امروز : 05 فروردين 1396

 

اختصاصی/ تلاطم در بازار ارز در روزهای اخیر و ناتوانی بانک مرکزی در مهار این نوسانات منجر به سرازیری سود سرشار به جیب دلالان و سفته بازان شده است.

 

اختصاصی/  پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر»kassitkhabar.ir

 

زهرا ذوالفقاری


در حالی که وزیر اقتصاد در نیمه دوم آذر ماه از موقتی بودن نوسانات ارز در بازار سخن گفت ودلیل آن را فشار بر بازار در طی این دوره زمانی به دلایلی همچون مسافرت‌های زیارتی و سفرهای ژانویه و نیزنزدیک شدن به نوروزدانست  ولی پس از گذشت حدود 3 هفته از این سخنان بازار ارز با افزایش قیمتی مواجه شده است که موقتی به نظر نمی رسد و آمارها حکایت از  افزایش 20 درصدی قیمت دلار طی سه ماه اخیر دارد.


این داستان در حالی ادامه دارد که محمد باقر نوبخت نیزهفته گذشته مدعی تثبیت  نرخ رسمی ارز بر روی 3200 تومان شده بود ولی یک روز پس از آن اعلام شد نرخ ارز در بودجه سال 96،3300 تومان تعیین شده است.


قیمت دلار در بازار آزاد ایران در ساعت پایانی معاملات ارز روز دوشنبه (یعنی اواسط هفته‌ای که گذشت)در حدود 4200 تومان شد  در حالی که بازار ارز در هفته پایانی آذر شاهد افزایش قیمت دلار به 4000تومان بود، به نظر می‌رسد افزایش 150 تا 200 تومانی دلار تا لحظه نگارش این مطلب حاکی از نوعی سردرگمی و فشار روانی بر بازار است.این افزایش قیمت دلار بازده  سرمایه گذاری در این بازار را به شدت افزایش داده است  و برای سفته بازان و کسانی که  نقدینگی شان را در این بازار سرمایه گذاری کرده اند،بسیار مطلوب است.
نرخ هر دلار آمریکا روز سهش نبه  با ۳۲ ریال افزایش نسبت به دیروز ۳۲ هزار و ۳۴۹ ریال، پوند انگلیس با ۲۸ ریال کاهش ۳۹ هزار و ۶۷۵ ریال و هر یورو با ۲۹ ریال کاهش ۳۳ هزار و ۷۶۸ ریال قیمت گذاری شده و به متقاضیان ارزهای رسمی توزیع می‌شود.


افزایش افسار گسیخته  نرخ ارز با توجه به حجم ارزی  که در بازار ودر دست مردم قرار دارد، از سود کلانی سخن می‌گوید که به جیب دلان و سفته بازان این بازار سرازیر شده است. سوال این جا است قیمت دلار که جامعه را در آستانه سال نو با مشکلات بسیاری  مواجه می‌کند واقعا به سود چه کسانی است؟


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روز دوشنبه از برگزاری نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با «طیب نیا» و «سیف «برای بررسی افزایش قیمت ارز خبرداد و گفت: دولت باید یکسان سازی نرخ ارز را تعیین تکلیف کند.


نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: باتوجه به سیاست‌های رئیس جمهور جدید آمریکا برای تغییرات نرخ بهره در این کشور،پیش‌بینی می‌شود؛ ارزش دلار نسبت به سایر ارزها با افزایش روبرو شود که این عامل در بازار ایران نیز تأثیراتی داشت.


نوبخت روز دوشنبه در حاشیه مراسم اختتامیه سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ با اشاره به نوسانات نرخ ارز گفت: افزایش صد تومانی دلار در یک روز به هیچ عنوان مورد تائید مسئولان و دولت نیست؛ اگرچه به نظر می‌رسد که این افزایش ناشی از مسائل روانی باشد.رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: امیدواریم قیمت ارز در روزهای آینده کاهش یابد.


مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره دلایل افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی، افزایش تقاضا برای دلار تجارتی و مسافرتی، افزایش واردات و فعالیت‌های دلالان ارز از جمله علت‌های نوسانات نرخ ارز در دو ماه اخیر است.


صمد کریمی افزود: بانک مرکزی با اعمال سیاست هایی هیجانات و شوک در بازار ارز را کنترل می‌کند.
وی گفت: بازار تجارت غیررسمی یا همان قاچاق، حجم بسیار بالایی در کشور دارد که با حجم تجارت رسمی برابری می‌کند و بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


کریمی افزود: بانک مرکزی با ابلاغ ضوابط خرید و فروش ارز تلاش می‌کند تا خرید و فروش آن را به بازار رسمی هدایت کند.در سال 94 با احتساب تجارت غیررسمی، حجم بخش غیرنفت در تأمین ارز کشور 64 درصد بود. نماینده بانک مرکزی افزود: گسترش روابط کارگزاری بانکی، افزایش سرعت نقل و انتقالات وجوه و افزایش درجه نقدینگی در بانکها ازجمله سیاست‌های ارزی بانک مرکزی است که در دست اجراست.


مرتضی الله‌داد اقتصاددان گفت: دولت و بانک مرکزی در سال‌های اخیر تلاش کرده اند تا سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز را اجرا کنند که غلط است و باید سیاست تثبیت نرخ رسمی ارز مورد توجه قرار گیرد.
امیر نجومی دبیر شورای عالی کانون صرافان در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه هنوز هیچ تقاضای سفته بازانه‌ای وارد بازار ارز نشده است، گفت: ماهیت سفته‌بازی در بورس با ماهیت سفته بازی در بازار ارز و پول متفاوت بوده و از این رو انتظار برای حرکت نوسان گیران بازار سهام به بازار ارز و یا حتی سکه بعید و غیر منطقی است. وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز ناشی از ورود تقاضای احتیاطی به بازار ارز است، عنوان کرد: هم اکنون برخی از مصرف کنندگان که نیامند ارز برای فواصل زمانی کوتاه مدت هستند، اقدام به خرید‌های محتاطانه دلار در بازار کرده‌اند و این در حالی است که سفته باز یا واسطه گر هنوز وارد بازار نشده است.


عضو هیأت رئیسه کانون صرافان ایران با بیان اینکه در صورت عدم نیاز به مصرف واقعی هر گونه انگیزه سفته بازانه منجر به ضرر و زیان در بازار ارز خواهد شد، افزود: هم اکنون با توجه به رفع تحریم‌ها بازار ارز داخلی در شرایطی قرار دارد که به وفور اسکناس و حواله ارزی در بازار آزاد وجود دارد و بانک مرکزی به عنوان کنترل کننده نهایی بازار ارز بر آن نظارت و بازیگردانی می‌کند.
نجومی در برابر این پرسش که با توجه به تثبیت نرخ دلار در سطح 4000 تومانی دورنمای قیمت این ارز تا شب عید در چه محدوده‌ای ارزیابی می‌شود؛ پاسخ داد: در واقع با توجه به بودجه بندی لایحه دولت با دلار 3300 تومانی نوسان کنونی نرخ دلار در بازار ارز در محدوده منطقی قرار داشته و نوسان‌های بیش از این منطقی نخواهد بود. وی افزود: انتظار می‌رود با گذشت دوره زمانی تقاضاهای احتیاطی و تسویه‌ای، نرخ دلار به زودی به وضعیت سابق خود باز گردد و بازار با عرضه‌های انبوه این ارز مواجه شود.


در این جلسه با تاکید بر لزوم گسترش حضور بانک‌ها در بازار ارز، گفت: علیرغم گشایش‌های انجام شده مقررات تسهیل کننده ابلاغی، کماکان بانک‌ها اقدام موثری در این خصوص انجام نداده‌اند و لازم است فعالیت خود را در این حوزه بیشتر کنند، چراکه بانک‌ها تنها با عملیات واسطه گری وجوه نمی‌توانند سودآوری خود را تضمین کنند و لازم است در عرصه‌های دیگر من جمله ارائه خدمات متنوع ارزی فعال باشند.
رئیس کل بانک مرکزی  با اشاره به افق بلندمدت و پیش‌روی بازار ارز گفت: بانک‌ها باید نقش اساسی و تاریخی خود را در این بازار بازیابند تا فعالیت‌های شبکه صرافی به جایگاه و ماموریت مقرراتی خود بازگشته و بدین طریق سلامت و اطمینان در تجارت خارجی تقویت شود.


سیف نسبت به تسریع در تسویه حساب‌های ارزی مرتبط با موضوع عملیات ارزی پایان سال 1390 بانک‌ها تاکید کرد و ضمن درخواست ارایه گزارش‌های حسابرسی ارزی بانک‌ها به بخش ارزی بانک مرکزی گفت: در شرایط کنونی که به دنبال شفاف سازی و دقت در گزارش‌‌های حسابرسی هستیم، حل و فصل این موضوع به جای مانده از گذشته فرصت دوچندان یافته است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا