امروز : 05 فروردين 1396

 

دانشگاه مذاهب اسلامی صبح چهارشنبه8 دی ماه میزبان اندیشمندان اسلامی داخل و خارج از کشور بود و در همین ارتباط  مراسمی تحت عنوان«کنفرانس بین المللی علوم انسانی و دینی مبارزه با افراط گرایی» در این دانشگاه گشایش یافت که سخنرانان ویژه‌ای در این آیین پر بار به تجزیه و تحلیل علل  افراطی گری در دنیای اسلام پرداختند.

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir


دکترمبلغی: پدیده جهل و افراط‌ گری به یکدیگر گره خورده‌اند. رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: هر چقدر جهل ریشه‌های بیشتری داشته باشد و خاستگاه‌های مهم دینی گسترده‌تری داشته باشد افراط ناشی از این جهل عمیق‌تر و بیشتر خواهد بود.


به گزارش پایگاه تحلیلی کاسیت خبر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد مبلغی در آیین افتتاحیه این اتفاق مهم، با بیان این که امتیاز این کنفرانس بررسی دانشیِ مسئله مقابله با افراط گری است، تاکید کرد: در این کنفرانس تلاش می‌شود از جنبه دانشی به پدیده افراط گری پرداخته شود و بر اساس منطق دینی افراط گری ناشی از جهل است.


وی افزود: پدیده جهل و افراط گری به یکدیگر گره خورده اند؛ هر جا جهل باشد وضعیت اجتماعی یا رفتاری در جامعه یا حالتی از افراط به خود می‌گیرد یا تفریط؛ ظهور و بروز افراط از تفریط بیشتر است اما هردوی اینها ناشی از جهل است.


رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه بیان داشت: هر چقدر جهل ریشه‌های بیشتری داشته باشد و خاستگاههای مهم دینی گسترده تری داشته باشد افراط ناشی از این جهل عمیق تر و بیشتر خواهد بود و افراط گری که امروز در منطقه شاهدیم ریشه‌های تاریخی، اجتماعی و روانشاسی را داراست و از مرزهای زمان و مکان گذشته و می‌تواند در آینده ما از حیث تخریب و منهدم کردن روابط را به وجود آورد.


وی با تاکید بر لزوم مقابله با جهل، گفت: با پدیده‌ای مواجهیم که از جهل ناشی می‌شود؛ جهل دینی به فطرت انسانی، تاریخ و اهداف اسلام، رحمت الهی و جهل‌های متعدد دیگر. بر همین اساس دانشگاه مذاهب اسلامی با همکاری برخی دانشگاهها از جمله دانشگاه بغداد و پیام نور بر این تصمیم شدند تا یک سری همایش‌ها را برگزار کنند؛ کنفرانس هایی که به دنبال نگاه دانشی به قضیه افراط گری باشد.


دکتر مبلغی در ادامه گفت: این کنفرانس نگاه تخصصی تک بعدی به مسئله افراط گری ندارد و در واقع تنها از موضع فقه به این قضیه نگاه نمی کند باید نگاه جامعه شناختی به این مسئله داشته باشیم  و در جوامع متعدد و از خاستگاه روانشناسی و تاریخی آن را بررسی کنیم و مطالعه فقهی، کلامی، تفسیری داشته باشیم.


وی با اشاره به برگزاری چند پیش نشست قبل از این کنفرانس، اظهار داشت: قبل از این، نشستهایی در بغداد، گرگان و....برگزار شده و امیداوریم این کنفرانس بتواند زمینه وفاق اجتماعی در جهان اسلام را فراهم کند.


رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین با تقدیر از دانشگاه بغداد، دانشگاه الزیتونه و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و در راس آن آیت الله تسخیری رئیس شورای عالی مجمع تقریب و مشاور مقام معظم رهبری در جهان اسلام، گفت: نام آیت الله تسخیری با تقریب عجین شده است وی توفیقات بسیاری در این زمینه دارد و ایشان توانستند محبت اجتماعی را در روابط شیعه و سنی به وجود آورند.


آیت الله قمی: خشونت‌های جهان اسلام ریشه در دشمنان اسلام دارد
حجت الاسلام و المسلمین محسن قمی معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در این کنفرانس با بیان این که مسئله خشونت و افراط گری سابقه بسیاری در جهان دارد، گفت: در تاریخ جهان شاهد موارد بسیاری از این دست بوده ایم و جنگ جهانی اول و دوم شاهدی بر این مدعاست خشونت بر ضد ملت فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، جنگ بوسنی، و اشغال عراق و افغانستان توسط امریکا نمونه‌های دیگر این پدیده است.


وی افزود: خشونت امیز ترین و افراط گرایانه ترین اقدامات از سوی کشورهای غیراسلامی صورت گرفته و حتی افراط گری هایی که در منطقه ما هم وجود دارد ریشه از اقدامات غربیهاست.  وی با اشاره به نقش امریکا در افراط گری در جهان گفت: امریکا استفاده از زور را سرلوحه اعمالش قرار داده، منطق امریکا و منطق گروههای تروریستی شباهت بسیاری دارد و امریکاییها و غربی‌ها هم که در گذشته به اسم دفاع از محرومان و مبارزه با ظلم و به اسم آبادانی وارد شدند وجنایات بسیاری را انجام دادند به این نتیجه رسیده اند که این حربه‌ها دیگر جایی ندارد و خریداری در جوامع علمی ندارند لذا در منطقه ما با حمایت از گروههای تروریستی و تکفیری و به نام دفاع از اسلام و جهاد و...همان روش قدیمی را دنبال کردند.


 قمی در ادامه بیان داشت: در علوم انسانی و روابط بین المللی با 3 آسیب روبرو هستیم آسیب اول از سوی افرادی است که بدون باور به ماوراء الطبیعه و مسائل فرهنگی وتاریخی سعی دارند به علوم انسانی تنها به دید مادی نگاه کنند و ارزشهای اسلامی و انسانی را نادیده بگیرند؛ آسیب دوم از ناحیه کسانی است که از مطالعات خود تنها به نگاه پسامدرن توجه دارند و صرفا با تکیه بر روابط خرد دنبال زدودن یقین و ایجاد تردید در فهم حقیقت هستند و حاضر نیستند به اصول اخلاقی اهمیت دهند. آسیب سوم کسانی هستند که صرفا به ظاهرگرایی و نص گرایی توجه دارند و نقش عقل را فراموش کرده و دچار نوعی جمود می‌شوند.


وی در ادامه با اشاره به راهکارهای مقابله با این آسیبها، گفت: برای مقابله با این 3 آسیب، می‌توان 3راهکار ارائه کرد:اول مسئله توجه به عقل و منطق و برهان و دوری از هر گونه هوس دینی، تحقیر دیگران، تعصب، خود بزرگ بینی و... دوم : در روابط بین الملل و در تعامل با گروههای مختلف توجه کنیم که به تفاوتهای ظریف در طیف‌های مختلف یک گروه توجه کنیم و سوم توجه به کرامت انسانی در روابط بین المللی.


 معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در پایان تصریح کرد:  تاکید می‌کنم مقابله نظامی و امنیتی با داعش و دیگر گروههای تروریستی تمام خواهد شد اما آنچه می‌ماند مقابله فرهنگی، تمدنی و ایدئولوژیک است.


آیت الله تسخیری از ابتکار دانشگاه مذاهب اسلامی در برگزاری کنفرانس بین المللی مبارزه با افراط گرایی تقدیر کرد
آیت الله محمد علی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در سخنانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی علوم انسانی و دینی مبارزه با افراط گرایی با تقدیر از ابتکار برگزاری این کنفرانس گفت: از جمله مسائل مهم این است که علما و اندیشمندان مسئله افراط گری و خشونت را تبیین کنند که متاسفانه در جهان اسلام رخنه کرده و باعث شده از مسائل اساسی جهان اسلام غافل شویم.


 وی در ادامه با اشاره به آیه کریمه «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ» اظهار داشت:در این آیه مشخص است که هدف همه انبیاء واحد است پیامبران آمده اند تا بشریت را در راه صحیح و متوازن رهنمون سازند و هر یک مکمل دیگری است.


رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه بیان داشت:همه پیامبران برای تحقق 2 مسئله مهم آمده اند اول تقویت تکامل بشری و دوم اجتناب و دوری از طاغوت؛ برای تحقق این دو هدف انسان باید به خدا نزدیک شود و انسانی که خدا را فراموش کند خود را فراموش کرده است و هر انسانی اگر می‌خواهد با خود صادق باشد باید در تحقق این 2هدف تلاش کند.


وی در ادامه با تبیین مفهوم طاغوت، بیان داشت:طاغوت به معنای تجاوز از حدود طبیعی و دوری از توازن است این در حالی است که آسمانها و زمین بر اساس توازن بنا نهاده شده اند و قرآن از این توازن تکوینی به توازن تشریعی می‌رسد؛ لذا تا زمانی که توازن باقی باشد بشرین در مسیر طبیعی به رهبری انبیا، امامان و علما حرکت می‌کنند و در مسیر درست گام برمی دارند.
آیت الله تسخیری در ادامه تاکید کرد:اگر می‌خواهیم به بشریت خدمت کنیم باید به عقلانیت آن خدمت کنیم و آزادی مطلوب را در اختیار وی قرار دهیم علوم انسانی نیز باید به این عقلانیت خدمت کنند.


وی افزود: من معتقدم عنوان این کنفرانس به بیماری و علاج هر دو اشاره دارد، بیماری یعنی افراط گرایی که قران از آن به طغیان یاد کرده است و استفاده از علوم انسانی برای مقابله با خشونت و افراط گری است؛ گفتگو، مشاوره، رفع موانع تفکر آزاد، دوری از خرافات، عدم تکفیر دیگران از راهکارهای مبارزه با افراط گری است و امیدواریم این اقدام دانشگاهی در نهایت به تحقق اهداف این کنفرانس دست یابد.

تهیه خبر: روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی

اختصاصی / خبرها حاكي است  دومين جلسه شوراي عالي ترويج و توسعه فرهنگ ايثار و شهادت به زودي با حضور رئيس جمهور برگزار مي‌شود.

 

اختصاصی / پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

فاطمه عباسي

به گزارش کاسیت خبر، اين خبر بذات، بسيار خبري عالي و مهم است؛ اما هيچ اميدي به خروجي مناسبي از آن نيست. توقع از چنين جلساتي بسيار بالاست و آگاهان از تأثير شگرف نتايج آن در جامعه آگاه‌اند؛ اما واقعيت اين است كه هيچ اميدي باقي نمانده است؛ زيرا در جلسه گذشته كه بيش از يك سال از آن مي‌گذرد تا به امروز، فضاي شوراي عالي مذكور هيچ گونه خروجي نداشته است.

الان جامعه ما به شدت به فرهنگ سازي مناسب با محتوا و چارچوب ايثار و فداكاري نياز دارد. چه در صف‌هاي مترو، اتوبوس، وضعيت خيابان‌ها و راه‌رفتن‌ها، نظافت شهري، كم كاري در  ادارات، درگيري لفظي و فيزيكي مردم، وضعيت رانندگي و...

همه و همه به مقوله فرهنگ بر مي‌گردد و در اين ميان، فرهنگ ايثار و فداكاري مي‌تواند بخش مهمي از مشكلات ما را حل كند؛ فرهنگي كه روز به روز در جامعه در حال افول و زوال است.

اين است كه انتظار مي‌رود شوراي عالي كار كند و حركتي وسيع و گسترده در تمام كشور را مديريت كند، اما آن چه طي يك سال و نيم گذشته ديديم، چيزي جز سكوت و رخوت و سستي از اين شورا و دبيرخانه آن نبوده و الان هم گمان نمي‌كنيم اتفاقي افتاده باشد كه موجب خيزش بزرگي شود؛ با اين حال، چاره‌اي جز صبر و اميدواري نداريم.

با اين حساب، شواهد نشان مي‌دهد كه اگر اين جلسه برگزار شود، آخرين جلسه‌ي شوراي عالي ايثار و شهادت در دولت يازدهم است. همين شواهد نشان مي‌ دهد كه در سه و اندي سال گذشته، اين شورا اقدام مشخصي انجام نداده است و گمان هم نمي‌رود در چند ماه باقي مانده كار خاصي از پيش ببرد. با تمام اين‌ها حسب ارزشي كه اين شورا دارد بايد اميدوار بود فعاليت خاصي رخ دهد.

 

تابستان 1387 است، براي شرکت در اجلاس همکاريهاي بين المللي موسوم به شانگهاي و ساير برنامه هاي پيش بيني  شده به عنوان عضوي از هيئت رسمي کشورمان به دوشنبه پايتخت تاجيكستان آمده ام.

 پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

Image result for ‫مولانا‬‎


 به گزارش کاسیت خبر، فرصتي پيش آمد تا قدري روي لهجه شيرين مردم و مقاماتي که هم نشين شان شدم، تمركز كنم. آقاي امامعلي رحمان كه تا چند سال پيش «رحمان اُف »گفته مي شد رئيس جمهور تاجيكستان، به اصل خود بازگشته و آن طور كه من ديدم و شنيده ام، علاقه زيادي به تقويت و ترويج زبان و فرهنگ فارسي دارد و حذف پسوند «اف» از نام فاميلش هم مي تواند به اين دليل باشد.

او از چند سال پيش در مجامع رسمي به زبان فارسي سخن مي گويد و ديگر مقامات هم به همين موظف شده اند، يعني رسماً مي گويند زبان مادري و رسمي ما فارسي است. عزم ملي و احتمالاً تکليف قانوني شان هم بايد همين باشد .

آقاي رئيس جمهور در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک هم سخنراني اش را به زبان فارسي ايراد كرد و به گمانم روسها از اين رويكرد او چندان راضي نباشند.فارسي به لهجه تاجيكي شيرين و شنيدني است. 

براي نمونه برخي كلمات و جمله هايي را كه در حين مذاكرات رسمي و يا غير رسمي شنيدم يادداشت كردم ، برخي زيبا ، بعضي متفاوت وبسياري هم قابل توجه اند.اين توضيح را هم بدهم كه در  فارسي تاجيكي علاوه بر لغات روسي، واژگان عربي، سغدي و تركي  نيز  فراوان وجود دارد .

تاجيكها سرعت دادن را «تيزاندن» مي گويند مثلا مي خواهند بگويند كار به سرعت پيش مي رود مي گويند «كار تيز مي رود» و در تعارفات به جاي مثلاً يك دنيا ممنون  که ما بکار مي بريم، مي گويند: «يَك جهان قناعتمنديم» ، در بين اعضاي کابينه وزير راه و ترابري را «وزير نَقليات» و مثلاً حمل و نقل دريايي را «نقليات بَحري» مي گويند، لابد حمل و نقل زميني را هم بايد نقليات برّي بگويند.ما سالي را كه در آن هستيم سال جاري مي گوئيم و آنها «سال رَوان» مي گويند که به نظرم تعبيرزيباتري است.

ذوب آهن را «مِتال گُدازي»،باربري را «باركَشاني»، برق قدرت را «برق پر اقتدار»و « طَلَبات» را به جاي نيازها و مايحتاج بكار مي برند. «ترقيّات» را به جاي واژه Development كه ما توسعه ترجمه كرده ايم برگزيده اند.


 «نااستوار» را  ناپايدار و «پس رَوي» را  كاهش ،مثلاً مي گويند پس روي آب دريا و «عميق رَوي» را در معني گسترش و پيشرفت بكار مي برند، بر اين اساس وقتي مي گويند «عميق روي ترقيات» يعني پيشرفتِ توسعه.افزايش را هم «بالارَوي» و امور مالي را «امور مالَوي» مي گويند.

كشورهاي در حال توسعه را «ممالك ترقي يابنده» و كشورهاي توسعه يافته را «ممالك ترقي كرده» مي نامندکه باز به نظرم  از در حال توسعه وتوسعه يافته که در بين ما رواج دارد مفهوم تراست.

در گويش تاجيکي «چنين مي حسابند» يعني چنين مي پندارند و  «پروگرام ميان مهلت»  را به جاي برنامه هاي ميان مدت مي شنيدم.


 در خطاب به حاضران به جاي خانمها و آقايان مي گويند: «خانمها و جنابان» و وقتي مي خواهند بگويند پشت سر فلان كس برو يا از فلاني پيروي کن، مي گويند «از قفاي فلاني برو»و...از اين دست واژه ها و عبارات.

در هر حال در دوشنبه که پايتخت تاجيكستان است تا دلت بخواهد مظاهر فارسي و ايراني اعم از نامها، اعلام، موسيقي، شعر، مجسمه ها و فرهنگ و آداب رسوم وعادات مشترک و نزديک به هم ديده مي شود که فضايي صميمي و آشنا را براي فارسي زبان ها ايجاد مي کند.


يادآوري کنم که ابوالقاسم لاهوتي شاعر ايراني در حدود  دهه1940.م و درسالهايي که تاجيکستان در زمره اتحاد جماهير شوروي بود وزير فرهنگ آنجا بوده وسرود ملي تاجيکستان را نيز او سروده است.


اينک اما، در کشوري  که بيش از هفتاد سال گرفتار سلطهٔ خفه كنندهٔ مارکسيست ها بوده ، آدم احساس غربت نمي كند،  صداي اذان از گلدسته مساجد طنين انداز است،  فرهنگ دير پاي نوروز و چله نشيني برقرار و نواي موسيقي ايراني در تاكسي ها و مغازه ها  واماکن عمومي به فراواني شنيده مي شود و تصاوير چهره هاي هنري و علمي ايراني هم بر در و ديوار کمابيش پيداست.

اما واقعيت تلخ زبان فارسي در تاجيکستان ، رسم الخطّ آن است که عليرغم زبان و علاقه مردم به فارسي هنوز از الفباي روسي استفاده مي کنند . واين بر خلاف لهجه شيرين آنهاست که وقتي صحبت مي کنند انسان بي اختيار ياد لهجه مولانا و طنين چنگ رودکي مي افتد...


(از دفترخاطراتِ محمد جعفر محمدزاده1387/6/8/دوشنبه ،تاجيکستان).

انتشار هفته‌نامه کاسیت با تیتر" مردمی که از ریسمان  سیاه وسفید می ترسند!"

اختصاصی پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 

انتشار هفته‌نامه کاسیت با تیتر" مردمی که از ریسمان  سیاه وسفید می ترسند!" در ایستگاه هفتاد ودومین  منتشر و بر روی پیشخوان دکه‌های مطبوعاتی قرار گرفت.

  • اجتماعی

دوبلور توبه کار...!/ هادی غریب

  • سیاسی

 

کاش همه ی  کارگزاران ما گاندی لنگی شوند!/ سید محمد صادق محمدی وفایی

 نه! احمدی نژاد تغییرکرده ؛تحریب،همچنان سلاح  قدرتمند اوست  / سهراب زند

 

  • گزارش خبری

 

حمایت ویژه از نشریات حوزه محیط زیست، وقف و کتابخوانی

تجلیل از خانواده شهید ایل بیگی

 

  • گزارش و گفت وگو

 

"فضای  مجازی" بیماری واگیردار فحاشی  / مروارید صادق پور

 

  • فرهنگی

لهجه مولانا و نوای چنگ رودکی در تاجیکستان / محمدجعفر محمد زاده

 

  • شعر

 

ننگ موسیقی رپ! کاش دهان می بستی / مرتضی خدایگان

 

  • میراث فرهنگی

     خبرنگار شوم  یا مسافرکش؟! /اسفند کرم الهی ،امین جعفری

    مردمی که از ریسمان سیاه وسفید میترسند!/اکبر بابایی مفرد

 

هفته نامه تحلیلی منطقه‌ای کاسیت به قیمت 1000تومان به صورت مستمر منتشر و در سراسر کشور به طور منظم توزیع می‌شود

نسخه مطبوعاتی کاسیت را از پیشخوان دکه های مطبوعاتی شهر خود تهیه کنید..

 

درحالیکه ساخت نسخه هالیوودی زندگی «مولانا» در آمریکا این روزها بحث های زیادی پدید آورده، برخی سینماگران کشور، نبود بودجه را مانع اصلی خود برای ساخت اثری سینمایی در مورد این شاعر و عارف ایرانی عنوان کردند.

پخش تیزر فیلم‌های ایرانی از شبکه‌ی ماهواره‌ای جم به یکی از مشکلات تازه‌ی اکران فیلم‌ها در سینماهای ایران تبدیل‌شده است.

اصغر بیچاره قدیمی‌ترین عکاس سینمای ایران که در برخی از فیلم‌های سینمایی نیز ایفای نقش کرده بود دیده از جهان فرو بست.

مازیار شاهی در مورد فعالیت‌هایش در سال جدید گفت: «اوایل اردیبهشت سال جدید، آلبوم “قافله‌سالار عشق؛ در سوگ استاد محمدرضا لطفی” با آواز سالار عقیلی منتشر خواهد شد.»

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نظام رتبه‌بندی که بخش نخست آن در سال ۹۴ اجرا شد نتوانست خواسته فرهنگیان را برآورده کند، گفت: این طرح عقیم مانده و ادامه آن نیاز به مطالعه و کارشناسی بیشتر روی جزئیات دارد.

یش از 30 هزار نیروی امنیتی از پلیس، ارتش و بسیج و همچنین 1200 نیروی داوطلب مردمی امنیت زائران حضرت سیدالشهداء‌در روزهای عاشورا و اربعین را برعهده خواهند داشت.

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا