امروز : 03 بهمن 1395

 

مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا از تصمیم دولت او برای تقویت کشورهای منطقه علیه ایران و بازبینی توافق هسته‌ای خبر داد.


به گزارش کاسیت خبر،«ولید فارِس» مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا در امور خاورمیانه تاکید کرد دولت جدید ایالات متحده – که 2 روز دیگر آغاز به کار خواهد داشت – از کشورهای منطقه برای مقابله با گسترش قدرت جمهوری اسلامی ایران، حمایت و توافق هسته‌ای را بازبینی خواهد کرد.

فارِس طی پرسش و پاسخ ایمیلی با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت دلیل اصلی درپس بازبینی توافق هسته‌ای ایران آن است که ترامپ معتقد است برجام با ملاحظات امنیت ملی آمریکا منافات داشته و به ایران اجازه می‌دهد آزادانه در عراق، سوریه، یمن و لبنان فعالیت کرده و با منافع شرکای عرب ایالات متحده در منطقه مقابله کند.

وی تاکید کرد: «ترامپ و دولت او بر روی اجرای آنچه که باید در این توافق حول سلاح‌های هسته‌ای اجرا می‌شد، کار خواهند کرد...از طرف دیگر، آنها به کار بر روی این توافق ادامه خواهند تا امنیت پایدار در عراق، سوریه و یمن و همچنین ثبات در لبنان را شامل شود؛ همچنین دوباره به کشورهای عربی و شرکای آنها مخصوصا امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین، اردن و مصر (از حمایت‌های آمریکا) اطمینان دهد.»

مشاور ارشد ترامپ در امور خاورمیانه همچنین افزود: «ایران باید این اصلاحیه‌ها در توافق هسته‌ای را بپذیرد یا اینکه دولت آمریکا مجبور خواهد بود استراتژی‌های جایگزینی را برای حفاظت از امنیت ملی و شرکایش و کمک به منطقه جهت مقابله با توسعه ایران اتخاذ کند.»

فارِس ضمن اشاره به ملاقات‌های مکرر تیم انتقال قدرت ترامپ با سران و مقامات برجسته کشورهای عربی تصریح کرد دولت ترامپ نگرانی‌های کشورهای عربی حول سیاست‌های دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور فعلی آمریکا و اتفاقاتی که در منطقه می‌افتد را درک کرده و تلاش خواهد می‌کند دوباره با آنها اعتمادسازی نماید.

وی در پایان نوشت: «دولت ترامپ معتقد است دولت ایران با حضور نظامی در سوریه و عراق و همچنین کمک به حزب‌الله در لبنان یا شیعیان در یمن، سیاست تهاجمی در منطقه بکار می‌برد. تمام این اقدامات به دولت ترامپ ثابت کرده که ایران نسبت به کشورهای منطقه‌ای توسعه‌طلبی و خشونت را پیشه کرده است.»

منبع:جوان آنلاین


سایت شبکه بی بی سی فارسی از نشستن سردار سلیمانی در مقابل ابوبکر البغدادی در یکی از سخنرانی های او خبر داد.


پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، سایت شبکه بی بی سی فارسی از نشستن سردار سلیمانی در مقابل ابوبکر البغدادی در یکی از سخنرانی های او خبر داد.

به نوشته بی بی سی،  خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران در گزارشی می گوید که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هنگام یکی از سخنرانی های ابوبکر بغدادی رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بدون اینکه نیروهای این گروه متوجه شوند رو به روی بغدادی نشسته بوده است.

میزان به زمان و مکان این سخنرانی اشاره نکرده است.

 

 

 

افشای مسائلی در خصوص رابطه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با روسیه تیتر اول برخی رسانه‌های جهان شده است.


پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، رادیو ملی آمریکا گزارش داد، به نظر می رسد افشاکننده پرونده حق السکوت روسیه مخفی شده باشد.

کامیلا دومونوسکا در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت: در هفته‌های آخر سال ۲۰۱۶، یک سند جنجالی در رسانه‌ها و محافل امنیتی دست به دست می شد. گزارشگران برای تأیید محتوای آن با شکست مواجه شدند.

در این سند آمده است که ترامپ با روسیه تبانی کرده است و کرملین اسناد زننده درباره ترامپ در اختیار دارد که از آن به عنوان اهرم فشاری علیه ترامپ استفاده می کند. گزارش‌های مربوط به این سند، ابتدا از طرف مخالفان ترامپ مطرح شد که در نوع خود بی سابقه و تا حدودی هم مبهم بود.

در همین حین، نام فردی موسوم به “کریستوفر استیل” که بی سر و صدا در خارج از لندن زندگی می کرد، مطرح شد. گاردین نوشته است که او برای شرکت‌های اطلاعاتی خصوصی کار می کرد. وقتی نام او در اینترنت جستجو می شود، هیچ نشانه ای از او نیست و مشخص است که او علاقه ای به این عرصه ندارد. اما هفته گذشته همه چیز تغییر کرد.

روز سه شنبه، شبکه سی ان ان درباره وجود یک پرونده گزارش داد و گفت که آن را از طریق یک عامل اطلاعاتی انگلیس به دست آورده است. چند ساعت بعد بازفید، همه سندهای آن را منتشر کرد؛ اسنادی که هم کرملین و هم ترامپ آن را تکذیب کردند.

روز چهارشنبه، رسانه‌های خبری مهم جهان نظیر وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، ان بی سی، دیلی تلگراف و گاردین آن را بازنشر کردند و عامل انتشار آنر ا فردی به نام کریستوفر استیل از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگیس(MI6) معرفی کردند.

دولت انگلیس از رسانه های این کشور خواسته بود که نام این فرد منتشر نشود و گفته بود که این مسئله می تواند امنیت فردی استیل را به طور مستقیم به خطر بیندازد، ولی دیگر خیلی دیر شده بود.

اسم این فرد روز چهارشنبه در همه جا منتشر شده بود و اثری هم از خودش نبود. به گزارش دیلی تلگراف، او در روز چهارشنبه از همسایگانش خواسته بود که از گربه اش مراقبت کنند و گفته بود که برای چند روز در خانه اش نخواهد بود.

فرانک لنگتیف از لندن گزارش داده است که استیل در اوایل این هفته، خانه اش را ترک کرده است و از آن زمان در ملأ عام دیده نشده است.

دیلی تلگراف، گزارش داده است: ‌همسر و فرزندان استیل نیز از شب چهارشنبه ناپدید شده اند.

فرانک نوشت: اگر استیل واقعا نویسنده این پرونده باشد، قطعا خطرات احتمالی آن را می دانسته است.

به نوشته گاردین،‌ استیل، از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگلیس بوده است که به مدت دو سال در مسکو زندگی می کرده است تا درباره روسیه و زبان روسی تخصص پیدا کند. دوستانش او را فردی بسیار خلاق و باهوش توصیف کرده اند.

منبع: هفت صبح


اختصاصی/ ابتدا تمام سطح كره زمين تحت تأثير شوك يك اتفاق قرار گرفت كه به آن موج شوك يا  shock wave مي‌گويند.

 

اختصاصی/پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

محمد  رحيمي

بعد از آن ذرات حاصل از اين برخورد به هوا برخواست و اضافه شدن اين ذرات به اتمسفر آنقدر وسيع و پرحجم بود كه زمين در تاريكي فرو رفت و نور خورشيد به زمين نرسيد. گياهان از نور و رشد بازماندند و گياه‌خواران از خوراك. اينگونه بود كه تعداد گياه‌خواران رو كاهش و افت گذاشت و به تبع آن گوشت‌خواراني كه از اين گياه‌خواران تغذيه مي‌كردند و چنين شد كه در آخرين انقراض بزرگ زمين، دايناسورها ـ‌عظيم‌ترين گونه‌ي روي زمين‌ـ با برخورد شهاب سنگي كه بي‌محابا و صريح لايه اوزون و اتمسفر را رد و به خليج مكزيك برخورد كرد، اتفاق افتاد.


اتفاق ديگري كه به نظر مي‌رسد به پيش‌بيني‌ناپذيري و بي‌محابايي آن اتفاق باشد كه در جو سياسي زمين رخ داده است، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمين رئيس جمهور آمريكاست. هنوز نتايج انتخابات قطعي نشده بود كه قيمت طلا اوج گرفت، نفت و دلار افت قيمت پيدا كردند و شاخص بسياري از بورس‌ها سقوط كرد. (نيكي ژاپن 2/5 درصد، بازار هند 6 درصد و ...) و واحد پول بسياري از كشورها با كاهش روبرو شد. (پزو مكزيك 10 درصد). و اين شوك يا موج شوك يك اتفاق بي‌محاباست به طوري كه «ورسولا فون درلين» وزير دفاع آلمان اين تحولات را شوك بزرگ خواند.


حال كه دونالد ترامپ از منطقه‌اي نزديك خليج مكزيك از سد اوزون انتخابات آمريكا گذشته و وارد سپهر سياسي جهان شده است، آيا دنيا شاهد يك انقراض بزرگ خواهد بود؟


رفتارهاي غيرقابل پيش‌بيني و هيجاني ترامپ كه در دوران انتخاباتي شاهد آن بوده‌ايم، به برخوردهاي آني و سريع شهاب سنگي شبيه است كه هيچ نگراني از پيامدهاي اين برخورد ندارد. شرايط وقتي بحراني به نظر مي‌رسد كه اظهارنظرهاي دونالد ترامپ و رفتار طرفدارانش را در مورد مسلمانان، سياه‌پوستان و كشورهايي مانند ايران و كره شمالي كه رابطه نزديك با آمريكا ندارند را مي‌بينيم و مي‌شنويم. وقتي كه اين شهاب سرگردان وارد جو شده ممكن است آمريكا را از عضويت در اجلاس كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي خارج كند. آيا اين انقراض واقعي است؟ وقتي مجله تايم پيروزي ترامپ را با يك عكس دنياي در حال سقوط بر روي جلد خود به نمايش مي‌گذارد و وزير دادگستري آلمان با ابراز نگراني شديد، دنياي بعد از ترامپ را به هم ريخته مي‌داند و سفير فرانسه در آمريكا انتخاب ترامپ را فروپاشي دنيا اعلام مي‌كند.


اختصاصی/ فیدل کاسترو رهبر کاریزماتیک مشهور و معروف کوبا فوت شد و روح اش آرام گرفت.

 

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

این قهرمان کوبایی که علیه استکبارستیزی امریکا سخت و جانانه جنگید و توانست استقلال این کشور را به رسمیت جهانیان درآرورد، پس از تحمل سالها بیماری امروز در 90سالگی دار فانی را وداع گفت.

راول کاسترو برادر فیدل کاستر این خبر را تایید کرد.

هیاتی از طرف جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مراسم گرامیداشت فیدل کوبایی اعزام خواهند شد، سخنگوی وزارت امور خارجه این خبر را اعلام کرده است.

کوبا یکی از کشورهای آمریکای لاتین است که مدت هاست از سیطره استعمارگران ایالات متحده امریکایی درآمده است.

 اطلاعاتی را که بانک جهانی از روی بیانیه‌های داخلی گروه‌های تروریستی و اطلاعات مربوط به دوهزارو ٨٠٣ نفر از عناصر آنها به دست آورده، نشان می‌دهد اتباع خارجی که به صفوف داعش پیوسته‌اند، دارای تحصیلات عالی و فراتر از انتظار بوده‌اند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر،این مطالعات را مناطق خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی تهیه کرده است و به‌ویژه بر عناصر خارجی ملحق‌شده به گروه‌های تروریستی تمرکز دارد. این اطلاعات براساس کشور مربوطه، تابعیت افراد، سطح آموزش، میزان تجربه در عمل ستیزه‌جویانه و میزان اشراف آنها بر شریعت تهیه شده است. همچنین مطالعات بانک جهانی نشان می‌دهد که داعش نیروهای خود را از میان طبقات فقیر یا کم‌سواد گزینش نمی‌کند؛ بلکه برعکس آنها از بین خانواده‌های ثروتمند انتخاب می‌شوند؛ از بین کسانی که نتوانسته‌اند در اقتصاد کشورهای خودشان هضم و جذب شوند و همین امر موجب افراط‌گرایی و روی‌آوردن به خشونت در بین آنها شده است.


همچنین تهیه‌کنندگان این تحقیق که عنوان «عدالت اجتماعی و اقتصادی برای جلوگیری از افراط‌گرایی خشن» را بر آن گذاشته‌اند، می‌گویند: «داعش سربازان خارجی خود را از بین فقرا و کم‌سوادان انتخاب نمی‌کرد بلکه برعکس این تصور درست است؛ زیرا براساس این تحقیق اکثر کسانی که در سال‌های ٢٠١٣ و ٢٠١٤ به داعش پیوسته‌اند، «دارای تحصیل در سطوح دانشگاهی بوده‌اند». اسنادی که این تحقیق براساس آنها تهیه شده، نشان می‌دهد ٤٣,٣ درصد از خارجی‌هایی که به داعش پیوسته‌اند، در مقطع دبیرستان بوده‌اند و ٢٥.٥ درصد در مرحله تحصیلات دانشگاهی. حال آنکه تنها ١٣.٥ درصد در مرحله ابتدایی بوده‌اند. دراین‌میان میزان بی‌سوادان در این گروه به ١.٣ درصد می‌رسد.


داعش در فوریه سال ٢٠١٦، دو مدرسه در شهر «رقه» سوریه تأسیس کرد تا به پسران و دختران اعضای خارجی موجود در صفوف این تشکل تعلیم «جهاد» و علوم شرعی بدهند. این آموزش‌ها همه به زبان انگلیسی صورت می‌گرفت تا متناسب با آنها باشد. نهاد «دیوان آموزش» داعش می‌گوید «مدارس جدید برای آموزش کودکان از ٦ تا ١٤ سال و از فرزندان مهاجران است که به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود». این تشکیلات همچنین مؤسسه‌ای را برای آموزش فنون جنگی به کودکان دایر کرد و نامش را «مؤسسه الفاروق» گذاشت. در این نهاد به کودکان احکام مربوط به جهاد و شریعت آموزش داده می‌شود. تعداد کودکان وابسته به این مرکز صد نفر برآورد می‌شود.


گفته می‌شود داعش در مارس سال ٢٠١٥ در اراضی تحت سیطره خود در سوریه آموزش را اجباری کرد. این گروه اقدام به توزیع تعهدنامه‌هایی بین خانواده‌های دانش‌آموزان کرد تا از آنها تعهد گرفته شود که کودکان‌شان را به مدارس تحت کنترل داعش بفرستند. برخی فعالان نسخه‌هایی از برگه‌هایی را منتشر کردند که در آن نشان می‌داد این گروه از اولیای دانش‌آموزان خواسته است ضمن ارسال فرزندان‌شان به مدارس یادشده پیگیر کارهای آنها نیز باشند. در متن تعهدنامه آنها آمده است: «به اذن خداوند تعهد می‌کنم، فرزندم را به مدرسه بفرستم و همیشه پیگیر کارش باشم. اگر این فرمان را اجرا نکردم، مسئولیت کامل آن را برعهده می‌گیرم».


اهداف داعش
«الهام شاهین»، استاد عقیده و فلسفه دانشگاه مصر، می‌گوید داعش به تحصیل‌کردگان متوسل می‌شود؛ زیرا در این زمینه مطالعاتی دارد و به صورتی حساب‌شده برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند نیروهای توانمندی را جذب خود کند. این مسئله به اهداف درازمدت این گروه بستگی دارد؛ زیرا این تشکیلات سعی می‌کند یک دولت گسترده را تأسیس کند که مدیریت آن براساس تکنولوژی جدید باشد. طبعا چنین هدفی جز با داشتن نیروهای تحصیل‌کرده که دارای سطح علمی بالایی باشند؛ امکان‌پذیر نخواهد بود. داعش از طریق شکافی که در خانواده‌های این افراد به وجود آمده وارد می‌شود؛ یعنی از همان جایی که اینها می‌خواهند خود را از یک زندگی بد خلاص کنند و به یک زندگی دیگر (دنیوی یا اخروی) دست پیدا کنند. داعش به این شیوه است که کارهای خود را پیش می‌برد.


شاهین ادامه می‌دهد: ولی این تنها تشکیلات داعش نیست که دلايلي برای جذب دارد؛ بلکه عوامل دیگری هم هست که به آنها عوامل دفع می‌گوییم؛ یعنی موضوعاتي که این جوانان را به سمت این‌گونه تشکل‌ها می‌راند. یکی از آنان جهل دینی آنهاست و دیگری ضعف آموزش‌های دینی در کشورهای غربی. همچنین مبارزه با آموزه‌های دینی و یا کم‌ارزش‌نشان‌دادن کسانی که در کشورهای شرقی به این آموزه‌ها پایبند هستند. در کشورهای غربی تقریبا به‌طورکلی آموزه‌های دینی در مقاطع تحصیلی وجود ندارد. در رسانه‌ها هم خبری از اینها نیست. اینها موضوعاتی اساسی است که تشکیلات داعش و امثال آن بر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آنها با طرح بحث‌هایی مانند خلافت، امامت، جهاد، جزیه و معامله با اهل ذمه و رفتار با کنیزان و بردگان و غیره خود را پرچم‌داران معارف دینی معرفی می‌کنند؛ حال آنکه بسیاری از این موضوعات اساسا از سیستم‌های آموزشی دینی کشورهای عرب هم حذف شده است؛ چون دیگر به آنها نیازی نیست؛ اما داعش از همین‌ها به‌عنوان اساس شیوه‌های آموزشی خود استفاده می‌کند».


الهام شاهین در بخش دیگری از اظهارات خود می‌گوید: «هرچند داعش امروزه جوانان غربی را به خود جذب می‌کند؛ اما باید بدانیم جوانان تحصیل‌کرده ما هم درصورتی‌که شیوه‌های آموزشی خودمان را تغییر ندهیم، امروز و فردا به این گروه ملحق خواهند شد؛ بنابراین باید سیاستی را در پیش گرفت که جوانان را کنترل کرده و به حرف آنها گوش بسپارد. حتی مهم‌تر از آن اینکه به افکار آنها عمل کند و آنها را در ترقی و رشد کشورشان سهیم کند؛ نه‌اینکه آنها را به حاشیه براند و طرد کند یا هرکس که کوچک‌ترین انتقادی کرد او را خائن بنامد». این استاد دانشگاه می‌گوید: «تدریس مسائل دینی و مدنی منعی ندارد. به شرط اینکه افرادی متخصص و شایسته تدریس آنها را برعهده بگیرند. اگر داعش سیستم ضعیف و سستی داشته باشد، آن را با تحصیل‌کردگان تقویت و از آنها به صورتی محوری در بنای دولت مورد ادعایش استفاده می‌کند. اگر ما مراقب جوانانمان نباشیم و به آنها آموزش‌های دینی قوی ندهیم، نتایجی که به دست می‌آید مورد رضایت ما نخواهد بود».


درباره اینکه چرا داعش به تحصیل‌کردگان روی می‌آورد، می‌گوید: «داعش به‌نوعی به مطالبات روحی و علمی این افراد پاسخ می‌دهد. آنها اگرچه علمی دنیوی داشته باشند یا مشاغلی مهم، به‌هرحال نسبت به مسائل دینی سواد کمتری دارند و این همان مدخلی است که امثال داعش از آن وارد می‌شوند تا بر آنها تأثیر بگذارند. مهم‌ترین عوامل جذب برای این تشکیلات قدرت تأثیرگذاری‌اش روی این جوانان از طریق اطلاعات دینی انحرافی و جهت‌داده‌شده به سود خودش است. به‌همین‌دلیل است که آنها گمشده‌شان را در علوم دینی و عمل به آنها براساس رهنمودهای معلمانشان می‌یابند».


برخورد دینی، اجتماعی و اقتصادی
در همین رابطه، «محمود الصاوی»، نماینده دانشکده الدعوه در قاهره، پایتخت مصر، می‌گوید: «آنچه در گزارش بانک جهانی آمده است، ما را به موضوع کنترل جوانان رهنمون می‌کند که در گزارش آمده و آن را به سه شکل معرفی کرده است؛ دینی، اقتصادی و اجتماعی. این روند به‌هرحال مهم خواهد بود زیرا در سطح خانواده باید روی فرزندانشان کنترل داشته باشند و همان‌طور که به جسم آنها فکر می‌کنند، به روح و ذهنشان هم فکر کنند یا همان‌طور که دنبال رشد آنها هستند، به کمالشان هم فکر کنند. بعضی دراین‌باره تنها به کنترل‌های مادی بسنده می‌کنند، اما این خود یکی از عوامل خطر برای جوانان این دوره است، زیرا کنترل معنوی از کنترل مادی که تنها به نیازهای مادی یک فرد توجه می‌کند، مهم‌تر است».


الصاوی ادامه می‌دهد: «اما در مرحله برخورد دینی باید از طریق تجدیدنظر در گفتمان دینی به نتیجه رسید تا بتوان به پرسش‌های امروزی جوانان پاسخ داد. تجدیدنظر در گفتمان دینی رسمی و پاسخ‌گویی به سؤالات جوانان موجب می‌شود تا آنها از جامعه جدا نشده و به طعمه‌ای برای همه جریان‌های مذهبی و فکری افراطی تبدیل نشوند. یکی از راهکارهای نوسازی گفتمان دینی این است که پیام‌های دینی از دیوارهای مساجد خارج شده و به باشگاه‌ها و مراکز جوانان کشیده شود تا بتواند اثرگذار باشد».


توهمات‌ خلافت
«علی محمد» که یک استاد دانشگاه مصر است، می‌گوید: داعش جوانان را با بهانه تحکیم شریعت و اجرای آن فریب می‌دهد و می‌گوید جوانان باید با این گروه بیعت کنند: «داعش به این وسیله اکثر تحصیل‌کردگان را با توهم برپایی یک خلافت الهی می‌فریبد و این فتنه را از طریق شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک) و (توییتر) بسط می‌دهد». او در ادامه می‌افزاید: « نیروهای وابسته به این تشکیلات با جوانان تحصیل‌کرده در شبکه‌های مجازی ارتباط برقرار می‌کنند. آنها حتی افرادی دارند که در گرفتن ارتباط فوق‌العاده مهارت دارند و می‌توانند به سهولت این کار را انجام دهند. بعد به آنها این‌طور تفهیم می‌کنند که در زیر پرچم رسول‌الله مبارزه می‌کنند. متأسفانه از آنجا که این شعارها در بین جوانان عرب مشتریان زیادی دارد، آنها هم جواب می‌گیرند. شعارهای کاذب از جمله برپایی خلافت یا شهادت در راه خدا و عمل براساس قانون شریعت موجب می‌شود تا افرادی جذب این گروه‌ها شوند. دراین‌میان برخی از جوانان می‌خواهند خودشان این فرامین را تجربه کنند. از طرف دیگر شعارهای دروغین این گروه برای آزادسازی بیت‌المقدس و مسجدالاقصی هم هست».


این کارشناس درباره نحوه استفاده از این جوانان می‌گوید: «از آنها برای بهره‌برداری از تکنولوژی استفاده می‌کنند. آنها را وامی‌دارند بسیاری از سایت‌های دولتی را هک کرده و اطلاعاتشان را به سرقت ببرند. به آنها سفارش می‌کنند تا بسیاری از مقالات و کتاب‌های این گروه را به زبان‌های مختلف ترجمه کنند. غافل از اینکه همین افراد بزرگ‌ترین ضربه را به داعش می‌زنند. اساسا برای گروه داعش مهم نیست که چه کسی به این گروه ملحق می‌شود. دنبال هویت، نژاد یا کشور آنها نیست. ازاین‌رو داعش در بین نیروهایش از همه قماشی دارد؛ از افراطی‌ها گرفته تا نیروهای خارجی که از اسلام چیزی جز نام آن را نمی‌دانند. برخی از آنها کسانی هستند که به دلایل ارتکاب جرائمی به زندان افتاده یا از زندان فرار کرده‌اند. اندیشه افراطی در بین همین افراد است که متولد می‌شود. بیهوده نیست که داعش را خوارج دوران می‌گویند، اما به یاد داشته باشید که همین مسئله نقش مهمی در زوال آنها خواهد داشت».


سطح آموزش
در همین‌باره، «عزت سید»، استاد دانشگاه، می‌گوید: «داعش نوجوانانی را از کشورهای خارجی گرد آورده است. بسیاری از خارجی‌ها علاقه‌ای به شناخت اعتقادات مذهبی این گروه از جمله مفهوم خلافت یا جنگ با غیرمسلمانان ندارند. اینها نشانه آن است که داعش بیشتر از دولت‌های غربی دستور می‌گیرد و هدف از تشکیل این گروه، پاره‌پاره‌کردن کشورهای عربی و اسلامی بوده است». به گفته این استاد دانشگاه، اینکه جوانان ثروتمند به داعش می‌پیوندند، معنایش این است که «خارجی‌ها تمایل دارند در راه تخریب و ازبین‌بردن مسلمانان هزینه کنند. این خیانت و فساد داعش را نشان می‌دهد».


تروریسم و آموزش
در نهایت الصاوی درباره سطح تحصیلات در صفوف داعش می‌گوید: «ما باید درباره دو مسئله صحبت کنیم؛ یکی رابطه بین تروریسم و آموزش و دیگری رابطه تروریسم و فقر. درباره مسئله نخست حقیقت و واقعیت این است که هیچ ارتباطی بین سطح آموزش و پیوستن افراد به صفوف این جریانات به‌ویژه داعش نیست، بلکه با یک نگرش مجرد می‌شود دید مهندسان، پزشکان و حقوق‌دانان زیادی هستند که به این گروه‌ها ملحق می‌شوند. شاید وجود اشخاصی مانند اسامه بن‌لادن و ایمن الظواهری نمونه‌ای عالی باشد که در رأس تشکیلات القاعده قرار گرفتند؛ چون یکی مهندس و دیگری پزشک بود. این مطلب کاملا نشان می‌دهد بین جهل و تروریسم هیچ ارتباطی وجود ندارد و نمی‌شود گفت تروریسم درمحیط‌هایی رشد می‌کند که فاقد رشد فرهنگی و تحصیلی باشند. بااین‌حال من تأکید می‌کنم اکثر کسانی که در این گروه‌ها فعالیت داشته و دارای تحصیلات علمی هم بودند، تحصیلات آنها ارتباطی به مطالعات شرعی و اسلامی نداشته است. به بیان دیگر آن مقدار ناچیز از مطالعات اسلامی که در دروس اینها بوده نمی‌توانسته گرسنگی‌شان را برطرف کند. کسانی که از خارج به این گروه ملحق شده‌اند، همین جرعه‌های اندک را نداشته‌اند. به‌این‌ترتیب، آنها اطلاعات درست و قابل اعتمادی از اسلام نگرفته‌اند و برای همین به‌سادگی به قربانی گروه‌های جهادی تبدیل می‌شوند، اما درباره مسئله دوم، یعنی رابطه تروریسم و فقر باید گفت: رابطه بین این دو الزامی نیست، زیرا هر فقیری تروریست نیست. همچنان‌که هر فرد ثروتمندی سالم نیست؛ اگر فقر فرهنگی داشته باشد، ثروتمندی دردسر می‌شود. اسلام می‌گوید باید با فقر مبارزه کرد و فقر را شری می‌داند که باید یک فرد مسلمان از آن دوری کند. یکی از دعاهای پیامبر مسلمانان این است که «خدایا من از کفر و فقر و عذاب قبر به تو پناه می‌برم». یک مسلمان این‌طور تربیت می‌شود که باید از فقر فاصله گرفته و از آن بگریزد و تلاش کند در زمین کسب و کار کرده و روزی حلال به‌دست آورد».


منبع: الشرق‌الاوسط

 

مجلس نمایندگان آمریکا با ٢٣٤ رأی موافق و ١٧٤ رأی مخالف طرح منع فروش هواپیمای مسافربری به ایران را تصویب کرد و براساس آن وزارت دارایی این کشور باید از مبادلات مالی مرتبط با فروش هواپیمای مسافربری به ایران ممانعت کند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر، این دومین اقدام آنها در راستای سختگیری بیشتر بر ایران در هفته گذشته است و همین چند روز قبل بود که قانون تحریم‌های علیه ایران را برای ١٠ سال دیگر تمدید کردند. اکنون هر دو طرح - منع فروش هواپیماهای مسافربری به ایران و تحریم‌های علیه ایران برای ١٠ سال آتی- باید به تأیید مجلس سنا برسد. تأیید سنا نقطه پایان ماجراست و این طرح برای اجرائی‌شدن به امضای رئیس‌جمهور نیز نیاز دارد.

 

رئیس‌جمهوری که به‌زودی باید جای خود را به دونالد ترامپ دهد و کاخ سفید را ترک کند. به عبارت روشن‌تر سرنوشت پرونده فروش هواپیماهای مسافربری به ایران تا حد زیادی به این بستگی دارد که طرح مذکور در یک‌ماه‌واندی دیگر به دست اوباما برسد و آن‌طور که آسوشیتدپرس مدعی است، وتو شود یا به دست دونالد ترامپ برسد و سریعا امضا شود. بعد از این امضا مصوبه کنگره اجرائی شده و حتی مجوزهایی که پیش‌تر صادر شده، مانند توافق فروش ایرباس و بویینگ را نیز باطل می‌کند. با این حساب یک معامله ٤٢‌میلیارد و ٦٠٠‌ میلیون دلاری منتفی خواهد شد. قرار بود که ایرباس ١١٨ فروند هواپیما به ارزش ٢٥‌ میلیارد دلار و بویینگ ٨٠ فروند هواپیما به ارزش ١٧‌میلیارد‌و٦٠٠‌ میلیون دلار به ایران بفروشد.

 

دولت اوباما بعد از توافق هسته‌ای با ایران و رفع برخی از تحریم‌ها این مجوزها را صادر کرده بود و جمهوری‌خواهان همه تلاش خود را می‌کردند تا مانع آن شوند. مخالفان توافق هسته‌ای اکنون نماینده خود را به کاخ سفید فرستاده و در مجلس نیز مصوبه‌ای در جهت خواسته خود تصویب کرده‌اند. آنها مدعی هستند هواپیماهای مذکور در اختیار یک کشور حامی تروریسم قرار می‌گیرد. درحالی‌که ایران بارها ادعاهای بی‌اساس غربی‌ها درباره حمایت ایران را از تروریسم رد و تأکید کرده که خود کشوری قربانی تروریسم است.

 

به‌هرحال جمهوری‌خواهان حاضر به پذیرش این حقیقت نیستند و به مسیر خود ادامه می‌دهند. آنها حتی به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا که تأکید می‌کند مجوزهای صادرشده برای شرکت‌های بویینگ و ایرباس دربرگیرنده «شرایط سختگیرانه‌ای به‌منظور اطمینان از این است که هواپیماهای فروخته‌شده به ایران تنها مصارف تجاری خواهند داشت و نمی‌تواند به یک تشکیلات مشخص فروخته یا انتقال داده شود» نیز توجه ندارند.


تصویب طرح ممانعت از فروش هواپیمای مسافربری و تمدید تحریم‌ها علیه ایران برای ١٠ سال آینده دو اقدامی است که می‌تواند از سوی ایران به بدعهدی آمریکایی‌ها تعبیر شود. از همین رو دموکرات‌ها که در دولت اوباما همه تلاش خود را به کار بستند تا توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی امضا شود، حالا نگران تضعیف این توافق هستند. در همین راستا جیم هایمز، نماینده دموکرات و عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفته است این طرح باعث نقض برجام از سوی ایالات متحده خواهد شد؛ توافقی که رسیدن به آن نیازمند سال‌ها همکاری با متحدان آمریکا و دیگر کشورها شامل روسیه و چین بوده است.


ماکسین واترز عضو دموکرات کمیته خدمات مالی این مجلس نیز با اشاره به اینکه ترامپ در سیاست خارجی خود سردرگم است، گفته است «شرط می‌بندم که در دولت ترامپ، جمهوری‌خواهان آن‌قدرها هم مشتاق تصویب طرح‌هایی برای ناکارکردن برجام نخواهند بود، چون مثل بقیه ما نمی‌دانند که آقای ترامپ چگونه حکومت خواهد کرد و چون می‌دانند که هیچ رویکرد معقول دیگری برای مهار بلندپروازی‌های اتمی ایران وجود ندارد، مگر آنکه جنگ شود».
به‌هرترتیب اکنون ترامپ به کاخ سفید راه یافته و جمهوری‌خواهان اکنون قدرتمندتر از قبل به مانع‌تراشی‌ها و سنگ‌اندازی‌های خود در مسیر اجرای برجام ادامه می‌دهند.

منبع: شرق

 آغاز برخی از انتصابات دونالد ترامپ و گمانه زنی درباره احتمال انتصاب برخی دیگر از چهره های تندرو  و افراطی ، نگرانی از قدرت گیری برخی از چهره های بسیار افراطی در کابینه آینده رییس جمهور منتخب آمریکا افزایش یافته است.

آغاز روند انتصاب های خطرناک ترامپ
پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر، با وجودی که ترامپ طی یک هفته گذشته تلاش کرده با ایراد سخنان اطمینان بخش و تعدیل برخی از شعارها و مواضع انتخاباتی خود، از نگرانی منتقدان و مخالفان خود بکاهد، اما انتصاب یک چهره بسیار تندرو که برخی رسانه های آمریکایی مواضع او را فاشیستی خوانده اند به سمت مشاور عالی ترامپ، نگرانی ها از ترکیب کابینه آینده او را افزایش داده است.

از سوی دیگر برخی دیگر از گمانه زنی های جدی درباره سمت های کابینه آینده ترامپ نگران کننده است، از جمله اینکه سه گزینه احتمالی که برای سمت وزارت امور خارجه کابینه ترامپ در نظر گرفته شده هر سه تا میزان زیادی تندرو و از این منظر کارنامه پر حرف و حدیثی داشته اند.

ترامپ دیروز " استفان . کی . بنن " رییس کمیته تبلیغات ستاد انتخاباتی خود را به عنوان مشاور عالی خود انتصاب کرد. این انتصاب نگرانی زیادی ایجاد کرده چرا که بسیاری از رسانه های آمریکایی نوشته اند بنن یک فاشیست دو آتشه است که دیدگاه های خطرناکی درباره اقلیت های مذهبی و نژادی دارد. او از جمله در گزارش برخی رسانه ها متهم به داشتن دیدگاه های یهود ستیزانه هم شده است.

به گزارش کاسیت خبر،"بنن" کارزار انتخاباتی ترامپ را به لحاظ تبلیغاتی هدایت و با موفقیت به پیروزی رسانده است.


"بنن" 62 ساله  سابق بر این مدیر وب سایت محافظه کار " بریتبارد نیوز" بوده و در جریان کارزار انتخاباتی ترامپ مدیر تبلیغات او بوده است.

او البته خود را یک وطن پرست آمریکایی می داند و انتقادات مخالفان را درباره مواضع و دیدگاه های فاشیستی خود رد می کند.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی اعلام کرده انتصاب " رودی جولیانی" شهردار سابق نیویورک به عنوان وزیر امور خارجه احتمالی کابینه ترامپ تقریبا قطعی شده است.

پست وزارت امور خارجه از مناصب بسیار حساس و مهم دولت آتی آمریکا خواهد بود و نامزدهای این پست جهت گیری سیاست خارجی احتمالی کابینه ترامپ را نشان خواهد داد.

تا کنون هر سه نامزدی که برای این پست معرفی شده اند دیدگاه هایی به شدت محافظه کار و تندروانه به ویژه در زمینه "برجام " دارند. رودی جولیانی نیز از منتقدان جدی برجام است.

از سوی دیگر دو گزینه دیگری که در روزهای گذشته برای سمت وزارت امور خارجه نام برده شده اند نیز از منتقدان سر سخت جمهوری اسلامی و برجام هستند. نیوت گینگریچ رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که مدافع سرسخت ایده حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران بوده است.

هر سه گزینه مطرح برای پست وزارت امور خارجه آمریکا سابقه حشر و نشر و حضور در جلسات و گردهمایی های گروهک " مجاهدین خلق" را دارند و از مدافعان سرسخت ایده ضرورت مقابله سخت و همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران هستند.

منبع:شهرخبر

فرانسوا اولاند و رییس جمهور منتخب آمریکا درباره توافق هسته ای ایران با یکدیگر گفتگو کردند.


به گزارش کاسیت خبر،  به نقل از پرس تی وی، دونالد ترامپ کارش را از حالا شروع کرده و در اولین تماس تلفنی به‌ عنوان رئیس‌جمهور منتخب امریکا با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، درباره برخی مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله توافق هسته‌ای با ایران گفتگو کرد.

بر این اساس، منابعی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ضمن اعلام این خبر افزودند: هدف از این گفتگو، بیشتر «تشریح مواضع» دو طرف در مورد برخی مسائل بالقوه مناقشه‌برانگیز بوده است.

ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بارها توافق هسته‌ای با ایران را «احمقانه‌ترین توافق در تمام دوران» توصیف کرده و گفته بود آن را پاره می‌کند.

آمریکا و فرانسه از امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند. این توافق 23 تیر سال گذشته میان ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در وینِ اتریش امضا و نتیجۀ آن برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) شد که طرفین متعهد به اجرای آن شدند.

به گفتۀ این منابع، ترامپ و اولاند در این گفتگوی 8 - 7 دقیقه‌ای دربارۀ توافق هسته‌ای با ایران، مبارزه با تروریسم، نبرد علیه داعش، درگیری‌ها در شرق اوکراین و پیمان آب و هوایی پاریس به تبادل‌نظر پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو طرف در این گفتگو برای «همکاری با یکدیگر ابراز تمایل کرده‌اند.»

یک منبع آگاه در دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه گفت: اولاند و ترامپ در این گفتگو به دنبال زمینه‌های مشترک بودند و بر دوستی میان امریکا و فرانسه تأکید کردند.

در دوران مبارزات انتخاباتی امریکا، اولاند تمایل خود را به پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها پنهان نکرده و اظهارات افراطی ترامپ را تهوع‌آور توصیف کرده بود.

روز چهارشنبه و در پی اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، رئیس‌جمهور فرانسه هشدار داد پیروزی ترامپ آغاز «دوره‌ای از عدم قطعیت است».

اولاند گفته بود: «دونالد ترامپ انتخاب شده است. وظیفه من این است که اطمینان حاصل شود که ما بهترین روابط را داشته باشیم، اما بر اساس صراحت و شفافیت.»

در انتخابات سه‌شنبه، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌‌خواه به‌عنوان رئیس‌جمهور آتی ایالات‌متحده انتخاب شد. وی توانست با کسب بیش از 270 رأی موردنیاز در مجمع برگزینندگان، هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود را شکست دهد و وارد کاخ سفید شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سخنگوی کاخ سفید در رابطه با توافق هسته‌ای ایران تلویحاً گفت که تصمیم‌گیری در این خصوص به‌عهده رئیس‌جمهور آینده آمریکاست.

جاش ارنست کیفیت خوب

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 به گزارش کاسیت خبر، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید درباره اینکه آیا توافق هسته‌ای ایران در دوران ترامپ رئیس جمهور آینده اجرا خواهد شد، گفت: دولت فعلی آمریکا متعهد به اجرای آن سیاست‌ها تا بیستم ژانویه است و ما به تعهداتی که در این خصوص داده‌ایم عمل خواهیم کرد همان طور که تا کنون عمل کرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: مسئله دیگر اینکه در رابطه با توافقات و قراردادهایی که قوه مجریه آمریکا امضا می‌کند سنتی وجود دارد که رؤسای جمهور بعدی برخی از عناصر تداوم در این توافقات را حفظ می‌کنند.

البته من نمی‌دانم که آیا در این مورد همین طور خواهد شد یا خیر، اما به‌عنوان بخشی از این انتقال آرام و هموار (قدرت)، رئیس جمهور اوباما این فرصت را خواهد داشت تا با ترامپ رئیس جمهور منتخب درباره برخی از این سیاست‌ها و منافع آنها صحبت کند.

ارنست ادامه داد: تیم رئیس جمهور منتخب نیز فرصت خواهد داشت تا کارشناسان امنیت ملی دولت اوباما که روی اجرای این سیاست‌ها کار می‌کرده‌اند، توضیحات و گزارش‌هایی به آنها بدهند.

اما در نهایت این رئیس جمهور منتخب است که مسئول تعیین مسیر سیاست خارجی آمریکا برای چهار سال آینده خواهد بود و احتمالاً برخی از سیاست‌هایی که او دنبال خواهد کرد شامل اطمینان بخشی به متحدان آمریکاست که امنیت ملی آمریکا را تقویت می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت: این بخشی از مسیر سیاست خارجی رئیس جمهور اوباما بود و رؤسای جمهور قبلی نیز همین کار را کرده بودند، اما مطمئناً رئیس جمهور منتخب ترامپ باید این تصمیم را خودش اتخاذ کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۶۸%
باد: شمال غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
دوشنبه -۱°درجه / ۸°درجه آفتابی
سه شنبه -۲°درجه / ۶°درجه اکثرا آفتابی
چهارشنبه -۳°درجه / ۸°درجه اکثرا آفتابی
پنج شنبه ۱°درجه / ۱۱°درجه رگبار پراکنده

بالا