امروز : 01 اسفند 1396

 

زمینه کاوی تاریخی و اجتماعی خلقیات ایرانی، نوشته مقصود فراستخواه مقصود فراستخواه فارغ التحصیل مقطع دکتری برنامه ریزی توسعه آموزش عالی از دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی است.

http://iranbuybook.com/image/9789641854210.jpg

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

امین روشن پور

وی علاوه بر تدریس در دانشگاه های مختلف، عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی است. فراستخواه در کتاب ( ما ایرانیان) که اخیرا به همت نشر نی به چاپ نهم رسیده است می کوشد با رویکرد اجتماعی و تاریخی به بررسی خلقیات ایرانی بپردازد.


وی با طرح این سوال که ایا خلقیات ایرانیان ضعف هایی دارد؟ می کوشد در قالب کاری شبه آزمایشی با جامعه آماری متشکل از اعضای هیئت علمی و گروهی از نخبه های کشور به این سوال پاسخ دهد ودر این راستا ضعف فرهنگ کار جمعی، انتقاد ناپذیری، رودر بایستی،عدم شفافیت، خود محوری، غلبه احساسات بر خردورزی، رواج دروغ و رفتارهای غیرقابل پیش بینی را برشمرده اند.


آن ها عوامل معرفتی، کاهش سرمایه های اجتماعی،ساختار دولت، مناسبات دین و دولت، نوع اموزه های دینی، پرحادثه بودن تاریخ، مناسبات تولید و ساختار اقتصادی و کشمکش نخبگان را بر خلقیات ایرانی موثر دانسته اند و برای حل این مشکل آموزش مداوم، برنامه های توسعه ی فرهنگی و اجتماعی، وضع قوانین خوب، تقویت اجتماعات محلی و نهادهای عمومی، ایجاد رفاه و فقر زدایی، توسعه سیاسی و اصلاح نهاد دولت را پیشنهاد داده اند. در این کتاب خلقیات ایرانیان، ضعف ها و راه حل های رفع آن با نگاهی علمی مورد واکاوی و مطالعه قرار گرفته است.


چاپ نهم کتاب ما ایرانیان توسط نشر نی باقیمت 18هزار تومان در کتاب فروشی ها موجود است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیش بینی وضعیت هوا

آفتابی

6°درجه

تهران

آفتابی
رطوبت: ۵۷%
باد: غرب، جنوب غرب و ۱۱.۲۷ کیلومتر در ساعت
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۴°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۶°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری
جمعه ۵°درجه / ۱۲°درجه رگبار
شنبه ۲°درجه / ۱۳°درجه آفتابی

بالا