه‌ کردن این لحظات را می‌دهند. هر چه باشد آنها آدم‌اند.
مقاله مرتبط: ۱۰ عادت‌ مشترک انسان‌هایی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند
۲. نه گفتن را آموخته‌اند

عجیب به نظر می‌رسد، اما نه گفتن برای بعضی از آدم‌ها کار راحتی نیست، به خصوص اگر از آن دسته از افرادی باشید که عاشق خوشحال کردن دیگران‌‌اند؛ با این حال، اگر در نتیجه‌ی چنین کاری همیشه حالِ بدی را تجربه می‌کنید، باید بدانید افرادِ واقعا خوشحال، انرژیِ خود را وقفِ این کار نمی‌کنند. این کار، بی‌بروبرگرد به استرس و اضطراب ختم می‌شود و به نوعی هدفِ خوشحال بودن را به تمام معنا نابود می‌کند. در عوض، آدم‌های خوشحال از حقِ خود برای نه گفتن استفاده می‌کنند. آنها این کار را به شیوه‌ای جسورانه انجام می‌دهند، شیوه‌ای که نه به روابط‌شان آسیب می‌زند و نه خوشحالی خودشان را از بین می‌برد.
مقاله مرتبط: ۱۰ عادت‌ مشترک انسان‌هایی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند
۳. زندگیِ بی‌دردسری نداشته‌اند
اپرا وینفری آدمی خوشحال علی رغم زندگی سخت گذشته
اپرا وینفری از قدرتمندترین زنان دنیا زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشته است.

هیچ‌ یک از آدم‌های واقعا خوشحال به شما نخواهند گفت که زندگی‌شان راحت بوده است! شاید بارها زمین خورده باشند، اما هر بار برخاسته‌اند و نپذیرفته‌اند که زمین‌گیر بمانند! قدرت و انرژی فراوانی که برای برخاستنِ مجدد و جنگیدن به کار برده‌اند چیزی است که معنای خوشحالی واقعی را به آنها نشان داده است. اگر بتوانید از درون سختی‌ها با لبخندی بر لب عبور کنید، برنده‌اید و چه کسی است که از این موضوع خوشحال نشود!
مقاله مرتبط: ۱۰ درس‌ زندگی که برای موفقیت به آن نیاز دارید
۴. از عرش به فرش آمدن را تجربه کرده‌اند

آنها بسیار بیشتر از آنچه بتوانند به شماره بیاورند از عرش به فرش افتاده‌ و دوباره برخاسته‌اند. برای اغلبِ موجوداتِ فانی، سقوط از عرش به فرش احتمالا یعنی پایانِ راه، اما برای افرادِ واقعا خوشحال، این وضع تنها یک موقعیت برای شروعِ دوباره و یک پی‌ریزی‌ مستحکم‌تر و بهتر است. این افراد در مسیرِ صعود درس‌های زیادی آموخته‌اند و در مسیرِ هبوط درس‌هایی بسیار بیشتر. هیچ تجربه‌ای بیهوده نیست و آنها با علمِ به این موضوع پیش می‌روند!
مقاله مرتبط: غلبه بر شکست؛ چگونه شکست را شکست دهیم؟
۵. نقص‌شان را دوست دارند

برای آدم‌های خوشحال نقص داشتن، همان بی‌نقصی است! آنها با خودشان کنار آمده‌اند و نقص‌ها و عیب و ایرادهایشان را پذیرفته‌اند. افرادِ واقعا خوشحال می‌دانند همه‌ی این نقص‌ها تنها بخشی از چیزی است که آنها را به انسانی استثنایی تبدیل می‌کند و آنها عاشق این موضوع‌اند! آدم‌های خوشحال درک کرده‌اند چیزی به نام بی‌نقصی، وجود خارجی ندارد و نه تنها به دنبال آن نیستند، بلکه فهمیده‌اند که نقص‌ها هم به همان اندازه عالی‌اند!
۶. در زندگی‌‌شان جایی برای استرس باز نمی‌کنند

آدم‌های واقعا خوشحال چه از راه مدیتیشن، چه با دور شدن از شرایط استرس زا یا به روشی خلاقانه مسیر را برای خودشان هموار می‌کنند تا از هر موقعیت استرس‌آورِ غیرضروری اجتناب کنند و به سرعت هر چه تمام‌تر از آنها فاصله بگیرند. این کار به هیچ وجه طفره رفتن نیست، بلکه راهبردی برای تمرکز بر چیزهایی است که واقعا اهمیت دارند و جلوی استرس‌های کوچک آزاردهنده‌ را می‌گیرد تا به مسئله‌ای بسیار حادتر تبدیل نشوند.
مقاله مرتبط: افراد موفق چطور استرس خود را مهار می‌کنند؟
۷. ورزش می‌کنند

برای خوشحال شدن چه راهی بهتر از انجام کاری است که مواد شیمیایی خوشحال‌کننده‌ی طبیعی را از درون در بدن آزاد می‌کند؟ آدم‌های واقعا خوشحال از دنیای زندگی سالم و ورزش بهره می‌برند، نه فقط برای داشتن ظاهری خوب، بلکه چون به آنها احساسی حتی بهتر از حس کنونی می‌دهد! چه در فضای آزاد بدوند یا در باشگاه ورزش کنند، آدم‌‌های خوشحال از فواید ورزش و ترشحِ اندروفین در بدن باخبرند.
۸. می‌دانند که کافی هستند
نیک وی ایچ ایچ مثالی از انسانی که برای خوشحالی نیازی به چیزی ندار
نیک وُییچ‌ایچ که یک سخنران انگیزشی است برای خوشحالی نیازی به دست و پا ندارد.

آنها به آخرین‌ نسخه‌های هرچیز و بهترین‌ها احتیاج ندارند و ارزش خودشان را به چیزهای خارجی گره نمی‌زنند. آدم‌های خوشحال آموخته‌اند که هیچ چیزِ به خصوصی نمی‌تواند احساس خوشحالی یا رضایت را در آنها پدید بیاورد. آنها در روابط‌شان از رویکرد «مرا همان‌طور که هستم بپذیر» پیروی می‌کنند. ممکن است در گذشته بر سر ارزشمندیشان نبردی را پشت سر گذاشته باشند، دنبال چیزهایی رفته باشند که گمان می‌کردند از آنها آدمی بهتر می‌سازد، اما حالا می‌دانند درست به همان صورتی که هستند عالی‌اند.
مقاله مرتبط: ۲۰ راه برای شاد زیستن
۹. قضاوت نمی‌کنند

آنها نیاز یا تمایلی به قضاوت دیگران ندارند، زیرا دوست ندارند خودشان هم مورد قضاوت قرار بگیرند. ترجیحِ آدم‌های خوشحال این است که بگذارند دیگران همان‌طور که دوست دارند زندگیشان را زندگی کنند. نگرانی در این‌باره که دیگران چه می‌کنند یا نمی‌کنند غیرضروری و زمان‌بر است و فقط به فردِ قضاوت‌کننده احساسِ کاذبِ برتری می‌دهد. آدمِ خوشحال نیازی به این کار ندارد و ترجیح می‌دهد از زمانش به جای تخریبِ دیگران، برای تعالی آنها استفاده کند.
۱۰. می‌توانند توجه‌شان را تنظیم کنند

فارغ از نوع مشکلی که با آن رو‌به‌رو هستند، همیشه راه دیگری برای بررسی مسائل وجود دارد. آنها با تنظیم توجه می‌توانند به مشکلات سخت با نگاهی تازه بنگرند. تنظیم توجه، چشم‌انداز تازه‌ای به دست می‌دهد و با چشم‌اندازی جدید راه‌حلی تازه پدیدار خواهد شد.
مقاله مرتبط: چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟
۱۱. شور و نشاطِ روزهای کودکی را از دست نداده‌اند

آدم‌های خوشحال از درون کودک‌اند! آنها از سختی‌های زندگی متأثر نشده‌اند، می‌خندند و عشق می‌ورزند. سرزندگیِ آنها مسری است. همین رویکرد آنها به زندگی، کنجکاوی و خلاقیت را در آنها زنده نگه می‌دارد و این حقیقت را باید بپذیریم که بودن در کنار آنها به همین دلیل تا این اندازه خوشایند است.
۱۲. با ترس رودررو می‌شوند

ترس در زندگی آدم‌های واقعا شاد جایی ندارد. آنها در جست‌وجوی خوشحالی‌ پیروزند و خودشان را به سلاحِ‌ شجاعت مجهز کرده‌اند و با زرهِ خوشحالی به جلو حرکت می‌کنند. مواجهه با ترس‌ها البته ترسناک است، اما خب این هم بخشی از سازِ زندگی است که باید با آن رقصید. با رودررو شدن با ترس‌ها این آدم‌ها کنترل زندگی‌شان را به دست می‌گیرند و هیچ چیز اجازه پیدا نمی‌کند بین آنها و خوشحالی فاصله بیندازد.
مقاله مرتبط: نگذارید این ترس ها موفقیت شما را تهدید کنند
۱۳. ریسک می‌کنند
آدم‌های شاد مانند ایلان ماسک ریسک می‌کنند
ایلان ماسک، کارآفرینی موفق است که به ریسک‌پذیری شهرت دارد

ریسک‌پذیرها آدم‌های خوشحال‌تری هستند! آنها می‌دانند فراتر رفتن از کنجِ آسایش و پا گذاشتن به حیطه‌های تازه نه فقط دلهره‌آور بلکه یک راه مسلّم برای تجربه‌ی چیزهای نو و شگفتی‌آوری است که زندگی برای عرضه در اختیار دارد. آنچه آنها را وادار به حرکت می‌کند، رشد و بیشتر دانستن درباره‌ی این موضوع است که چه کسی هستند و می‌توانند به چه دست پیدا کنند. آنها می‌دانند ممکن است اشتباه کنند یا شکست بخورند، اما برای آنها شکست فقط یک درسِ دوست‌داشتنیِ دیگر از زندگی است.
۱۴. هیچ کینه‌ای به دل ندارند

آدم‌های خوشحال به عصبانیت‌ها یا آزارهای گذشته نمی‌آویزند، در عوض ترجیح می‌دهند به رنج‌ها اجازه بدهند از وجودشان خارج شوند. هیچ راهی برای نابود کردن خوشحالی بهتر از به دوش کشیدن بار غم‌های قدیمی که وبال گردن‌تان شده، وجود ندارد. آدم‌های واقعا خوشحال از این موضوع باخبرند و بنابراین تجربه‌ی آزار و رنجی را که متحمل شده‌اند می‌پذیرند، می‌بخشند، خود را مجددا آماده می‌کنند و خوشحال‌تر و سبک‌بارتر به پیش می‌روند.
مقاله مرتبط: چطور حتی وقتی غیر ممکن است، بتوانیم ببخشیم؟
۱۵. دیگران را تشویق می‌کنند

دیدن خوشحالی دیگران و اینکه آنها حداکثر استفاده را از استعدادهای درونی خود ببرند، چنین افرادی را واقعا خوشحال می‌کند. دیدن تلاشِ سختِ دیگران آنها را به واقع خوشحال می‌کند و بنابراین همه‌ی آنچه در توان دارند در راستای حمایت و تشویق افراد مهم و مورد علاقه‌ی زندگی‌شان انجام می‌دهند. همچنین آنها با موفقیت دیگران تشویق می‌شوند، نه اینکه حسادت کنند؛ یعنی یک برد دو‌طرفه!
۱۶. عاشق خندیدن‌ هستند

آدم‌های خوشحال جنبه‌های شاد و مفرّح زندگی را می‌بینند و هدف‌شان این است که همیشه به سمتِ روشنِ زندگی نگاه کنند. وقتی می‌خندند واقعا سرشار از لذت‌اند و می‌توانند بی‌روح‌ترین آدم‌ها را هم به خنده وادارند. آنها می‌دانند در کنار گذر زمان، هیچ التیام‌دهنده‌ای بهتر از خنده وجود ندارد. خندیدن نه تنها آنها را خوشحال می‌کند، بلکه به کنترل موقعیت‌های پر از استرس بسیار کمک می‌کند.
مقاله مرتبط: لبخند زدن چه تاثیری روی شما و اطرافیان‌تان دارد؟
۱۷. در وهله‌ی اول با خودشان صادق‌اند

آنها می‌توانند هر دروغی که بخواهند به دیگران بگویند، اما همه‌ی آدم‌های خوشحال به شدت مراقب آن ندای درون‌شان هستند که به آنها یادآوری می‌کند، کاملا با خودشان صادق نیستند. شجاعتِ اعترافِ مسائل به خودمان اولین گام صادق و راحت بودن با خود است، پیش از آنکه بتوانید با دیگران صادق باشید. این کار ترسناک است، اما باید انجام شود. آدم‌های واقعا خوشحال می‌دانند اگر قرار است خودِ واقعی‌شان باشند باید با خود صادق باشند، زیرا هیچ چیز مانند عدم صداقت نمی‌تواند قطب‌نمای شادی فرد را از کار بیندازد!
۱۸. از دیگران درخواست کمک می‌کنند

آنها می‌دانند که درخواستِ کمک انسان را به موجودی ضعیف تبدیل نمی‌کند؛ بنابراین وقتی از کسی کمک می‌خواهند دچار احساسِ ضعف یا احساسات منفی دیگر نمی‌شوند. در عوض کمک خواستن را فرصتی برای گرفتن دیدگاه دیگری درباره‌ی ایده یا موقعیت‌شان یا تقسیم باری سنگین با دیگران می‌بینند. آنها متوجه‌اند که ممکن است همیشه پاسخ یا توانایی لازم را در اختیار نداشته باشند که همه‌ی کارها را به تنهایی انجام بدهند. پس از دستی که برای کمک به سوی‌شان دراز شود یا توصیه‌ای دوستانه، مانند یک هدیه استقبال می‌کنند. آنها می‌دانند کمک خواستن چیزی از آنها کم نمی‌کند، بلکه تنها می‌تواند به زندگی و تجریبات آنها چیزی بیفزاید.
مقاله مرتبط: احساس تنهایی را کنار بگذارید و بپذیرید که به دیگران نیاز دارید
۱۹. از تفاوت‌ها استقبال می‌کنند

همه‌ی آدم‌ها در یک چیز با هم شباهت دارند: در تفاوت داشتن با هم! آدم‌های واقعا خوشحال از این تفاوت‌ها آگاه‌اند؛ چه این تفاوت‌ها درباره‌ی نژاد، مذهب، جنسیت، یا دیدگاه‌ها باشد چه هر تفاوت دیگری که ما را از هم جدا می‌کند. آنها سعی نمی‌کنند تفاوت‌ها را انکار کنند، بلکه آنها را می‌پذیرند و گرامی‌ می‌دارند. برای آدم‌های واقعا خوشحال، اگر همه مثل هم‌ بودند دنیا به جایی کاملا کسالت‌آور تبدیل می‌شد!
۲۰. عاشق زندگی‌ هستند

زندگی با همه‌ی بالا و پایین‌ها، زیر و بم‌ها و فراز و فرودهایی که در خود دارد، برای آدم‌هایی که خالصانه خوشحال‌‌اند یک ماجراجویی‌ است که بهتر است همه قدردان آن باشیم. جای زخم‌ها و کبودی‌ها باعث می‌شوند از لبخندها و زیبایی‌ها، بیشتر لذت ببریم. آدم‌های به راستی خوشحال چون این را می‌دانند با زندگی نمی‌جنگند، بلکه آن را به همین شکل می‌پذیرند. آنها برای اینکه زندگیِ لذت‌بخش، پربار و ارزشمندی بسازند هرکاری لازم باشد انجام می‌دهند؛ در عین حال می‌دانند برای اینکه بتوانند واقعا قدر این سفر را بدانند، گاهی هم باید بنشینند و از مسیر لذت ببرند!

رازهایی که افراد بشاش و خوشحال با خود دارند و هرگز در مورد آنها صحبت نمی کنند.

 

 


وضعیت ترافیکی جاده ها در دومین روز از بهار / ترافیک در جاده های شمالی کشور همزمان با بارش برف و باران پرحجم است.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر وضعیت جاده ها در روز دوم فروردین ماه در ذیل ببینید:
 
بارش برف

محور کرج-چالوس (ارتفاعات کندوان)

استان آذربایجان شرقی (محور مراغه -هشترود)

بارش باران

استان های کرمانشاه,گلستان,مازندران و گیلان (اکثر محورها)

ترافیک پرحجم و روان

استان البرزباند جنوب به شمال(محور کرج-چالوس ابتدای محور تا محدوده آدران سنگین وطول محور پر حجم)

محور هرازباند جنوب به شمال (محدوده پیست آبعلی سنگین ومحدوده های تونل تکاور وامامزاده هاشم پر حجم وروان)

محورهایی که مسدود یا دارای محدودیت  هستند

محور شمشک - دیزین در استان تهران و البرز

محور پونل - خلخال در استان های گیلان و اردبیل

محور سروآباد - پاوه در استان های کردستان و کرمانشاه

محور اولنگ - شاهرود در استان های گلستان و سمنان

محور فرعی سی سخت - پادنا در استان کهکیلویه و بویراحمد

محور شیراز - جهرم در استان فارس

محور فرعی گنجنامه - تویسرکان در استان همدان

محور استهبان - نی ریز در استان فارس

محور فرعی رودبار - کهنوج - قلعه گنج در جنوب استان کرمان

محور فردوس-گناباد در استان خراسان جنوبی

محور جاسک-چابهار در استان هرمزگان
 
محور فهنوج-رمشک در استان سیستان و بلوچستان جنوب

محور کنارک-جاسک در استان هرمزگان
 
منبع : میزان

 

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از برگزاری دومین رویداد هنری «بهارستان» همزمان با نوروز سال 1396 خبر داد.


 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، دکتر عیسی علیزاده با اعلام این خبر گفت: استفاده از المان‌های شهری ویژه ایام عید نوروز، خلق آثار هنری محیطی و ترسیم و ترمیم نقاشی‌های دیواری پایتخت و... بخشی از وظایفی است که هرساله سازمان زیباسازی شهر تهران در قالب طرح پیشواز بهار اجرا می‌کرد و از سال گذشته به شکلی منسجم و با برنامه‌ریزی برای ایجاد نشاط شهروندی؛ طرح رویداد هنری «بهارستان» از سوی سازمان اجرا شد که مورد توجه شهروندان تهرانی و میهمانان نوروزی شهر تهران قرار گرفت.
دکتر علیزاده افزود: امسال نیز بر اساس تجربه‌های سال گذشته اقدام به برگزاری دومین دوره رویداد «بهارستان» گرفته شده و با انتشار فراخوان این رویداد در ماه‌های گذشته، رویداد «بهارستان» با استقبال هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی روبرو شد. تاکنون آثاری بسیاری برای اجرا در آستانه نوروز سال 96 از سوی شورای هنری این رویداد هنری انتخاب و برای اجرا در ایام نوروز در نظر گرفته شده است که از اسفندماه این آثار بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سطح شهر تهران اجرا خواهد شد.
وی درباره رویکردهای این رویداد هنری گفت: در بخش‌های مختلفی رویداد «بهارستان» اعم از حوزه‌های نقاشی دیواری، مجسمه‌های شهری، گرافیک، تصویرسازی، هنرهای محیطی، مبلمان شهری و... اجرا خواهد شد تا با خلاقیت هنرمندان چهره جدیدی از پایتخت را به تهرانی‌ها نشان دهیم.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران فرا رسیدن فصل بهار و ایام عید نوروز را فرصت و فضای مناسب به منظور حضور و مشارکت هنرمندان در فضاسازی خلاقانه محیط شهری از طریق آفرینش هنری دانست و درباره اهداف این رویداد هنری گفت: هم‌گامی هنرمندان با شهروندان در پیشواز بهار، ایجاد نشاط و پویایی در محیط شهری، امکان بروز و اجرای ایده‌ها و آثار هنری با شیوه‌های بیانی مختلف، اجرا و نمایش فرآیند آفرینش‌های هنری متناسب با محیط شهری و ایجاد فرصت آشنایی شهروندان با فرآیند خلق اثر هنری در حین اجرا از اهداف این رویداد سالانه «بهارستان» است.
وی با اشاره به تفاوت‌های دومین رویداد سالانه «بهارستان» گفت: سال گذشته بخش‌های نقاشی دیواری و گرافیک رویداد «بهارستان» در مناطق 22 گانه شهر تهران اجرا شد و بخش مجسمه‌های شهری و هنرهای محیطی در خیابان ولیعصر، بلوار کشاورز و خیابان انقلاب اجرا شد که امسال با توجه به درخواست‌هایی که از سوی مدیران شهری و شهروندان داشتیم، بخش مجسمه‌های شهری و هنرهای محیطی نیز در تمامی مناطق 22 گانه شهر تهران اجرا می شود.
دکتر علیزاده در پایان تصریح کرد: در سالانه «بهارستان» برای ورودی‌های شهر تهران نیز با توجه به حجم مسافران نوروزی، اجرای آثار مختلفی در نظر گرفته شده است. / روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران

 


گفتگوی دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با مدیران رسانه / حجت الاسلام خامنه اي به پرسش هایی در خصوص برنامه اصلاح  طلبان برای انتخابات مجلس و خبرگان، موضوع رد صلاحیت ها، تفسیر اصلاح طلبان از حق الناس، آسیب شناسی جریان اصلاحات و نقش زنان و جایگاه آنها در لیستهای انتخاباتی پاسخ داد. 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 


به گزارش کاسیت خبر، پژوهشکده تاریخ اسلام بعد از ظهر چهارشنبه میزبان برخي از مدیران رسانه و دانشجویان علوم سیاسی بود. حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) این بار نه میزبان؛ بلکه میهمان یک جمع رسانه ای و دانشجویی بود تا با این جمع به بحث بنشیند و به پرسش ها و دغدغه هاي آن‌ها پاسخ دهد.

سخنان سیدهادی خامنه ای در جمع اصحاب رسانه و دانشجویان علوم سیاسی

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای در پاسخ به این پرسش که برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات چیست و اینکه آیا اصلاح طلبان با وجود برخی اختلاف نظرها و برخی چند دستگی ها در شهرستان ها به یک لیست واحد خواهند رسید گفت: قبل از آنکه بخواهم در مورد تصمیم اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس بحث کنم ذکر چند نکته را لازم می دانم. اولا اینکه اصلاح طلبان در شهرستان ها دچار اختلاف و چند دستگی هستند درست نیست من فکر نمی کنم  جریان اصلاحات برای حضور در انتخابات مجلس آتی دچار اختلاف و چند دستگی شده باشد. از آنجا که من با شهرستان ها ارتباط دارم در اغلب شهرستان ها اصلاح طلبان دچار اختلاف و چند دستگی نیستند حتی می توانم ادعا کنم که در برخی شهرستان ها به یک لیست مشترک رسیده اند و این فرض که ازسوی برخی افراد مطرح می شود که هیچ دو نفری همدیگر را قبول ندارند را نمی پذیرم.

وی در ادامه در خصوص فعالیت های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای شرکت در انتخابات گفت: جلسات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در همه استان ها برگزار می شود. البته باید این نکته را یادآور شوم که برگزاری جلسات شورای هماهنگی فقط مخصوص سال انتخابات نیست.  مجموعه ای که ما اکنون با نام شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می شناسیم نزدیک به 30 سال و یا حتی بیشتر است که مرتب جلسات اش با نام ها و عناوین مختلف تشکیل شده است. اوايل انقلاب تا قبل از دوم خرداد این مجموعه با نام شورای هماهنگی خط امام (ره) فعالیت می کرد. بعد از دوم خرداد 76 این مجموعه با نام شورای هماهنگی دوم خرداد فعالیت خود را ادامه داد.  بعد از مدتی اعضای شورا تصمیم گرفتند به جای استفاده از دوم خرداد که یک روز در تقویم و تاریخ است از نام شورای هماهنگی اصلاحات استفاده نمایند. ازآن سال اعضا و گروه های حاضر در جریان اصلاحات تحت این نام دور همدیگر جمع می شوند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) در خصوص عضویت گروه های سیاسی اصلاح طلب در شورای هماهنگی یادآور شد: صرف آنکه یک حزب اصلاح طلب تشکیل شود و اعلام کند که اصلاح طلب است برای حضور در شورای هماهنگی کافی نیست، لازم است که احزاب و گروه های جدید درخواست عضویت خود را به شورا ارائه دهند طبعا شورای هماهنگی در خصوص عضویت آن گروه به رای گذاشته می شود به این ترتیب در تهران 20 گروه و حزب اصلاح طلب در بعضی استان ها کمتر و در بعضی استان‌ها بیشتر به عضویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درآمده اند و جلسات در حال تشکیل است. ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هر سه ماه یک بار تغییر خواهد کرد و هر بار یکی از اعضای گروه های 20 گانه ریاست شورای هماهنگی اصلاحات را بر عهده خواهد گرفت. حضور اصلاح طلبان در تمام انتخابات های پس از انقلاب را هم همین شورا مدیریت  کرده است و اکنون هم ما مشغول برنامه ریزی و سیاست گذاری برای انتخابات مجلس دهم هستیم. قرار بر این است که شورای مشورتی هم نظراتش را به ما ارائه دهد؛ شورای هماهنگی کمیته انتخاباتی دارد که این کمیته علاوه بر گروه های سیاسی فرصت را برای حضور و اعلام نظر شخصیت های اصلاح طلب و نخبگان جریان ساز هر استان فراهم آورده است. شخصیت های حقیقی اصلاح طلب هر استان در کنار دبیران احزاب در جلسات کمیته انتخابات شورای هماهنگی حضور پیدا می کنند و در خصوص مسائل انتخاباتی و سیاست گذاری ها نظر می دهند. امیدواری ما این است که در آینده حرکت ما به سمت وحدت  در جریان اصلاحات بیشتر و بیشتر شود.

در شورای هماهنگی تصمیم گرفته شده است، لیست اصلاح طلبان هر استان را شورای هماهنگی اصلاحات آن استان تهیه کند و اصلاح طلبان با این سازوکار در انتخابات شرکت می کنند. در خصوص سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان هم لازم به یادآوری است که سیاست گذاری های کلی در تهران با مشارکت و مشورت  استان ها صورت می پذیرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص عضویت احزاب جدید مانند ندای ایرانیان، فعالیت های بنیاد امید ايرانيان و دیگر احزاب جدید اصلاح طلب در شورای هماهنگی و حضور آنها در انتخابات گفت: احزاب تازه تشکیل شده به دلیل آئین نامه ای که در شورای هماهنگی به تصویب رسیده است تا بعد از انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی نمي توانند به عضویت شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات درآيند. بنابراین احزاب جدید با وجود آنکه درخواست عضویت شان را هم قبلا داده باشند لزوما به دلیل تصویب آئین نامه جدید در شورای هماهنگی، بررسی عضویت شان به بعد از انتخابات مجلس موکول می شود. اما در خصوص فعالیت اين گروه ها و تلاش برای ایجاد وحدت در میان نیروهای فعال در جریان اصلاحات، عضویت احزاب جدید در کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاحات بلامانع است. بنابراین احزاب جدید می توانند به لحاظ آئین نامه ای در کمیته انتخابات حضور داشته باشند؛ البته باید یادآور شد که حضور در کمیته انتخابات  منوط به تصویب شورای هماهنگی است. بدین ترتیب با ایجاد این سازوکار تلاش می شود تا مانع از بروز اختلاف در میان جریان های اصلاح طلب فعال در انتخابات آتی شویم.

ایشان همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص سرليستي خود در انتخابات مجلس دهم و حضور در انتخابات خبرگان گفت: بنده اصلا کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان نیستم و تاکنون تصمیمی برای حضور در هر دو انتخابات نگرفته ام. البته من این موضوع را در هر مصاحبه و گفت و گويي یادآور شده ام. بنده در حال حاضر همين كارهاي علمی كه مي كنم بطور كامل وقت مرا مي گيرد.  دلیل عدم حضور من در انتخابات هم به خاطر علاقه ای است که به کار در پژوهشکده تاریخ اسلام دارم، این کار پژوهشی واقعا دغدغه ذهنی من است و ترجيح مي دهم وقت خودم را صرف این کار کنم. من همچنان کار سیاسی می کنم و از سیاست کناره نگرفته ام، در شورای هماهنگی حضور دارم به همراه اعضای این شورا در خصوص مسائل روز سیاسی بحث و تحلیل  ارائه می دهیم و مانند گذشته مشورت و تصمیم گیری خود را در خصوص مسائل مهمی چون انتخابات داریم اما کاندیدای انتخاباتی هیچ کدام از دو مجلس نیستم.

نماینده اصلاح طلب ادوار مجلس در پاسخ به پرسشی در خصوص اينكه برنامه اصلاح طلبان در صورت کسب اکثریت کرسی های مجلس چیست و چرا در ایران جناح های پیروز در انتخابات مجلس برنامه ای مدون و تنظیم شده ای برای حضور در مجلس و تنقیح قوانین ندارد گفت: در ابتدا من باید به ذکر چند ویژگی در خصوص نظام سیاسی ایران بپردازم که فکر می کنم ذکر این ویژگی ها جهت روشن شدن مطلب و توضیح من لازم باشد. در برخی از کشورهای دنیا که نظام سیاسی حاکم بر کشورشان نظام پارلمانی است به همان شکل مصطلحی که در برخی کشورهای اروپایی جریان دارد دو یا سه حزب عمده و فراگیر اکثریت کرسی های مجلس را کسب خواهند کرد در انتخاباتی که در این کشورها صورت می گیرد کرسی های مجلس بر اساس سهمیه و میزان رای که احزاب کسب می کنند به آنها تعلق گرفته و بر همان اساس قادر می شوند دولت را هم در اختیار بگیرند؛ بدین ترتیب احزاب می توانند برنامه ارائه داده و به سبب قدرتی که رای مردم به آنها واگذار نموده، برنامه شان را اجرا کنند. بنابراین به همان میزان قدرتی که از طریق رای مردم بدست آورده اند جواب گو خواهند بود. اما در ایران یک چنین ساختار سیاسی پیش بینی نشده است و از سوی دیگر ما یا چنین احزاب قدرتمندی نداشته ایم که بتوانند اکثریت کرسی های مجلس را کسب کند و یا به سبب نبودن یک نظام پارلمانی و حزبی مشخص در پایان دوره پاسخگوی اقدامات شان نبوده و نیستند. بنابراین انتقادی که در خصوص عملکرد احزاب درباره نداشتن برنامه مطرح می شود وارد است اما بی تردید ما برای پاسخگو بودن احزاب نیازمند یک نظام حزبی به مانند دیگر کشورهای توسعه یافته هستیم. البته این خطر هم وجود دارد که اگر نظام پارلمانی، بر ایران حاکم شود کسانی که می خواهند قدرت را در اختیار داشته باشند از همان ابتدا سعی می کنند با استفاده از ابزارهای خود و رانت قدرت مجلس را به تسلط خود درآورند که در این صورت هیچ کس نمی تواند کاری انجام دهد. اگر هم صدای مخالفی در مجلس وجود داشته باشد شنیده نخواهد شد چون در مجلس به صورت جمعی تصمیم گیری می شود و هر جریانی که در اکثریت باشد قاعدتا  نظر خود را به کرسی می نشاند و قانون را تدوین می کند.

وی در ادامه  یادآور شد: اینکه چرا در اروپا چنین نظامی پیاده می شود و مسئله چندانی به وجود نیامده است باید بگوییم، این موضوع به دلیل فرهنگ و ساختار اجتماعی و سیاسی است که سال ها بر این کشورها حاکم بوده است ما اگر می خواهیم چنین نقشی برای احزاب قائل شویم لازم است در طول سال های متمادی شرایط و بستر را برای ایجاد چنین فرهنگی در جامعه فراهم کنیم. باید این مطلب را هم یادآور شوم که اکنون ضد آن زیر ساخت ها برای فعالیت حزبی در جامعه ما وجود دارد بدین معنا که نهادهایی هم هستنند که بدون مسئولیت اختیارات بالا دارند و این موضوع خودش مانع تشکیل احزاب قدرتمند و نظام حزبی است.

این نماینده سابق مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: البته ارائه برنامه و پیشنهاد از سوی احزاب به مجلس شورای اسلامی ایده بسیار خوبی است. هم اکنون هم احزاب و گروه های سیاسی می توانند با تشکیل کمیسیون های تخصصی مانند مجلس با ارائه طرح ها و پیشنهادها به مجلس کمک کنند. البته این کار قبلا توسط اشخاص و موسسات مختلف انجام می شد و ما سابقه چنین تلاشی را از سوی فعالان سیاسی و دانشگاهی داشته ایم. من هم این ایراد را به کار مجلس وارد می دانم. کار تحقیق و بررسی لوایح در مجلس نظام یافته نبوده است به همین دلیل در دوره سوم مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل مرکز پژوهش های مجلس ارائه شد که بحمد ا... امروز فعال است. از سوی دیگر  احزاب می توانند  در آستانه انتخابات مجلس هم این طرح ها و ایده ها را به عنوان شعار انتخاباتی خود به جامعه ارائه دهند؛ هرچند باید دانست که ضمانتی برای اجرای این برنامه ها در صورت حضور نمایندگان احزاب در مجلس ما وجود ندارد. به طور ناقص در احزاب، براي کشور راجع به برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تصمیم گرفته شده است. خود ما هم در مجمع نیروهای خط امام (ره) چنین کاری را انجام داده ایم، اگر نماینده ای داشته ایم به آنها ارائه داده ایم و اگر نماینده ای نداشته ایم به جریان های همفکر یا نماینده های همفکر  خود پیشنهاد داده ایم. خانه کارگر به دلیل مسائل صنفی در بحث قانون کار بحث ها و طرح هایی را دارد یا اینکه بعضی احزاب با توجه به اهداف و اهمیت مباحث برای آنها طرح ها و برنامه هایی را دنبال می کند اما این کار در ایران سازمان یافته نیست.

سیدهادی خامنه ای در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص تشکیل پارلمان اصلاحات  گفت: تشکیل پارلمان اصلاحات تاکنون از سوی افرادی که در جریان اصلاحات تاثیرگذار هستند مطرح نشده است و من درباره جزییات این طرح اطلاع چندانی ندارم. به هر حال در ایران به دلیل شکلنگرفتن ساختار پارلمانی و حزبی بعید می دانم چنین پارلمانی شکل بگیرد. به هر حال مکانیسم این طرح برای من روشن نیست. البته هر کسی این طرح را ارائه داده است قاعدتا باید در مورد جزییات آن توضیح دهد.

دبیرکل مجمع نیرهای خط امام (ره) در پاسخ به پرسشی در خصوص تفسیر اصلاح طلبان در مورد حق الناس گفت: تفسیری که ما از حق الناس می کنیم این است که مردم حق دارند در تمام مراحلی که به سرنوشت انتخاب ارتباط پیدا می کند حضور و حق داشته باشند. از همان ابتدایی که یک فرد برای حضور در انتخابات نام نویسی می کند و تعداد قابل توجهی از مردم می خواهند که آن کاندیدا وارد مجلس شود به شرط آنکه صلاحیت های عمومی و شرایط عامه را داشته باشد بنابر تفسیر ما حق الناس است. باید در نظر داشت که منظور ما از شرایط عامه و صلاحیت های عمومی جدا از آن مسائلی است که دیگران در مورد اعتقاد و التزام کاندیدا ها به قانون اساسی، ولایت فقیه و..... تعبیر و تفسیر می کنند. به بیانی بهتر ما قضاوت در مورد کاندیدا ها را بر اساس تعبیر و تفسیر تنها چند فرد خاص نمی پذیریم، باید در نظر داشت که برخی از ممیزی ها خارج از چارچوب قانون اساسی است و توسط افراد اجرا می شوند.

وی در ادامه با اشاره به مجلس اول خاطر نشان کرد: در مجلس اول هم صلاحیت های عمومی افراد که در قانون اساسی بدان اشاره شده است مورد توجه قرار گرفت و نمایندگان حاضر در آن دوره بر اساس آن صلاحیت ها گزینش شدند. فلذا حق الناس از اولین مرحله تا آخرین مرحله انتخابات وجود دارد و چنانچه ممیزی هایی خارج از چارچوب قانون اساسی و بر اساس تشخیص تعدادی از افراد بر کاندیداهای انتخابات مجلس اعمال شود به معنای تضییع حق الناس است که بالطبع ما در مورد این نوع برداشت از قانون بحث داریم. به عقیده من انتخاب نمایندگان مجلس را بايد به آرای مردم و نظر آنها منوط کرد بی تردید کسانی که از سوی مردم انتخاب نمی شوند کنار گذاشته خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون امکان ورود اصلاح طلبان به انتخابات مجلس و حضور چهره های شاخص اصلاح طلب با توجه به رد صلاحیت ها گفت: در میان اصلاح طلبان و بالطبع شورای هماهنگی به عنوان مرجع تصمیم گیر در مورد حضور اصلاح طلبان در انتخابات بحث های زیادی مطرح شده است. در میان بحث های انجام شده اصلاح طلبان به این امر واقف هستند که ممکن است رده اول کاندیداهای  اصلاح طلب که شامل اصلاح طلبان شناخته شده می باشند رد صلاحیت شوند. بنابراین ما پیش بینی حضور کاندیداهای رده دوم و سوم را برای حضور در لیست اصلاح طلبان انجام داده ایم و هم اکنون هم مشغول فراهم آوردن مقدمات کار هستیم. البته قضیه رد صلاحیت ها در مجلس ششم هم وجود داشت و تا حدودی این رد صلاحیت ها صورت گرفت. اما امروز بر اساس اخبار، شواهد و تهدیدها پیش بینی می شود ممیزی شدیدتری برای تایید صلاحیت کاندیداهای اصلاح طلب وجود داشته باشد. به هر حال اصلاح طلبان بر اساس وظیفه شرعی و ملی خود در انتخابات اسفندماه به صورت گسترده شرکت خواهند کرد.

نماینده سابق مجلس در پاسخ به این سوال كه شما چگونه و به چه شکلی در مجلس چهارم رد صلاحیت و در مجلس ششم تایید صلاحیت شدید گفت: این قضیه را بهتر است از آنهایی بپرسید که ما را رد صلاحیت کردند. البته لازم به یادآوری است که در انتخابات چهارم، در شهرستان مشهد ابتدا من را رد صلاحیت کردند اما در نهایت تاییدشدم اما فرصتی برای تبلیغ  نبود.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در پاسخ به این سوال که آیا جنبش ثبت نام حداکثری همه فعالان سیاسی اصلاح طلب بر تایید صلاحیت ها تاثیرگذار خواهد بود گفت: ممکن است تلاش برای ثبت نام حداکثری فعالان سیاسی اصلاح طلب هم به عنوان یک راهکار مطرح باشد. اما دوستان ما در جریان اصلاحات تلاش می کنند تا با گفت و گو با چهره های شاخص و تاثیرگذار از میزان و حجم رد صلاحیت چهره های فعال و توانمند بکاهند. دوستان ما تلاش می کنند با روشنگری، اتمام حجت و توضیحات دلسوزانه به افراد تاثیرگذار سعی كنند جوی آرام در آستانه انتخابات مهم اسفندماه ايجاد كنند. به عقیده من فعالیت دوستان حاضر در کمیته انتخابات شورای هماهنگی خالی از فایده نیست. بالطبع ایجاد فضای تند، افراطی و دامن زدن به اختلافات در جهت منافع ملی و نظام نخواهد بود. به عقیده ما رادیکال شدن فضا به نفع کسانی است که می خواهند تندروی را دنبال کنند و احیانا به ضرر انقلاب استفاده کنند. ما می خواهیم انتخابات اسفندماه با حضور حداکثری مردم و جریان های سیاسی در آرامش کامل برگزار شود و حق کسی ضایع نشود. لازمه برقرار شدن آرامش و حضور حداکثری جریان های سیاسی این است که مسئولین حاضر در شورای نگهبان اجرای سلیقه ای و تفسیری از قانون نداشته باشند و اجازه دهند افراد دلسوز انقلاب و اسلام در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند. ما در واقع مصلحت انقلاب را در حضور حداکثری تمام اقشار جامعه می دانیم.

این فعال سیاسی در ادامه خاطر نشان کرد: امام (ره)  در نامه ای خطاب به شورای نگهبان توصیه ای بدین مضمون داشتند که شما بهتر است دقت خود را در تشخیص مصلحت اصلی انقلاب داشته باشید. توصیه ما هم به بزرگواران حاضر در شورای نگهبان این است که مصلحت عالیه انقلاب را در نظر گرفته و بر اساس تفسیر شخصی خود افراد را رد صلاحیت نکنید. به خصوص آنکه به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای اگر با رضایت تمام اقشار جامعه در انتخابات اسفندماه همراه شود بسیار به نفع کشور و مصالح نظام خواهد بود. دوستان ما در جریان اصلاحات هم این قضیه را از طریق گفت و گو دنبال می کنند. به طور مثال اخیرا با تعدادی از اعضای جامعه مدرسین در قم و اعضای شورای نگهبان جلسات و دیدارهایی برقرار شده است با هدف اینکه بر میزان وفاق و وحدت ملی افزوده شود.

سیدهادی خامنه ای در ادامه در خصوص راهبرد اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات اسفندماه گفت:علاوه بر گفت و گو با چهره های شاخص و تاثیرگذار در قم تلاش ما این است که همه اصلاح طلبان در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند و کسی با انتخابات قهر نکند. چنانکه توصیه بزرگان هم به حضور حداکثری در انتخابات است و همیشه هم خواست بزرگان این بوده است که حضور حداکثری در انتخابات داشته باشیم. حتی کسانی که در گذشته بر روی شرکت نکردن در انتخابات تاکید می ورزیدند امروز در مصاحبه ها و سخنرانی هایشان به حضور حداکثری در انتخابات اسفندماه اشاره دارند. به عقیده من اگر یک مجلس قوی و کارشناس تشکیل شود به نفع نظام و کشور خواهد بود. بنابراین وظیفه دوستان ما این است که شرایط را برای حضور افراد کارشناس و خبره فراهم آورند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای در خصوص برنامه اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات خبرگان و در پاسخ به پرسشی در خصوص دعوت از حضور سیدحسن خمینی برای انتخابات خبرگان  گفت:
اینکه افراد سالم و صالح در انتخابات شرکت کنند و مثمرثمر باشند بر همگان واضح و مبرهن است. اینکه حضور ایشان می تواند چقدر بر نتایج انتخابات تاثیر داشته باشد من هنوز ارزیابی نکردم. اما به طور کل مسئله مجلس خبرگان مسئله حساسی محسوب می شود. بالطبع کسانی که در جایگاه ممیز نشسته اند از این مجلس در سخنرانی ها و اشارات خود به عنوان یک خط قرمز یاد می کنند. از زمانی که مطرح شد اصلاح طلبان و همفکرانشان در رده های گوناگون می خواهند در این انتخابات حضور داشته باشند طرف مقابل هم شروع به تهدید و خط و نشان کشیدن كرد. در گذشته شاید به طور نادرست  مطرح می شد که اصلاح طلبان با ولایت فقیه زاویه دارند امروز اما عنوان جدیدتر و چماق جدیدتری برای کنار گذاشتن اصلاح طلبان با نام فتنه گر و ساکت فتنه مطرح شده است که پوشش بیشتری می دهد. کافی است که آقایان با کسی خوب نباشند مسلما از این بهانه جدید استفاده مي كنند که هیچ گاه قابل اثبات هم نیست و  بر اساس سلیقه خود به افراد تهمت می زنند. برخی آقایان  سعی می کنند با اشارات خود اینگونه نشان دهند که برخی جریان ها حق ندارد از چند فرسخی مجلس خبرگان هم عبور کنند تا چه رسد به اینکه در این انتخابات حضور داشته باشند. اما اینکه اصلاح طلبان باید چه کاری انجام دهند بالطبع به کار فکری و فرهنگی نياز دارد. ما می توانیم و باید در همه رده های اجتماعی روی این مسائل که مهم هم هست کار کنیم و اهمیت و جایگاه خبرگان را برای تمام اقشار مردم روشن کنیم. حتی لازم است با گفت و گو به برخی شخصیت های تاثیرگذار توضیح داده شود که مجلس خبرگان  به مانند مجلس شورای اسلامی جایی است مهم. دلیلی ندارد حضور این مجلس محدود به یکسری انسان های خاص با عقاید خاص شود. همه افراد با داشتن یک سری صلاحیت های عام و علم اجتهاد باید حق داشته باشند در مجلس خبرگان حضور پیدا کنند. بی تردید باید این مسئله مهم را یادآور شویم که مجلس خبرگان و حضور در آن نباید به مسائل سیاسی و جناحی خاص پیوند بخورد. همگان به خوبی می دانند که مجتهدین شناخته شده ای در جریان اصلاحات وجود دارند که می توانند در انتخابات و گزینش های مدنظر آقایان شرکت کنند. طبعا اگر مجتهد باشند و صلاحیت های عمومی را داشته باشند  منعی برای حضور آنها نیست. اینکه یک مجلس تشکیل شود با نام خبرگان، باید متکی به آرای عمومی باشد. یک عده به طور مصنوعی مسائلی را طرح کرده اند که در آن مجلس انحصار ایجاد کنند و این انحصار را ما می توانیم با روشن کردن ذهن  افراد تاثیرگذار از میان برداریم. به هر حال باید در این زمینه کار فکری و فرهنگی انجام دهیم.

وی در ادامه یادآور شد: به هر حال نسبت به حضور اصلاح طلبان در مجلس خبرگان حساسیت به وجود آورده اند. شورای هماهنگی هم ترجیح می دهد نسبت به انتخابات مجلس ورود کند و لیست مشترک ارائه دهد. مسئله خبرگان و ارائه لیست برای انتخابات آن در چارچوب برنامه های شورای هماهنگی فعلا به دلیل همان حساسیت ها در آینده روشن می‌شود.

مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام در پاسخ به این سوال که چرا در لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان جایگاه مشخصی برای زنان در نظر گرفته نمی شود و تلاش برای این حضور برابر زنان افزایش پیدا نمی کند گفت:  پیش از آنکه من پاسخی به این پرسش بدهم لازم می دانم چند نکته را در این خصوص یادآور شوم. در میان اصلاح طلبان من سراغ ندارم جریان، گروه و اشخاصی بخواهند نقش زنان را کوچک بشمارند و مانع از فعالیت آنها در جامعه شوند. در جریان اصلاحات همیشه شعار ایجاد فرصت برای خودباوری زنان از آغاز مطرح بوده است. وضعیت لیست های اصلاح طلب و فعالیت گروهای اصلاح طلب هم گویای پایبندی اصلاح طلبان به شعارها و وعده هایشان بوده است. من معتقدم تفاوتی میان زن و مرد برای حضور در انتخابات و کاندیدا شدن وجود ندارد. هر کس توانایی داشت می تواند در انتخابات حضور پیدا کند. البته مخالف اين هستم كه برای زنان سهمیه مجزا و مشخصی در لیست های انتخاباتی در نظر گرفته شود چرا که به جد معتقدم میان زن و مرد در فعالیت سیاسی تفاوتی نباید قائل بود. اگر زنان بپذیرند که به عنوان یک قشر جدا با یک سهمیه در انتخابات شرکت کنند اولا حضور خود را محدود کرده اند و ثانیاً پذیرفته اند که دارای کمبود و ضعف هستند. من معتقدم میدان را باید برای حضور زنان در مجلس باز گذاشت. ممکن است اکثریت مجلس را زنان تشکیل دهند و این امر هیچ عیبی ندارد. منتهی بحثی به نام فمنیسم وجود دارد که همگان در جریان آن هستند. من با این بحث مخالفم و معتقدم نباید با رویکرد فمنیستی به حضور زنان در سیاست و کار اجرایی نگاه کرد. هر کسی در حد توانایی خودش می تواند فعالیت داشته باشد. من همان موقع هم تذکر دادم که با تشکیل معاونتی با نام زنان در ادارات و وزارتخانه ها مخالفم؛ تشکیل یک چنین معاونتی یعنی اینکه ما پذیرفته ایم زنان با مردان تفاوت دارند و باید جای جدایی برای آنها در نظر گرفته شود. به جای این کار باید زنان جامعه ما این باور را از ذهن خود خارج کنند که تابع محدودیت باشند و خود را ضعیف و حضورشان را غیرموثر قلمداد کنند. باید با این دیدگاه مبارزه کرد وگرنه قرار دادن سهمیه، کمکی به حل مسائل زنان نخواهد کرد. اگر من در جایگاه زنان بودم با قرار دادن سهمیه مخالفت می کردم. زن ها باید خودشان را اثبات کنند و توانایی های خود را به نمایش بگذارند. من معتقد به صلاحیت در زمینه انتخابات و حضور بر اساس آن هستم.


این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوالی در خصوص حضور زنان در مجلس خبرگان گفت: هیچ مانع قانونی برای حضور زنان در صورتی که شرایط عمومی و اجتهاد را برای خبرگان داشته باشند وجود ندارد. به هر حال این بحث واضح است و نیازی به توضیح ندارد.

وی در پاسخ به آخرین سوال در خصوص رویکرد اصلاح طلبان نسبت به رد صلاحیت ها و عقب نشینی آنها و عدول از اصلاحات تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد گفت: اولا عقب نشینی و یا تلاش برای تعامل و گفت و گو اسم اش عدول از آرمان های اصلاح طلبی نیست. مرز عدول از اصول با عقب نشینی بسیار ظریف است. لازمه برقرار شدن آرامش و حضور حداکثری جریان های سیاسی این است که مسئولین حاضر در شورای نگهبان اجرای سلیقه ای و تفسیری از قانون نداشته باشند و اجازه دهند افراد دلسوز انقلاب و اسلام در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند. ما در واقع مصلحت انقلاب را در حضور حداکثری تمام اقشار جامعه می دانیم. در جناح مقابل کسانی هستند که دوست دارند مقاومت های ما را به گونه ای پیش ببرند و معرفی کنند که مقابله با نظام نشان داده شود در حالی که آرمان اصلاح طلبی این گونه نبوده و نیست.
منبع: تابناک


هیات مرکزی نظارت بر انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: داوطلبان نمایندگی مجلس که توسط هیات اجرایی حوزه انتخابیه خود، رد صلاحیت شدند، می‌توانند شکایت خود را تحویل دهند.


پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر،  در این اطلاعیه آمده است:

به اطلاع آن عده از داوطلبان نمایندگی اولین میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه اصفهان ـ اهر و هریس ـ بندر لنگه، بستک و پارسیان ـ مراغه و عجب‌شیر که توسط هیات اجرایی حوزه انتخابیه رد صلاحیت گردیدند، می‌رساند « بر اساس تبصره ماده 51 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» می‌توانند از تاریخ ابلاغ فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه حداکثر ظرف مدت چهار روز از تاریخ 1395/12/26 الی تاریخ 1395/12/29 در وقت اداری به دفتر نظات و بازرسی انتخابات استان مربوطه مراجعه و پس از دریافت فرم، شکایت خود را تنظیم و رسید دریافت نمایند./ایسنا جوان ۲۷ ساله در صندلی عقب تاکسی مسیر رودبار به کرمان نشسته بود، ناگهان تیری از اسلحه شکاری جلوی خودرو به سمت وی شلیک و قفسه سینه اش را شکافت.


پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، راننده تاکسی جوان را فوری به بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت رسانده اما وی در دم جان باخت.متهم به قتل که در صندلی جلوی تاکسی مشغول بازی با سلاح شکاری بود سهوا ماشه اسلحه را چکاند و تیر خلاص شده از آن به مسافر عقب خودرو اصابت کرد و موجب مرگ وی شد.

متهم به قتل که پسر راننده تاکسی است پنج ساله بیشتر ندارد.معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار جیرفت دراین باره گفت: جوان ۲۷ ساله بر اثر بازی کودک پنج ساله با سلاح شکاری مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

نادر ملایی روز شنبه افزود: براساس اعلام ماموران انتظامی شهرستان جیرفت به نقل از پدر این کودک که راننده تاکسی رودبار به کرمان است، کودک وی در صندلی جلوی تاکسی در حال بازی با این سلاح شکاری بوده که ناگهان تیری از آن خلاص می شود و به سمت راست قفسه سینه مسافر عقب خودرو برخورد می کند.

وی گفت: مجروح بعد از انتقال به بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت فوت می شود. این تیراندازی به صورت سهوی گزارش شده است. علت این حادثه از سوی ماموران انتظامی در دست بررسی است/هفت صبح

 

برخی وقتی حرف می زنند انگار آقا در گوشی به آن ها مطلبی فرموده است / مخالفت با قالیباف و عبور از جلیلی

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر به نقل از سرویس سیاسی «انتخاب»؛ داود حشمتی: دبیرکل پایداری ادعای مردمی بودن جمنا را به چالش کشیده و از وحدت ادعایی این جبهه انتقاد کرده و می گوید: بسیاری وقتی حرف می زنند انگار آقا در گوشی به آن ها مطلبی را فرموده است.

جبهه مردمی انقلاب همچنان بر همان نقطه اول ایستاده است. سروصدای زیاد روزهای اول اگر توجهات را به جمنا جلب کرد رفته رفته آرام گرفت. اگر تا دیروز کسی راجع به آن موضع گیری صریح نمی کرد اما حالا شرایط تغییر کرده است. جمنا نتوانسته نیروهای اصولگرا را به خود پیوند بزند و برای همین تاکنون نتوانسته است لیست  کاندیداهای خود را منتشر کند. در این میان دبیرکل جبهه پایداری هم وارد شده و به روش و کار جمنا انتقاد کرده و به رسا می گوید: «بعد از 5 ماه تلفن زدند که بیایید اما ما که نبودیم خیلی کارها شده است، گفتیم بروید کار خود را بکنید و به ما چه کار دارید، ما بعدش که ان شاء الله جلو رفتید اولا دعا می کنیم که خدا شما را موفق به بهترین راه کند و بتوانید به اصلح برسید، اگر واقعا به اصلح برسند دوستان را یاری خواهیم کرد اما اگر دیدیم کسی که معرفی شده شاخص ها را ندارد ما هم آزاد هستیم.»

به صرف ادعا کسی مردمی نمیشود

آقاتهرانی حتی ادعای مردمی بودن آنها را  هم به چالش کشیده می گوید: ما که دعا می کنیم موفق باشند اما صرف این که 10 نفر بنشینند و کنار هم بگویند مردمی هستیم مردمی می شوند؟ اگر بشوند که خیلی خوب است اما مردم باید رأی دهند نه ما چند تا، از این رأی ملت در نمی آید، برای رأی ملت باید با ملت صحبت کرد و مردم بدانند، اعتماد کنند و بفهمند که چه کاری می کنیم.

دبیرکل پایداری گفته: این هایی که ایراد دارند و چند بار آمدند و مردم هم رأی نداند باز می رویم همان ها را می آوریم، پس تجربه چه می شود، مگر نگفتند که مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود، ما ده بار انگشت در سوراخ می کنیم دستمان گزیده می شود و دوباره همان کار را تکرار می کنیم، چرا این گونه عمل می شود و کجای آن درست است.

آقاتهرانی در جمله فوق، ضمن کنایه به حدادعادل، مشخص می کند که قصد ندارند به هیچ عنوان قالیباف را به عنوان خروجی جمنا بپذیرند. چراکه تنها کسی که دوبار در انتخابات شرکت کرده و رای نداشته، قالیباف است.

مدعیان حرفهای درگوشی

او حرفهایی می زند که مشخص است مخاطب خاص دارد اما معلوم نیست چه کسی است. از حرفهای آقاتهرانی بر می آید که عده ای در درون اصولگرایی خبرهایی را منتقل می کنند که آن را منتسب به رهبر معظم انقلاب می کنند. آقاتهرانی می گوید: «بسیاری وقتی حرف می زنند انگار آقا در گوشی به آن ها مطلبی را فرموده است اما وقتی دنبال می کنیم می بینیم که چنین چیزی نبوده است آن وقت آدم چه اعتمادی پیدا می کند، می آیند ائتلاف می کنند و می گویند رأی هرکس که بیشتر بود اما این‌گونه نمی شود، به یکی از آقایانی که ائتلاف کرده بود گفتم شما و شخص دیگر باید کنار بروید تا فلانی بمانند یعنی فقط برای این که این شخص بماند ائتلاف صورت گرفت. پیداست که دارند یکدیگر را دوز می زنند و این مسأله مشخص است، حال چه اعتمادی وجود دارد دفعه بعدی که ائتلاف مطرح شد انسان قبول کند.»

سیر شدن از دست مدعیان

اینطور که از حرفهای دبیرکل پایداری بر می آید اختلافات در حدی است که حتی باعث شده تا او بگوید «آدم از جان خود سیر می شود». اقا تهرانی گفته: «متأسفانه در وادی سیاست این گونه نیست، یکدیگر را دور می زنند، سهم خواهی می کنند و گاهی کارهایی انجام می شود که وقتی انسان نزدیک می شود از جان خود سیر خواهد شد که چرا چنین مسائلی وجود دارد، و بعد کار جواب نمی دهد، وقتی که جواب نداد مردم هم آرام آرام از ما زده می شوند.»

سخنان آقاتهرانی، آنچه در پشت پرده ی وحدت اصولگرایان در جریان است، را عیان می کند. او در ادامه، اصولگرایان حاضر در جمنا را به سهم خواهی  و حتی دروغ گویی متهم کرده می گوید: در چنین جایی به ظاهر ائتلاف می کنیم اما همان‌جایی که ائتلاف می کنیم دروغ می گوییم.»

او به سابقه ائتلاف ها اشاره کرده و آنها را ناموفق می داند: «از گذشته تا کنون حدود 8 ائتلاف بوده کدام یک از آن ها جواب داده است، تا آمده بشود زیر آن زدند، پیدا است که این ها ائتلاف نیست حرف است، گاهی وحدت هایی که درست می شود هم باید صبر کرد تا شب عملیات بعد دید که آیا باهم هستند یا خیر.»

مقبول سازی و آمارسازی

بی اعتمادی در میان اصولگرایان آنقدر هست که اقاتهرانی حتی به آمارهای ارائه شده توسط دیگران هم اعتماد ندارد و می گوید: بودند کسانی  که می گفتند ببینم مقبول چه کسی است یعنی همین حرف هایی که الان هم می زنند، می گویند ببینید مقبول کیست و بعدا خودشان مقبول درست کرده و آمار سازی می کردند، این آمارهایی هم که داده می شود معلوم نیست چقدر راست باشد،

ظاهرا مهمترین اختلاف در مورد آمارهای نظرسنجی به قالیباف باز می گردد. کسی که اصولگرایان جمنا معتقد بودند حداقل تا قبل از پلاسکو در میان کاندیداها بیشترین رای را داشت.

آقا تهرانی سپس با تندی گفته: معلوم می شود این حرف ها یک مقدار کشک است که ما را آرام آرام از اصلح یک مرحله پایین تر بیاورند، اگر یک مرحله پایین برویم خیلی چیزها را از دست داده ایم، ما بهترین را می خواهیم اگر دعوا بر سر بهترین باشد از بین مثلا 15 نفر بین 2 نفر اختلاف است.

او هم همان حرفی را می زند که پیش از او قاضی زاده هاشمی (از اعضای پایداری) زده بود. او اشاره می کند اینکه باید به زور اصلح را به میدان آورد و می گوید: «مرحوم آیت الله خوشوقت می فرمودند ممکن است شخص اصلح اصلا نباشد، باید بروید درِ خانه آن و به زور بیاورید. اگرچه او نامی از حجت الاسلام رئیسی نمی برد اما پیش از او قاضی زاده صراحتا گفته بود «اصلاح متعین در آقای رئیسی است» و درخواست کرده بود «درخانه او را از جا دربیاورند تا راضی به حضور شود»

با اینحال مشخص است که او نیز از حضور آقای رئیسی در انتخابات مطمئن نیست و می گوید: اگر آن ها به اصلح نرسند ما هم نگاه می کنیم، ما دنبال این می رویم که چه کسی را می توانیم پیدا کنیم که اصلح و بهترین باشد، شاید هم کاندیدا نشود.» شاید یکی از مهمترین پیام های سخنان آقاتهرانی این باشد که به دیگر آنها از جلیلی جدا شده اند و قصد ندارند در این انتخابات از او حمایت کنند.

انتقاد به آخرین وحدت

در حالی که جمنا تعمدا سعی می کند نشان دهد مشکل اصولگرایی عدم وحدت در سال 92 بود که باعث شکست آنها شد، آقاتهرانی به نکته مهمی اشاره کرده و دست روی نقطه ای می گذارد که جمنا سعی می کند آن را بپوشاند. دبیرکل پایداری می گوید: «دفعه قبل برای مجلس تقریبا جمع شدیم و در تهران همه ما رأی نیاوردیم یعنی باید آسیب شناسی کرد که مشکل کجاست و فقط صرف نشستن چند گروه و فرد با یکدیگر و تعهد و مسائل دیگر مشکلی را حل نمی کند، باید ببینیم که عیب کار در دفعه قبل چه بوده است که این کار را نمی کنیم، هر دفعه انتخابات می شود کاری می کنیم و دفعه بعد آن کاری دیگر انجام می دهیم، گاهی هم همان را به شکلی دیگر تکرار می کنیم که جواب نمی دهد.»

می توان گفت حرفهای آقاتهرانی صادقانه و کاملا واقع گرایانه است. هرچند رنگ و بوی مخالفتش با جمنا بسیار پررنگ است. اما با این حال برخلاف سایر مواقع نشان می دهد که ارزیابی پایداری ها از مشکلات درون اصولگرایی نسبت به سایر طیف ها دقیق تر و صادقانه تر است.


وزیر نفت گفت: عده‌ای تخصص خاصی در تبدیل شهد فعالیت‌های دولت به شرنگ دارند، در این خصوص جایگاه رادیو و تلویزیون هم نباید نادیده گرفته شود و افرادی در رادیو و تلویزیون باید به دلیل این تخصص شان جایزه نوبل دریافت کنند.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر به نقل از «انتخاب»، بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاح ایستگاه تقویت فشار گاز کاشان اظهار داشت: حجم گازی که در عسلویه تولید می‌شود در این سال‌ها حدود 300 میلیون متر مکعب بر آن افزوده‌ شده است، یعنی میزان برداشت ما از میدان پارس جنوبی، امروز دو برابر ابتدای دولت است.

وی افزود: قبلاً ده فاز در پارس جنوبی مشغول به فعالیت بود که از دولت اصلاحات شروع‌ شده بود و در این سال ما به 11 فاز رسیده‌ایم؛ این حاصل حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری، تلاش و مدیریت بود که توانستیم به این مقدار تولید گاز دست پیدا کنیم.

وزیر نفت بیان کرد: این حجم از گاز باید به مراکز مصرف انتقال پیدا کند؛ یکی از معضلات ما این است که مراکز تولید و مراکز مصرف ما بیش از هزار کیلومتر فاصله‌ دارند و این خط از عسلویه شروع‌ شده و تا تهران بیش از هزار کیلومتر فاصله دارد؛ البته تا مناطق دیگر کشور این فاصله بیشتر هم می‌شود، پس ما باید خطوط لوله زیادی احداث کنیم.

وی ادامه داد: یک خط لوله 56 اینچ که هر کیلومتر آن یک‌ میلیون دلار هزینه دارد، فقط می‌تواند 110 میلیون مترمکعب اضافه کند؛ برای پارس جنوبی که می‌خواهیم 600 میلیون مترمکعب تولید کنیم، به 6 خط اصلی با کمپرسورهای کامل نیاز داریم.

زنگنه تأکید کرد: بخشی از این خط‌‌ها در سال‌های گذشته احداث‌ شده بود و در این سال‌ها هم تلاش کردیم خط‌های جدیدی به مجموعه اضافه کنیم تا بتوانیم گاز را انتقال دهیم و این گاز استخراج‌ شده در پارس جنوبی حبس نشود؛ این خطوط برای افزایش فشار به کمپرسورهایی نیاز دارند تا با سطح مقطع ثابت، مقدار دبی بیشتری از گاز را انتقال دهیم.

وی هزینه احداث هر ایستگاه افزایش فشار را 100 میلیون دلار دانست و گفت: برای احداث هر ایستگاه افزایش فشار گاز، قریب به 350 تا 400 میلیارد تومان اعتبار لازم است و این 5 ایستگاه به همراه ضریب تکمیلی‌هایی که برای ایستگاه‌های دیگر انجام‌ شده است، حدود 2 هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.

وزیر نفت کشور، هزینه صرف شده در ایستگاه‌های افزایش فشار گاز در دو سال گذشته را 3 هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: خط لوله گاز و فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، از جمله بخش‌هایی است که نمودی ندارد، یعنی مردم کشور اصلاً آن را نمی‌بینند؛ مردم کشور، پخش گاز در ایستگاه‌های توزیع را می‌بینند اما خط لوله و ایستگاه‌های افزایش فشار دیده نمی‌شود.

حدود 90 درصد جمعیت کشور گاز دارند

وی اضافه کرد: بیش از 95 درصد مردم استان اصفهان تحت پوشش شبکه گاز هستند؛ همچنین گازرسانی به خور و بیابانک هم در برنامه قرار دارد ولی جمعیت کمی در این منطقه قرار دارند؛ جمعیت تحت پوشش گاز به عنوان یک نمونه بی‌نظیر، حدود 90 درصد کل مردم کشور را شامل می‌شود.

زنگنه با اشاره به پروژه گازرسانی به زاهدان عنوان کرد: عده‌ای تخصص خاصی در تبدیل شهد فعالیت‌های دولت به شرنگ دارند؛ در این خصوص جایگاه رادیو و تلویزیون هم نباید نادیده گرفته شود که افرادی در رادیو و تلویزیون باید به دلیل این تخصصشان جایزه نوبل دریافت کنند.

وی افزود: بلافاصله پس از افتتاح خط لوله گاز اصفهان، گفتند گاز به زاهدان رسید اما به زاهدانی‌ها نرسید؛ خب اگر سواد داشتند می‌دانستند که اول باید گازدار شود و سپس علمک‌ها نصب شود و گاز به مردم داده شود؛ عده‌ای از اینکه بگویند این پروژه شدنی نیست خوشحال بودند و در روز افتتاحیه هم شرکت نکردند، اما دوستان ما یک خط لوله 270 کیلومتری را ظرف 10 روز کشیدند.

 8 هزار روستا گازرسانی شده است

وزیر نفت تصریح کرد: برای این پروژه‌ها حتی یک ریال هم از بودجه دولت هزینه نشده است و ارزش این سرمایه‌گذاری‌ها بیش از 9 هزار میلیارد تومان است؛ با تلاشی که انجام شد حدود 8 هزار روستا گازرسانی شده است که جای تقدیر دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: 43 درصد مصرف نیروگاه‌ها در سال 92، سوخت مایع بوده است و آن زمان ارزش این سوخت مایع 18 میلیارد دلار بود؛ به دلیل تقاضای اضافه‌ای که بر نیروگاه‌ها می‌شود، سالانه 7 درصد اضافه مصرف سوخت در نیروگاه‌ها را داریم، اما امسال 10 درصد سوخت مایع به نیروگاه‌ها داده شد.

به گزارش فارس، 5 ایستگاه افزایش فشار گاز خنج، جهرم، صفاشهر، نائین و کاشان صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستان افتتاح شد. / گلایه وزیر از رادیو تلویزیون / جایزه ی نوبل برای صدا وسیما

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  تا پایان تاریخ، زنده و پابرجاست و راه و مسلکش ادامه می‌یابد فلذا نیازی نیست برخی از اطرافیان وی به دنبال قدیس‌سازی از وی باشند.

اتفاقا آیت‌الله خود نیز چنین موضوعی را نمی‌پسندید.

آفتاب یزد نوشت:

به گزارش کاسیت خبر، «قبلا هم گفته بودم؛ رفتار و کردار برخی از ما ایرانی‌ها با متوفی‌هایمان صحیح نیست. نمی‌خواهم بگویم مرده‌پرست هستیم اما می‌توان گفت که تقریبا از سوی دیگر بام افتاده‌ایم. نگارنده پیش از این نسبت به رفتار برخی اصولگرایان در مواجهه با مرحوم سلحشور انتقاد کرده و خواستار تجدیدنظر ایشان شده بود. متاسفانه آقایان گوهر اصلی آن مطلب را نگرفته و به جای تامل، به بنده دشنام دادند.

اکنون پس از درگذشت مرحوم هاشمی چنین ماجرایی البته در بعد دیگری در جناح مقابل طرفداران مرحوم سلحشور در جریان است. رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ارتباطی با هنرمندی چون مرحوم سلحشور ندارد اما طرفداران آنان رفتاری مشابه داشتند.

بزرگان و علمای دینی بارها متذکر شده‌اند که باید با احترام با درگذشتگان برخورد کرد و در محافل، نیکی‌های آنان را بازگو نمود اما نگفته‌اند که دیگر غلو کنید و از طرف قدیس بسازید.

مراسم تشییع باشکوه و خاطره‌انگیز

آیت‌الله هاشمی به خوبی نشان داد که ایشان چه ارج و قربی نزد مردم داشتند و دارند. استقبال از این مراسم به قدری فراتر از انتظارها بود که برخی از افرادی که تا پیش از آن جزو مخالفان سرسخت رییس فقید مجمع تشخیص بودند ادبیات خود را تغییر داده و به مدح و ثنای تازه درگذشته پرداختند. در راس اینان، صداوسیما بود. فلذا این موضوع نشان می‌دهد که آیت‌الله هاشمی اصلا نیاز به تایید و تمجید اطرافیان و طرفداران خود ندارد و اتوماتیک‌وار به دلیل کردار و افعالش در دل مردم جا باز کرده بود.کاری به این نداریم که «چگونه» و «چرا» اما به هر حال نفر دوم انقلاب اسلامی بر روی ریلی افتاده بود که به سمت مردم بود نه تاریکخانه‌های قدرت.

حال در چنین اتمسفری مشخص نیست چرا عده‌ای با نقل خاطره‌های عجیب و غریب از ایشان یا برخی نقل‌قول‌های شاذ تلاش دارند وی را زنده نگه دارند. آیت‌الله هاشمی تا پایان تاریخ، زنده و پابرجاست و راه و مسلکش ادامه می‌یابد فلذا نیازی نیست برخی از اطرافیان وی به دنبال قدیس‌سازی از وی باشند. اتفاقا آیت‌الله خود نیز چنین موضوعی را نمی‌پسندید. مرحوم هاشمی از سرمداران زهد و تقوا بود و اصلا به دنبال خودنمایی و کارهای محیرالعقول نبود. او مدیری پراگماتیست، عالمی فروتن و استراتژیستی معقول بود. بنابراین به برخی تکاپوها نیازی نیست.

این یادداشت به قلم سردبیر روزنامه آفتاب یزد در این نشریه به چاپ رسید.

مردم او را می‌شناختند. خط و ربطش هم مشخص بود .پس چه نیازی است که فلانی بگوید مانیفست هاشمی برای انتخابات ۹۶ آن موضوع بوده یا در فلان جا در گوش من در خصوص موضوعی بهمان حرف را گفته است!»

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا