امروز : 05 فروردين 1396فرش ایرانی از نمونه محصولاتی به شمار می رود که در دنیا،صاحب نام و پرآوازه است،علیرغم این شکوه و عظمت هنر ایرانی-اسلامی،عدم تعریف و طراحی و برنامه ریزی منسجم و اصولی،صنعت مذکور را با مشکلاتی جدی مواجه ساخته است.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir


به گزارش کاسیت خبر،بسیاری از صاحب نظران حوزه اقتصادی معتقدند،در صورت برنامه ریزی مدون واصولی،هنر بافت فرش ایرانی که ریشه در هنر و فرهنگ غنی این مرز و بوم دارد ،قادر است به عنوان یکی از اقلام ارز آور و منحصر به فرد،بازارهای جهانی را همچنان در تسخیر خود در آورد.

اشتغالزایی و گردش مالی این صنعت در دو حوزه سنتی و صنعتی،آنچنان قابل توجه می باشد که در طول سال های گذشته،کشورهایی که عملا فاقد عقبه و پیشینه ای برجسته در این خصوص هستند،با برنامه ریزی موثر، تا حدودی بستر نقش آفرینی در بخش مذکور را برای خود فراهم سازند.

اگرچه در برخی کشورها همچون هندوستان،افغانستان و پاکستان،صنعت فرش بی ریشه و نوظهور نیست،اما قطعا توانمندی ایران در هنر فرش بافی با آن قدمت دیرینه و سبقه تاریخی باشکوهی که از آن برخوردار است،قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست،لذا عدم برنامه ریزی موثر و کارآمد و وجود برخی ضعف ها وکاستی ها در این مسیر،باعث شده تا برخی کشورها همچون افغانستان،پاکستان و...به دلیل برخورداری از نیروی کار ارزان،گام های موثری را در این خصوص بردارند.

بابک جعفری،یکی از فعالان حوزه تولید فرش در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به توانمندی ویژه و خاص ایران در تولید فرش هنری و دستبافت،عنوان کرد:اگرچه در این عرصه،همچنان ایران به عنوان مرواریدی درخشان در سطح دنیا می درخشد،اما قطعا در صورت برنامه ریزی مدون و اصولی،حصول توفیقات هر چه بیشتر دور از تصور نخواهد بود.

وی افزود:متاسفانه در طول سال های گذشته،توسعه و تقویت زیرساخت ها در حوزه صنعت فرش،آنچنان که باید مد نظر قرار نگرفت،و یقینا با تعریف و اتخاذ تدابیرکار آمد و موثر،حصول دستاوردهای هر چه بیشتری به سادگی میسر می شد.

جعفری عنوان کرد:تکثر تعداد مشتریان فرش ایرانی در تمام جهان موید استعدادهای بالقوه بافندگان و هنرمندان فرش در این عرصه است.

این فعال حوزه تولید فرش دستبافت گفت:ضرورت حمایت های جدی تر و پشتبانی های تاثیرگذار از فعالان و تولید کنندگان فرش ایرانی امری اجتناب ناپذیر است که با توجه مضاعف به آن،شاهد گردش مالی و رونق فزاینده تری در این خصوص خواهیم بود.

وی افزود:بالا بودن میزان مالیات برای فروشندگان این محصول از نمونه مواردی است که می طلبد با نگاهی ویژه و کارشناسی با کاهش قابل توجهی همراه شود که قطعا در صورت تحقق،عرصه برای فعالیت در این بخش بازتر از گذشته خواهد شد.

جعفری گفت:بدون تردید بروز هرگونه نارسایی و دشواری در مسیر فروش فرش ایرانی،تولید آن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و می طلبد مسیر فعالیت ها در چنین بستری هموارتر از گذشته شود.

*فرش ایرانی شناسنامه دار شود

پریسا کشاورز،یکی از فعالان قدیمی تولید فرش دستبافت در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،عنوان کرد:یکی از چالش های پیش روی صنعت فرش ایرانی در دو حوزه دستی و صنعتی به عدم شناسنامه دار شدن آن باز می گردد که علیرغم وعده های داده شده برای حصول این امر،از سال81 تاکنون توفیقی برجسته برای تحقق وعده ها در این خصوص حاصل نشده است.

وی افزود:به واقع،با شناسنامه دار شدن فرش ایرانی،از صدور محصولات بی کیفیت در این حوزه جلوگیری می شود و به تبع،از خدشه دار شدن اعتبار دیرینه و قدیم فرش ایرانی در سطح جهان پیشگیری خواهد شد.

کشاورز عنوان کرد:به واقع،نام،آوازه و شهرت فرش ایرانی باعث شده این صنعت به انزوای کامل نرود،که قطعا با برنامه ریزی صحیح می توان به موفقیت های چشمگیری  در این حوزه نائل شد.

*از توقیف فرش های ایران در آمریکا تا عدم حصول گشایش برای رفع انسدادها در این مسیر

قریب به 10 سال است که اموال تاجران فرش ایران در آمریکا بلوکه شده و متاسفانه بعد از مدت ها،نه امکان فروش آن به کشورهای دیگر وجود دارد و نه شرایط برای بازپس گیری و بازگشت آن میسر است.

بر اساس گزارشات منتشر شده در رسانه ها،بین سال های 1362 تا 1367 میزان رقم صادارت فرش ایرانی یک میلیارد و 700  میلیون تومان برآورد می شود و این در شرایطی است که در ده ماهه امسال،رقم صادارت فرش دستبافت ایرانی به کمتر از 300 میلیون تومان کاهش یافته است که این رقم و عدد با احتساب ارزش پولی ایران،نشان دهنده افت محسوسی است که در این خصوص شاهد بوده ایم.

امید آن می رود با اتخاذ سیاست های حمایتی موثر،موانع و دشواری های موجود در این حوزه مرتفع شود،در غیر اینصورت تجربه روزهای تلخ تری برای فعالان حوزه تولید،فروش و صادرات فرش ایرانی و پیشی گرفتن کشور های رقیب همچون افغانستان،هند،ترکیه،نپال،پاکستان و...از ایران،چندان دور از ذهن نخواهد بود/باشگاه خبرنگاران جوان

 

در زمان ریاست جمهوری اوباما بدهی ملی آمریکا به ۹ هزار میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که رقم قابل توجهی است.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، بدهی ملی ایالات متحده آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما با ۹ تریلیون دلار افزایش به ۱۹ تریلیون و ۶۰۰ میلیارد دلار رسید.  

همچنین در وب سایت «ساعت بدهی آمریکا» آمده که در سال ۲۰۰۸ میلادی یعنی زمان ورود اوباما به کاخ سفید، میزان بدهی ملی این کشور ۱۰ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار بود که با توجه به رقم فعلی می‌توان نتیجه گرفت که بدهی ملی آمریکا در زمان زمام داری باراک اوباما با ۸۶ درصد رشد روبرو شده است.  

این در حالی است پیش بینی می شود، بدهی ملی آمریکا در زمان مراسم تحلیف دونالد ترامپ به تقریبا ۲۰ تریلیون افزایش پیدا کرده باشد.  

همچنین طی ۸ سال گذشته، دولت آمریکا در حدود ۵۸۵ میلیارد دلار هزینه جنگ های نیابتی خود کرده است.  

به گزارش کاسیت خبر، شماری از کارشناسان اقتصادی آمریکا بر این باور هستند که صرف هزینه های گزاف ایالات متحده در جنگ بر روی مالیات دهندگان تاثیر خواهد داشت و در حال حاضر هر شهروند آمریکایی بیش از ۲۰۵ هزار دلار با بهره ۷ هزار و ۶۰۰ دلار بدهی دارد و تقریبا هر خانوار آمریکایی دارای بدهی ۸۱۰ هزار دلاری است./ افکارنیوز

 

 خبرگزاری رویترز، قراردادهای مهم اقتصادی بین دولت ایران با دولت سوریه را به عنوان پاداش دولت بشار اسد به ایران بابت کمک به این کشور در جنگ با تروریسم توصیف کرد.

پایگاه تحلیلی "کاسیت خبر"kassitkhabar.ir

 

به گزارش کاسیت خبر، به نقل از رویترز، با کاهش تولیدات صنعتی و کشاورزی سوریه پس از 6 سال جنگ داخلی، اقتصاد این کشور دچار رشد اقتصادی منفی است و تقریبا دو سوم از جمعیت سوریه با فقر شدید مواجه است.

در جریان سفر نخست وزیر سوریه به تهران، در هفته گذشته، 5 یادداشت تفاهم همکاری از جمله در زمینه راه اندازی شبکه تلفن همراه در سوریه و قراردادهای استخراج فسفات به امضا رسید.
 
خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از عماد خمیس، نخست وزیر سوریه نوشت، این قراردادها نشان دهنده رابطه ویژه بین دو کشور است.

وی افزود: «ما عمیقا از نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم و ایستادن در کنار مردم سوریه در همه زمینه های سیاسی و اقتصادی متشکریم.»

تحلیلگران معتقدند، ایران به ویژه از قرارداد راه اندازه شبکه تلفن همراه در سوریه سود خواهد برد.

سوریه از نظر مالی به ایران وابسته است. تهران در سال 2013، یک خط اعتباری  3.5 میلیارد دلاری برای سوریه گشود و این خط را در سال 2015، یک میلیارد دلار دیگر افزایش داد.

دیگر قرارداد مهم امضا شده بین طرفین، قرارداد استخراج فسفات از معادن سوریه است.

سوریه از بزرگترین صادر کنندگان سنگ فسفات جهان است. سنگ فسفات ماده خامی است که در تولید کودهای شیمیایی استفاده دارد. جنگ داخلی موجب شده تا سوریه نتواند فسفات خود را استخراج و بازاریابی نماید.
 
تهران همچنین نسبت به بازسازی زیرساخت های سوریه از جمله جاده ها، فرودگاه ها و نیروگاه های برق و بنادر این کشور ابراز علاقمندی کرده است.

به گزارش کاسیت خبر، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده که تهران و دمشق قصد دارند در طی 2 هفته آینده قراردادی را امضا خواهند کرد که راه را برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در یکی از بنادر سوریه همواره می سازد./ دانشجو

 


باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی تمامی دستوراتش درباره توقف اجرای تحریم‌ها علیه ایران که بر اساس برجام در یک سال گذشته متوقف شده بود را تمدید می‌کند.

 

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر، بر اساس برجام رییس‌جمهور آمریکا متعهد شده است تحریم‌های هسته‌ای و اقتصادی کشورش علیه ایران را برداشته یا متوقف کند. این دستور از زمان اجرای برجام تاکنون هر چهار ماه یک بار تمدید شده است و قرار است برای چهارمین بار در سال جدید میلادی و در آخرین روز کاری، اوباما ـ 19 ژانویه ـ‌ این دستورات را تمدید کند.

