امروز : 05 فروردين 1396

 

یک مسئول ژاپنی اعلام کرد که کره شمالی امروز-چهارشنبه- چند موشک آزمایش کرد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از یک مسئول ژاپنی اعلام کرد که کره شمالی صبح امروز-چهارشنبه- احتمالا چندین موشک آزمایش کرده است.

این مسئول ژاپنی تاکید کرد که احتمالا این آزمایش های موشکی موفقیت آمیز نبوده است و نوع موشک هایی که شلیک شده است نیز مشخص نیست.


سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام نیز گفت که کره شمالی آزمایش موشکی انجام داده است که موفقیت آمیز نبوده است.


دولت ترامپ به صدور دستورالعمل‌هایی سختگیرانه اقدام کرده است، بدین ترتیب برای مهاجرانی که بدون مدارک لازم در این کشور به سر می‌برند شرایط سخت‌تر خواهد شد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، بر اساس این دستورالعمل‌ها، تعداد افراد بیشتری ممکن است مشمول قوانین اخراج مهاجران شوند و روند اخراج مهاجران ثبت‌نشده هم سرعت بیشتری می‌گیرد.

براساس این دستورالعمل‌ها، مهاجرانی که مدارک لازم را برای اقامت در آمریکا ندارند، اگر در پی تخلف رانندگی یا دزدی از فروشگاه‌ها بازداشت شوند، در خطر اخراج از آمریکا قرار می‌گیرند. مهاجران غیرقانونی دیگر هم که مرتکب تخلفات جدی‌تری شده باشند، مشمول دستور اخراج‌ خواهند شد.

رسانه های آمریکایی به نقل مقام های دولت که نامشان فاش نشد گزارش دادند که هدف از دستور تازه اخراج های جمعی و انبوه نیست.

واشنگتن پست به نقل از یک مقام دولت نوشت: ما خدمه، وقت و منابع لازم برای وارد شدن به محلات و جمع کردن مردم و سوار اتوبوس کردن افراد را نداریم.

این دستورالعمل‌ها، قوانین مهاجرت آمریکا را تغییر نمی‌دهند، ولی براساس آنها، اجرای قوانین موجود، به گونه‌ای سختگیرانه‌تر دنبال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، تعداد افرادی که بدون مدارک لازم و به طور غیرقانونی در آمریکا به سر می‌برند، حدود ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌شود. با این حال، مهاجرانی که در سن کم، به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند، مشمول این دستور نمی شوند. مصوبه حمایت از این گروه از مهاجران در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما صادر شده بود که به قوت خود باقی می ماند.

باراک اوباما در طول هشت سال ریاست‌جمهوری، اداره مهاجرت آمریکا را موظف کرده بود که بیشتر بر اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی متمرکز باشد که به دلیل جرایم جدی، محکوم شناخته شده‌اند، یا به تازگی در محدوده مرزی آمریکا به دلیل تلاش برای ورود غیرقانونی بازداشت شده‌اند اما دولت دونالد ترامپ با مصوبه جدید خود، شرایط را سخت‌تر کرده است و براساس آنچه از محتوای دستورالعمل‌های جدید اداره امنیت داخلی منتشر شده است، تقریبا اخراج تمام مهاجران غیرقانونی در همه‌جای آمریکا با اولویت دنبال خواهد شد.

براساس دستور جدید اگر یک مهاجر غیرمجاز به ظن ارتکاب یک تخلف جزئی بازداشت شود و حتی اگر گناهکار هم نباشد، می تواند به جرم نقض قانون مهاجرت از آمریکا بیرون فرستاده می شود.

بنا بر بخشنامه جدید، ماموران مهاجرت اختیار دارند که هر مهاجر غیرقانونی‌ را که بازداشت می شود و کمتر از دو سال در آمریکا زندگی کرده است، بدون حکم دادگاه اخراج کنند. همچنین والدینی که با ورود غیرقانونی فرزندان خود را به آمریکا بیاورند، می‌توانند تحت پیگرد قرار بگیرند./ ایسنا

 


یک نوار صوتی جدید از افشای جزئیات مصاحبه‌های کاخ سفید از سوی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، در میان هم‌باشگاهی‌های خود، نگرانی جامعه سیاسی این کشور را برانگیخته است.   

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 به گزارش کاسیت خبر،ترامپ در این نوار صوتی که ماه نوامبر ضبط شده است، با افشای جزئیات محرمانه مصاحبه‌های کاخ سفید برای جذب کارکنان جدید، در ضیافت شام باشگاه گلف «نیوجرسی»، از اعضای این باشگاه می‌خواهد در این جلسات حضور یابند.  

رئیس‌جمهور جدید آمریکا که در آن زمان، قرار ملاقات‌های بسیاری با گزینه‌های موردنظر خود برای تشکیل کابینه آینده‌اش داشت، اعضای باشگاه نیوجرسی را برای تماشای این رویداد هیجان‌انگیز دعوت می‌کند.  

وی در بخشی از سخنانش، خطاب به افراد حاضر در این ضیافت شام می‌گوید: «فردا با افراد زیادی مصاحبه خواهیم کرد؛ با ژنرال‌ها و دیکتاتورها ... اگر خواستید، سری به کاخ سفید بزنید... برای شما جالب خواهد بود ... هر پانزده، بیست دقیقه، با افراد مختلفی که قرار است دولت ما را تشکیل بدهند مصاحبه خواهیم کرد.»

این نوار صوتی را یکی از افراد حاضر در این جلسه در اختیار پُلیتیکو قرار داده است. افشای این نوار صوتی باعث بوجود آمدن نگرانی‌ها بابت عدم رعایت احتیاط از جانب رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص مسائل مهم دولتی شده است.

این نخستین‌بار نیست که رئیس‌جمهور جدید آمریکا درخصوص موضوعات مهم سیاسی با دوستان خود براحتی سخن می‌گوید. چند روز پیش نیز وی در عمارت شخصی «مار-ئه-لاگو»، درباره چگونگی واکنش به آزمایش اخیر کره شمالی بحث داغی را با دوستانش به راه اندخته بود.

اینگونه اقدامات ترامپ حتی باعث نگرانی اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا شده است،عمارت و بنایی تاریخی مار-ئه-لاگو در «پام بیچ»، فلوریدا واقع است. دونالد ترامپ سال ۱۹۸۵ میلادی، آن را خریداری کرد/باشگاه خبرنگاران جوان

 

در نخستین دقایق بامداد امروز چهارشنبه اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفتگوی تلفنی برقرار کرد.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر، در این مذاکره تلفنی که جزئیات آن هنوز منتشر نشده، دو طرف در خصوص بحران سوریه، مبارزه با تروریسم، بازگرداندن فتح الله گولن رهبر گروه فتو از آمریکا به ترکیه و روابط دوجانبه مذاکره کردند.
 
این ارتباط تلفنی که 45 دقیقه طول کشید، در نخستین دقایق بامداد روز چهارشنبه انجام شد.


اردوغان در این مذاکره تلفنی با تاکید بر تقویت روابط دو جانبه دو متفق و متحد دیرین آمریکا و ترکیه، بر تقویت روابط دوجانبه تاکید و اظهار امیدواری کرد که روابط دو جانبه بیش از پیش تقویت شود.
 
در این مذاکره، دو طرف بر مبارزه با تروریسم و همکاری مشترک در منطقه و مسائل بین المللی تاکید کردند.
 
این نخستین ارتباط مستقیم دو طرف از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکا محسوب می شود.


طرف ترک که برای انجام این دیدار از آمریکا در راغب بوده و در انتظار به سر برده، در ماههای آخر دولت اوباما، روابط تیره ای را با رئیس جمهوری قبل آمریکا داشت و امید زیادی برای بهبود روابط با دولت جدید دارد./ ایرنا


 

 

سایت خبری انگلیسی میرور داروی ضد ریزش موهای جنجالی رئیس جمهوری آمریکا را افشا کرد.

 

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، میرور به نقل از هارولد بورنشتاین، پزشک خصوصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، نوشت: «ترامپ برای جلوگیری از ریزش موی سر خود یک نوع داروی پروستات مصرف می کند».


بورنشتاین که از ۳۷ سال پیش پزشک خصوصی ترامپ است، افزود: «داروی پروپِکیا که ترامپ مصرف می کند، حدود ۹۰ درصد می تواند مانع ریزش موی او شود».


پزشک خصوصی ترامپ گفت: «دورۀ درمان ریزش مو با این دارو ۶ ماه طول خواهد کشید و عوارضی همچون پریشانی فکری و ناتوانی جنسی خواهد داشت».


بورنشتاین می افزاید: «ترامپ چند آنتی بیوتیک نیز برای درمان بیماری پوستی، افزایش کلسترل خون و چربی خود مصرف می کند».

 

 

 

 

وزیر امور خارجه لبنان از سفر رئیس‌جمهور لبنان به تهران خبر داد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از تکمیل روند سیاسی و انتخاب میشل عون به عنوان رئیس‌جمهور لبنان افزود: این انتخاب که در نتیجه بلوغ و درایت همه رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی در لبنان به دست آمده، لبنان را به سوی ثبات و پیشرفت بیشتر سوق می‌دهد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل حرکت رهبران لبنان را در تکمیل روند سیاسی و مبارزه با تروریسم تکفیری به موازات توان بالای مقاومت و ارتش لبنان در مقابله با رژیم صهیونیستی ستود.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات منطقه، اولویت اول جهان اسلام را مسئله فلسطین و قدس دانست و خاطرنشان کرد: وحدت جهان اسلام حول محوریت دفاع از قدس می‌تواند مانع تفرقه و اختلاف مسلمین و سوءاستفاده دشمنان شود.

وی با اشاره به نشست آستانه آن را فرصتی برای گفت‌وگو در جهت حل سیاسی بحران سوریه خواند و افزود: گفت‌وگو و مذاکره سیاسی میانه گروه‌های سوری تأثیر مثبتی بر حل بحران و حرکت به سوی صلح و ثبات در منطقه دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده است تا در تمامی سطوح سیاسی، اقتصادی و پارلمانی روابط 2 کشور توسعه یابد.

وزیر امور خارجه لبنان نیز در این دیدار با تأکید بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل بحران‌ها و تحکیم و تقویت صلح و ثبات در منطقه اظهار داشت: از جمهوری اسلامی ایران به خاطر توجه و پیگیری مداوم حقوق از دست رفته ملت مظلوم فلسطین و تلاش برگزاری کنفرانس حمایت از مردم فلسطین قدردانی می‌کنم.

جبران باسیل خاطرنشان کرد: بر خلاف فضاسازی و تبلیغات هدایت‌شده برخی رسانه‌ها لازم می‌دانند دوباره تأکید کنند انتخاب میشل عون یک انتخاب ملی و داخلی در لبنان بود و ایران نیز از ابتدای تشکیل دولت فعلی از آن حمایت کرد.

وی افزود: حل سیاسی بحران سوریه به نفع منطقه و جهان است و لبنان از این روند حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه لبنان در پایان از سفر رئیس‌جمهور لبنان به تهران خبر داد و گفت: لبنان نیز از توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی استقبال می‌کند.


 معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برجام شرایط بین المللی ایران را کاملا متحول کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش موثری را در منطقه إیفا کند.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، عباس عراقچی روز چهارشنبه در نشست سراسری رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: پس از توافق برجام ایران بیش از پیش به کشوری سازنده و بازیگر فعال در عرصه بین الملل تبدیل شد و می تواند نقش موثری در عرصه بین الملل إیفا کند.
وی اضافه کرد: شورای امنیت نقش ایران در سوریه را به عنوان ضامن صلح و امنیت به رسمیت می شناسد و به آن احترام می گذارد این درحالی است که قبل از برجام ایران را تهدید منطقه در رابطه با قطعنامه نامه های هسته ای عنوان کرده بودند.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه تصریح کرد: فعالیت های هسته ای ایران به عنوان تهدید قلمداد شده بود و همان قطعنامه های شورای امنیت که ایران را تهدید و برنامه های هسته ای ایران را تهدید شناسایی می کرد و از همه کشورها می خواست با ایران همکاری نکنند و به دانشجویان ایرانی اجازه تحصیل در دیگر کشورها را نمی داد و از ایران می خواست فوردو، اراک و غنی سازی را ببندد ، همه با برجام یکجا لغو شد. وی افزود: اما شورای امنیت با قطعنامه جدید ٢٢٣١ صادر شده، برنامه هسته ای ایران را به رسمیت شناخت.
وی با اشاره به نشست اخیر آستانه برای بررسی موضوع صلح در سوریه گفت : خود امریکایی ها گفتند ننگی برای امریکا بدتر از این نیست که ایران و روسیه کنار هم بنشینند و تصمیم بگیرند آیا امریکا به نشست دعوت شوند یا نه. / ایرنا

 

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد و محوریت سوالات خبرنگاران در این جلسه، نشست آستانه و همچنین موضع ایران در ارتباط با رئیس‌جمهور جدید آمریکا بود.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر، بهرام قاسمی درپاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در مورد نشست آستانه پرسید و اینکه گفته شده نشست گروه‌های مخالف سوری و دولت سوریه صرفا جهت ادامه آتش‌بس در سوریه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم این منطقه است، گفت: اجلاس آستانه نتایج تلاش‌های سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه است.

قاسمی با اشاره به برگزاری اجلاس مسکو در سطح وزرای خارجه و همچنین معاونین سه کشور و طراحی هایی که برای برگزاری چنین نشستی انجام شد، ادامه داد: هدف اصلی چنین طراحی‌هایی برگزاری نشست بین معارضین و دولت سوریه بوده است.

وی ادامه داد: سه کشور ایران روسیه و ترکیه نیز به عنوان ناظر و هماهنگ کننده این نشست تلاش‌هایی را آغاز کردند و قرار است نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز در نشست مورد اشاره حضور پیدا کند و مدیریت جلسه را بر عهده داشته باشد.

وی با بیان اینکه این نشست یک نشست سوری، سوری است گفت: سه کشور ایران روسیه و ترکیه به عنوان مبتکر برگزاری این نشست بر این مذاکرات نظارت خواهند داشت و در مواقعی که لازم باشد در راه تسریع این مذاکرات دخالت‌هایی خواهند داشت.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: تصور می‌شود که در این نشست اولویت اول بحث آتش‌بس و تثبیت آتش‌بس در سوریه باشد و این مهمترین نکته‌ای است که در نشست امروز و فردا قرار می‌گیرد و من بعید می‌دانم که آنها در این مدت کم در ارتباط با موضوعات دیگری نیز گفت‌وگو کنند.

وی ادامه داد: اگر این اجلاس بتواند در خصوص تثبیت آتش بس در سوریه گام هایی را بردارد، این یک موفقیت بزرگی است. این موفقیت می تواند مقدمه ای باشد برای ارسال و ارائه کمک های انسان دوستانه به مردم این منطقه.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: باید دید که نتایج نشست امروز و فردا (دوشنبه و سه شنبه) چه خواهد بود و این که آنها چگونه می‌توانند پروسه آغاز شده را ادامه دهند.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ویژگی مهم این نشست این است که کشورهای محدودی در این حوزه ورود پیدا کرده اند و حسن این اجلاس این است که سه بازیگر عمده منطقه (ایران، روسیه و ترکیه) مبتکر این موضوع هستند. سه کشوری که می توانند در روند تسریع مذاکرات موثر باشند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه بحرین و اینکه قرار است در اتحادیه عرب کمیته دائمی ضد ایران تشکیل شود گفت: مواضع ما در مورد این اظهارات نابه‌جا که از سوی برخی از مقامات بحرینی مطرح می شود روشن است. ما بارها اعلام کرده ایم که بحرین دچار مشکلات داخلی است و این کشور برای پوشش بحران های داخلی خود به دنبال دشمن فرضی و یک آلترناتیو است که بتواند مشکلاتش را به سمت آن سوق دهد.
بهرام قاسمی در ادامه با تاکید بر اینکه این اظهارات موضوع جدیدی نیست و تکراری است، ادامه داد: اگر خود آنها در یک محیط واقع‌بینانه قرار بگیرند می دانند که اظهارات‌شان درست نیست و چنین ادعاهایی بی اساس است. ما مجددا به آنها توصیه می کنیم که تا دیر نشده به خود بیایند و به فکر چاره ای برای مسائل داخلی خود و حفظ حقوق اقلیت‌ها در آن کشور باشند و به قانون برگردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ویژگی مهم این نشست این است که کشورهای محدودی در این حوزه ورود پیدا کرده‌اند. در این نشست سه کشور حضور دارند و حسن موضوع و ویژگی اجلاس آستانه هم همین است که سه بازیگر عمده و سه کشور منطقه مبتکر این موضوع هستند که شاید بتوانند واقع‌بینی و دقت عمل بیشتری کمک کنند تا این مذاکرات تسهیل شود و بتوانند به موفقیتی در خصوص تثبیت آتش‌بس نایل شوند.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در مورد اظهارات دونالد ترامپ و واژه سازی های انحرافی که از سوی وی صورت می گیرد پرسید، که وی در پاسخ گفت: در مورد آقای ترامپ برعکس روسای جمهور پیشین آمریکا که تا حدودی از دوران تبلیغات انتخابات، وضعیتشان مشخص بود و مواضع روشن تری داشتند هنوز نمی توان ارزیابی دقیقی داشت که می خواهند چه مسیری را طی کنند و در همین چارچوب تحلیلی را ارائه داد.
وی گفت: با توجه به این که مواضعشان در مورد خیلی از مسائل هنوز دقیق و روشن نیست باید صبر کنیم تا نوع نگاهشان مشخص شود. از جمله ببینیم که نگاه هیات حاکمه جدید آمریکا در مورد مسائل جهان چه خواهد بود. همانطور که گفتم هنوز زود است که در این ارتباط صحبت و تحلیلی ارائه داد. باید کمی صبر کنیم و تا بعد بتوانیم ارزیابی دقیق‌تری داشته باشیم.
خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت: بعد از اینکه نام سفیر جدید ایران در عراق مشخص شد عربستان سعودی با توجه به سابقه جهادی ایشان و با طرح اتهاماتی اعلام کرد که وی گزینه مناسبی برای حضور در عراق نیست، که قاسمی در پاسخ گفت: نفرت پراکنی و اتهام افکنی که از ناحیه برخی از مقامات بعضی از کشورهای منطقه صورت می گیرد، چیز جدیدی نیست و انگیزه آنها از این موضوع مشخص و روشن است.
وی با اشاره به نامی که خبرنگار سوال کننده به عنوان سفیر جدید ایران در عراق اعلام کرد، گفت: هنوز من نمی توانم تایید کنم که چه فردی سفیر ایران در بغداد خواهد شد و تصور می کنم که هنوز آنچه که مطرح می شود گمانه زنی رسانه ای است و پیش داوری هایی است که در مورد برخی از سفرای ما مطرح می شود.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما در زمان لازم خود و وقتی پروسه های مربوطه طی شد، نام سفیر را اعلام می کنیم و او را به رسانه ها معرفی خواهیم کرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد پیام ویدیویی اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مردم ایران و همچین اظهارات یکی دیگر از مقامات رژیم صهیونیستی که اعلام کرده بود که ای کاش روابط ما به نحوی بود که می توانستیم به مردم ایران در قضیه پلاسکو کمک کنیم، اظهار کرد: من خیلی علاقه ندارم به سخنان این مقام صهیونیستی که به بیان سخنان بیجا و بی ربط معروف است پاسخ دهم. این سخنان ارزش پاسخگویی ندارد.
وی با اشاره به جنایت های رژیم صهیونیستی در کشتن انسان های بی گناه گفت: اگر آنها می خواهند کمکی انجام دهند باید از انجام این جنایت ها خودداری و پرهیز کنند و مقداری از جنایت های فزاینده خود بکاهند.
وی یک بار دیگر تاکید کرد: ما علاقه مند نیستیم که به سخنان چنین افرادی پاسخ دهیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد نظر ایران در ارتباط با حضور ترکیه در نشست آستانه و تاثیرات منفی و مثبتی که می‌تواند این حضور داشته باشد با اشاره به نقش و جایگاه ترکیه در منطقه تصریح کرد: در چارچوب همکاری‌های مشترکی که بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری این نشست صورت گرفته حضور ترکیه می تواند در این نشست موثر و سازنده باشد و امیدواریم این روند در این نشست و بعد از آن ادامه پیدا کند و منجر به پیشبرد هر چه بیشتر امور این بحران شود.
وی با تاکید بر اینکه ما تاکید داریم که کشورهای دیگر نباید در امور سوریه دخالت کنند و تعیین کننده نهایی وضعیت سوریه مردم سوریه هستند گفت: ما به عنوان تسهیل کننده و کمک کار در فرآیند مذاکرات عمل می‌کنیم و فکر می کنیم که ترکیه نیز در این فرایند می تواند نقش داشته باشد.
بهرام قاسمی در ارتباط با اجلاس فوق العاده اخیر سازمان همکاری اسلامی در مورد وضعیت مسلمانان میانمار که به عنوان یک اقلیت در این کشور زندگی می‌کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در مورد وضعیت مسلمانان میانمار خارج از بحث سازمان همکاری اسلامی حساسیت خود را داشته است و حدود چند هفته پیش نیز وزیر امور خارجه در این ارتباط نامه ای را برای دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کردند و نظر ایشان را به این موضوع مهم جلب کردند.
وی ادامه داد: اخیرا اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با وضعیت مسلمانان میانمار در مالزی برگزار شد و آقای ظریف در آن شرکت کردند و این از معدود جلساتی بود که این سازمان در چارچوب وظایف خود به آن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه این سازمان در پایان نشست فوق العاده خود بیانیه ای را منتشر کرد و کمیته اجرایی را تشکیل داد که ایران نیز عضو آن است، ادامه داد: فکر می کنیم که نهایتا اقدام مثبتی صورت گرفت، حساسیت های زیادی در عرصه جهانی در این ارتباط به وجود آمد و ما امیدواریم از طریق تلاش های جهانی بخصوص سازمان همکاری های اسلامی، اقداماتی در راستای ایفای حقوق مسلمانان میانمار انجام شود. وی ادامه داد: این اجلاس اقدامی موثر و رو به جلو بود.
طی دو سه روز آینده شاهد حضور وزیر امور خارجه کویت در تهران خواهیم بود
وی در پاسخ به سوالی در مورد سفر مقامات کویتی به تهران و مباحثی که در این ارتباط مطرح شده است، گفت: از مدت ها قبل این بحث وجود داشت که هیاتی از کویت به تهران سفر کند. چند بار هم این موضوع در رسانه های کویتی مطرح شد.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان ادامه داد: یک بار تاریخی برای این سفر مشخص شد ولی به دلایل فنی از سوی کویتی ها این برنامه و تاریخ سفر تغییر کرد. اکنون تصور می کنیم که در حال حاضر تفاهم لازم برای تاریخ این سفر صورت گرفته و طی دو سه روز آینده شاهد حضور وزیر امور خارجه کویت در تهران خواهیم بود.
قاسمی در پاسخ به این سوال که پیش از این اعلام شده بود که کویتی ها قرار است پیامی را از شورای همکاری خلیج فارس به ایران منتقل کنند و آیا وزیر خارجه کویت برای انتقال این پیام به تهران سفر می کند یا این سفر در چارچوب روابط دو جانبه است گفت: باید صبر کنیم که ایشان بیایند و مذاکراتشان را داشته باشند. ما قطعا در مورد مسائل دو جانبه، مسائل منطقه و جهانی گفت و گو خواهیم کرد ولی در مورد اینکه آیا ایشان قرار است پیامی را از جای خاصی به ایران منتقل کنند، من در این لحظه در جایگاه قضاوت و اطلاع رسانی در ارتباط با این موضوع نیستم. باید صبر کنیم که این سفر انجام شود و بعد از آن اطلاعات دقیق تری را بیان کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد روابط ایران و عربستان و اظهاراتی که در این ارتباط در اجلاس داووس مطرح شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه منداست که با کشورهای همسایه و منطقه در چارچوب احترام متقابل روابط داشته باشد و در این ارتباط تلاش می‌کند.
بهرام قاسمی با اشاره وضعیت روابط بین ایران و عربستان گفت: ما خود را در جریان اتفاقاتی که در فرآیند رابطه‌مان با عربستان ایجاد شد، مقصر نمی دانیم و این دولت عربستان سعودی بود که به دلایل مختلف پایه بنای غیر دوستانه را گذاشت و نهایتاً کار به جایی کشید که روابط دو کشور قطع شد.
این دیپلمات ارشد کشورمان، گفت: اگر عربستان بتواند روزی در رفتارهای خود نسبت به ایران تغییر جدی ایجاد کند و ما این تغییر را شاهد باشیم این تغییر رفتار می‌تواند آغازی برای تحرک دیگر در روابط دو کشور باشد. ولی آنچه که مسلم است این است که عربستان همچنان بر طبل سابق می‌کوبد و ما هنوز یک چشم‌انداز روشن و سازنده‌ای را از طرف عربستان مشاهده نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: امیدواریم که عربستان با خردگرایی هرچه بیشتر به واقعیت‌های منطقه و ایران توجه کند.
برخی از کشورها علاقه داشته‌اند به حل معضلاتی که بین ایران و عربستان وجود دارد کمک کنند
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با اینکه چه کشورهایی تاکنون برای بهبود روابط بین ایران و عربستان میانجیگری کرده‌اند، ادامه داد: در این مدت برخی از کشورها بوده‌اند که علاقه داشته‌اند به حل معضلاتی که بین ایران و عربستان وجود دارد کمک کنند. من نمی‌دانم اسم آن را می‌توان میانجیگری گذاشت یا نه. من این مسائل را، به آن مفهوم که در مورد میانجیگری متداول است و در برگیرنده یک پکیج کامل از آغاز تا انتها باشد خیلی نمی‌بینیم و چنین چیزی را تأیید نمی‌کنم.
پرونده گفت‌وگوهای هسته‌ای ما با آمریکا بسته شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای و بعد از آن در ارتباط با موضوع هسته‌ای با مقامات وزارت امور خارجه آمریکا رایزنی داشته‌اند آیا با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا این رایزنی‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: آن مذاکرات و گفت‌وگوها مربوط به برجام بود و گفت‌وگو با آنها در چارچوب گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی بود که ما با گروه 1+5 داشتیم. این گفت‌وگوها و مذاکرات به ثمر نشست و پرونده آن از نظر ما بسته است. از نظر ما چیزی که ما برای آن مذاکره می‌کردیم به انتها رسیده است و دیگر نیازی به مذاکره در این خصوص نیست.
وی ادامه داد: ممکن است در این فرآیند مسائلی در ارتباط با حوزه‌های فنی و مسائل مربوط به آژانس باشد که آن را نیز از طریق آژانس و دیگران دنبال می‌کنیم و همانطور که پیش از این گفته‌ایم ما به هیچ دلیل و منطقی اجازه نمی‌دهیم که این پرونده که به اتمام رسیده کسی بخواهد آن را مجدداً از نو باز کند. بحث برجام از نظر ما تمام شده و به آنجایی که باید می‌رسید رسیده است.
نفوذ ایران در منطقه ساختگی و مصنوعی نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مقامات جدید آمریکایی اعلام کردند که برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه اقداماتی انجام خواهند داد از جمله قدرت فرماندهان خود در منطقه را برای مقابله با ایران افزایش خواهند داد و همچنین از دیگر سو کاخ سفید اعلام کرده برای مقابله با ایران و کره شمالی اقداماتی انجام خواهد داد، گفت: همه اینها خواب و خیال است. همه آنچه که مطرح شده اتهام است، چیز جدید نیست و ما بیش از 30 سال است که با اینگونه اتهامات روبرو هستیم.
وی گفت: انتظاری غیر از این از آمریکایی‌ها نداریم ولی همانطور که بارها گفته‌ایم این اتهامات بی‌پایه و اساس است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در همین راستا ادامه داد: نفوذ ایران در منطقه ساختگی و مصنوعی نیست. ایران یک کشور قدیمی و کهن است و با بسیاری از کشورهای منطقه دارای اشتراکات مذهبی،‌ فرهنگی و تاریخی است و این چیزی نیست که کسی بتواند آن را کتمان کند، در برابر آن مانع‌تراشی کند و یا بخواهد آن را قطع کند. نباید به این حرف‌ها توجه کرد به خصوص در شرایط فعلی که هنوز وضعیت کاخ سفید مشخص نیست. ما این سرگشتگی را در بین متحدین دیرین آمریکا در اروپا نیز مشاهده می‌کنیم. آنها نیز نمی‌دانند که رئیس جمهور جدید چگونه عمل می‌کند و آنها با چه رئیس جمهوری مواجه هستند. ما باید منتظر بمانیم، صبور باشیم تا ببینیم چه اتفاقی در عمل رخ خواهد داد.
وی در ادامه پاسخ به همین سوال که خبرنگار سوال کننده گفته بود نماینده آمریکا در شورای امنیت ایران را به نقض برجام متهم کرده از جمله به خاطر حمایت از گروه‌های مقاومت چون حزب‌الله لبنان، گفت: حزب‌الله لبنان نیاز به سلاح ما ندارد، یک تشکل سیاسی و مشروع در لبنان است، نیروی مهمی در حوزه مقاومت محسوب می‌شود و خود آنها از لحاظ مادی و تسلیحاتی اگر نیازی داشته باشند از خودکفایی و توانمندی لازم برای حل این نیاز برخوردارند.
وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با دولت جدید آمریکا و اینکه آیا رایزنی‌های پشت پرده‌ای بین ایران و دولت جدید آمریکا صورت گرفته و یا اینکه سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا بین ایران و آمریکا پیامی را منتقل کرده باشد،‌گفت: ما هیچ ارتباطی را با دولت آمریکا نداشته و نداریم و دورنمایی را نیز برای اینکه داشته باشیم نمی‌بینم. تنها ارتباط ما در مورد موضوع هسته‌ای بود که در مذاکرات هسته‌ای در کنار سایر کشورها، کشورهای عضو گروه 1+5 با آمریکا مذاکراتی داشتیم و دستور کار این مذاکرات مشخص بود.
قاسمی همچنین گفت: هیچ پیامی بین ایران و آمریکا ردوبدل نشده و چنین چیزی در دستور کار ما قرار ندارد.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در مورد سفرای ایران در سوریه و عمان نیز گفت: افرادی برای این دو سفارتخانه معرفی شده‌اند و مراحل اداری و دیپلماتیک این موضوع در حال جریان است و امیدواریم این روند هرچه زودتر به پایان برسد و ما هرچه زودتر سفرای خود را در این دو کشور داشته باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران و تاریخ این سفر، گفت: در چند روز آینده وزیر امور خارجه فرانسه به تهران خواهد آمد. ایشان مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هستند و قرار است این کمیسیون در تهران برگزار شود.
بهرام قاسمی با اشاره به قدمت روابط ایران و فرانسه، گفت: روابط دو کشور روند خوبی را طی می‌کند و در جریان سفر این مقام فرانسوی رایزنی‌های لازم بین دو کشور در مورد مسائل دوجانبه،‌ منطقه‌ای از جمله سوریه و جهانی انجام می‌شود تا دو کشور از دیدگاه‌های یکدیگر مطلع شوند.
روابط ایران و کانادا تارسیدن به یک نقطه مشخص نیاز به برداشتن گام‌هایی دارد
وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار کانادایی در ارتباط با آخرین وضعیت روابط ایران و کانادا نیز گفت: روابط ایران و کانادا تارسیدن به یک نقطه مشخص نیاز به برداشتن گام‌هایی دارد. این روابط را ایران قطع نکرد بلکه از طرف کانادایی‌ها به صورت یکجانبه و بدون دلیل قطع شد.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان خاطرنشان کرد: قطع رابطه کار آسانی است ولی برقراری رابطه با هر اراده‌ای هم که در این راستا وجود داشته باشد کار ساده‌ای نیست.
وی با اشاره به برگزاری مذاکرات کارشناسی بین دو کشور در یک کشور ثالث و دیدار وزرای خارجه ایران و کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل و گفت‌وگوهایی که با یکدیگر داشتند، گفت: روند مورد اشاره هنوز آنگونه که باید و شاید به خوبی طی نشده. ما منتظر این هستیم که دولت کانادا برخی از موانعی که علیه ایران در حوزه حقوقی و سیاسی ایجاد شده رفع کند. باید چند موضوع باقیمانده هرچه زودتر حل و فصل شود تا ما بتوانیم در نخستین گام دفاتر حافظ منافع دو کشور را باز کنیم تا اتباع دو کشور بتوانند از خدمات اولیه کنسولی برخوردار شوند.
این دیپلمات تصریح کرد: دولت کانادا باید با جدیت و تلاش بیشتری اقدام کند و امیدواریم این اتفاق مثبت رخ دهد.
خبرنگار دیگری در مورد آخرین وضعیت ملوان‌های ایرانی که توسط دزدان دریایی سومالی ربوده شده‌اند از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید و خطاب به قاسمی، گفت علیرغم گذشت چندین ماه هنوز وضعیت این ملوانان مشخص نیست و خواهشاً در جواب نگویید که پرداخت رسانه‌ها به این موضوع کار را دشوار می‌کند که این دیپلمات در پاسخ، تصریح کرد: من باز هم می‌گویم پرداختن رسانه‌ها به این موضوع، روند پیگیری این مسأله را دشوار می‌کند چرا که دفعه قبل نیز این دشواری را ایجاد کرد.
وی ادامه داد: البته رسانه‌ها کار خود را می‌کنند. انتشار مطالبی در این زمینه از جهاتی می‌تواند اثرات مثبت داشته باشد از جمله در جهت آگاهی افکار عمومی ولی بعضاً در روند پیگیری کار نیز دشواری‌هایی را ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: این موضوع، موضوع خاصی است که در اختیار ارگان‌های مختلف است و وزارت امور خارجه نیز بر اساس وظایف خود به خصوص در بخش کنسولی همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد. مسئولان مشخصی به صورت مرتب این موضوع را پیگیری می‌کنند و باید به این نکته توجه داشت که پیگیری این موضوع کار چندان ساده‌ای نیست چرا که ما دزدان دریایی روبرو هستیم. در موقعی که با یک دولت متعهد و مسئول روبرو هستیم روند کار متفاوت از موقعی است که با دزدان دریایی مواجه هستیم و در شرایط کنونی کار بسیار سخت است ولی پیگیری‌های لازم همچنان در حال انجام است. آرزو داریم که هرچه زودتر راه‌حلی پیدا شود تا افراد گرفتار در دست دزدان دریایی به خانه‌های خود برگردندو پرونده این موضوع بسته شود و دغدغه‌هایی که در ارتباط با آن وجود دارد حل شود.
خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که در برخی از رسانه‌های خارجی و منطقه این موضوع مطرح شده که در جریان مذاکرات آستانه نقش اصلی را ترکیه و روسیه ایفا می‌کنند و ایران به نوعی کنار گذاشته شده است که قاسمی در پاسخ با رد اینگونه مطالب، ادامه داد: واقعیت این است که نقش ایران در سوریه بی‌بدیل است و هیچ کسی نمی‌تواند بدون نقش‌آفرینی ایران سرنوشت یک موضوع در سوریه را تغییر دهد.
وی گفت: در موضوع نشست آستانه نیز سه کشور ایران، روسیه و ترکیه با هم کار می‌کنند. در مورد برخی از مسائل در ارتباط با این بحران دارای نگاه‌های مشترکی هستند ولی این به این معنا نیست که سه کشور در مورد موضوعات مختلف سوریه صددرصد دارای مواضع یکسانی هستند. سه کشور تا آنجا که امکان داشته باشد با یکدیگر گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند، مذاکرات دوجانبه و چندجانبه‌ای را برگزار کرده‌اند و همانطور که گفتم در مورد این بحران در حوزه‌هایی از نگاه و فصل مشترک برخورداریم.
قاسمی تصریح کرد: ایران در جریان این مذاکرات حذف نشده است، جایگاه ایران، امروز قوی‌تر است، مواضع ایران در ارتباط با بحران سوریه واقع‌بینانه و تغییرناپذیر بوده و فکر می‌کنیم دیگرانی که در این مسیر در چارچوب تعقل رفتار می‌کنند متوجه این موضوع شده‌اند.
وی ادامه داد: آنچه که شما اشاره کردید همه مسائل تبلیغاتی است که عامداً از سوی برخی از رسانه‌ها مطرح می‌شود تا این محور شکل نگیرد و به نحوی ترکیه و ایران را در برابر هم قرار دهند.
وی افزود: اینها شیطنت است، البته این سخن به این معنا نیست که ایران و ترکیه در ارتباط با برخی مسائل اختلاف نظر ندارند ولی آنقدر در مورد برخی از مسائل اشتراک نظر وجود داشته که در نشست آستانه بتوانیم بر مذاکرات سوری- سوری نظارت داشته باشیم.
قاسمی ادامه داد: من جایگاه ایران را بالا می‌بینم و توانمندی‌های ایران را بیش از گذشته ارزیابی می‌کنم.
آمریکایی‌ها نمی‌توانند حضور صادقانه و موثری در روند حل بحران سوریه داشته باشند
این دیپلمات همچنین تأکید کرد: بحث سوریه، بحث پیچیده‌ای است و این تصور که با یک حرکت تمام مسائل این بحران در جای خود قرار می‌گیرد تصور خوشبینانه‌ای است.
در ادامه این نشست مطبوعاتی خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت در جریان برگزاری نشست آستانه روس‌ها علیرغم مخالفت ایران تمایل داشتند که آمریکایی‌ها در اجلاس حضور پیدا کنند. با توجه به این موضوع آیا این احتمال وجود ندارد که در آینده در ارتباط با بحث سوریه، روس‌ها پشت ایران را خالی کنند؟
قاسمی در پاسخ اظهار داشت: من چنین تحلیلی را ندارم. روابط ما با روسیه در مورد اینگونه پرونده‌ها مشخص است تا آنجا که می‌دانم مباحثی در مورد حضور سایر کشورها از جمله آمریکا در این اجلاس مطرح بوده است که وضعیت به شکل دیگری تغییر کرد و آنچه که به عنوان دعوت از آمریکا در این اجلاس مطرح شد، اقدامی است که توسط دولت میزبان یعنی قزاقستان انجام شده است. سایر کشورها نیز فعلاً به جز سه کشور مبتکر برگزاری این اجلاس در این نشست حضور ندارند.
وی ادامه داد: ما به هر حال مخالف حضور آمریکایی‌ها هستیم و قبلاً نیز این موضوع را اعلام کرده‌ایم. معتقدیم که آمریکایی‌ها با توجه به مجموعه اقداماتی که پیش از این انجام دادند از جمله حمایت‌هایی که از تروریست‌ها داشتند، نمی‌توانند در این حوزه خیلی موثر باشند و حضور صادقانه‌ای در این روند داشته باشند. در شرایط آخر دولت میزبان،‌ قزاقستان بود که از آمریکایی‌ها برای حضور در نشست حمایت کرد و دعوت کننده سه کشور برگزاری اجلاس نبودند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد بحران سوریه و تغییر مواضع برخی از کشورها در این ارتباط، اظهار داشت: شرایط سوریه در طی سالیان گذشته با نوسانات و فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده است. در ابتدای این بحران عده‌ای گفتند که ظرف یک ماه می‌توانند دولت بشار اسد و حاکمیت ملی این کشور را ساقط کنند. آن‌ها بر اساس اطلاعات نادرست یا عدم واقع بینی چنین تحلیلی را داشتند. این داستان به داراز کشید و در همین فرآیند دولت اسد توانست قدرتمندتر در عرصه میدانی مبارزه با تروریست‌ها حضور پیدا کند، بر قدرت خود بیافزاید و در همین راستا کم کم بسیاری در جهان متوجه شدند که به دلیل میدانی و عملیاتی قادر به شکست اسد نیستند. از دیگر سو این سوال مطرح بود که جایگزین اسد چه کسی خواهد بود. این علامت سوالی است که همواره وجود داشته. هر چه زمان گذشت آن‌ها نتوانستند آلترناتیو و جایگزینی را برای اسد مشخص کنند.

وی ادامه داد: آن بخش‌هایی که واقع بینانه‌تر بودند به این نتیجه رسیدند که صحبت‌های قبلی را کم کم کنار بگذارند و در مواضع خود تغییراتی ایجاد کنند. البته برخی نیز هستند که همچنان بحث رفتن اسد را به عنوان پیش شرط حل این بحران مطرح می‌کنند، به نظر می‌رسد که آن‌ها ناچارند در صحنه ظاهری این‌گونه اعلام موضع کنند ولی در پشت درهای بسته به گونه‌ای دیگر صحبت می‌کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حضور جدی جبهه مقاومت در منطقه و سوریه جهت مبارزه با تروریست‌ها، گفت: ما سوریه‌ای را می‌خواهیم که تمامیت ارضی و حاکمیت ملی آن حفظ شود و همواره بر آن تأکید داشته و داریم که تعیین سرنوشت سوریه بر عهده مردم این کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خود یاد و خاطره کسانی که در جریان حادثه ساختمان پلاسکو جان خود را از دست دادند گرامی داشت و از خداوند خواستار شفای عاجل برای مجروحان این حادثه شد.
قاسمی ازهمه کشورهایی که با دولت و مردم کشورمان به خاطر این موضوع ابراز همدردی کردند، تشکر و قدردانی کرد.

تهیه خبر/ زهرا ذوالفقاریان

 

مشاور دونالد ترامپ در امور خاورمیانه گفت: دولت جدید آمریکا در توافق هسته ای ایران تجدید نظر خواهد کرد.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، ولید فارس معتقد است دلیل اصلی برای تجدید نظر در توافق هسته ای ایران این است که ترامپ باورد دارد این توافق مخالف ملاحظات امنیت ملی آمریکا است و به ایران اجازه می دهد آزادانه در عراق، سوریه، یمن و لبنان فعالیت کند.

مشاور ترامپ در امور خاورمیانه: ایران باید این اصلاحات در توافق را بپذیرد، در غیر این صورت دولت آمریکا مجبور خواهد شد استراتژی های جایگزین را برای حفاظت از شریکانش و منافع ملیش اتخاذ کند و به منطقه برای مقابله با توسعه ایران کمک کند.

او سیاست های باراک اوباما را علت کاهش نفوذ ایالات متحده در منطقه، تداوم جنگ در برخی کشورها و از دست رفتن اعتماد میان کشورهای عرب منطقه و دولت اوباما دانست و گفت دولت ترامپ از نگرانی های این کشورها و آنچه در منطقه در حال اتفاق است کاملا آگاه است.

به گزارش کاسیت خبر، او همچنین از تجدید تعهدات آمریکا برای حفظ امنیت در این کشورها و سازماندهی روابط دوجانبه و منطقه ای در دولت ترامپ خبر داد.

مشاور ترامپ در امور خاورمیانه ابراز کرد: برای اتخاذ یک استراتژی جدید در خاورمیانه دولت جدید آمریکا ارزیابی هایی انجام خواهد داد و آن را با کنگره مورد بررسی قرار خواهد داد./پارسینه

 

مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا از تصمیم دولت او برای تقویت کشورهای منطقه علیه ایران و بازبینی توافق هسته‌ای خبر داد.


به گزارش کاسیت خبر،«ولید فارِس» مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا در امور خاورمیانه تاکید کرد دولت جدید ایالات متحده – که 2 روز دیگر آغاز به کار خواهد داشت – از کشورهای منطقه برای مقابله با گسترش قدرت جمهوری اسلامی ایران، حمایت و توافق هسته‌ای را بازبینی خواهد کرد.

فارِس طی پرسش و پاسخ ایمیلی با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت دلیل اصلی درپس بازبینی توافق هسته‌ای ایران آن است که ترامپ معتقد است برجام با ملاحظات امنیت ملی آمریکا منافات داشته و به ایران اجازه می‌دهد آزادانه در عراق، سوریه، یمن و لبنان فعالیت کرده و با منافع شرکای عرب ایالات متحده در منطقه مقابله کند.

وی تاکید کرد: «ترامپ و دولت او بر روی اجرای آنچه که باید در این توافق حول سلاح‌های هسته‌ای اجرا می‌شد، کار خواهند کرد...از طرف دیگر، آنها به کار بر روی این توافق ادامه خواهند تا امنیت پایدار در عراق، سوریه و یمن و همچنین ثبات در لبنان را شامل شود؛ همچنین دوباره به کشورهای عربی و شرکای آنها مخصوصا امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین، اردن و مصر (از حمایت‌های آمریکا) اطمینان دهد.»

مشاور ارشد ترامپ در امور خاورمیانه همچنین افزود: «ایران باید این اصلاحیه‌ها در توافق هسته‌ای را بپذیرد یا اینکه دولت آمریکا مجبور خواهد بود استراتژی‌های جایگزینی را برای حفاظت از امنیت ملی و شرکایش و کمک به منطقه جهت مقابله با توسعه ایران اتخاذ کند.»

فارِس ضمن اشاره به ملاقات‌های مکرر تیم انتقال قدرت ترامپ با سران و مقامات برجسته کشورهای عربی تصریح کرد دولت ترامپ نگرانی‌های کشورهای عربی حول سیاست‌های دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور فعلی آمریکا و اتفاقاتی که در منطقه می‌افتد را درک کرده و تلاش خواهد می‌کند دوباره با آنها اعتمادسازی نماید.

وی در پایان نوشت: «دولت ترامپ معتقد است دولت ایران با حضور نظامی در سوریه و عراق و همچنین کمک به حزب‌الله در لبنان یا شیعیان در یمن، سیاست تهاجمی در منطقه بکار می‌برد. تمام این اقدامات به دولت ترامپ ثابت کرده که ایران نسبت به کشورهای منطقه‌ای توسعه‌طلبی و خشونت را پیشه کرده است.»

منبع:جوان آنلاین

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا