امروز : 05 فروردين 1396

 

اختصاصی/ این کتاب پیرامون انقلاب اسلامی اثر آیت آلله "مرتضی مطهری" می باشد.

 

اختصاصی/ پايگاه تحليلي "کاسيت خبر"kassitkhabar.irخلاصه ای کوتاه از کتاب:


 این کتاب مشتمل بر شش بخش است که با یک شعر و نوشته از استاد شهید درباره امام آغاز شده است:


 بخش اول: مصاحبه با استاد شهید دو هفته قبل از شهادت


بخش دوم: وظائف حوزه های علمیه وظائف اصلی، وظائف فعلی


بخش سوم: زنان و انقلاب اسلامی نقش بانوان در تاریخ معاصر ایران، نقش زن در جمهوری اسلامی


بخش چهارم: ‌اهداف روحانیت در مبارزات


بخش پنجم: آزادی عقیده جلسه اول: فرق و عقیده و اشتباه اعلامیه جهانی حقوق بشر در این باب جلسه دوم: اسلام و آزادی تفکر


بخش ششم: یادداشتها اسلام و انقلاب، اقسام انقلاب، انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؟ انقلاب حقیقی، مسائل حکومت، تعریف حکومت، لزوم و ضرورت حکومت، حق حاکمیت.

 

در قسمتی از متن این کتاب می خوانیم: شما به عنوان یک نمونه، ملاحظه کنید این برادران خلبان را شاید کمتر کسی تصور می کرد که احساسات و اعتقادات مذهبی در بطن روح این گروه، اینقدرقوی و نیرومند است اینها در میان تعجب همه، از سر ایمان و اعتقاد اعتصاب می کنند و زیر بار هیچ قدرتی و هیچ تهدیدی هم نمی روند اما وقتیکه صحبت از آمدن امام است، داوطلب می شوند امام را بیاورند دستگاه مخالفت می کند، تهدید می کند، از قراریکه خودشان نقل می کردند، از طرف دولت به آنها هشدار میدهند که شما هیچ سمتی ندارید و اگر بخواهید بروید با راکت شما را میزنیم، شما هر کاری که میخواهید بکنید ناچار دستگاه عقب نشینی می کند و اجازه می دهد یک خط را رد میان تمام خطوط هوایی بازگشایی کنند و خلبانان اسم این خط را هم گذاشتند پرواز انقلاب، چه اسم زیبایی کجایندآنها ئیکه می گویند مذهب فقط مال پیرمردها و پیرزنها و جنوب شهری هاست نهضتی که روستایی و شهری، کارگر و کشاورز، دانشجو واستاد، وکیل و کارمند، همه و همه در آن شرکت دارند اساسا غیر از مذهب و ان هم مذهبی مانند اسلام، کدام نیرو می تواند اینچنین انقلابی را بوجود بیاورد؟ من بتدریج این امید در دلم زنده می شود که این انقلاب به ایران محدود نمی ماند.

 

 

معرفی کتاب / استاد شهید مطهری

     کتاب آینده انقلاب اسلامی شامل مجموعه سخنرانی ها و مصاحبه های استاد شهید آیت الله مطهری درباره انقلاب اسلامی ایران است که بخش اعظم آن در فاصله زمانی پیروزی انقلاب اسلامی تا شهادت آن عالم ربانی(یعنی دو ماه و بیست روز) انجام شده است. دو سخنرانی از این مجموعه در زمان اوج نهضت اسلامی ایراد شده، اولی تحت عنوان "اهداف روحانیت در مبارزات" که در آبان 1357 در دانشگاه صنعتی شریف در همایشی به نام "همبستگی" صورت گرفته و دومی تحت عنوان "مفهوم آزادی عقیده" در دوم بهمن 1357 در دانشکده الهیات و معارف اسلامی ایراد شده است. این دو سخنرانی، بخش اول و دوم این کتاب را تشکیل می دهند.


     بخش سوم این کتاب "تحلیل انقلاب ایران" نام گرفته است که مجموع دو سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ آن متفکر شهید است و در فروردین 1358 در انجمن اسلامی پزشکان و در محل مسجد الجواد تهران ایراد شده است. بخش چهارم مجموع سخنرانی های آن شهید عزیز در موضوع "آینده انقلاب اسلامی ایران" است که در اسفند 1357 در مسجد فرشته تهران صورت گرفته است و شامل هفت سخنرانی موضوعات: "ماهیت انقلاب ایران"، "ریشه های انقلاب ایران"، "عدالت اجتماعی"، "استقلال و آزادی"، "معنویت در انقلاب اسلامی"، "روحانیت و انقلاب اسلامی"،  "نقش زن در جمهوری اسلامی ایران" است. بخش پنجم این کتاب "درباره جمهوری اسلامی" و شامل یک مصاحبه مطبوعاتی و سه مصاحبه تلویزیونی است.   
بخش عمده این کتاب قبلا به صورت کتاب های "پیرامون انقلاب اسلامی" و "پیرامون جمهوری اسلامی" منتشر شده است. این کتاب را باید از شاهکارهای آیت الله مطهری به حساب آورد، زیرا اکثر مطالب آن محصول سخنرانی های آن شهید در زمان اوج نهضت اسلامی و در فاصله "هشتاد روز" پیرزوزی انقلاب اسلامی تا شهادت ایشان است. یعنی ایامی که استاد به شدت درگیر مسایل انقلاب از قبیل: "ماموریت تشکیل شورای انقلاب از سوی امام (ره)"، "ریاست کمیته استقبال از امام" و "اداره شورای انقلاب" و به طور کلی رتق و فتق امور انقلاب بوده اند و فرصتی برای مطالعات علمی نداشته اند؛ در عین حال می بینیم این گفتارها از غنا و عمق بسیار برخوردار است و این حاکی از گستردگی مطالعات آن شهید و آمادگی برای چنین روزی بوده است.
      استاد شهید همه مسائلی را که حدس می زدند در آینده نزدیک در متن جامعه انقلابی مطرح خواهد شد، از قبیل "آزادی"، "دموکراسی"، "عدالت اجتماعی"، "استقلال فرهنگی"، و" ولایت فقیه" در این گفتارها مطرح کرده اند و به بهترین نحو تحلیل نموده اند و به طوری که می توان ادعا کرد در خصوص مسائل فکری مربوط به انقلاب اسلامی  کتابی به جامعیت و عمق این کتاب کمتر یافت می شود.
علاقه مندان برای تهیه و مطالعه این کتاب و سایر آثار این متفکر شهید می تواند به کتابخانه های عمومی استان مراجعه کنند.

اطلاعات کتابشناختی:
مطهری، مرتضی 1298 -1358. آینده انقلاب اسلامی ایران. قم. صدرا. چاپ سی و پنجم: 1391

نصرت اله امیری خواه
 

 

زمینه کاوی تاریخی و اجتماعی خلقیات ایرانی، نوشته مقصود فراستخواه مقصود فراستخواه فارغ التحصیل مقطع دکتری برنامه ریزی توسعه آموزش عالی از دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی است.

http://iranbuybook.com/image/9789641854210.jpg

پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

امین روشن پور

وی علاوه بر تدریس در دانشگاه های مختلف، عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی است. فراستخواه در کتاب ( ما ایرانیان) که اخیرا به همت نشر نی به چاپ نهم رسیده است می کوشد با رویکرد اجتماعی و تاریخی به بررسی خلقیات ایرانی بپردازد.


وی با طرح این سوال که ایا خلقیات ایرانیان ضعف هایی دارد؟ می کوشد در قالب کاری شبه آزمایشی با جامعه آماری متشکل از اعضای هیئت علمی و گروهی از نخبه های کشور به این سوال پاسخ دهد ودر این راستا ضعف فرهنگ کار جمعی، انتقاد ناپذیری، رودر بایستی،عدم شفافیت، خود محوری، غلبه احساسات بر خردورزی، رواج دروغ و رفتارهای غیرقابل پیش بینی را برشمرده اند.


آن ها عوامل معرفتی، کاهش سرمایه های اجتماعی،ساختار دولت، مناسبات دین و دولت، نوع اموزه های دینی، پرحادثه بودن تاریخ، مناسبات تولید و ساختار اقتصادی و کشمکش نخبگان را بر خلقیات ایرانی موثر دانسته اند و برای حل این مشکل آموزش مداوم، برنامه های توسعه ی فرهنگی و اجتماعی، وضع قوانین خوب، تقویت اجتماعات محلی و نهادهای عمومی، ایجاد رفاه و فقر زدایی، توسعه سیاسی و اصلاح نهاد دولت را پیشنهاد داده اند. در این کتاب خلقیات ایرانیان، ضعف ها و راه حل های رفع آن با نگاهی علمی مورد واکاوی و مطالعه قرار گرفته است.


چاپ نهم کتاب ما ایرانیان توسط نشر نی باقیمت 18هزار تومان در کتاب فروشی ها موجود است.

اختصاصی / کتاب هستی و نیستی به روایتی شاهکار سارتر و یکی از تاثیر گذار ترین کتب در مواجهه انسان....

http://www.iketab.com/Attach/SMMPBBooks/BookMan/61800/cad647905eae65d5b46c073ebf6e6fcf.jpg

اختصاصی/ پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

کتاب: هستـی و نیستـی
مراد عبدیان
نویسنده: ژان پل سارتر
ترجمه: مهستی بحرینی

انتشارات: نیلوفر


کتاب هستی و نیستی به روایتی شاهکار سارتر و یکی از تاثیر گذار ترین کتب در مواجهه انسان با آزادی و هستی شناسی و درک وضعیت های انسان در جریان بودنش  در قرن بیستم بوده است که اکنون با ترجمه خوب مهستی بحرینی بدست خواندگان آثار سارتر رسیده است.


شهر هرت

 

بزرگمهر حسین پور

 
پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

انتشارات مثلث

سال نشر : 1393

یک مجموعه دیگه از کارهای آقای حسین پور هر صفحه یک طرح یک موضوع جدید . چیزای نسبتا قشنگی هست . به قشنی من گوساله ام نیست اما خوب اینم خوبه طنزهای اجتماعی . خود آقای حسین پور راجع به این کتاب گفته نوعی اعتراض به آدم هاست به عملکردی که نسبت به خودشون دارند . این کتاب مجموعه ای از کمیک استریپ های ایشون هست که قبلا توی هفته نامه چهلچراغ چاپ می شده .

اثر: دکتر امیدعلی مسعودی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه سوره

اختصاصی پایگاه تحلیلی «کاسیت خبر» kassitkhabar.ir:

 به گزارش کاسیت خبر، در پیشگفتار کتاب مقاله نویسی، دکتر "امید علی مسعودي" آمده است:

برای کسی که سال ها در تحریریه روزنامه های بزرگ کشور به عنوان روزنامه نگار به کار اشتغال داشته است و در کار تهیه و تنظیم خبر، مصاحبه، گزارش و مقاله نویسی تجربیاتی را پا به پای حوادث روزگار کسب کرده است، هیچ پاداشی چون بازبینی این تجربیات و آماده کردن آن ها برای نسل جوان و کم تجربه نیست.

سرفصل های کتاب:

شیوه ی مقاله نویسی

مقالات علمی

مقالات تحلیلی

مقالات تند

مقالات، یادداشت و نظر

سرمقاله

اصلاح يا انقلاب در ايدئولوژي مقدس در یک نگاه کوتاه

نوشته ی علی عسگر رضایی، نویسنده و فعال سیاسی اجتماعی

در حكومت‌هاي فاسد ايدئولوژي گراي ديني، به دليل تبديل شدن دين به عاملي جهت پنهان كردن اعمال فاسد حكومت‌گران و عدم پاي‌بندي مردم آن جامعه، به مسائل اخلاقي و انساني، عدم تساهل و تسامح در مواجه‌ي با ساير افكار و نظرات ديني، در تضاد مطلق بودن آموزه‌هاي آن با عقلانيت و در عرصه‌ي عمل مبدل شدن آدم‌ها به كالا، از بها افتادن جان آدميان در راه رسيدن به اهداف مورد نظر آن‌ها، رفتن به دامان مادي‌گرايي‌هاي مطلق و ... همگي عواملي هستند كه موجبات حكومت استبدادي و مطلق‌نگر و جزم‌انديش را در تمامي عرصه‌ها به وجود مي‌آورند.

 

برای خرید این کتاب به انتشارات شاپورخواست مراجعه فرمایید:

 

پست الكترونيك : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

 همراه : 09163984011

پیش بینی وضعیت هوا

ابری

3°درجه

تهران

ابری
رطوبت: ۷۳%
باد: جنوب غرب و ۶.۴۴ کیلومتر در ساعت
یکشنبه ۵°درجه / ۱۴°درجه تا قسمتی ابری
دوشنبه ۳°درجه / ۱۷°درجه آفتابی
سه شنبه ۵°درجه / ۱۹°درجه تا قسمتی ابری
چهارشنبه ۸°درجه / ۱۷°درجه باران

بالا