بر اساس قوانین آمریکا رییس‌جمهوری این کشور می‌تواند در چارچوب اختیارات داده شده به وی اقدامات و دستوراتی را خارج از قوانین گنگره انجام دهد. از جمله این اختیارات که اوباما در دوره ریاست‌جمهوری‌اش از آن استفاده کرد دستور توقف قوانین صادر شده علیه ایران در زمینه هسته‌ای و اقتصادی بوده است. این دستورات در یک سال گذشته یعنی از 16 ژانویه 2016 هر چهار ماه یک بار تمدید شده است.

دستورات رییس‌جمهوری آمریکا در رابطه با توقف اجرای تحریم‌ها علیه ایران چهارماهه بوده است که تاکنون برای سه بار تمدید شده است. از این رو با امضای دوباره دستورات صادر شده از سوی اوباما در روز 19 ژانویه اجرای برجام به مدت چهار ماه دیگر از سوی آمریکا تضمین شده است.

نکته حایز اهمیت در رابطه با تمدید این دستوران توسط اوباما در آخرین روز کاریش در کاخ سفید این است که تصمیمات روسای‌جمهور آمریکا با تغییر آنها در مدت تعیین شده به قوت خود باقی است و رییس‌جمهور جدید نمی‌تواند آنی این دستورات را لغو کند. بنابراین اگر ترامپ بخواهد هر تصمیمی خارج از اجرای برجام در دولتش اتخاذ کند باید، منتظر بماند تا مهلت دستور رئیس‌جمهور قبلی پایان یابد.

به نظر می‌آید این آخرین تلاش دولت اوباما برای اجرای مطلوب برجام و اقدامی در دفاع از عملکرد دولتش است.

به گزارش کاسیت خبر، با وجود مواضع شدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در رابطه با برجام به نظر می‌آید ترامپ برای اتخاذ تصمیمات قطعی در رابطه با برجام محتاطانه‌تر از آنچه در زمان انتخابات بیان کرد، عمل خواهد کرد. همان‌طور که در گفت‌وگوی اخیرش با یک رسانه آمریکایی با وجود این‌که برجام را "ابلهانه‌ترین" توافقی می‌داند که آمریکا امضا کرده است، تاکید داشته است که هنوز برای بیان موضعش درباره برجام زود است و نمی‌خواهد به سرعت به این موضوع بپردازد.

در مقابل اظهارات مختلف از سوی وزیران پیشنهادی ترامپ، مواضع خود و نگرانی‌ جامعه بین‌الملل از واکنش وی به برجام، مقامات ایرانی در سالگرد یک‌ سالگی برجام اعلام کردند که در برابر هر نوع برخوردی با برجام از سوی یک کشور عضو 1+5 آمادگی کامل دارد.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه هفته جاری در نشستی خبری در واکنش به این‌که اگر ترامپ برجام را پاره کند ایران چه واکنشی خواهد داشت، گفته است: ما هم در مقابل آن را به آتش می‌کشیم./ ایسنا

 


 دولت عربستان سعودی به دلیل کسری بودجه و مشکلات ناشی از نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی از ثبت رکورد جدیدی در زمینه عرضه اوراق بهادار با هدف جبران کمبود منابع مالی خبر داد .

http://img8.irna.ir/1395/13951023/82383733/82383733-71320114.jpg

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

به گزارش کاسیت خبر،به نقل از نشریه کویتی القبس داده های آماری حاکیست عربستان سعودی 17 و نیم میلیارد دلار اوراق قرضه به چاپ رسانده است و قرار است سری جدید اوراق بهادار ماه آینده میلادی به چاپ برسد.

سعودی ها همچنین برای اجرای این طرح ها رایزنی هایی را با بانک هایی همچون 'اچ اس بی سی' و 'سیتی بانک' انجام داده اند.


بر اساس این داده های آماری کسری بودجه عربستان سعودی در سال 2016 با بیش از 79 میلیارد دلار برای سومین سال پیاپی به ثبت خواهد رسید که جزو بزرگترین ناکامی های دوره پادشاهی سلمان تلقی می شود.


دولت عربستان سعودی که در شرایط بغرنج مالی به سر می برد با در پیش گرفتن سیاست های ریاضت اقتصادی دستمزد کارکنان بخش های دولتی و خصوصی را کاهش داد و موجب شد تا شهروندان در این کشور به ستوه آمده و با چالش های گسترده ی معیشتی روبرو شوند.


بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد عربستان سعودی، کارکنان خارجی شاغل در نهادهای دولتی و خصوصی عربستان نیز در این زمینه با مشکلات گسترده ای دست و پنجه نرم کرده و حقوق ماهیانه آنها از 300 دلار هم پایین رفته که این موضوع برای کشوری همچون عربستان با هزینه های معیشتی بالا، بسیار کم است.


بنا بر اعلام موسسه املاک 'جونز لانگ لاسال'، این تحولات موجب شده است که قدرت خرید شهروندان سعودی در زمینه خرید مسکن نیز کاهش یابد، در حالی که سعودی ها تا دو سال پیش جزو ثروتمندترین مردم منطقه بودند.


این موسسه در گزارش خود تاکید می کند که حکام سعودی در طول چند سال گذشته ، تلاش کردند با هزینه های هنگفت مشکل اجاره نشینی شهروندان خود را حل کنند اما بورکراسی اداری و مشکلات عمده در این زمینه مانع از اجرای این قبیل طرح ها شد.


در این میان کارشناسان اقتصادی از خطرپذیری بالای تدابیر ریاضتی اتخاذ شده از سوی 'محمد بن سلمان' جانشین ولیعهد عربستان نگران هستند، چرا که مردم به حمایت های مالی دولت عادت کرده و لغو آنها به یک امر نگران کننده برای اقشار مختلف این کشور تبدیل شده است.

 با وجود آنکه بر اساس متن توافق هسته‌ای هیچ یک از کشورهای جهان حق ممانعت از فروش هواپیماهای جدید به ایران را ندارند اما آمریکا بر اساس قواعد یک طرفه خود تلاش کرده شرایط را در اجرای این توافق دشوار کند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر، یکی از اصلی ترین چالش‌هایی که دولت واشنگتن به دنبال آن است ممنوع کردن تامین مالی هواپیماهای جدید ایران از سوی شرکت‌های آمریکایی است. موضوعی که هر چند راهی طولانی تا تصویب شدن دارد اما به نظر می‌رسد از حالا تغییراتی را در شیوه نهایی شدن توافق‌های خرید هواپیما به وجود خواهد آورد.در این بین وضعیت دو شرکت هواپیما ساز بزرگ جهان با یکدیگر متفاوت است. شرکت اروپایی ایرباس که از چند ماه قبل مذاکرات خود را با ایران آغاز کرده بود توانسته مجوزهای لازم از اوفک را نیز دریافت کند و به احتمال زیاد در آینده‌ای نه چندان دور نخستین هواپیماهای خریداری شده را به ایران‌ایر تحویل خواهد داد.اوضاع برای بوئینگ اما متفاوت است این شرکت آمریکایی که حتی برای آغاز مذاکرات خود با ایران نیز با سنگ‌اندازی‌های جدی دولت ایالات متحده مواجه بود به دنبال تغییرات سیاسی این کشور احتمال دارد از حضور در بازار ایران باز بماند. موضوعی که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی نیز به شکل تلویحی آن‌را تایید کرده است.فخریه کاشان در این رابطه گفته احتمال تغییر در رویکرد بوئینگ به عنوان یک شرکت آمریکایی وجود خواهد داشت و شانس آن وجود دارد که بوئینگ با سیاست‌های احتمالی دولت جدید این کشور برای نقض توافق‌های فروش هواپیما به ایران موافقت کند و این امر تا حدی طبیعی است.این صحبت‌های قائم‌مقام آخوندی نشان از آن دارد که شرایط برای ورود بوئینگ به آسمان ایران پیچیده‌تر از گذشته شده است. با توجه به اینکه فرآیند خرید هواپیماهای نو در سراسر جهان به شکل نقدی انجام نمی‌گیرد و شرکت‌های لیزینگ کننده و یا فاینانسر بخش قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز برای این توافق‌ها را بر عهده می‌گیرند، احتمالا در صورت تصویب قانون منع تامین مالی هواپیماهای ایران از سوی کنگره آمریکا راه ورود بوئینگ به ایران را دشوارتر از قبل می‌کند. در چنین فضایی شاید نهایی شدن قرارداد با ایرباس و برنامه ریزی برای مذاکره با دیگر شرکت‌های هواپیماساز بهترین گزینه پیش روی ایران باشد. گزینه‌ای که می‌تواند یک شرکت بزرگ هواپیماساز آمریکایی را از بازاری بسیار بزرگ محروم کند.

منبع: خبر داغ

 

آشنایی با ۱۵ مورد از شخصیت‌ های برتر جهان که بدون درس خواندن، توانستند به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کنند و دنیا را تغییر دهند.

Image result for ‫شخصیتهای درس نخواهد‬‎

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر، آشنایی با 15 مورد از شخصیت‌ های برتر جهان که بدون درس خواندن، توانستند به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کنند و دنیا را تغییر دهند.
 
1. جان دیویس راکفلر (John Davis Rockefeller)
 
جان دیویس راکفلر در سال 1839 در نیویورک متولد شد و یکی از ثروتمندترین آمریکایی‌های تاریخ است. او یکی از شخصیت‌ های برتر جهان و از پایه‌گذاران پالایشگاه نفتی در این کشور بود که شرکت نفتی استاندارد اویل (Standard Oil) را تاسیس کرد. راکفلر در سال 1937 درگذشت و ثروت 340 میلیارد دلاری را از خود بر جای گذاشت.

وی تنها در دبیرستان درس خواند و مدت بسیار کوتاهی را در کالج گذراند و در سن 16 سالگی شروع به کار کرد. این میلیاردر آمریکایی در سال 1916 با دستیابی به ثروت یک میلیارد دلاری، اولین میلیاردر آمریکایی شناخته شد.

2. هنری فورد (Henry Ford)
هنری فورد، کارآفرین و مخترع آمریکایی، در سال 1836 متولد شد و یکی از شخصیت‌ های برتر جهان در صنعت خودروسازی به شمار می‌رود. او در 16 سالگی مزرعه خانوادگی را ترک کرد و به دیترویت رفت.

فورد در ابتدا به عنوان کارآموز، کار کردن با ماشین‌های صنعتی را یاد گرفت و چند سال بعد مهندس ارشد شرکت «ادیسون ایلومینیتینگ» (Edison Illuminating) شد. وی در سال 1896 نخستین خودروی خود را ساخت و سپس ایده تولید وسیله‌ی متحرک بر روی چرخ را اجرا کرد و انقلابی را در صنعت خودروسازی به وجود آورد. هنری فورد در سال 1903 کارخانه فورد را تاسیس کرد و دارایی 199 میلیارد دلاری از او بر جای مانده است. فورد در سال 1947 میلادی درگذشت.

3. آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega)
آمانسیو اورتگا متولد سال 1936 میلادی، یک تاجر اسپانیایی موفق در صنعت مد و پوشاک و موسس شرکت ایندیتکس (Inditex) است. او در 14 سالگی ترک تحصیل کرد و در یک مغازه فروش پیراهن مردانه مشغول به کار شد. اورتگا در سال 1975 تولیدی پوشاک «زارا» (Zara) را تاسیس کرد و امروزه به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان با دارایی 78 میلیارد و 500 میلیون دلار شناخته می‌شود.

4. لی کاشینگ (Li Ka-shing)
لی کاشینگ ثروتمندترین مرد قاره آسیاست و میزان دارایی‌های او حدود 31 میلیارد دلار برآورد شده است. این تاجر هنگ‌کنگی، در سال 1928 در گوانگ دونگ چین متولد شد و اکنون در 52 کشور جهان سرمایه‌گذاری کرده و حدود 260 هزار کارمند دارد. او پیش از رسیدن به این موفقیت، زندگی راحتی نداشته است و پس از مرگ پدرش در 15 سالگی مجبور به ترک مدرسه و کار کردن در یک کارخانه شد. لی کاشینگ رئیس هیئت‌مدیره شرکت‌های هاتچینسون وامپو (Hutchinson Whampoa) و چونگ کونگ هولدینگز (Cheung Kong Holdings) است و در رتبه هشتمین مرد ثروتمند جهان قرار گرفته است.

5. مایکل دل (Michael Saul Dell)
مایکل دل یکی از معروف‌ترین میلیاردرها و شخصیت‌ های برتر جهان است. او در سال 1965 در هیوستون آمریکا به دنیا آمد و با سرمایه‌ی 16 میلیارد دلار به عنوان بیست و پنجمین فرد ثروتمند دنیا شناخته می‌شود. دل در دوران دانشجویی و زمانی که تنها 19 سال سن داشت در اتاق خوابگاهش، شرکت رایانه‌ای «دل» را تاسیس کرد و مدتی بعد تحصیلاتش را رها کرد تا به صورت تمام وقت به امور شرکتش برسد.

6. فرانسوا پینو (Francois Pinault)
این کارآفرین و بازرگان فرانسوی در سال 1936 زاده شد و صاحب برندهای معروفی چون گوچی (Gucci)، ایو سن لوران (Yves Saint Laurant) و پوما (Puma) از زیرمجموعه‌های شرکت کرینگ (Kering) است. وی در سن 16 سالگی به دلیل فقر خانوادگی و مورد تمسخر قرار گفتن از سوی همکلاس‌هایش، درس و مدرسه را رها کرد. پینو اکنون بیش از 13 میلیارد دلار سرمایه داشته و دو هزار اثر هنری ارزشمند در کلکسیون شخصی‌اش دارد.

7. استیو جابز (Steven Paul Jobs)
استیو جابز از شخصیت‌ های برتر جهان و موسس برند اپل در سال 1955 در سان‌فرانسیسکو به دنیا آمد و به علت سرطان لوزالمعده در سال 2011 درگذشت. جابز یکی دیگر از میلیاردرهایی بود که تحصیل را نیمه‌کاره رها کرد. او تنها یک ترم در کالج درس خواند و در سال 1976 به همراه دوستانش کمپانی اپل را تاسیس کرد. دارایی استیو جابز حدود 11 میلیارد دلار برآورد شده است.

8. رومن آبراموویچ (Roman Abramovich)
تاجر یهودی روسی به نام رومن آبراموویچ در سال 1966 متولد شد و در 17 سالگی ترک تحصیل کرد. او در نوجوانی با فروش اردک‌های پلاستیکی در مسکو پول درمی‌آورد. وی به دلیل رابطه‌ی خوب با مقامات دولتی روسیه توانست بزرگ‌ترین کمپانی نفتی روسیه را بخرد و چندی بعد نیز مالکیت باشگاه فوتبال چلسی انگلیس را بر عهده گرفت. دارایی‌های این تاجر روسی 8 میلیارد و 700 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

9. لارنس گراف (Laurence Graff)
لارنس گراف یکی از امپراتوران تجارت الماس است. او در 14 سالگی مدرسه را رها کرد و در یک جواهرفروشی به عنوان پادو مشغول به کار شد. گراف در سال 1960 شرکت الماس خود را تاسیس کرد و در 24 سالگی دو مغازه جواهرفروشی را به عنوان اولین مغازه‌هایش در لندن باز کرد. این تاجر 75 ساله نزدیک به 5 میلیارد دلار سرمایه دارد.

10. ریچارد چارلز نیکولاس برانسون (Sir Richard Charles Nicholas Branson)
این کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی در سال 1950 به دنیا آمد و به دلیل بیماری خوانش پریشی (Dyslexia) مدرسه را رها کرد. وی در سال‌های پس از مدرسه به ثروت میلیاردی دست یافت. برانسون در سال 1970 اولین شرکتش را به نام «ویرجین رکوردز» (Virgin Records) تاسیس کرد و بعدها شرکت هوایی «ویرجین آتلانتیک» (Virgin Atlantic)، «ویرجین موبایل» (Virgin Mobile) و «ویرجین ترین» (Virgin Train) را نیز ایجاد کرد. ثروت او 4 میلیارد و 200 میلیون دلار عنوان شده است.

11. کرک کرکوریان (Kirk Kerkorian)
کرک کرکوریان، سرمایه‌دار آمریکایی ارمنی تبار در سال 1917 به دنیا آمد و در سال 2015 نیز درگذشت. او در کلاس هشتم مدرسه را رها کرد و به عنوان یک بوکسور آماتور و خلبان هواپیما در جنگ جهانی دوم زندگی خود را سپری می‌کرد. وی در سال 1962 قطعه زمینی را در لاس‌وگاس خرید و چند سال بعد صاحب چندین هتل در این منطقه شد. کرکوریان از شخصیت های برتر جهان در صنعت سینما و خودروسازی نیز به شمار می‌رود و در هنگام مرگ سرمایه 4 میلیارد دلاری را از خود بر جای گذاشت.

12. دیوید اچ مرداک (David H.Murdock)
این بازرگان و کارآفرین آمریکایی در سال 1923 متولد شد و در کلاس هشتم تحصیل را رها کرد. او سپس به ارتش آمریکا پیوست و در یک پمپ بنزین نیز مشغول به کار شد. دیوید هاوارد مرداک پس از بازگشت از جنگ در دیترویت یک رستوران خرید و در سال 1985 نیز شرکت املاک Castle & Cook را خریداری نمود. شرکت غذایی Dole نیز یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت محسوب می‌شد و اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی میوه و سبزیجات در جهان است. دارایی مرداک 3 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

13. ریچارد دزموند (Richard Desmond)
ریچارد دزموند یک میلیاردر بریتانیایی و رئیس شرکت رسانه‌ای Northern & Shell است. روزنامه های دیلی استار و شبکه تلویزیونی Channel 5 از جمله دارایی‌های وی محسوب می‌شود. او در 16 سالگی درس را رها کرد و در سال 1974 اولین روزنامه‌اش را منتشر نمود. سرمایه‌ی دزموند یک میلیارد و 900 میلیون دلار برآورد شده است.

14. کارل لیندنر جونیور (Carl Lindner Jr)
کارل لیندنر نیز یکی از شخصیت‌ های برتر جهان است که در 14 سالگی مدرسه را ترک کرد و به عنوان توزیع‌کننده‌ی شیر در شرکت خانوادگی مشغول به کار شد. او به همراه برادرانش یک مغازه بستنی‌فروشی را راه‌اندازی کرد و بعدها یک بستنی‌فروشی زنجیره‌ای به نام United Dairy Farmers با حدود 200 شعبه به وجود آورد. لیندنر در سال 1999 به عنوان سهام‌دار و رئیس هیئت مدیره باشگاه بیسبال Cincinnati Reds انتخاب شد و در سال 2011 در حالی که 1.7 میلیارد دلار سرمایه داشت درگذشت.

15. لو لویف (Lev Leviev)
لو لویف در سال 1971 همراه با خانواده‌ی خود از ازبکستان به اسرائیل مهاجرت کرد و به دلیل فقر در 16 سالگی ترک تحصیل نمود و پس از آن به یکی از شخصیت‌ های برتر جهان تبدیل شد که درس نخواند و موفق شد. او به عنوان کارآموز تراش دهنده‌ی الماس مشغول به کار شد و بعدها برای پیدا کردن الماس‌های قیمتی به سراسر جهان سفر کرد. همین امر موجب شد تا لویف یک امپراتوری الماس را تاسیس کند و ثروت یک میلیارد و 500 میلیون دلاری را به دست آورد.


منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

در پی نقص فنی در سری گلکسی نوت ۷ از رقیب آمریکایی خود، اکنون این سؤال به ذهن می‌رسد علت آتش‌گرفتن گوشی‌های سامسونگ در چیست.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر، رویترز درباره شکست سامسونگ در تولید نوت ۷ به نقل از کازمین لاسلو، متخصص الکتروشیمی از مؤسسه پژوهشی «لوکس ریسرچ»، این‌گونه می‌نویسد: سال‌هاست که شرکت سامسونگ در تولید باتری و لوازم الکترونیک پیشتاز است، اما آتش‌گرفتن ۳۵ گوشی از سری جدید سامسونگ، قطعا محوریت در بازار را از این شرکت ربوده و تولیدات سامسونگ را به حاشیه رانده است.

 

پس از شکست سامسونگ و اعلام فراخوان بیش از ٢,٥‌ میلیون نوت ۷ فروخته‌شده، شرکت‌های هوایی نیز استفاده از گوشی جدید سامسونگ در پرواز را ممنوع اعلام کردند. با توجه به اینکه تاکنون مسئولان سامسونگ هیچ اعلام نظری درباره علت آتش‌سوزی نوت ۷ اعلام نکرده‌اند، بنابراین طبیعی است شرکت‌های تحقیقاتی برای یافتن علت این موضوع وارد عرصه شوند.

 


محققان شرکت تحقیقاتی «لوکس ریسرچ» با بررسی دقیق و جزئی عوامل آتش‌سوزی در سامسونگ نوت۷، دریافتند مشکل اصلی مربوط به باتری گوشی است. درواقع باتری گوشی طوری طراحی شده است که به طور ناخواسته باعث ایجاد اتصال بین قطب مثبت و منفی شده و درنهایت باعث آتش‌‌گرفتن گوشی می‌شود. با توجه به اینکه شرکت سامسونگ SDI تولید‌کننده اصلی باتری گلکسی نوت۷ است، اکنون مسئولان این شرکت باید پاسخ‌گوی این فاجعه ملی برای کره‌جنوبی باشند.

 

کازمین لاسلو معتقد است حتی با بررسی‌های صورت‌گرفته احتمال اینکه یک شرکت مسئول آتش‌سوزی باشد، بعید به نظر می‌رسد، چراکه شرکت دیگری نیز در تولید و تأمین باتری برای شرکت سامسونگ همکاری می‌کند، بنابراین احتمال اینکه دو شرکت یک مشکل مشترک داشته باشند، تقریبا غیرممکن است. اکثر کارشناسان صاحب‌نام صنایع الکترونیک معتقدند نباید شرکت سامسونگ را مسئول اصلی این شکست اقتصادی نامید، چراکه شرکت‌های تأمین‌کننده قطعات به‌ویژه باتری تحت قرارداد با شرکت مادر همکاری می‌کنند، پس خطا در هریک از شرکت‌های تابعه باعث شکست در محصول نهایی می‌شود.

منبع: شرق

 

همين چند روز پيش بود كه رسانه‌هاي تندرو، خبر از تحریم سنگین اتحادیه اروپایی علیه شرکت ملی نفت‌کش ایران و سهام‌دارانش دادند كه براساس آن، اين تحريم‌ها به مدت ٣٠ سال غيرقابل لغو خواهد بود.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

به گزارش کاسیت خبر، اين خبر ديروز از سوي معاون وزير صنعت به‌صورت كامل رد شد. امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت براي شفاف‌سازي دراين‌زمينه اعلام كرد شرکت ملی نفت‌کش ایران با اجرای برجام از تحریم خارج شده است و مشکلی برای بیمه نفت‌کش‎های ایرانی از سوی بیمه‌گران اروپایی وجود ندارد. معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد: فعالیت‎های شرکت ملی نفت‌کش ایران هم‌اکنون طبق روال معمول ادامه دارد.

 

به گزارش شانا براساس این گزارش، شرکت ملی نفت‌کش ۲۷ دسامبر ۲۰۱۲ علیه تصمیم ۶۳۵/ ۲۰۱۲ شورای اتحادیه اروپا نزد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرد که رأی دادگاه اتحادیه اروپا در سوم جولای ۲۰۱۴ به نفع شرکت ملی نفت‌کش صادر شد و شورای اتحادیه اروپا هم نسبت به حکم دادگاه درخواست بازنگری نکرد، اما در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۱۵، در تصمیم ۲۳۶ /۲۰۱۵، شرکت ملی نفت‌کش را با دلایل جدید در فهرست تحریم اتحادیه اروپا حفظ کرد. زمانی‌نیا با بیان اینکه شرکت ملی نفت‌کش هم‌اکنون در تلاش است تا ثابت کند که بی‌دلیل تحریم شده است، تصریح کرد: این موضوع نیز مربوط به پیش از اجرای برجام  است و جنبه حقوقی دارد. شرکت ملی نفت‌کش ایران در ۲۴ آوریل ۲۰۱۵ دوباره علیه تصمیم ۲۳۶ /۲۰۱۵ شورای اروپا شکایت کرد و یک ماه پیش، یعنی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۶، این‌بار دادگاه اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفت‌کش ایران رأی داده که این شرکت قرار است تا پایان ماه نوامبر از این رأی دفاع کند.

 

این رأی، در عمل تأثیری بر وضع شرکت ملی نفت‌کش ندارد زیرا طبق برجام، نام شرکت ملی نفت‌کش از مقررات اجرائی مربوط به تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران حذف شده است و طبق اصول کلی حقوقی، هیچ دادگاهی صلاحیت وضع قوانین مربوط به تحریم را ندارد. در گزارش خبرگزاري فارس در اين رابطه آمده بود: دادگاهی در اتحادیه اروپایی حکم تحریم سنگینی علیه شرکت ملی نفت‌کش کشورمان وضع کرده که تا ۳۰ سال غیر قابل لغو است و حتی شامل سهام‌داران این شرکت ازجمله شستا و صندوق بازنشستگی نفت نیز می‌شود.

 

حتي اين خبرگزاري هم تأكيد كرده بعضی حقوق‌دانان مرتبط با وزارت نفت می‌گویند این تحریم اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفت‌کش تا زمانی‌ که برجام نقض نشود و طرفین به آن متعهد باشند عملیاتی نخواهد شد و تنها در صورتی این تحریم وارد فاز اجرا خواهد شد که برجام لغو شود. به عبارت دقیق‌تر این حقوق‌دان‌ها معتقدند این تحریم با وجود آنکه وضع شده است، تا زمانی که برجام لغو نشده باشد در حالت تعلیق به سر خواهد برد. همين موضوع، محوري شده بود تا روزنامه كيهان با نگاهي تند به برجام بنگرد و از آن با عنوان «تحریم سنگین و ٣٠ساله؛ پاسخ اتحادیه اروپا به دیپلماسی التماسی» ياد كند.

 

اين روزنامه همچنين در ادعايي شركت ملي نفت‌كش را «تازه‌ترين قرباني پسابرجام» معرفي كرده بود؛ امري كه به دليل پيچيدگي، دستاويزي براي به‌چالش‌كشيدن برجام شده بود و با شفاف‌سازي معاون وزير نفت دراين‌باره مشخص شد تحريم‌هاي شركت ملي نفت مرتبط با برجام به‌كل رفع شده و مشكلي از باب برجام وجود ندارد و برقراري ارتباط ميان اين دو، خود اشتباهي بزرگ است.

 

همچنين روابط‌عمومي شركت ملي نفت‌كش نيز به اين خبر واكنش نشان داد و اعلام كرد: دادگاه اتحادیه اروپا مرجع صلاحیت‎دار برای وضع تحریم علیه شرکت‎های خارجی نیست و وضع تحریم که بخشی از مقررات اتحادیه اروپا محسوب می‎شود، جزء اختیارات شورای این اتحادیه است. این در حالی است که در خبر مذکور، از وضع تحریم علیه شرکت ملی نفت‌کش ایران از سوی دادگاهی در اتحادیه اروپا، یاد شده است. بدیهی است که دادگاه‎ها، مرجع حل اختلافات هستند و نه مرجع وضع تحریم یا تصویب قانون. مضافا اینکه هیچ‌گونه ابلاغ رسمی از سوی دادگاه‎های اروپا که حاوی تحریم‎های مجدد علیه شرکت ملی نفت‌کش ایران باشد، به این شرکت واصل نشده است بنابراين خبر ابلاغ حکم به این شرکت مندرج در خبرگزاری فارس و سایر رسانه‎ها به طور کامل تکذیب می‌شود.

 

بدیهی است چون دادگاه اتحادیه اروپا صلاحیت وضع تحریم را ندارد، بنابراين نمی‎تواند شرکت‎های بیمه اروپایی را از بیمه‌کردن نفت‌کش‎های ایرانی منع کند، درواقع این امر که نوعی تحریم تلقی می‎شود، در صلاحیت شورای اتحادیه اروپاست. همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، درحال‌حاضر نه‌تنها شرکت ملی نفت‌کش ایران بلکه سهام‌داران آن نیز تحت تحریم‎های اتحادیه اروپا و آمریکا نیستند و پس از اجرائی‌شدن برجام تاکنون نیز هیچ‌گونه خبر رسمی‌ای درخصوص تحریم مجدد آنها وجود ندارد. سایر موارد مربوط به برداشت از رأی موهوم در خبر مذکور نیز به طریق اولی تکذیب می‎شود.

 

بدون‌شک درج چنین اخبار نادرستی در جراید و رسانه‎های عمومی مغایر با منافع ملی کشور است. متأسفانه به نظر می‎رسد بعضی با اغراض غیرملی، سعی در وارونه جلوه‌دادن واقعیات برای استفاده‎های ناصواب خود دارند و متوجه تأثیر عواقب زیان‎بار چنین اقداماتی بر مصالح ملی نیستند. بنابراین لازم است به‌منظور جلوگیری از عواقب نشر چنین اخباری، از درج آنها بدون بررسی دقیق جدا اجتناب شود.

منبع: شرق

 

تقویت ارزش دلار و افزایش تعداد سکوهای حفاری آمریکا، بهای طلای سیاه را کاهش داد.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:


به گزارش کاسیت خبر، به دنبال تقویت ارزش دلار، افزایش تعداد سکوهای حفاری آمریکا و همینطور انتظارات در خصوص اینکه نشست اوپک برای کاهش تولید نفت باعث افزایش بهای دلار به بالای 50 دلار در هر بشکه می شود، بهای طلای سیاه با اندکی کاهش همراه بود.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای دیگر در مقایسه با 7 ماه گذشته بهترین عملکرد را از خود نشان داد. گزارش شرکت نفت و گاز آمریکایی بیکر هیوز نیز نشان داد در هفته منتهی به 14 اکتبر (26 مهر) 4 سکوی حفاری به سکوهای نفتی آمریکا افزوده شده است.

بهای نفت خام برنت با 8 سنت کاهش (معادل 0.2 درصد) به 51 دلار و 95 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت وست تگزاس اینترمیدیت با 9 سنت کاهش به 50 دلار و 35 سنت در هر بشکه رسید. این نفت در آخر هفته با حدود 1 درصد افزایش همراه بود.

در حال حاضر برخی معتقدند احتمال کاهش تولید نفت بوسیله اوپک همچنان باعث افزایش بهای طلای سیاه خواهد شد.

خبرگزاری رویترز همچنین در مطلبی به بهای طلا اشاره کرد. تقویت ارزش دلار و همینطور احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری میلادی بوسیله بانک مرکزی آمریکا باعث کاهش بهای طلا شد.

ارزش دلار در برابر 6 سبد ارزی معتبر جهانی با 0.4 درصد افزایش همراه بود. بهای هر اونس طلای موسوم به اسپات با 0.3 درصد کاهش به 1254.26 دلار رسید. بهای هر اونس طلای آمریکا نیز با 0.2 درصد کاهش به 1255.50 دلار رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا